Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

proponuję Ci zrobić na dwóch przeciwległych ścianach tego pudełka takie wcięcia. Łatwiej będzie Ci palcami wyciągać karty z niego. No chyba, że wolisz standardową metodę kipiszu - wszystko wywalać do góry nogami :D
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Ave Jupiter pisze: 11 maja 2018, 20:29 proponuję Ci zrobić na dwóch przeciwległych ścianach tego pudełka takie wcięcia. Łatwiej będzie Ci palcami wyciągać karty z niego.
Ja w takie pudełka wklejam wstążkę wystającą z jednej strony. Pociągasz za wstążkę i łatwo wychodzi :)
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Elo »

Obracam do góry nogami. Bardziej uciążliwe jest w ogóle otworzenie, bo trochę zbyt ciasno wchodzące wieczko zrobiłem, 1mm różnicy to za mało :)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: bobule »

robił ktoś grę can't stop ;) ? bo na rynku niedostępna, ale plansze zrobione przez graczy za piękne to nie są :/
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

bobule pisze: 04 cze 2018, 07:44 robił ktoś grę can't stop ;) ? bo na rynku niedostępna, ale plansze zrobione przez graczy za piękne to nie są :/
PM
Pan B
Posty: 37
Rejestracja: 16 lis 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pan B »

Bry. Chciałbym przerobić kilka pudełek na mniejsze. Na pierwszy ogień idzie Szmal (Greed), jednakże nie mam grafiki w wysokiej rozdzielczości z pudełka. Interesuje mnie pełna grafika, czyli także z bokami i tyłem (przód pudła mam); najlepiej wersja polska. Macie może coś takiego lub możecie pomóc gdzie to znaleźć czy zostaje mi tylko skan ?
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zizek »

Mam pytanie do Was odnośnie plotera laserowego do cięcia którego temat już jakiś czas temu pojawił się w tym wątku.
Interesował by mnie ploter o mocy 5.5 W i stole roboczym A3 lub większy. Jednak naszły mnie pewne wątpliwości.
A mianowicie jakiś czas temu czytałem trochę o tych ploterach a szczególnie o laserach w nich wykorzystanych i spotkałem się z opiniami, że jest on szczególnie szkodliwy dla oczu. Potrafi ponoć bardzo szybko i skutecznie uszkodzić wzrok. I nawet dołączane okulary do niektórych ploterów nie stanowią skutecznej ochrony.
Orientujecie się jak to wygląda?
Ciekawe jest, że niektóre państwa UE, np. Niemcy wycofali certyfikat bezpieczeństwa dla tego laseru i ponoć nawet są problemy z importem tych urządzeń do Niemiec. Spotkałem się z informacją na stronie jednego chińskiego sprzedawcy na Aliexpress, że nie biorą odpowiedzialności za "szkody" powstałe w wyniku użytkowania ich urządzeń i że nie wysyłają swoich urządzeń do Niemiec.
I druga część mojego pytania - abstrachując od szkodliwości czy orientujecie się gdzie warto i opłaca się kupić taki sprzęt?
Szukać u nas w PL np. na allegro czy na Aliexpres? A może ktoś zna (kupował u niego) jakiegoś dobrego producenta / dostawcę wartego polecenia?
Jak wygląda kupowanie takiego urządzenia przez Aliexpress? Chodzi mi o vat i cło - czy zostaną naliczone?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Jak sobie zaświecisz, specjalnie lub przypadkiem laserem w oczy to ślepota jest bardzo realna. A przy "tanich" diodowych laserach które nie są zabudowane jest to zawsze realna możliwość. Trzeba bardzo uważać bo pomylić się można tylko raz. Rozwiązać to można łatwo budując sobie zamykane pudło na taki ploter. Nawet z dużego kartonu jeśli nie ma się jakiś innych śmieci.
Jeśli nie czujesz się na siłach zbudować coś samemu to z produktów które nie są zupełnie nierozpoznawalne polecił bym EleksMaker A3. Sporo szukałem jakiegoś względnie taniego plotera który jest uniwersalny, działa z różnym oprogramowaniem i na różnych systemach operacyjnych. Ostatecznie ten wydał mi się najlepszym wyborem.
Kupiłem sam ploter bez modułu lasera (bo mam dwa) na banggood.com z ubezpieczeniem od zgubienia i od cła (nie wiem czy to jest coś warte ale 15zł poświęciłem). Możesz tam wybrać lasery zdaje się do 15W (nie polecam więcej niż 6-7W), części i jakieś różne inne duperele. Sprzęt jeszcze do mnie nie dotarł więc więcej na jego temat nie powiem. Ploter dostaniesz tam przeważnie w okolicy 600zł, nie głupio było by poczekać do black friday bo może udało by ci się uciąć jeszcze ze stówke z tej ceny?

