Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kdsz »

mikeyoski pisze: 06 sty 2021, 16:21 Hmmm, może oglądaliśmy jakiegoś innego gttv ;-) Ja tam widzę normalną recenzję, w której jest coś więcej niż omówienie szaty graficznej.
Miło słyszeć, że nastąpiła pozytywna zmiana. Kanału nie oglądam od wielu lat.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mikeyoski »

Sęk w tym, że tak było i dawniej. Chyba, bo kanału od dawna nie śledzę . Z ciekawości obejrzałem jakiś odcinek sprzed kilku lat i jakiś aktualny. Jak na mój gust, to się nic nie zmieniło :-) Dokładnie taki sam styl recenzji.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: m_marple »

Gdyby ktoś oglądający anglojęzyczne kanały na Youtube był zainteresowany, to podrzucam moje niedawne odkrycie - niewielki kanał ThinkerThemer. Dwie babeczki z Australii, działające od kilku miesięcy, jedna z nich to "Thinker" i w omówieniach gier skupia się na mechanice, druga określa się jako "Themer" i próbuje związać te mechaniki tematycznie (jest to główny koncept wokół którego budują recenzje). Są bardzo sympatyczne i entuzjastycznie, a ich omówienia dość wyczerpujące i konkretne. Mają też cykl Kickstarter Diaries, gdzie omawiają krótko nowe/bieżące kampanie.

Mam nadzieję, że kanał będzie się rozwijał, bo bardzo przyjemnie się ich słucha.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

mikeyoski pisze: 06 sty 2021, 17:32 Sęk w tym, że tak było i dawniej. Chyba, bo kanału od dawna nie śledzę . Z ciekawości obejrzałem jakiś odcinek sprzed kilku lat i jakiś aktualny. Jak na mój gust, to się nic nie zmieniło :-) Dokładnie taki sam styl recenzji.
Problem z GTTV i ich "recenzjami" był (a w zasadzie to jest) taki, że jak gra jest klasycznym średniakiem lub nawet słabsza, to nie usłyszysz "słabe jest w tej grze to i to i to, niestety nie polecam". Na palcach jednej ręki pamiętam ich materiały, w których coś naprawdę skrytykowali, chyba tylko jakiś Fallout mi się kojarzy, ale to dawno temu. Tak to choćby gra była badziewiem, to nie usłyszysz za dużo krytyki, tylko właśnie przytoczone wcześniej "Jeśli lubicie takie klimaty, to gra może Was zainteresować" albo "Musicie sami zagrać, spróbować i ocenić, czy to gra dla Was". Jak słyszałem taki zwrot, to od razu wiedziałem, że gra jest co najwyżej średniakiem i szkoda na nią czasu, ale GTTV nie użyje takich "mocnych" słów by skrytykować grę. To jest dla mnie bardzo słabe i dlatego ich nie cenię, w przeciwieństwie do chociażby Gambita, Geek Factor, Gradania czy innych recenzentów, dla których suby, wyświetlenia i dzwoneczki nie są najważniejsze (tak jak to ma miejsce w przypadku GTTV).

Momentami mam wręcz wrażenie, że ta gonitwa za liczbą subów i wyświetleń już całkiem ich zaślepiła - zresztą sam GameTroll o tym mówił w filmie nt. zmian, że nie będzie robił recenzji, bo... za mało mają wyświetleń, za słabo się klikają... o losie... :roll: Albo niedawny post na FB o tym, jak ważne jest oglądanie ich materiałów jak najszybciej po ich opublikowaniu. O banowaniu ludzi w komentarzach na YT, którzy nie podzielają uwielbienia dla ich działań, czy nawet kasowaniu swoich własnych postów w komentarzach na innych kanałach jak okazało się, że spadła w odpowiedziach do tego komentarza krytyka, było już tu zresztą wspominane... W takich momentach zastanawiam się poważnie po co on te wszystkie filmy kręci. Nie mówię, że recenzenci nie mają prawa na tym zarabiać, ale u GTTV ta pogoń za subami, wyświetleniami i samouwielbieniem jako mesjasza wszystkich planszówkowych youtuberów zmierza w bardzo złym kierunku. A w to, że robi to z zamiłowania do naszego planszówkowego hobby i by powiększyć liczbę grających, to już dawno przestałem się łudzić. Liczą się tylko suby.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: alpha »

