Sklepowa klasyfikacja gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Veridiana »

Mam taki postulat - powstały po lekturze wielu stron internetowych sklepów z grami - aby jednak sensowniej dobierać gry do każdej kategorii.
Najczęściej naciągane klasyfikacje zdarzaja się w grach tzw. EKONOMICZNYCH, pod które podpadają zazwyczaj wszystkie, w których mozna dostrzec choć pozór pieniążka czy innej waluty. A czasem nawet i takiego pozoru brak.
Ja wiem, że nieładnie być może wygląda, gdy kategoria gier strategicznych ma n tytułów a ekonomiczna 5x mniej, ale chyba dla kleintów wazniejsze jest by znaleźli to, czego szukają. Bo takie np. El Grande w grach ekonomicznych to już gruba przesada :wink:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: garg »

Masz świętą rację. Do ekonomicznych jest zaliczane prawie wszystko, bo (do wyboru):
a) się handluje,
b) są pieniądze,
c) trzeba coś kupować,
d) pojawia się nazwa kupiec itp.
e) pomidor.

Mnie z kolei ręce opadają, jak widzę, że do kategorii gier strategicznych są zaliczane wszystkie gry, które nie wiadomo, gdzie wrzucić. A najlepsze jest określenie strategiczno-wojenna. Jak nie wiedzą co, to od razu strategiczno-wojenna :evil:

To chyba zresztą wynika z powszechnego (i obecnego nawet wśród planszówkowiczów) niezrozumienia pojęć strategia i taktyka :(
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Nataniel »

Po prostu trudno jest stworzyć jakąś sensowną klasyfikację gier w tym podziale - strategiczne / wojenne / ekonomiczne / familijne. Bo gdzie np. pójdą Książęta Florencji? Gra familijna to nie jest, ale ekonomii tam nie ma żadnej, a trudno ją nazwać po prostu strategiczną.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: waffel »

Może jako sklepy wprowadźmy zunifikowaną, uświęconą tradycją klasyfikacją Pijanowskiego: losowe, strategiczne i strategiczno-losowe ;)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Ink »

waffel pisze:Może jako sklepy wprowadźmy zunifikowaną, uświęconą tradycją klasyfikacją Pijanowskiego: losowe, strategiczne i strategiczno-losowe ;)
A rozkład gier w powyższych kategoriach odpowiednio: 1%, 5%, 94%
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: bart8111 »

waffel pisze:Może jako sklepy wprowadźmy zunifikowaną, uświęconą tradycją klasyfikacją Pijanowskiego: losowe, strategiczne i strategiczno-losowe ;)
A o ile by to ułatwiło życie sprzedawcom ;):
- Chce pan losową czy strategiczną? Czy może coś pośrodku?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: konev »

Najłatwiej i najwygodniej to po prostu skopiować klasyfikację z BGG i nie przejmować się tym, że niektóre gry podchodzą pod kilka kategorii. W końcu to ma ułatwiać tylko wyszukiwanie.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Nataniel »

Na BGG nie ma jako takiej klasyfikacji.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: konev »

Nataniel pisze:Na BGG nie ma jako takiej klasyfikacji.
Mówię tutaj o tych ikonkach, które są na górze, które na mój gust bardzo ładnie grupują gry i często korzystam z tego narzędzia.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Dr Doom »

Ciągle zadziwia mnie, jakie to ludzie tematy do rozmów wymyślają: sklepowa klasyfikacja gier :)
Proponuję napisać do Komisji Europejskiej, żeby ustandaryzowała gry planszowe :lol:
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: costi »

Nie strasz, jeszcze wezma to na powaznie :P

A tak na serio: wiele silnikow sklepowych nie bardzo umozliwia umieszczenie tego samego produktu w kilku kategoriach. Rozwiazaniem byloby przejscie z kategorii na tagi, ale to z kolei wymaga zmiany calej filozofii sklepu.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Lucf »

W sumie to KAŻDĄ grę można dodać do kategorii STRATEGICZNA, no bo w każdej grze trzeba obrać jakąś strategię, modyfikować ją etc.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: garg »

