Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Lukić »

seraf pisze: 11 wrz 2019, 22:01 Czy koszulki od Rebela poprawiły się jakościowo w ostatnim czasie? Chodzi mi głównie o ich dopasowanie.
Ostatnio kupiłem Rebel American Mini Premium. Dopasowanie bardzo dobre. Problemem z kolei było to, że jedna boczna krawędź praktycznie we wszystkich koszulkach w opakowaniu była tragicznie postrzępiona. W ochronie kart i tasowaniu nie przeszkadza, ale nie jest przyjemne w dotyku.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Lukić pisze: 04 paź 2019, 15:22 (...) Problemem z kolei było to, że jedna boczna krawędź praktycznie we wszystkich koszulkach w opakowaniu była tragicznie postrzępiona.
Miałem też tak w jakiejś starszej partii przy rozmiarze CCG. Jak ktoś się lubi bawić kartami w rękach w trakcie gry to to bardzo czuć.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: roadrunner »

Jiloo pisze: 04 paź 2019, 15:31
Lukić pisze: 04 paź 2019, 15:22 (...) boczna krawędź praktycznie we wszystkich koszulkach tragicznie postrzępiona.
Jak ktoś się lubi bawić kartami w rękach w trakcie gry to to bardzo czuć.
Mnie przeszkadza z innego powodu. Brzydko wygląda. Mialem tak kilka razy w rebel ccg premium i rebel standard americam premium. Zawsze reklamuję.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Goldberg »

Jakie karty pasują do Detektywa?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

Goldberg pisze: 20 paź 2019, 15:09 Jakie karty pasują do Detektywa?
Rozumiem, że pytasz o koszulki - pasuje rozmiar Tarot (120x70 mm), sam mam od Arcane Tinmen i mogę polecić :)
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: kelvar »

Głupie i amatorskie pytanie, ale do tej pory z koszulek używałem głównie Mayday, trochę marki Sloyca (wydawały się lepsze).
Miałem ffg (krótko, ale to kwestia pozbycia się gry w nich... Bo koszulki były ok).
A teraz chce parę produkcji wsadzić w koszulki - i m 2 wybory na które chce postawić ewentualnie coś innego co ceny nie podniesie):
- rebel premium (mam teraz kilka paczek, ale jeszcze nie sprawdziłem)
- Sloyca premium

W przypadku CCG da się kupić za 10-11 zł z przesyłką (po kilka paczek przez allegro).
Na które bardzie kwarto postawić?:)

Ktoś miał porównanie? Czy może różnice będą kosmetyczne?

Ps. Ktoś ma doświadczenie czy duża różnica jest jakby grę "dokoszulkować" rebelami lub Sloyca premium mając wcześniej standardowe koszulki - chodzi o mieszanie kart razem (np. w Dixicie)?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

kelvar pisze: 23 paź 2019, 15:14
Spoiler:
Sloyca CCG premium są turbo grube - mogą niepotrzebnie zwiększać objętość talii i do tego strasznie się ślizgają (może być ciężko ułożyć wysoki stos kart) ale generalnie to naprawdę fajne koszulki, dobra przejrzystość, sztywność no i cena :wink:

Pozostałe koszulki Sloyca (chyba tylko CCG jest w wersji zwykłej i premium) są ok, dobra przejrzystość, zazwyczaj trzymają wymiar, 70 mikronów jest wystarczające - premium z reguły mają co najmniej 90 mikronów grubości. Na dłuższą metę wydaje mi się, że Sloyca jest sensownym kompromisem cena/jakość.

Nie wiem jak te nowe Rebele Premium po zmianie fabryki, ale z poprzedniej były nieco mleczne i niekoniecznie trzymały wymiar. Ja w koszulki Rebela już raczej nie będę koszulkował, chyba że nie będzie lepszej alternatywy.

Jakby były w dobrej cenie to jeszcze koszuli Arcane Tinmen są warte uwagi - standardowo mają 90 mikronów grubości, świetna przejrzystość, rozmiar bardzo podobny do koszulek FFG (tu jeszcze dochodzi kwestia marginesów od karty - w AT i FFG zazwyczaj jest spory odstęp, Sloyca jest ciaśniej spasowana).
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krisow »

Ktoś w wątku gry pytał o koszulki do Welcome to...

Mam koszulki Rebel "Standard American Premium" (57,5x89 mm), karty wchodzą na styk. Można więc rozważyć zwykłe "Standard American" (57,5x89). Srawdzałem przed chwilą i były ok. Standard European 59 na 92 będą za duże.

