Najgorsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: bart8111 »

sirafin pisze:Dla mnie zasada jest jasna, skoro nie napisali "i aktywuj je" to nie aktywuję :) To typowy zapis "Zrób to. Jeśli coś tam, to zrób tamto". Z ciężkimi raiderami też był problem?

W instrukcji do BSG jest babol przy opisie aktywacji viperów, jednak tylko w wersji PL. Swoją drogą BSG jest jedną z pierwszych nowoczesnych planszówek jaką zakupiłem, więc skoro kompletnie zielony gracz przegryzł się przez tą instrukcję praktycznie bez problemu, to chyba nie jest tak źle ;)
Nie napisali, że się je aktywuje ale też i nie napisali, że się nie aktywuje ;) jak dla mnie trochę "na dwoje babka wróżyła". Tak, z ciężkimi raiderami ta sama sytuacja. No ale ok, może to ja za bardzo kombinuję skoro nikt wcześniej nie miał z tym problemu. Ale ogólnie przeczytałem chyba z 6 czy 7 instrukcji FFG i oprócz tego BSG jakichś większych problemów nie pamiętam, nawet w takim Starcrafcie w którym była masa zasad nie pamiętam, żebym natrafił na jakieś wątpliwości, więc chyba nie jest z nimi tak źle, jakieś błędy mogą się trafiać każdemu wydawnictwu, nawet w chwalonym tu Twilight Struggle pamiętam, że chyba było coś z China Card niewyjaśnione i też wysyłałem zapytanie do GMT (ci na szczęście sprawniej odpowiadają niż FFG :)).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: sirafin »

BSG wyzwala w ludziach paranoiczne instynkty, więc jeśli podczas czytania zasad zaczynasz się zastanawiać "a może zapomnieli tego dopisać", to znaczy, że dobrze się wczułeś w klimat :lol:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kwiatosz »

zephyr pisze: I jeszcze np Chaos w którym napiszą że move i summon to to samo... to po co używają 2 określeń...
Jak grałem z dodatkiem, to tam rozróżnienie move od summon było potrzebne (nie pamiętam do czego, chyba karty chaosu działały tylko na przyzwanie, a nie na ruch).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Vernix
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2010, 13:29
Lokalizacja: Białystok/Czarna Biał.

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Vernix »

1: Fields Of Fire (pierwsza wersja instrukcji).
2. No Retreat
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: staszek »

Pierwsza edycja Brassa miała instrukcje typowo Wallacową-przed zagraniem, nie wiadomo o co chodzi.
Z ostatnich pozycji Cornish Smuggler-graliśmy wczoraj czytając instrukcje cały czas w trakcie gry i mimo tego, nie wiem czy dobrze graliśmy...
Ostatnio zmieniony 25 lut 2014, 22:27 przez staszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Bea »

No niestety najdłużej wertowałam instrukcję do Robinsona (1 ed), a gdy chciałam coś w niej znaleźć podczas gry, żeby się upewnić, musiałam często czytać ją od nowa, bo nawet ciężko było zgadnąć w której części szukać.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: gaseki »

Karmabusiness - tłumaczone z hiszpańskiego chyba przy użyciu Google Translate. Normalnie "moja twoja urwać ręka".
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Muttah »

Dla mnie też instrukcje FFG są w większości bezproblemowe. Fakt, do kilku z nich można mieć zarzuty, ale generalnie są w miarę przejrzyste jeśli się dobrze wczyta i ogarnie podstawy. Potem dochodzą co prawda różne karty i inne wyjątki, ale przeważnie nie jest to nic, co nastręczałoby jakiś wielkich problemów. Z BSG co prawda nie miałem do czynienia, ale gwoli sprawiedliwości zdarzyły się też krzaki - wspomniany wielokrotnie Chaos (a przynajmniej pierwszy printing) był ostro spartaczony. Warrior Knights też nie był najlepiej zorganizowany, ale dla chcącego nic trudnego - w końcu od czego są skróty i inne rules summaries? Wystarczy zagrać raz czy dwa i wszystko się układa. Z kolei Starcraft jest bardzo dobrze napisany, a Horus Heresy to już w ogóle łopatologia stosowana. Reasumując, ja tam z instrukcjami FFG jakiś szczególnych przewałów nie stwierdziłem, narzekać to można raczej na to, że już nic konkretnego od dawna nie wydali :/
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: gaseki »

