Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
mauserem
Użytkownik wspierający
Has thanked: 49 times
Been thanked: 29 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: mauserem » 11 cze 2017, 14:17

ravenone pisze:W pracy mam drukarkę laserową, a papier foto samoprzylepny wszędzie sprzedają pod atramentówki.
Czy ktoś wie, jak się taki papier zachowa pod laserówką? Szkoda mi kupować 50 sztuk, gdy się okaże, że wydruk wyjdzie z pupy;).
nie rób tego! wydruk w ogóle nie wyjdzie za to drukarka laserowa będzie do "pupy" - jest spora szansa, że na wałku grzejnym laserówki papier po prostu się sfajczy i przylepi do wałka (wymiana gwarantowana). Kup papier dedykowany do laserówek. Chyba że nie masz skrupułów co do firmowej drukarki ;) wtedy eksperymentuj ile wlezie :D

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 11 cze 2017, 15:04

mauserem pisze:
ravenone pisze:W pracy mam drukarkę laserową, a papier foto samoprzylepny wszędzie sprzedają pod atramentówki.
Czy ktoś wie, jak się taki papier zachowa pod laserówką? Szkoda mi kupować 50 sztuk, gdy się okaże, że wydruk wyjdzie z pupy;).
nie rób tego! wydruk w ogóle nie wyjdzie za to drukarka laserowa będzie do "pupy" - jest spora szansa, że na wałku grzejnym laserówki papier po prostu się sfajczy i przylepi do wałka (wymiana gwarantowana). Kup papier dedykowany do laserówek. Chyba że nie masz skrupułów co do firmowej drukarki ;) wtedy eksperymentuj ile wlezie :D
to zalezy od drukarki i od papieru. Ja drukowałem laserem na naklejkach wiele razy i nie miałem problemów.
Ale jakbym wiedział że mogę uwalić drukarkę to nie wiem czy bym testował. :)

kisiel365
Użytkownik wspierający

Post autor: kisiel365 » 15 lip 2017, 05:07

Nabyłem ostatnio insert do gier z warboxa i chyba miałem zbyt wygórowane oczekiwania, ale nie zachwyca (surowa, cięta laserem sklejka z wypalonymi wzorami). Czym to najlepiej potraktować, żeby nadać temu jakiś sensowny wygląd z lekkim przyciemnieniem i uwypukleniem naturalnego koloru? W necie co strona to inna opinia i sam już nie wiem, czy wosk, olej, bejca, lakierobejca czy lakier się do tego nada. Czy może ktoś poradzić jak stosunkowo niewielkim kosztem wykończyć tą surowiznę? Czy od wosku i oleju nie będzie tłuste w dotyku i zacznie brudzić elementy gry?

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 15 lip 2017, 15:46

Najtańsza powinna byc lakierobejca.

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 15 lip 2017, 15:56

Z olejem bym uważał. Używałem tego do drewnianego blatu i miecza bokuto do kenjutsu, i jednak trochę tłuste jest na początku. Z woskiem może być podobnie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

kisiel365
Użytkownik wspierający

Post autor: kisiel365 » 17 lip 2017, 00:30

Skusiłem się na neutralną lakierobejcę na bazie rozpuszczalnika jak wyschnie druga warstwa z obu stron i skleję to wrzucę tutaj zdjęcia.

misioooo
Użytkownik wspierający

Post autor: misioooo » 17 lip 2017, 12:31

Moja małżonka meble sama poprawia po fabrykach/tartakach. Nakłada bejcę (lakierobejce wg niej to szit - kiedyż używała) w kolorku jaki tam sobie chce. Potem na to wosk dobrze wciera. Czeka aż wyschnie i potem jeszcze dokładnie poleruje. Nic się nie klei, nic nie brudzi - ale proces kilka ładnych dni zajmuje.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne

sigmarpriest
Użytkownik wspierający

Post autor: sigmarpriest » 28 sie 2017, 00:26

Ktoś wie gdzie można zamówić podkładkę pod myszkę z własnym wzorem taką jak jest np. w LE:Alien?
Wiem że jest na playmaty.pl, ale chciałbym zamówić trochę mniejszą ~25x20cm
moja kolekcja

Chętnie sprawdziłbym Sails of glory.

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 25 paź 2017, 22:23

co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
ale u nas w EU nie bardzo
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Europy są Dzieci Jowisza. I nie ważne czy Go nazwiesz Perunem czy Thorem.