Co do tego gdzie kupić to jeśli uda Ci się znaleźć coś lokalnie to bez wahania kupuj w polsce. Ale mi się nigdy nie udało znaleźć niczego sensownego. Chyba, że celujesz w lasery CO2 wtedy jest sporo okazji na kupienie K40 gdzieś w przedziale cenowym 3-5k (+pare tysi na późniejszą ręczna poprawę konstrukcji tak aby działał porządnie).
Jeśli nie zależy ci na uniwersalnosci oprogramowania itp to znam sprzedawce który robi plotery z modułami laserowymi do ~8W niemal na zamówienie w dowolnym wymiarze.

Ps jakbyś chciał to mogę sprzedać tanio moduł lasera 2,8W którego nie używam. Na 99% będzie pasował do eleksmakera.
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zizek »

Dzięki za rzetelną i szybką odpowiedź :D
Faktycznie zaproponowane przez Ciebie lasery wyglądają dość porządnie i cenowo jest też nieźle no i obsługa za pomocą różnych programów to wielki plus. Niestety trochę zaskoczyła mnie cena za ploter z laserem 5,5 W (w taki właśnie celowałem) 2k to trochę dużo. I tutaj mam pytanie bo wiem że masz doświadczenie w cięciu laserami :D Czy laserem o mocy 3.5 W (jest w ofercie EleksMaker'a i w przyzwoitej cenie) dam radę w miarę komfortowo ciąć tekturę grubości 2-3 mm, bo na tym mi najbardziej zależy. Czy jednak 5.5 W będzie potrzebne. Ewentualnie przy ilu przejazdach będę w stanie przeciąć teksturę takiej grubości laserem 3.5 W.
Na ten moment celuję w taki ploter bo na CO2 to i kasy nie za bardzo i z miejscem gdzie to postawić jeszcze gorzej :D
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

zizek pisze: 19 lis 2018, 20:52 Dzięki za rzetelną i szybką odpowiedź :D
Faktycznie zaproponowane przez Ciebie lasery wyglądają dość porządnie i cenowo jest też nieźle no i obsługa za pomocą różnych programów to wielki plus. Niestety trochę zaskoczyła mnie cena za ploter z laserem 5,5 W (w taki właśnie celowałem) 2k to trochę dużo. I tutaj mam pytanie bo wiem że masz doświadczenie w cięciu laserami :D Czy laserem o mocy 3.5 W (jest w ofercie EleksMaker'a i w przyzwoitej cenie) dam radę w miarę komfortowo ciąć tekturę grubości 2-3 mm, bo na tym mi najbardziej zależy. Czy jednak 5.5 W będzie potrzebne. Ewentualnie przy ilu przejazdach będę w stanie przeciąć teksturę takiej grubości laserem 3.5 W.
Na ten moment celuję w taki ploter bo na CO2 to i kasy nie za bardzo i z miejscem gdzie to postawić jeszcze gorzej :D
Najpierw zastrzegę ze nie miałem nigdy modułu 3.5W. Tylko 2.8 (a może 2.5), a teraz mam 7W. Nie przypominam sobie abym przecinał tak grubą tekturę. Nawet skalpelem olfy chyba tylko raz się skusiłem i nigdy więcej tej traumy nie chciałem powtarzać. Na moje 3W w standardowej konfiguracji tego nie przetnie. Chyba że w bardzo wielu powtórzeniach.
Ale jeśli zamontujesz sobie nadmuch powietrza na miejsce wypalania (BARDZO MOCNO sugeruję to zrobić) to sytuacja może się mocno zmienić ale nie potrafię powiedzieć o ile.
szukając filmu o air assist:
Obrazek
znalazłem filmik gdzie ktoś tnie 3mm cartboard
https://www.youtube.com/watch?v=CtCpavKZl14
i teraz zależnie z której strony świata pochodzi to jest albo karton albo tektura...