DarkSide pisze: 04 sty 2021, 17:35
Szewa pisze: 04 sty 2021, 11:18 Świetną robotę robi WojennikTV, oglądam teraz chłopa ciągle :D Nie wiem czy to tylko moje zdanie, ale od prowadzącego promienuje taki spokój i pewność tego co mówi, pare propozycji, które zaprezentował wrzuciłem już na wishliste.
Mam ten sam "problem". Boję się otwierać kolejne filmiki, bo co obejrzę reckę, to robię zakup. :lol:
A to oznacza, że obejrzałeś do tej pory 164 recenzje :wink:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: DarkSide »

alpha pisze: 08 sty 2021, 23:34
DarkSide pisze: 04 sty 2021, 17:35 Mam ten sam "problem". Boję się otwierać kolejne filmiki, bo co obejrzę reckę, to robię zakup. :lol:
A to oznacza, że obejrzałeś do tej pory 164 recenzje :wink:
W tym momencie każdemu studentowi matematyki włos się jeży na głowie, a doktoranci piszący właśnie publikacje z logiki matematycznej schodzą na zawał. :wink: Wszak implikacja nie jest odwracalna (nie działa w obie strony) 8)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Pan_K »

Myśle, że nie tylko matematycy to wiedzą...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

DarkSide pisze: 09 sty 2021, 00:03
alpha pisze: 08 sty 2021, 23:34
DarkSide pisze: 04 sty 2021, 17:35 Mam ten sam "problem". Boję się otwierać kolejne filmiki, bo co obejrzę reckę, to robię zakup. :lol:
A to oznacza, że obejrzałeś do tej pory 164 recenzje :wink:
W tym momencie każdemu studentowi matematyki włos się jeży na głowie, a doktoranci piszący właśnie publikacje z logiki matematycznej schodzą na zawał. :wink: Wszak implikacja nie jest odwracalna (nie działa w obie strony) 8)
Pomijając kwestię matematyki to niemożliwe z jeszcze jednego powodu: wczoraj opublikowałem recenzję nr 150 więc do 164 sztuk jeszcze trochę 😉

Przy okazji dziękuję za wszystkie sympatyczne komentarze. Zawsze to miło, gdy Twoja robota zostaje doceniona.
🙏🏻
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Czy tylko ja mam wrażenie, że Znad Planszy jedzie w dół? Jakieś unboxingi, recenzje audio. Zupełnie nie interesuje mnie ani jedno (jak kupię grę to sam sobie ją rozpakuję) ani drugie (jestem wzrokowcem, ponadto łatwiej mi pominąć część zupełnie mnie nie interesującą w czytaniu). Unboxing to dla mnie w ogóle fenomen, ale co ja tam wiem... Kiedyś tam były fajne recenzje do POCZYTANIA! Za chwilę ta strona wyleci z ulubionych. Ale ja to już ponad pół wieku przeżyłem i pewnie nie mam racji.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Neoptolemos »

Nieśmiało wspomnę, że dość regularnie, choć od niedawna, wrzucam coś do poczytania. Nie tylko recenzje.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Jestem pewnie w mniejszości (być może ze względu na wiek) ale wolę czytać niż oglądać i z przyjemnością czytam Twoje teksty. Nie jestem z pokolenia TLTR, zdecydowanie wolę przeczytać dłuuuuuugi tekst niż obejrzeć krótki film. Zwłaszcza o niczym tak jak wszelkie unboxingi. Szkoda na to czasu.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Elemenek »

Losiek pisze: 09 sty 2021, 22:38 Jestem pewnie w mniejszości (być może ze względu na wiek) ale wolę czytać niż oglądać i z przyjemnością czytam Twoje teksty. Nie jestem z pokolenia TLTR, zdecydowanie wolę przeczytać dłuuuuuugi tekst niż obejrzeć krótki film. Zwłaszcza o niczym tak jak wszelkie unboxingi. Szkoda na to czasu.
Wychodze z tego samego zalozenia co Ty. Daj jednak szanse "krotkim filma" czyli "rzut okiem na..." z kanalu Regaly Marcinskie. Dla mnie bardzo na plus. Szybko, zwiezle, poruszony temat wykonania, klimatu oraz mechaniki.

Co do naszych rodzimych recenzentow, warto zauwazyc tez jakie gry recenzuja.

