Najgorsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
snoopek
Posty: 34
Rejestracja: 09 wrz 2010, 14:58
Been thanked: 1 time

Najgorsze instrukcje gier

Post autor: snoopek »

Witajcie,

Ponieważ umówiłem się ze znajomym na sobotę na partyjkę Dungeoneera to przypomniała mi się tragiczna instrukcja tegoż. Stąd też założyłem ten temat.
Na pewno spotkaliście się z zagmatwanymi instrukcjami, podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami.

Jeśli o mnie chodzi to Dungeoneer wygrywa, chociaż Arkham Horror nie jest daleko w tyle.
Mieszkam w Bieszczadach i nie mam z kim grać. Help!
Lista gier "na stanie"
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kwiatosz »

The Boss - instrukcja nawiązuje do gry tylko obrazkami.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: powermilk »

Konwój - jedyna instrukcja przez którą się nie przebiłem... (po trzykrotnej próbie).
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: asiok »

powermilk pisze:Konwój - jedyna instrukcja przez którą się nie przebiłem... (po trzykrotnej próbie).

Konwój?? Przecież tam jest świetna i czytelna (owszem - dość długa ;) ) instrukcja ze sporą ilością przykładów etc.
Po jednym przeczytaniu gra popłynęła płynnie i właściwie bez żadnych problemów (zerkaliśmy tylko do opisu ikon).
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: espresso »

Arcana wersja pl. Absolutny faworyt, po przeczytaniu nie wiedziałam kompletnie o co chodzi w grze.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: powermilk »

Konwój?? Przecież tam jest świetna i czytelna (owszem - dość długa ;) ) instrukcja ze sporą ilością przykładów etc.
Po jednym przeczytaniu gra popłynęła płynnie i właściwie bez żadnych problemów (zerkaliśmy tylko do opisu ikon).
Powiem ci nie wiem dlaczego nie mogę się przez nią przebić, no nie wiem. Długa, szczegółowa, masa przykładów, ale mniej więcej połowie już mi się nie chce. Myślę sobie "Dobra, niedawno Wookie dał filmik o konwoju, może coś mi rozjaśni", a on też powiedział, że miał problemy się przebić. Moje to ja jestem dziwny? :D
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: palladinus »

Nie grałem i nie czytałem, ale z obiegowych opinii, to pierwsze wydanie Arcany może być w czołówce.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: berni »

Lock'n Load: Band of Heroes,
51. Stan

A w ogóle to nie lubię instrukcji, w których trzeba skakać między stronami (czytaj więcej w paragrafie 22.3.1.1039)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: cezaras »

za całokształt Uwe Rosenberg :)
te wszystkie warianty itp.

ale i tak mistrzostwo to osadnicy z Catanu - dla mnie to majstersztyk, opisać prostą, familijną grę tak, by ludzie przy przeczytaniu się zniechęcali (pisze o polskiej 'drewnianej' edycji - może teraz się zmieniło)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kwiatosz »

Poniekąd pasuje tu Android - podczas czytania myślałem "super napisana, wiadomo ocb, no ekstra". Po 2h setupu się po prostu poddałem, zupełnie nie byłem w stanie ogarnąć tej gry na podstawie instrukcji, potem lekko mi się naddarło pudełko i już się tej gry nie pozbędę...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: berni »

cezaras pisze:za całokształt Uwe Rosenberg :)
te wszystkie warianty itp.
O tu się zgodzę, instrukcja do Ora et Labora podzielona na 3 książeczki to była porażka ciężka do ogarnięcia!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: konev »

Pierwsze wydanie Jungle Speed (nie wiem jak ostatnie) - stosunek nieczytelności do długości powalający
Tichu - te wszystkie głupawe nawiązania do Chin i jakieś żarciki nie ułatwiają zrozumienia zasad
Agricola - jakby ktoś po prostu siadł, napisał co miał w głowie i nacisnął Wyślij_Do_Drukarni_I_Zapomnij ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kdsz »

Dla mnie zdecydowanie Pret-a-Porter PL. Zamotana, nieprecyzyjna, z błędnymi regułami. Poza setupem praktycznie brak przykładów w formie grafik. Z żadną inną instrukcją nie miałem takich problemów. Jest to o tyle dziwne, że reguły nie są jakieś szczególnie skomplikowane

