Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający
Has thanked: 49 times
Been thanked: 33 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator » 28 paź 2017, 02:54

Monety aluminiowe są takie sobie, jeśli chodzi o - nazwijmy to - satysfakcję z ich używania w grze. Są za lekkie, brakuje im chłodnego dotyku metalu, dźwięk też nie ten.
Ja akurat, decydując się na zamianę kartonowych żetonów na metalowe odpowiedniki, oczekuję radochy z ich używania i robienia w grze klimatu (dlatego prawie wszystkie polskie pieniądze odpadają na starcie). Miałem w rękach różne monety zrobione specjalnie do gier, a także sporo takich kupionych na aukcjach na kilogramy. Niewiele z tych drugich nadaje się bez zastrzeżeń jako zamienniki do gier. Ale to już inny temat.
Natomiast jeśli ktoś zrobiłby aluminiowe żetony rozkazów do Zakazanych Gwiazd - o, to już całkiem inna bajka :).

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 16 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 28 paź 2017, 11:41

Nie metalowe, ale w sklepach sieci Tiger można kupić plastikowe monetki. Woreczek kosztuje 10 zł, znajomy ostatnio kupił dwa żeby mieć odpowiednią ilość (przepraszam, ale nie pamietam do jakiej gry). Nie są tak fajnie ciężkie jak metalowe, ale całkiem miło brzęczą - jakiś odpowiedni plastik.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

HUBertPL
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times

Post autor: HUBertPL » 28 paź 2017, 11:51

Surowe aluminium brudzi i jest szkodliwe, serio. Np rany po skaleczeniu się aluminium goją się z 2 razy dłużej.
Pracowałem w anodowni, więc trochę znam temat.

Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Użytkownik wspierający

Post autor: Ave Jupiter » 28 paź 2017, 17:29

równie dobrze można zaopatrzyć się w ploter do frezowania aluminium. Ale to już koszt kilku tauzenów i to za najbardziej dziadowski model... Chociaż uważam, że to i tak lepiej by wyglądało niż plastikowe żetony
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Europy są Dzieci Jowisza. I nie ważne czy Go nazwiesz Perunem czy Thorem.

klacz10
Been thanked: 2 times

Post autor: klacz10 » 13 lis 2017, 21:02

Przydatny gadżet, niwelujący problem z kośćmi w grze The Others :) Po rozpatrzeniu wyniku dobierasz odpowiednie żetony, a kości można bez problemu przerzucać do woli ;p

link do fotki: https://zapodaj.net/713420d341305.jpg.html

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający
Has thanked: 49 times
Been thanked: 33 times

Post autor: playerator » 14 lis 2017, 00:59

Czy używając domowej drukarynki można drukować na czystych, wyciętych już kartach? Chodzi o pojedyncze karty w rozmiarze pokerowym. Przypuszczam, że problemem (oprócz formatu) może okazać się gramatura papieru - 330g.
Może ktoś próbował i mógłby podpowiedzieć?

Awatar użytkownika
woytas
Użytkownik wspierający
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Post autor: woytas » 14 lis 2017, 06:02

Hehe, też się nad tym ostatnio zastanawiałem :)

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 14 lis 2017, 07:59

Wątpię żeby dało się drukować na tak małym formacie nawet na profesjonalnej drukarce. Papier w maszynie musi być jakoś transportowany, a jak złapać takie maleństwo.
Grubość papieru jaka jest w stanie obsłużyć drukarka jest w jej specyfikacji. Niektóre domowe tez poradzą sobie z grubym papierem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

Awatar użytkownika
woytas
Użytkownik wspierający

Post autor: woytas » 14 lis 2017, 09:19

Zastanawiałem się, ale też wątpię, dlatego nawet nie szukałem.
Dlaczego mogłoby się nie udać:
- kartka w drukarce jest najczęściej wyginana pod kątem 90*, karta by się chyba złamała a już (chyba) na pewno wyraźnie byłoby widać zagięcie
- karta nie zostałaby zadrukowana w 100%, drukarka musi ją złapać za krawędzie, które nie są zadrukowywane. Chociaż są drukarki, które malują na całej powierzchni kartki, nie pozostawiając białych marginesów
- wydaje mi się też (ale tylko wydaje), że karta poprzez swoją twardość mogłaby nie przyjąć dobrze tuszu i mógłby się on rozmazać przed wyschnięciem

To wszystko powyżej to tylko moje przypuszczenia.Biorąc pod uwagę, że mówimy o zwykłych, domowych drukarkach.