Sa osoby ktore mowia tylko o tym co dostana od wydawnictw, czy tez kreca o tym co jest na topie i ludize chca ogladac. Nie bede z pisal o kogo dokladnie chodzi, kazdy w wiekszosci wie, lub sobie dopowie.

Sa tez osoby ktore cos wygrzebuja, sami inwestuja, szukaja i chca pokazac to szerszej publicznosci. Tutaj na mysli mam zwlaszcza WojennikTv, Gambita i HumiGraja.
Takie materialy zasluguja na pochwale. To one propaguja planszowki. Nawet wsrod geek'ow.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Faktycznie Regały są w porządku!
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: 13thcaesar »

Z polskich kanałów zacząłem oglądać Upadłybankowiectv. Zainteresował mnie ten kanał, ze względu na moją aktualną "fascynację" TI4, a na tym kanale znalazłem świetne tłumaczenie zasad + przykładową rozgrywkę, oraz równie przydatny "przewodnik" po frakcjach. Czekam na kontynuację tego przewodnika na temat ras z dodatku.
Z zagranicznych, również za sprawą materiałów na temat TI4, zacząłem oglądać kanał Rulebrakerboardgames.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

Elemenek pisze: 09 sty 2021, 22:48 Daj jednak szanse "krotkim filma" czyli "rzut okiem na..." z kanalu Regaly Marcinskie. Dla mnie bardzo na plus. Szybko, zwiezle, poruszony temat wykonania, klimatu oraz mechaniki.
Losiek pisze: 09 sty 2021, 22:50 Faktycznie Regały są w porządku!
Dzięki :)

A co do:
Losiek pisze: 09 sty 2021, 21:51 Czy tylko ja mam wrażenie, że Znad Planszy jedzie w dół? Jakieś unboxingi, recenzje audio.[...] Unboxing to dla mnie w ogóle fenomen, ale co ja tam wiem
Parę słów o tym jak działa ZnadPlanszy. Zrzeszamy różnych autorów i nie narzucamy nikomu co ma robić i jak to ma robić. Nie mamy redakcji jako takiej i każdy jest odpowiedzialny za swojego bloga. Ludzie na ZP sami decydują co ich aktualnie kręci. Rozumiem, że nie wszystko pasuje, ale nie skreślaj nas tak do końca i zaglądaj, bo to ciągle się zmienia i ewoluuje :) Recenzenci po długim czasie pisania czy nagrywania często chcą coś zmienić, bo łatwo się "wypalić" (stąd np przejście Pełnej Pary z pisanych recenzji, do podcastu i w końcu do audio recenzji - eksperymentują, żeby znaleźć najlepiej dla nich pasującą formę przekazu. I ja będę do tego zachęcał wszystkich). Podziwiam (przez duże P) Gradanie, czy Gambita, którzy są regularni, stabilni, zawsze ciekawi i regularni. Niewielu recenzentów tyle uciągnęło co oni :) I też są świetnym przykładem, że nawet będąc częścią większej całości jak ZP potrafią wyrobić swoją markę, z którą każdy się liczy (Gambit zaczynał oczywiście wcześniej, ale mam nadzieję, że ZP chociaż trochę pomogło w wypłynięciu na szersze wody). Chłopakom w zasadzie ZP już nie jest potrzebne. Ale chcemy pokazywać nowe twarze jak np ostatnio Grzesiek (Karta stół), który pisze dużo, regularnie i ciekawie, a dla lubiących wideo z "nowych" twarzy est Argo. Będą nowe osoby - daje to też chwilę wytchnienia innym jeżeli nie czują aktualnie weny na recenzowanie i tworzenie tekstów czy filmów - szczególnie w 2020, za kulisami działo się naprawdę dużo i czasami pisanie recenzji to były ostatnie rzeczy o których dało się myśleć.