Wyszukiwarka Rebel też tak podaje:
https://koszulki.rebel.pl/szukaj/welcome-to.html
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 267
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 266 times
Been thanked: 108 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: preshiq »

Wyprawa do el dorado.
Ktoś w wątku z grą pisał, że pasują koszulki Ultra pro 56x87, a na FB widziałem posta że pasują rebel premium 57.5x89.
Ktoś ma jakieś doświadczenia z ta grą odnosnie koszulek ? Jakie pasują?
Dzięki
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Kurczu »

Marrr84 pisze: 09 lis 2019, 00:12 Wyprawa do el dorado.
Ktoś w wątku z grą pisał, że pasują koszulki Ultra pro 56x87, a na FB widziałem posta że pasują rebel premium 57.5x89.
Ktoś ma jakieś doświadczenia z ta grą odnosnie koszulek ? Jakie pasują?
Dzięki
Mam Wyprawę do El Dorado zakoszulkowaną w MayDay 57.5 X 89, wchodzą idealnie. To jeśli chodzi o rozmiar, ale jak chcesz fajne koszulki to lepiej innej firmy :) podobnie, jak w poprzednich wpisach, polecam Sloyca.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: bobule »

Jest tu ktoś kto koszulkował może Loyang ;) ?
Chodzi mi o kwestie jakie koszulki i gdzie je można kupić, bo rozmiar kart jest dość nietypowy (54 x 83 mm).
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem2897168
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: FortArt »

bobule pisze: 09 lis 2019, 09:05 Jest tu ktoś kto koszulkował może Loyang ;) ?
Chodzi mi o kwestie jakie koszulki i gdzie je można kupić, bo rozmiar kart jest dość nietypowy (54 x 83 mm).
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem2897168
Nie udało mi się ich zdobyć i koszulkowałem w AT Medium (zielone). Jest OK.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: INsejn »

bobule pisze: 09 lis 2019, 09:05 Jest tu ktoś kto koszulkował może Loyang ;) ?
Chodzi mi o kwestie jakie koszulki i gdzie je można kupić, bo rozmiar kart jest dość nietypowy (54 x 83 mm).
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem2897168
Taki rozmiar robi Paladin oraz Swan Panasia. Ale pewnie nie dostaniesz w Polsce. Zawsze można zastosować 56x87 mm.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: jrz8888 »

Jaki rozmiar koszulek dla najnowszego, polskiego wydania Brass Lancashire?
Celuję w Rebel.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: playerator »

jrz8888 pisze: 12 lis 2019, 08:55 Jaki rozmiar koszulek dla najnowszego, polskiego wydania Brass Lancashire?
Celuję w Rebel.
https://koszulki.rebel.pl/szukaj/lancashire.html
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Ponieważ koszulki FFG 63,5x88 (przezroczyste) są trudno dostępne, to stwierdziłem, że spróbuję czegoś zbliżonego, co wiele osób poleca, czyli Arcane Tinmen (AT).
Wziąłem 1 opakowanie i wrzuciłem w nie 2 małe gry.
Zagrałem po 1 razie w każdą z nich i stwierdziłem, że są nieznacznie cieńsze, ale jest w miarę OK zważywszy na to, że są prawie 50% tańsze.
Kupiłem więc 10 opakowań (czyli 1 000 szt.), i wrzuciłem w to Pandemic oraz WP LCG (3x CS), a część jeszcze sobie czeka.
Rozgrywki dłuższe niż te 2 małe gry wspomniane na początku.

Smutne wnioski: na samym początku przez krótki czas koszulki AT sprawują się OK. Po jakimś czasie zaczynają się kleić.
W Pandemic zagraliśmy pod rząd 3 razy (4 osoby) i ostatnia partia to już koszmar: klei się to tak, jakby to były najcieńsze szmatki w stylu Mayday czy Rebel Classic.
Posklejało się to tak, że nawet cała talia nie chce się równo sama ułożyć gdy uderzam nią o stół (czy to dłuższym, czy krótszym bokiem). Jak się skleiły tak siedzą i ani drgną.
Można je oderwać ale pojedynczo.

W WP LCG graliśmy tylko 1 partię (ale dłuższą) i zaczyna się to lekko kleić.