Widzę, że Perikles tu zbiera niezłe cięgi. Jak dla mnie gra jest prościutka, ale... Największym (i chyba jedynym w sumie) "ale" jest rozstrzyganie bitew. Brak jest konsekwencji w nazewnictwie, przez co rodzą się wątpliwości. Do tego mnogość wyników i kombinacji. MASAKRA.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: adikom5777 »

Ruhrschifffahrt - najgorsza instrukcja z jaką spotkałem się w mojej prawie 10 letniej karierze grania. Gdyby nie zagorzały fan gry, który za zgodą autora przeredagował instrukcje i wrzucił na BGG, chyba bym się poddał.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: DarkSide »

Mam pytanie chyba dosyć na miejscu jeśli chodzi o ten wątek: jak w przekroju dyskusji tutaj oceniacie Robinsona? Nie przeczę gra jest świetna (jedna z mych ulubionych), ale czy instrukcja nadąża za grą? Patrząc na wielkość FAQ oraz wątku z wątpliwościami, to nawet po odsianiu wpisów wynikających z nieuważnego czytania instrukcji ilość znaków zapytania nie świadczy najlepiej o przygotowanej instrukcji (nawet po ukazaniu się drugiego wydania).
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Svartisen »

Moje 3 najgorsze instrukcje (do skądinąd świetnych gier):

- Bios Megafauna - jestem biologiem, ale po kilku akapitach zaliczam kiwaczka - tego nie da się przeczytać za jednym razem, a co dopiero zrozumieć. Tylko ustawy są napisane gorzej.

- Tournay - nie jest tak źle, ale to instrukcja z cyklu ,,domyśl się, jak grac w tę grę''

- Ora et Labora - dało się przeżyć, ale mogli jeszcze dorzucić instrukcję tłumaczącą jak korzystać z pozostałych. To wertowanie 3 książeczek i wieczne odnośniki. Grrr!
Ashes to ashes, dice to dice...
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Piehoo »

DarkSide pisze:Mam pytanie chyba dosyć na miejscu jeśli chodzi o ten wątek: jak w przekroju dyskusji tutaj oceniacie Robinsona? Nie przeczę gra jest świetna (jedna z mych ulubionych), ale czy instrukcja nadąża za grą? Patrząc na wielkość FAQ oraz wątku z wątpliwościami, to nawet po odsianiu wpisów wynikających z nieuważnego czytania instrukcji ilość znaków zapytania nie świadczy najlepiej o przygotowanej instrukcji (nawet po ukazaniu się drugiego wydania).
Ja myślę że w przypadku II edycji Robinsona instrukcja jest bardzo dobra. Jedyne do czego mogę się przyczepić to brak szerszego faq do poszczególnych scenariuszy.
Należy oddzielić przypadki gdzie problem w poprawnym graniu jest spowodowany zawiłością zasad, a gdzie złą instrukcją. Myślę że w przypadku Robinsona jest to 2 opcja. Myślę że mniejsza ilość zasad mogłaby się negatywnie odbić na samej rozgrywce.
Btw. Karta podpowiedzi jest świetna, i zawiera wszystkie istotne informacje.

Jak dla mnie najgorsze są:
-Kamień Gromu - po wielokrotnym przeczytaniu mam wrażenie że opowiadają o innej grze :);
-A.Netrunner (nie bić ;) )- bardzo czytelna, ale odnoszę wrażenie że instrukcja nie odpowiada na wiele pytań, bez (świetnej) prezentacji na Youtube nie byłbym w stanie zagrać;
-Conquest of The Empire (II) - kompletna abstrakcja, połowy rzeczy trzeba się domyślać. Najbardziej irytujące było to, że w internecie ciężko znaleźć jakieś konkretne FAQ.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: DarkSide »

Piehoo pisze: Należy oddzielić przypadki gdzie problem w poprawnym graniu jest spowodowany zawiłością zasad, a gdzie złą instrukcją. Myślę że w przypadku Robinsona jest to 2 opcja. Myślę że mniejsza ilość zasad mogłaby się negatywnie odbić na samej rozgrywce.
To powstaje filozoficzne pytanie: "Jeśli instrukcja napisana jest zrozumiale, ale nie może udźwignąć zawiłości zasad to czy jest dobrą instrukcją? (albo może mniej złą?)" :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: KubaP »