Wiem, że wielu ludzie narzeka na Brassa, ale tam z grubsza wiedziałem o co chodzi po jednym przeczytaniu. Oczywiście szczegóły musiałem sobie ułożyć w głowie, ale uważam, że instrukcja Brassa jest bardzo OK
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Leviathan »

PQ-17 Arctic Naval Operations - za ocean informacji, z których te najważniejsze nie są prawie w ogóle uwypuklone
The Kaisers Pirates - szczytowy przykład tego jak coś prostego można napisać w skomplikowany sposób
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

Leviathan pisze:The Kaisers Pirates - szczytowy przykład tego jak coś prostego można napisać w skomplikowany sposób
Czy rzeczywiście aż tak prostego? Pomysł, że każdy z graczy kieruje jednocześnie obiema stronami konfliktu jest nieco kontrowersyjny i może dlatego niełatwy do opisania? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: szutek »

VETO Konfrontacja - za zastępowanie utrwalonych i znanych pojęć wymyślonymi na siłę własnymi hasłami.

Ręka kart - dwór
Talia - kredens
Inicjatywa - głos
Koszt - lafa

itd. itd. :P
Awatar użytkownika
idha
Posty: 402
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 31 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: idha »

Przyznam szczerze, że niewiele instrukcji w życiu czytałam (mam od tego ludzia ;) ), ale 1 zaszczytne miejsce wśród niejasnych instrukcji zajmuje Mousquetaires du Roy. Począwszy od nieczytelnego rozmieszczenia tekstu, skończywszy na różnym nazewnictwie kart w instrukcji i na kartach, przez co trzeba się domyślać, co właściwie autor miał na myśli.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Veridiana »

Gra w Kwiatki (przepraszam, Krzysiek :wink: ). Polska gra dla dzieci i rodziców, z której nie zrozumiałam NIC.
Nie wiem, może gdybym po tych kilku latach doświadczenia jeszcze raz ją przeczytała - poszłoby lepiej, ale to chyba nie ten kaliber, żeby trzeba było wpierw pograć w Cywilizację, aby w końcu doskoczyć do Kwiatków :mrgreen:
Z tego, co pamiętam, nie umiałam się z instrukcji dowiedzieć, co dokładnie robić z kartami :D
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: 100rk »

Arkana i Space Hulk:Anioł Śmierci - moi faworyci
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Senthe »

berni pisze:
cezaras pisze:za całokształt Uwe Rosenberg :)
te wszystkie warianty itp.
O tu się zgodzę, instrukcja do Ora et Labora podzielona na 3 książeczki to była porażka ciężka do ogarnięcia!
+1 dla Ora et Labora, to była jakaś masakra :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Jan Madejski »

Chaotyczna instrukcja Dungeoneera zmotywowała mnie do poszperania w Internecie - i tak trafiłem na GamesFanatic i to forum ;)

Nie lubię, gdy w instrukcji nie ma na początku ogólnego objaśnienia przebiegu i celu rozgrywki, tylko zaczyna się od nawału szczegółów i wprowadzania "klimatycznych" pojęć, które na początku nic nie mówią o grze (zresztą nie lubię tego także, gdy ktoś tłumaczy mi reguły na żywo).
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Filip z Lublina »

Ja raczej kiepsko wspomina Periklesa(ale to była jedna z pierwszych gier w moim dorobku, dzisiaj może byłoby łatwiej). Ostatnio najciężej miałem z Cywilizacją: Poprzez Wielki.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: B »

Ja nie jestem fanem formatu instrukcji w stylu TTA i MageKnight.
Ta druga szczególnie z podziałem na 'tomy' jest koszmarnie niewygodna. Brak indeksu w grze o takim nasyceniu zasadami to ponury żart.

Z instrukcji po prostu daremnych to przypomina mi się polskie dzieło TROJA oraz zachodni hit CUTTHROAT CAVERNS.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: donmakaron »

Pamiętam, że ciężką przeprawę miałem z Androidem. Po lekturze instrukcji w ogóle trudno załapać co jest grane, nie czuć jak działają mechanizmy, ani jak się do tego zabrać, żeby miało to ręce i nogi. A weź to wytłumacz komuś! Duża ilość fajnych mechanizmów, które niestety na pierwszy rzut oka nic nie mają ze sobą wspólnego. A wszystko rozciągnięte na ponad 40 (!) dużych stron.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: herman »

Lis Pustyni to jakiś skandal ! Prowokacja ! Zawisną ! :lol:
ODPOWIEDZ