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 26 paź 2017, 00:02

sigmarpriest pisze:Ktoś wie gdzie można zamówić podkładkę pod myszkę z własnym wzorem taką jak jest np. w LE:Alien?
Wiem że jest na playmaty.pl, ale chciałbym zamówić trochę mniejszą ~25x20cm
Napisz do nich z pytaniem czy zrobią ci mniejszą i za ile. Dla mnie bez problemu zrobią matę 724 x 368 mm, choć jest większa niż to co mają w ofercie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

wirusman
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time

Post autor: wirusman » 26 paź 2017, 09:22

Ave Jupiter pisze:co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
Sądzę, ze Aluminium będzie Ci lapska budził.

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 26 paź 2017, 11:01

wirusman pisze:
Ave Jupiter pisze:co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
złośliwa uwaga? bo, tak jakby inne rzeczy (typu kleje, PCV, etc.) nie brudziły łapsk...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Europy są Dzieci Jowisza. I nie ważne czy Go nazwiesz Perunem czy Thorem.

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 26 paź 2017, 11:08

Ave Jupiter pisze:
wirusman pisze:
złośliwa uwaga? bo, tak jakby inne rzeczy (typu kleje, PCV, etc.) nie brudziły łapsk...
W trakcie gry?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Użytkownik wspierający
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Post autor: KamradziejTomal » 26 paź 2017, 14:22

Niezabezpieczone aluminium będzie rdzewieć po kontakcie z potem. Chyba że to uszlachetniony stop albo poddawany obróbce galwanicznej (nie widzę na tamtej stronce żadnej wzmianki o tym). Jeżeli też nie było obróbki galwanicznej to ewentualne malowanie także będzie niewesołe bo farba po prostu zejdzie z nich od razu - chyba że to będzie jakaś super wersja penetrująca aluminium.

To tak tylko informacyjnie - lepiej o tym pamiętać.

Natomiast odnośnie brudzenia się od aluminium to mi nic o tym nie wiadomo raczej w drugą stronę. Jeżeli na powierzchni monet byłby jakiś nalot po produkcyjnym to alkohol + szmatka usuną wszystkie pozostałości.

W Polsce szukałbym może jakiś przybytków robiących medale na zamówienie, może oni zrobią to w rozsądnej cenie.

EDIT: To jeszcze w ramach samoróbek, poniżej zdjęcia insertów do Bora Bora i Tzolk'in wykonane z pianki kartonowej. Generalnie jeżeli ktoś ma dużo gier, które chciałby poorganizować a cena wejściowa noży, maty, itp. go nie przeraża to uważam, że każdy może z powodzeniem zrobić coś fajnego i użytecznego. Mi wszystko wyszło praktycznie krzywo albo nierówno albo utytłane klejem i do tego jest za wysokie o kilka mm a naprawdę uważam, że świetnie spełnia swoją rolę:

Bora Bora:

https://imgur.com/BnBHBID

https://imgur.com/GqSi29m

https://imgur.com/XgrX4Um

Tzolk'in:

https://imgur.com/pFz2Sql

https://imgur.com/sdu0mbS

https://imgur.com/SVS4BxX

https://imgur.com/yeGTxQ0

Awatar użytkownika
Furan
Użytkownik wspierający
Been thanked: 10 times

Post autor: Furan » 26 paź 2017, 16:23

KamradziejTomal pisze:Niezabezpieczone aluminium będzie rdzewieć po kontakcie z potem.
Rdze-wieć? Jak? :shock:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(K) San Marco; Onitama - dodatki
(W) Dominion + Róg Obfitości; CV

Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Użytkownik wspierający

Post autor: KamradziejTomal » 26 paź 2017, 17:53

Rdze-wieć? Jak?
A jak zastąpię słowo rdzewieć na korodować (za szybki skrót myślowy)? ;)

https://metale.pl/wiedza/aluminium/korozja (pierwszy lepszy link z google).

Nie mam zdjęć z poprzedniej pracy gdzie obrobione skrawaniem aluminium, zbyt często macane zmieniało się na cętkowane ;) Poniżej znowu wujek google.

https://goo.gl/images/VAxGWB

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 26 paź 2017, 17:58

KamradziejTomal pisze:
Rdze-wieć? Jak?

https://metale.pl/wiedza/aluminium/korozja (pierwszy lepszy link z google).