Jestem załamany. Z koszulkami FFG nie mam tego problemu. Żeby było śmiesznie, to zdjąłem koszulki FFG z Pandemica i WP LCG żeby je przenieść do innej gry, a tutaj dałem AT, ale te same gry na FFG nic się nie kleiły. W Pandemica graliśmy więcej razy niż te 3x z AT, i nic się nie kleiło - ani jedna koszulka. W WP LCG też nic się nie kleiło. Może zdarza się czasaaaaaami półsekundowy lep, ale karta zaraz odpada jeżeli się lekko ruszy lub podniesie, jednak jest to baaaaardzo rzadkie. Tak rzadkie, że nie zwraca się na to uwagi. Właściwie to zacząłem na to zwracam uwagę dopiero po fatalnym klejeniu się AT. Jednak takie klejenie się FFG zupełnie nie przeszkadza bo jest rzadkie i trwa ułamek sekundy. Tutaj (przy AT) czasami jest świadoma "walka" o odklejenie karty, a tasowanie to zapomnij.

Czy też tak macie?
Załamuję się już, bo jeżeli nie FFG, i nie AT, to jedyne co mi pozostaje to Dragon Shield (DS), ale one są najdroższe (ale za to najlepsze) i najgrubsze.
Rebele Premium odpadają - proszę ich nie polecać, bo sparzyłem na nich, i mają u mnie bana.

A może jest jeszcze coś czego nie znam, a jest OK?

Na czym mi zależy:
a) idealna przejrzystość koszulki (bez wpływu na kolory, bez mleka)
b) bardzo wytrzymałe
c) bez klejenia się
d) marginesy wewnętrzne takie jak FFG, AT, DS, czyli nic, co jest ucięte równo z brzegiem karty

Macie jakieś doświadczenia i możecie się nimi podzielić?
No i kiedy wrócą moje FFG, no kiedy?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Koziełło »

Koszulek AT używam od... odkąd używam wogóle jakichkolwiek koszulek. I nigdy w tych koszulkach nie zdarzyło mi się sklejenie kart ze sobą, mimo, że grane były po kilkanaście razy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Ja dokładnie jak przedmówca - używam ich od dawa, ale zanim je odkryłem przetestowałem sporo badziewia. W niektórych grach mam po kilkadziesiąt rozgrywek w koszulkach AT i nic mi się nigdy nie kleiło. W Choson mam ponad 60 rozgrywek, w London koło 40 - wiadomo, że trochę się zeszmaciły, ale poza tym żadnych problemów.

Ale ostatnio jak kupowałem jakieś paczki zauważyłem, że koszulki różnią się trochę na pierwsze wrażenie. Wrzuciłem w nie Thunderstone Quest i jak na razie nie zauważyłem problemów. Grałem już kilkanaście razy.

alpha może być faktycznie tak, że coś zmienili w produkcji, a może trafiłeś jakąś pechową partię. Będę sprawdzać jak u mnie będą się zachowywać koszulki z nowszych partii.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

Ja w zeszłym tygodniu kupowałem AT więc pewnie z jakiejś nowszej partii. Koszulkowałem FCM więc miałem 4 paczki. Nic mi się nie klei.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Kurczu »

Też używam AT i też nic się nie klei, polecam myć ręce przed graniem :D
Polecam też Sloyca, moim zdaniem podobny poziom do AT.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Ręce myję. Po 3 rozgrywkach przy Pandemicu gdzie się to zaczęło kleić, to siadając do WP LCG z góry zwróciłem uwagę na mycie rąk już dla pewności.
Jeszcze przyjrzę się temu, ale mam obawy. Może rzeczywiście nowa partia jest inna niż starsze.

Dodam taką ciekawostkę, że przy koszulkowaniu (z tych 10 op.) prawie każda wyjmowana koszulka stawiała opór przy otwieraniu jej. Nie pamiętam jak było przy tych 2 małych grach, ale chyba było OK. Przy FFG przesunę palce po skosie i koszulka się otwiera bez problemu. Tutaj przy AT wyglądało to tak jakby wnętrze koszulki było wyłożone czymś lepkim i trzeba było czasami kilka sekund mocnego pocierania palcami żeby koszulka raczyła się rozchylić. W sumie to te koszulki co poszły do Pandemica stawiały większy opór przy otwieraniu i teraz kleją się na potęgę. Większość do WP LCG już było lepiej, ale co jakiś czas też tak było, i tutaj już mniej się to klei.