DarkSide pisze:Mam pytanie chyba dosyć na miejscu jeśli chodzi o ten wątek: jak w przekroju dyskusji tutaj oceniacie Robinsona? Nie przeczę gra jest świetna (jedna z mych ulubionych), ale czy instrukcja nadąża za grą? Patrząc na wielkość FAQ oraz wątku z wątpliwościami, to nawet po odsianiu wpisów wynikających z nieuważnego czytania instrukcji ilość znaków zapytania nie świadczy najlepiej o przygotowanej instrukcji (nawet po ukazaniu się drugiego wydania).
Nie zaczynaj tego tematu, mściwe anioły czyhają na Twoją głowę.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: berni »

@KubaP: to może coś i instrukcjach Felda, Aniołku? ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: KubaP »

berni, ja to w sumie nie wiem, czy sa dobre, czy nie. Pamietam, ze w Trajanie kilka pierwszych partii gralem tak, ze towary wyslane na statek odrzucalem do pudelka, a osobna akcja bylo wylozenie towarow przed siebie pod cele, wiec pewno super napisana nie byla. Ale chyba zle tez nie :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Bea »

Niestety muszę do mojej listy dorzucić Race for the Galaxy - pierwsze dwa dodatki. Niby zasady proste, ale po pierwszym czytaniu niewiele rozumiem. :|
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: TV3 »

DarkSide pisze:"(...) instrukcja napisana jest zrozumiale, ale nie może udźwignąć zawiłości zasad (...)
Otóż to. To jest właśnie problem Robinsona.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Bea »

Co do Robinsona, to ja mam sporo zastrzeżeń dotyczących samej instrukcji z pierwszej edycji, a nie zawiłości zasad. Tuż po jej przeczytaniu wydawało się, że wszystko jest jasne i logiczne. Niestety podczas pierwszych partii pojawiły się wątpliwości , które próbowałam wyjaśnić czytając ponownie instrukcję. Jednak odszukać odpowiedni fragment było bardzo ciężko, bo instrukcja, moim zdaniem, jest napisana chaotycznie. Informacja na temat konkretnej rzeczy pojawia się w kilku miejscach w instrukcji i czasami, żeby wyjaśnić jakiś problem, trzeba całą instrukcję czytać o nowa. Być może indeks w drugim wydaniu załatwia sprawę, nie wiem bo nie mam drugiego wydania.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Czochrun »

Bea pisze:Co do Robinsona, to ja mam sporo zastrzeżeń dotyczących samej instrukcji z pierwszej edycji, a nie zawiłości zasad. Tuż po jej przeczytaniu wydawało się, że wszystko jest jasne i logiczne. Niestety podczas pierwszych partii pojawiły się wątpliwości , które próbowałam wyjaśnić czytając ponownie instrukcję. Jednak odszukać odpowiedni fragment było bardzo ciężko, bo instrukcja, moim zdaniem, jest napisana chaotycznie. Informacja na temat konkretnej rzeczy pojawia się w kilku miejscach w instrukcji i czasami, żeby wyjaśnić jakiś problem, trzeba całą instrukcję czytać o nowa. Być może indeks w drugim wydaniu załatwia sprawę, nie wiem bo nie mam drugiego wydania.
Nawet jeśli dysponujesz edycją 1. gry polecam ściągnięcie instrukcji z edycji 2. O niebo lepsza. Od razu przyjemniej się gra.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: hipcio_stg »

1. Agricola... Gdyby nie wideozasady nie zagrałbym partii po kilkuktornym przeczytaniu tego eposu.
2. Race for the Galaxy. Gra prostsza niż instrukcja. Może trochę uprzedzony byłem do klimatu osadzenia gry we wszechświecie, ale gdyby nei znajomy nadal by czekała na swój dzień.
3. Robinson Crusoe. Przeczytałem (2 ed), niby lekko przeszła a w pierwszej partii tyle pytań, że trafiłem na forum. Ogromny FAQ.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: RunMan »

Super, temat w którym można pomarudzić!
Najgorszą instrukcją, którą miałem w ręku w roku 2016, była zdecydowanie instrukcja do Impulsa.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: detrytusek »

Co2 - koszmarna instrukcja dodatkowo w błędami w tłumaczeniu i to nie jakieś tam literówki tylko m in. zmienili punktację końcową.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Pan_K »

RunMan pisze:Super, temat w którym można pomarudzić!
Najgorszą instrukcją, którą miałem w ręku w roku 2016, była zdecydowanie instrukcja do Impulsa.
Pełna zgoda. Wersja polska tej instrukcji, konkretniej rzecz ujmując. Angielskiej nie czytałem.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