Lucf pisze:W sumie to KAŻDĄ grę można dodać do kategorii STRATEGICZNA, no bo w każdej grze trzeba obrać jakąś strategię, modyfikować ją etc.
No może nie do końca, bo (przykład pierwszy z brzegu) w Carcassonne strategia jest mocno nie na miejscu i wygrywa osoba mająca nieco więcej szczęścia i będąca lepszym taktykiem. Żadne strategiczne przemyślenia nie wpływają na wynik.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Geko »

garg pisze:
Lucf pisze:W sumie to KAŻDĄ grę można dodać do kategorii STRATEGICZNA, no bo w każdej grze trzeba obrać jakąś strategię, modyfikować ją etc.
No może nie do końca, bo (przykład pierwszy z brzegu) w Carcassonne strategia jest mocno nie na miejscu i wygrywa osoba mająca nieco więcej szczęścia i będąca lepszym taktykiem. Żadne strategiczne przemyślenia nie wpływają na wynik.
No nie do końca się zgodzę, bo w Carc jednak trochę strategii jest. Można np. pójść mocno w łąki, tj. odpowiednio tworzyć i zajmować duże i dochodowe punktowo obszary. A to już przecież strategia, a nie taktyka.

A z tymi kategoriami to dyskusja jest jałowa. Współczesne planszówki można zaliczać do różnych, nierozłącznych kategorii i to zaliczanie jest zupełnie nieoczywiste. Choćby dlatego, że nie ma ani zamkniętego katalogu, ani definicji kategorii. Już samą kategorię "ekonomiczna", czy "strategiczna" każdy rozumie po swojemu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: pabula »

Ja tam rozróżniam gry na: planszowe i karciane...
Jako podkategorie gry na A, B, C ... itd :)
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Terk »

Dungeoneer będzie karciany, czy planszowy? Bo gra się jak w planszowego, ale plansza jest układana z kart i żadnej jako takiej planszy nie uświadczymy.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: garg »

Geko pisze:
garg pisze:[...] w Carcassonne strategia jest mocno nie na miejscu i wygrywa osoba mająca nieco więcej szczęścia i będąca lepszym taktykiem. Żadne strategiczne przemyślenia nie wpływają na wynik.
No nie do końca się zgodzę, bo w Carc jednak trochę strategii jest. Można np. pójść mocno w łąki, tj. odpowiednio tworzyć i zajmować duże i dochodowe punktowo obszary. A to już przecież strategia, a nie taktyka.
To trochę tak, jakby mówić, że grając w Chińczyka idę na strategię zbijania przeciwnikowi pionków. Jak na kostce wypadną mi właściwie oczka, to ją zrealizuję, a jak nie... :lol: Oczywiście w Carcassonne jest dużo niższy poziom losowości i dużo więcej decyzji do podjęcia. Jednak to nadal jest gra li tylko taktyczna. Bo co to za strategia, jeśli jej realizacja zależy od wylosowania szeregu właściwych kafelków, czyli od zdarzenia raczej mało prawdopodobnego?
Geko pisze:Współczesne planszówki można zaliczać do różnych, nierozłącznych kategorii i to zaliczanie jest zupełnie nieoczywiste. Choćby dlatego, że nie ma ani zamkniętego katalogu, ani definicji kategorii. Już samą kategorię "ekonomiczna", czy "strategiczna" każdy rozumie po swojemu.
Kategorie rozłączne to klasy, kategorie nierozłączne to typy. Czyli nie możemy zrobić klasyfikacji współczesnych planszówek, ale możemy typologię. I tutaj zgadzam się z Costim, że tagi rozwiązałyby problem. Oczywiście mówię o tagach inteligentnych, a dokładniej o inteligentnym zastosowaniu tagów. :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Geko »

garg pisze: Kategorie rozłączne to klasy, kategorie nierozłączne to typy. Czyli nie możemy zrobić klasyfikacji współczesnych planszówek, ale możemy typologię. I tutaj zgadzam się z Costim, że tagi rozwiązałyby problem. Oczywiście mówię o tagach inteligentnych
A ja mam na myśli system TAED :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: jax »

Geko pisze:A ja mam na myśli system TAED :lol:
czyli: Tagi? Ależ to Elementarne Działanie! (dear Watson)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Nataniel »