Wziąłem przed chwilą pudełko z grą Pandemic i wyjąłem te 2 duże talie (po 48 kart każda). Objąłem 2 palcami talię i delikatnie poluzowałem nacisk palców tak, żeby karty zaczęły pojedynczo spadać na drugą dłoń, która miała je łapać. Zamiast serii pojedynczo spadających 48 kart spadło 5 grup kart. Każda z tych talii (2x 48 szt.) zachowała się identycznie: nie spadające pojedyncze karty, ale 5 grup kart. Powtórzyłem ten eksperyment po 10 razy dla każdej z tych 2 talii. Po 10 razie cały czas spadało po 5 grup kart. Nie chce mi się nagrywać filmu dla udowodnienia tego, ale jeżeli jest ktoś chętny to zobaczyć to nagram :)

To nie jest śmieszne.... chociaż może i jest :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

alpha pisze: 14 lis 2019, 23:20 Ręce myję...
(Z przymrużeniem oka) polecam się jeszcze rozmagnesować i rozelektryzować ;)
A na poważnie, pomimo złego pierwszego wrażenia polecam Rebele Premium Longsleeve. Na początku też mnie nie powaliły na kolana - karty wystawały od góry, koszulki miały różnice nieraz po 2mm długości, mleczne przebarwienie... jak wyszły Longsleeve stwierdziłem, że dam im jeszcze jedną szansę i to jak dla mnie jest hit. Koszulki mają odpowiedni nadmiar, więc karta nie wychodzi od góry, trzymają rozmiary i może tylko przezroczystość bym określił, że jest na poziomie 3-4 letniej używanej koszulki FFG (czyli nie jest kryształ ale nie jest też źle). Do tego cena w dobrym sklepie wychodzi jak połowa ceny za koszuli FFG.
Koszulek FFG nadal używam ale większość gier mam przekoszulkowane na Longsleeve i przy tak słabej dostępności koszulek FFG jest całkiem możliwe, że kolejne karcianki zostaną przekoszulkowane.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Nie ma co: siedzimy z przewodami zawiniętymi wokół kostki, a drugi koniec podłączony do kaloryfera, więc jest OK :lol:

Nie wiem czy mi się chce znowu robić testy. Non stop wiąże się to z kolejnymi kosztami i ze zbędnymi w razie czego koszulkami.
Ta mleczność mnie odrzuca, bo karty jednak w większości są ładnie wykonane i lepiej żeby nie było za dużej ingerencji w "czystość wizji" :wink:
Dojdzie do tego, że będę miał wszystkie koszulki od każdego producenta, z każdej dostawy :)
Poczekam na rozwój sytuacji, trudno.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

alpha pisze: 14 lis 2019, 23:20 Wziąłem przed chwilą pudełko z grą Pandemic i wyjąłem te 2 duże talie (po 48 kart każda). Objąłem 2 palcami talię i delikatnie poluzowałem nacisk palców tak, żeby karty zaczęły pojedynczo spadać na drugą dłoń, która miała je łapać. Zamiast serii pojedynczo spadających 48 kart spadło 5 grup kart. Każda z tych talii (2x 48 szt.) zachowała się identycznie: nie spadające pojedyncze karty, ale 5 grup kart. Powtórzyłem ten eksperyment po 10 razy dla każdej z tych 2 talii. Po 10 razie cały czas spadało po 5 grup kart. Nie chce mi się nagrywać filmu dla udowodnienia tego, ale jeżeli jest ktoś chętny to zobaczyć to nagram :)
Myślałem, że to ja jestem zboczony na punkcie koszulek, ale dajesz mi nadzieję, że nie jest ze mną aż tak źle :D :wink:

Tak w temacie - sprawdź Sloyca Premium CCG, dobra przejrzystość, grubość i sztywność większa niż w FFG (110 mikronów vs 100 mikronów) i jakby się trochę bardziej kleiły to byłoby spoko + dostaniesz paczkę 100 koszulek w okolicach ceny jednej paczki 50 od FFG :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Dobrze wiedzieć, że nie jestem osamotniony w tej kwestii :lol:

Pewnie spróbuję tego co proponujesz. A jak z przezroczystością / mlekiem przy nich? Dużo ich już użyłeś? Jak długo masz z nimi do czynienia?
Czy z partii na partię trzymają te samem parametry, wymiary, przezroczystość, trwałość?
Rozumiem, że Premium polecasz, ale zwykłe to pewnie jak w każdych innych już nie? :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
ODPOWIEDZ