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 14 lis 2017, 10:02

Da się to zrobić ale niewiele drukarek daje radę z papierem powyżej 300g. Po za tym wątpię aby dały sobie rade z czymś mniejszym niż format kart od pokera i podobne. Czyli wszystkie karty mini-costam odpadają. Dodatkowo przypuszczam, że drukarka powinna mieć dobrze działająca opcję drukowania bez ramkowego - to przeważnie wyklucza tanie drukarki.

Mi udało się bez specjalnych problemów wydrukować na 280g na formacie A6 (i CHYBA raz próbowałem z A7) ale tutaj mowa bardziej o formacie A8 i nie wiem czy to tez wciągnie bez problemu.

Drukowałem na Epson L805 aczkolwiek wszystkie drukarki z tej linii i podobnych powinny sobie z tym poradzić w podobnym zakresie.

Awatar użytkownika
woytas
Użytkownik wspierający

Post autor: woytas » 14 lis 2017, 10:41

A jednak się da :) Youtube Ciekawy pomysł, aż mnie korci żeby spróbować. Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 14 lis 2017, 10:48

woytas pisze:(...)Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.
Masz jakieś sprawdzone folie? Bo myślałem właśnie o wzmocnieniu kart folią, żeby trochę sztywniejsze były.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 14 lis 2017, 10:52

Jiloo pisze:
Masz jakieś sprawdzone folie? Bo myślałem właśnie o wzmocnieniu kart folią, żeby trochę sztywniejsze były.
przeczytaj mój poradnik. Są tam opisane, sprawdzone 2 rodzaje folii.

Awatar użytkownika
Jiloo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Jiloo » 14 lis 2017, 10:54

Sir_Yaro pisze:
Jiloo pisze:
przeczytaj mój poradnik. Są tam opisane, sprawdzone 2 rodzaje folii.
Dzięki, jakoś przegapiłem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam

Awatar użytkownika
Quille
Użytkownik wspierający
Been thanked: 5 times

Post autor: Quille » 22 lis 2017, 23:33

Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby na mapie z Ticket to ride, z drugiej strony, nakleić wydrukowaną mapę fanowską (Sardynię). I tu pojawiają się pewne pytania:
1) lepiej byłoby wydrukować w częściach, czy w jednym kawałku i pociąć na kawałki naklejane na odpowiednie części planszy?
2) na czym wydrukować? na jakimś specjalnym papierze? chodzi o to, o co prosić w punkcie ksero
3) jakiego kleju użyć?

Wszystkie uwagi będą bardzo cenne, nic nigdy takiego nie robiłam, ale nie wydaje się to bardzo trudne, więc chciałabym spróbować.

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 22 lis 2017, 23:47

Quille pisze:Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby na mapie z Ticket to ride, z drugiej strony, nakleić wydrukowaną mapę fanowską (Sardynię). I tu pojawiają się pewne pytania:
1) lepiej byłoby wydrukować w częściach, czy w jednym kawałku i pociąć na kawałki naklejane na odpowiednie części planszy?
2) na czym wydrukować? na jakimś specjalnym papierze? chodzi o to, o co prosić w punkcie ksero
3) jakiego kleju użyć?

Wszystkie uwagi będą bardzo cenne, nic nigdy takiego nie robiłam, ale nie wydaje się to bardzo trudne, więc chciałabym spróbować.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=44462

Awatar użytkownika
Quille
Użytkownik wspierający

Post autor: Quille » 22 lis 2017, 23:55

Super, dzięki.

Awatar użytkownika
hipcio_stg
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Post autor: hipcio_stg » 23 lis 2017, 07:46

Ja przykleiłem fanowską Anglię na lewej stronie. Zwykły papier i taśma dwustronna wystarczyły.

Awatar użytkownika
Quille
Użytkownik wspierający

Post autor: Quille » 23 lis 2017, 13:15

I sprzedajesz tą grę? Bo właśnie ogłoszenie sprzedaży Ticketa z naklejoną z tyłu fanowską planszą mnie zainspirowało do podrążenia w temacie i zrobienia czegoś podobnego :) tylko ja chcę Sardynię.

Awatar użytkownika
narandil
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time

Post autor: narandil » 16 mar 2018, 13:05

temat trochę ucichł, to ja podrzucę zdjęcia z niedawnego projektu: spolszczone Cavern Tavern z dodatkiem Long Night - tłumaczenie własne ;) (pliki na bgg)
bez parcia na jakość "wydania" ale i tak wyszło nieźle. To mój pierwszy tak duży projekt - już mam kilka pomysłów na następne :)
Spoiler:
ps. jako że zawsze mam problem ze zrobieniem pudełka do gry pnp, to tym razem poszedłem na łatwiznę i kupiłem Wojowników Północy od Rebela za 20zł :) - pudło w sam raz, na planszę nakleiłem tą od CT i jeszcze karty się przydały do usztywnienia kart = win win win! (a jak dobrze poustawiam to jeszcze Snow Tails pnp się tam zmieści :D)

edit:
+ jeszcze 2 ostatnie projekty:
Castellion:
Spoiler:
Snow Tails (tu widzę że jeszcze będę musiał dociąć wystające narożniki w kaflach 45stopni):
Spoiler:

Awatar użytkownika
narandil
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time

Post autor: narandil » 19 mar 2018, 09:46

i jeszcze miałbym do was kilka pytań:

1. jak podejść do zrobienia kafli (Masmorra)? Do tej pory wycinałem z tektury introligatorskiej 1.5mm nożykiem ale to dość upierdliwe a tu będę miał ok 60 kafli :/ macie jakiś materiał, który się łatwiej tnie albo który można kupić od razu pocięty na wybrany rozmiar? Albo jakiś inny ciekawy patent ułatwiający życie? Wkurza mnie też trochę to że ta tektura jest taka "kartonowa" - tzn. szorstka i szara - są może tektury intr. ale bardziej śliskie i białe? Po necie widzę że są ale ciężko się w tym ogarnąć po samym opisie.

2. gdzie kupujecie kości czyste? Ja do tej pory korzystałem z oferty Mepel.pl (swoją stroną genialna oferta elementów do gier) i aliexpress ale teraz szukam kości bez zaokrąglonych narożników w różnych kolorach i jest ciężko. Wiem że jest: http://www.blankdice.co.uk/ kości za 1zł i przesyłka ok 20zł, ale szukam też mniejszych kości 14mm jak i większych 20mm
Ostatnio zmieniony 19 mar 2018, 10:31 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.

adlerfromsc

Post autor: adlerfromsc » 19 mar 2018, 10:26

Cześć:)

1. U mnie zazwyczaj tektura 1mm (łatwe do cięcia) albo (2mm - ciężkie do cięcia). Impregnujesz mieszanką: wikol (lub coś podobnego) + woda => papier ścierny (najlepiej gąbka-kostka)=> farba akrylowa => lakier akrylowy. Jak ci się powygina (a na 100% się powygina) daj pod coś ciężkiego na 1-2 dni.

2. Najtaniej mi wyszło na eBayu zestawy po 20-25 szt. Co do koloru to myślę, że najłatwiej będzie je pomalować akrylem.

Warto poczytać fora od modeli kartonowych/decoupage naprawdę masę porad jest:)

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 19 mar 2018, 10:39

Przesadzasz i to mocno. :D
Wycinanie kwadratow to pikus. Szczególnie jesli sie je dobrze rozłoży na kartce i można wycinać po kilka na raz jednym cięciem. Spróbuj wyciąć ~120 heksów gdzie musisz w najlepszym wypadku 2 brzegi wycinać osobno, a w najgorszym każdy osobno... Masakra :D

Jeśli ci idzie słabo cięcie to albo masz słaby/tępy nóż (naprawde polecam noże olfa), albo za grubą tekturę (nie przekraczaj 1.5mm jeśli nie musisz), albo zbyt wysokie oczekiwania :D

Wycięte kształty można kupić w spielmaterial.de ale wątpie aby Ci się to opłacało.

Co do "patentu" to ja bym po prostu wyciął je laserem. Jak są względnie małe to możesz mi cos takiego zlecić.

Co do szorstkości to nie specjalnie rozumiem problem. Przeciez tektura jest tylko nośnikiem. Jak ja okleisz to widac tylko brzegi, a te po przecięciu są zwykle idealnie gładkie. Musisz coś robic nietypowo albo sie nie zrozumieliśmy. Możesz opisac proces produkcji ? :P

Ja kupuje jedynie kości firmy chessex bo można je grawerować laserem i sie nie topią. Są dostępne w battle-models.com i te akurat są włąsnie kanciaste tak jak chcesz.
Kiedys kupiłem też większa ilość kości w wcięciem (indent dice) w http://www.blankdice.co.uk
Okazjonalnie można tez znaleźć u chińczyków.

Awatar użytkownika
LordDisneyland
Użytkownik wspierający

Post autor: LordDisneyland » 19 mar 2018, 12:04

Sir_Yaro- sam grawerujesz kości? Czy też dajesz je z wzorami do grawera jakowegoś?

Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro » 19 mar 2018, 12:15

LordDisneyland pisze:Sir_Yaro- sam grawerujesz kości? Czy też dajesz je z wzorami do grawera jakowegoś?
Sam. Ale "graweruję" to za dużo powiedziane. Wypaliłem łacznie 2 kości :D bo nie specjalnie mam potrzebę lub pomysł na robienie jakis specjalnych kości:

Obrazek

ODPOWIEDZ