Nie mam zdjęć z poprzedniej pracy gdzie obrobione skrawaniem aluminium, zbyt często macane zmieniało się na cętkowane ;) Poniżej znowu wujek google.

https://goo.gl/images/VAxGWB
jako małolat wiele razy topiłem aluminium, bo lubiłem niezbyt bezpieczne zabawy-nieważne. Aluminium prędzej matowieje. na początek po wytopieniu masz ładny lśniący kolor, ale potem robi się szare, dlatego że się część utlenia, tworząc warstwę ochronną, podobnie miedź. No ale miedzi w ognisku nie wytopisz xD

Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Użytkownik wspierający

Post autor: KamradziejTomal » 26 paź 2017, 18:02

Kod: Zaznacz cały

Aluminium prędzej matowieje. na początek po wytopieniu masz ładny lśniący kolor, ale potem robi się szare, dlatego że się część utlenia, tworząc warstwę ochronną, podobnie miedź.
A te monetki są wytapiane, czy wybijane? Bo to pewnie miałoby tutaj decydujący wpływ ;) No ale nie biłem monet to w sumie nie jestem pewien jak to się zachowuje. Ja tam bym dla bezpieczeństwa po wybiciu jakoś to anodował, żeby nie ryzykować że zepsułem te warstwę ochronną ;)

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 26 paź 2017, 18:04

wracając do meritum, to by wyglądało na tyle efektownie, że nawet biznes z tego da się zrobić. na razie znalazłem takie coś: https://www.cnc.info.pl/topics80/malowa ... t12607.htm, a jak zrobię kilka tokenów aluminiowych to się pochwale.

no właśnie na razie zastanawiam się czy wybijać, ale do tego potrzebna jest jakaś prasa (stempel), a to jednak nie jest koszt 300 czy 400 złotych, najtańsze stemple znalazłem po 1500 zeta, a i to jest problem, bo można bić tylko jeden rodzaj tokenow ;/ z kolei wytapiać za każdym razem, to masowej produkcji z tego nie da rady zrobić

Awatar użytkownika
Furan
Użytkownik wspierający
Been thanked: 10 times

Post autor: Furan » 26 paź 2017, 22:02

KamradziejTomal pisze:
Rdze-wieć? Jak?
To wtedy będzie to prawda.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(K) San Marco; Onitama - dodatki
(W) Dominion + Róg Obfitości; CV

Awatar użytkownika
hipcio_stg
Użytkownik wspierający
Has thanked: 5 times

Post autor: hipcio_stg » 27 paź 2017, 09:04

Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.

Awatar użytkownika
rastula
Użytkownik wspierający
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Post autor: rastula » 27 paź 2017, 12:51

hipcio_stg pisze:Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.

Mógłbyś skonkretyzować. Bo ja zadnych ofert na kilogramy za grosze nie widziałem...a patrzyłem.

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 27 paź 2017, 13:13

rastula pisze:
hipcio_stg pisze:Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.
Mógłbyś skonkretyzować. Bo ja zadnych ofert na kilogramy za grosze nie widziałem...a patrzyłem.
Nie wiem co kolega miał na mysli ale ja moge np zaproponować ukraińskie hrywny. Nominały 1, 5 i 10. (2ki i 1ki sa bardzo podobne do siebie i sie strasznie mylą). Za 10-15zł można mieć worek monet.

Węgierskie forinty tez nie są złe (i sa znacznie ładniejsze niz hrywny), a przelicznik jest genialny (1:70 w okolicy lipca) jedyny problem to to, że monety 1 i 2 HUF są bardzo ciężkie do zdobycia z normalnego obiegu.

Więcej przykładów na razie nie mam.

Awatar użytkownika
hipcio_stg
Użytkownik wspierający
Has thanked: 5 times

Post autor: hipcio_stg » 27 paź 2017, 14:02

Mam na myśli monety z okresu PRL. Sporo jest ofert. Nominał każdy nawet 500zł :D Można dopasować do danych gier. Można też używać aktualnych 1, 2, 5, 10, 20 ,50 gr. Na pewno będą tańsze niż cokolwiek bitego do gier ;)

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 27 paź 2017, 14:12

hipcio_stg pisze:Mam na myśli monety z okresu PRL. Sporo jest ofert. Nominał każdy nawet 500zł :D Można dopasować do danych gier. Można też używać aktualnych 1, 2, 5, 10, 20 ,50 gr. Na pewno będą tańsze niż cokolwiek bitego do gier ;)
raczej monety nie zastąpią tokenów. i uważam że da się wyjść na tym. Nawet jeśli będzie trzeba kupić stempel u jakiegoś grawera. Aluminium jest o tyle wdzięcznym materiałem, że jest bardzo plastyczne. Znalazłem pełno firm które sprzedają krążki aluminiowe, więc element wytopu odpada. Najgorzej z matrycą (stemplem do bicia) jakąś. Bo żeby to się miało opłacić to albo matryca ma być bardzo tania i prawdopodobnie gorszej jakości (więc i wzór na matrycy niezbyt skomplikowany), albo matryca lepszej jakości (jednocześnie cena wyższa), ale bite to powinno być w tysiącach wtedy sztuk.

ODPOWIEDZ