Od niedawna w REBELu zaczynamy wprowadzać tagi (nie są jeszcze widoczne jako publiczna funkcjonalność), ale wydaje mi się, że to nigdy nie zastąpi jednak tradycyjnego podziału na kategorie. Tagów zawsze będzie za dużo, aby wrzucić je wszystkie na stronę, a jak człowiek nie wie czego szuka, to prościej mu przejrzeć po prostu kategorie, które chociaż skojarzeniowo go interesują (np. party games) niż wpisywać taki (impreza? party? karcianka? szybka?). Tagi są ok do przeglądania dalej - czyli od konkretnego tytułu lecimy po wybranym tagu, ale nie są dobre do rozpoczęcia przeszukiwania.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: costi »

Dlaczego? Zamiast listy kategorii masz z boku liste tagow. Klikajac na dany tag dostajesz liste wszystkich gier z tym tagiem. Dodatkowo mozna udostepnic wybor wielokrotny, czyli zaznaczasz kilka tagow (rowniez negatywnie - zaznaczasz tagi, ktore Cie nie interesuja).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: MichalStajszczak »

Pięć lat temu była juz na forum dyskusja na temat klasyfikacji gier. Niestety od tego czasu sytuacja jeszcze się pogorszyła. Oczywiście za sprawą autorów, którzy wymyślają gry, pasujące jednocześnie do kilku kategorii :D
Geko pisze:Współczesne planszówki można zaliczać do różnych, nierozłącznych kategorii i to zaliczanie jest zupełnie nieoczywiste. Choćby dlatego, że nie ma ani zamkniętego katalogu, ani definicji kategorii. Już samą kategorię "ekonomiczna", czy "strategiczna" każdy rozumie po swojemu.
Problem polega też na tym, że te kategorie są dobierane w dość dziwny sposób. Gdyby na przykład w jakiejś gazecie z ogłoszeniami sprzedaży samochodów, znalazły się powiedzmy takie kategorie: japońskie, czerwone, czterodrzwiowe itd., to chyba wiekszość osób uznałaby to za mało wygodne.
A popatrzmy na listę kategorii w jednym z największych w Polsce sklepów internetowych z grami:
- Gry japońskie
- dla 2 osób
- Familijne
- Party Games
- Przygodowe
- Ekonomiczne
- Strategiczne
- Wojenne
- Logiczne
- Łamigłówki
- Kooperacyjne
- Wyścigowe i sportowe
- Gry karciane
- Słowne i liczbowe
- Gry ręcznie robione
- Planszówki na PC
- Ze zwierzętami
- Talie tradycyjne
- Gry erotyczne
- Dodatki do gier
- Różne

Od razu widać, że to raczej materiał na listę tagów, a nie klasyfikacja. Bo większość gier (o ile nie wszystkie) pasuje do kilku kategorii i w efekcie nie wiadomo, czy wybierając daną kategorię, znajdzie się to, czego się szuka.
antypirx

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: antypirx »

tu wtrącę, że kiedyś widziałem Alchemicusa zakwalifikowanego do gier.... przygodowych (!!)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Nataniel »

costi pisze:Dlaczego? Zamiast listy kategorii masz z boku liste tagow. Klikajac na dany tag dostajesz liste wszystkich gier z tym tagiem. Dodatkowo mozna udostepnic wybor wielokrotny, czyli zaznaczasz kilka tagow (rowniez negatywnie - zaznaczasz tagi, ktore Cie nie interesuja).
Ta lista musiałaby być bardzo długa. Już w REBELu jest bardzo długa lista podkategorii dla "Gry planszowe i karciane" - a przy konsekwentnym zastosowaniu tagów, musiałaby być jeszcze dłuższa - tagi takie jak licytacja, II wojna światowa, area control, ... A czasami nawet nie wiadomo jaki tag nadać (vide ostatnia dyskusja czy Na grunwald to area control czy worker placement).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sklepowa klasyfikacja gier

Post autor: Nataniel »

antypirx pisze:tu wtrącę, że kiedyś widziałem Alchemicusa zakwalifikowanego do gier.... przygodowych (!!)
To nic dziwnego. Pamiętam jak w REBELu dodawaliśmy do oferty grę Lost Cities (wtedy jeszcze angielską wersję) nie mając pojęcia czym ona jest. Czytając opis i patrząc na pudełko zakwalifikowaliśmy ją do gier przygodowych ;-) Takich kwiatków jest zresztą na pewno więcej - bo trudno wiedzieć o grze wszystko zanim się w nią nie zagra.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