Polecam poczytac i popytac na tej grupie:
https://www.facebook.com/groups/107222596696733/
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zizek »

Na filmiku ten 3 mm cartboard to wygląda na tekturę falistą a ona jest dużo łatwiejsza do cięcia bo w środku jest pusta.
Na grupie na FB popatrzę / poczytam / popytam :D
A jak wygląda sprawa z 7 W laserem - czy on poradzi sobie z 2-3 mm tekturą? Ciąłeś może już taką? Jestem ciekaw w ilu powtórzeniach jest w stanie poradzić sobie a taką grubością.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

zizek pisze: 25 lis 2018, 17:00 Na filmiku ten 3 mm cartboard to wygląda na tekturę falistą a ona jest dużo łatwiejsza do cięcia bo w środku jest pusta.
Na grupie na FB popatrzę / poczytam / popytam :D
A jak wygląda sprawa z 7 W laserem - czy on poradzi sobie z 2-3 mm tekturą? Ciąłeś może już taką? Jestem ciekaw w ilu powtórzeniach jest w stanie poradzić sobie a taką grubością.
7W tnie mi 3mm pleksę (nie każdy kolor np białej i przeźroczystej nawet nie nadtapia), 3mm sklejkę i 3mm tekturę introligatorską.
Tektury nie ciąłem już dawno ale sklejkę przecina 5 powtórzeniami w tempie 12mm/sek. Tektura była CHYBA cięta 20-25mm/sek (tyle samo powtórzeń).
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zizek »

7W tnie mi 3mm pleksę (nie każdy kolor np białej i przeźroczystej nawet nie nadtapia), 3mm sklejkę i 3mm tekturę introligatorską.
Tektury nie ciąłem już dawno ale sklejkę przecina 5 powtórzeniami w tempie 12mm/sek. Tektura była CHYBA cięta 20-25mm/sek (tyle samo powtórzeń).
5 powtórzeń to całkiem niezły wynik. Chyba w takim razie 7 W będzie optymalne - zarówno pod względem mocy / komfortu pracy jak i ceny :D
A masz założone jakieś chłodzenie czy tniesz bez niego? Używasz jakiegoś red pointa?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

zizek pisze: 26 lis 2018, 08:15
7W tnie mi 3mm pleksę (nie każdy kolor np białej i przeźroczystej nawet nie nadtapia), 3mm sklejkę i 3mm tekturę introligatorską.
Tektury nie ciąłem już dawno ale sklejkę przecina 5 powtórzeniami w tempie 12mm/sek. Tektura była CHYBA cięta 20-25mm/sek (tyle samo powtórzeń).
5 powtórzeń to całkiem niezły wynik. Chyba w takim razie 7 W będzie optymalne - zarówno pod względem mocy / komfortu pracy jak i ceny :D
A masz założone jakieś chłodzenie czy tniesz bez niego? Używasz jakiegoś red pointa?
1 obraz zamiast 1000 słów :)
Kolejno:
-sterownik chłodzony powietrzem
-wlot wody
-zasilanie lasera ze sterownika
-wyjście wody
-nadmuch powietrza
Obrazek
Obrazek
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zizek »

Sir_Yaro pisze: 26 lis 2018, 09:19
zizek pisze: 26 lis 2018, 08:15
7W tnie mi 3mm pleksę (nie każdy kolor np białej i przeźroczystej nawet nie nadtapia), 3mm sklejkę i 3mm tekturę introligatorską.
Tektury nie ciąłem już dawno ale sklejkę przecina 5 powtórzeniami w tempie 12mm/sek. Tektura była CHYBA cięta 20-25mm/sek (tyle samo powtórzeń).
5 powtórzeń to całkiem niezły wynik. Chyba w takim razie 7 W będzie optymalne - zarówno pod względem mocy / komfortu pracy jak i ceny :D
A masz założone jakieś chłodzenie czy tniesz bez niego? Używasz jakiegoś red pointa?
1 obraz zamiast 1000 słów :)
Kolejno:
-sterownik chłodzony powietrzem
-wlot wody
-zasilanie lasera ze sterownika
-wyjście wody
-nadmuch powietrza
Wygląda profesjonalnie :D
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dwa pytania:
1. Jaki klej polecacie do łączenia tych "piankokartonów" ( przy okazji jak to znaleźć na allegro bo zawsze zapominam polskiej nazwy )? Modelarski miałem, do drewna i papieru, Dragon. Wszystkie średnio się sprawdzają. Najbardziej szewski mi pasował ale też ma swoje wady.