A krótko mówiąc jeżeli lubisz teksty jakichś naszych autorów to musisz ich gnębić żeby pisali więcej bo mnie się nie posłuchają ;) A na ZP właśnie wylądowała pisana recenzja Paranormalnych Detektywów :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Losiek »

Nie skreślam ZP, jednak ostatnio wchodzę na stronę, rzucam okiem na tytuły zapowiadające kolejne (stare polskie słowo) unboxingi i wychodzę...
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 780
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 154 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

13thcaesar pisze: 11 sty 2021, 17:11 Z polskich kanałów zacząłem oglądać Upadłybankowiectv. Zainteresował mnie ten kanał, ze względu na moją aktualną "fascynację" TI4, a na tym kanale znalazłem świetne tłumaczenie zasad + przykładową rozgrywkę, oraz równie przydatny "przewodnik" po frakcjach. Czekam na kontynuację tego przewodnika na temat ras z dodatku.
Z zagranicznych, również za sprawą materiałów na temat TI4, zacząłem oglądać kanał Rulebrakerboardgames.
Jop, upadlybankowiec robi swietna robote, nie tylko z TI. Brakuje mi tylko lepszego audio w jego materialach.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

A co powiedzie o Argo Nawija?
Przyjemnie się ogląda ale troszkę gorzej słucha. Ładna jakość dobrze przemyślane wideo ale ten raperowy styl troszkę mi nie pasuje. Może to kwestia przyzwyczajenia?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

BOLLO pisze: 12 sty 2021, 14:49 A co powiedzie o Argo Nawija?
Przyjemnie się ogląda ale troszkę gorzej słucha. Ładna jakość dobrze przemyślane wideo ale ten raperowy styl troszkę mi nie pasuje. Może to kwestia przyzwyczajenia?
To raczej kwestia rocznika. Na pewno trafia w punkt do równych sobie wiekiem. Oglądałem parę filmików i osoba robi bardzo dobrą pracę. Na duży plus, że ma dobry sprzęt, nic się nie buja, nie ma zbliżeń bez ostrości. Mnie nie zawodzi. Zastanawiam się, czy sam zajmuję się montażem, czy ktoś mu pomaga. Jak temat mnie zainteresuje to oglądam od początku do końca (minus intro).
Jeśli Argo czyta, to mała sugestia. Czasem warto się zatrzymać nad jakim punktem i poświęcić więcej czasu na omówienie kwestii. Niektórzy planszówkowi youtuberzy robią odcinki po 60+ minut, kogo interesuje temat to obejrzy całość albo przeskoczy do interesującej kwestii.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

Polecam do obejrzenia (po angielsku) dwa kanały, które ostatnio odkryłem.
Bardzo mi się podoba format przedstawiania treści. W dużym skrócie: omówienie zasad podczas gry i recenzja/wrażenia z rozgrywki.
Board Gaming Ramblings
Before You Play
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

Jeszcze odnośnie Znadplanszy, na tej platformie publikuje wielu blogerów i teoretycznie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Problem w tym, że część z nich to jakieś "martwe dusze", a i moi ulubieni recenzenci (Bartosz Borkowski, Sylwester Adamiak, Krzysztof Szarawarski) ostatnio publikują jakieś homeopatyczne ilości tekstów. Rozumiem, że to może efekt pandemii, ale stąd może być wrażenie, że znadplanszy trochę obniżyło loty.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Relo »

Shodan pisze: 16 sty 2021, 12:10 Sylwester Adamiak
Raczej Sebastian, chyba że ktoś jeszcze o tym samym nazwisku tam publikuje to przepraszam.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

Relo pisze: 16 sty 2021, 12:40
Raczej Sebastian, chyba że ktoś jeszcze o tym samym nazwisku tam publikuje to przepraszam.
Oczywiście Sebastian, sorry za pomyłkę :-)
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: michcic »

Czy możecie polecić jakichś angielskojęzycznych recenzentów, przystępnych dla kogoś ze średnią znajomością języka (poziom powiedzmy między B1 a B2)? A może są jakieś kanały, które oferują napisy (po angielsku) do swoich materiałów? Istotne jest też to, aby pojedyncze filmy nie były zbyt długie, najlepiej maks. 20 minut.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

michcic pisze: 19 sty 2021, 10:37 Czy możecie polecić jakichś angielskojęzycznych recenzentów, przystępnych dla kogoś ze średnią znajomością języka (poziom powiedzmy między B1 a B2)? A może są jakieś kanały, które oferują napisy (po angielsku) do swoich materiałów? Istotne jest też to, aby pojedyncze filmy nie były zbyt długie, najlepiej maks. 20 minut.
nigdy nie maiłem problemu z recenzjami dice tower - czy to tom czy zee mówią wyraźnie i nie za szybko. napisy generowane przez YT w ich przypadku też są w 90% poprawne.
ODPOWIEDZ