2. Macie jakiś pomysł jak wyprostować kartonowe elementy które tworzą mapę w Osadnikach z Catanu? Z czasem się odkształciły i cała mapa lata. Próbowałem przygnieść czymś ciężkim ale niewiele to dało.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

Klej magic w tubce

https://www.ceneo.pl/8562837


kapa płyt foam-x płyta piankowo kartonowa
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dziękuję. Klej już kupiony. Płytę okazało się że miałem zachomikowaną. Tylko 3mm. Cienka ale da się zrobić. Zawsze można użyć szpilek.

Ten Catan to myślę że jak córce nie przejdzie ochota na granie to po prostu kupię nowy egzemplarz :roll:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: KurikDeVolay »

Trochę zmienię temat: Szukam jakiejś przygodówki/dungeon crawlera PnP, najlepiej z przyjemną grafiką - nie oszukujmy się to ona często robi klimat. A4 Quest był spoko, potrzebuję czegoś dla dwóch osób. Negatywna interakcja nie przeszkadza, masa papieru do wydruku też.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Harun »

Hej

W grze The island aka Survive Escape from Atlantis zagubił się nam kafelek wyspy - góry z rekinem na rewersie (wstaw pion rekina na planszę). Nie dostanę zamiennika od żadnego wydawnictwa. Chodzi o kafel jak szary kafel na tym zdjęciu
https://boardgamegeek.com/image/2508068 ... e-atlantis

Szukam dobrej duszy, która (odpłatnie) miałaby możliwości i umiejętności dorobienia tego specyficznego kafelka lub całego zestawu kafelków gór, żeby się nie różniły, względnie ma taki kafelek na sprzedaż (może być nawet z innym rewersem).

pozdrawiam

Drogi Adminie, z uwagi na uniwersalność pytania, pozwoliłem sobie je powtórzyć w 2 innych wątkach
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kastration »

Nie wiem, czy dobre miejsce. Ale znalazłem takie coś do Uczty dla Odyna (wyspa USA jako bonusowa): https://boardgamegeek.com/thread/183104 ... ted-states

I teraz pytanie: gdzie uderzyć, by mi takie coś zrobili w tej samej grubości co w oryginalnej grze? Mam na myśli głównie drukarnię czy podobny punkt, może doradzicie. Indywidualne umiejętności plastyczne raczej nie pozwolą na osiągnięcie podobnego efektu co w oryginalne. Czy taka pojedyncza rzecz będzie w ogóle opłacalna czy lepiej zapomnieć?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2018, 13:20 przez kastration, łącznie zmieniany 1 raz.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

kastration pisze: 19 gru 2018, 11:56 Nie wiem, czy dobre miejsce. Ale znalazłem takie coś do Uczty dla Odyna (wyspa USA jako bonusowa): http://geekdo-files.com.s3.amazonaws.co ... 5flMuAs%3D

I teraz pytanie: gdzie uderzyć, by mi takie coś zrobili w tej samej grubości co w oryginalnej grze? Mam na myśli głównie drukarnię czy podobny punkt, może doradzicie. Indywidualne umiejętności plastyczne raczej nie pozwolą na osiągnięcie podobnego efektu co w oryginalne. Czy taka pojedyncza rzecz będzie w ogóle opłacalna czy lepiej zapomnieć?
<Code>AccessDenied</Code>
<Message>Request has expired</Message>

daj link do strony a nie do pliku
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kastration »

Poprawione.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Szczerze to nie wiem z czym masz problem :)
Wez tekture tej samej grubosci, wydrukuj plansze (1 kartka) naklej, wytnij - gotowe.
Chyba łatwiejszego PnP nie ma na świecie :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kastration »

Sir_Yaro pisze: 19 gru 2018, 18:54 Szczerze to nie wiem z czym masz problem :)
Wez tekture tej samej grubosci, wydrukuj plansze (1 kartka) naklej, wytnij - gotowe.
Chyba łatwiejszego PnP nie ma na świecie :)
Ta tektura w grze wydaje się dość... gruba. A rodzajów tektur w sklepach widzę wiele (passe partout, karton, introligatorska, falista oklejona i inne). W związku z tym - mimo, iż to dla Ciebie bardzo łatwe - nie wiem nawet, która będzie pasowała, a kupiłbym on line z chęcią taką, jak w grze. Pomysł z naklejeniem wydaje się świetny w swej prostocie, dzięki za to, ale nie wiem, która tektura by zdjęła krzyż z mych pleców tutaj i wyniosła na ołtarze radości.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