Najgorsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: krzyss »

O mój Zboże - totalnie nie wiedziałem o co chodzi po jej przeczytaniu...
Stronghold - fatalna ale coś się z niej dowiedziałem.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kastration »

Kiepsko napisana jest instrukcja Draculi. Polski Labirynt Wojna z terroryzmem (to chyba norma w ocenie większości).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Aville »

Moje typy:
- Smallworld - przecież gra jest prosta jak konstrukcja cepa ;) a instrukcji nie da się czytać. Obejrzałam gameplay w końcu ;)
- K2
- absolutny hit: Egizia - dolina krolow. Do końca rozgrywki nie wiedzieliśmy czy gramy dobrze...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 75 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: crazygandalf »

Dla mnie hitem jest instrukcja Conana. Jestem po kilku grach i dalej nie mam pewności czy dobrze gramy. Filmiki na necie też nie są pomocne w tej kwestii, bo zasady przez kręcących są różnie interpretowane. Nawet brak jest spisu komponentów, których w grze jest masa i sami musimy dochodzić do czego je używać. Polecam. :D
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: SirSowa »

Przez Smallworld przeszedłem bez problemu, z TtA miałem tylko kilka zawiech, jednak istnieje instrukcja do gry, o której pewnie większość nie słyszała, bo wyszła tylko na KS, a mianowicie:

RAVINGSPIRE

*zerwał się porywisty wiatr, błysnęło kilka razy, deszcz zaczął chlustać niemiłosiernie*

Ta instrukcja NIGDY nie powinna powstać! Jest podzielona na 3 sekcje:
- setup
- FAQ
- opisy kart
- glosariusz

O ile Setup jest jeszcze w miarę OK, o tyle im dalej w las tym gorzej. W FAQ są odnośniki do opisów, w opisach są odnośniki do FAQ, glosariusz informuje o informacjach w FAQ, a na koniec i tak się okazuje, że odpowiedzi trzeba szukać w zupełnie innym miejscu :/

I na podstawie instrukcji NIGDY bym nie zagrał nawet jednej partii, bo bym nie wiedział co z czym. Na całe szczęście autor wypuścił filmiki, w jaki sposób powinno się grać. Oprócz tego na BGG ktoś stworzył "schemat" jednej tury dzięki czemu da się ogarnąć
co i jak", choć gra sama w sobie nie jest wcale skomplikowana.

Najgorsza instrukcja EVER. Wolałbym poczytać jakiś podręcznik obsługi Boeinga niż to :/
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Ziomalek78
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2016, 08:53

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Ziomalek78 »

kastration pisze:Kiepsko napisana jest instrukcja Draculi. Polski Labirynt Wojna z terroryzmem (to chyba norma w ocenie większości).
Z przykrością potwierdzam opinię dot. Labiryntu. Bardzo chciałbym w to zagrać, ale po 3 podejściach do instrukcji z trudem dotarłem do końca etapu przygotowania gry. Niejednolita terminologia, chaos w kolejności prezentowania zasad itd. Uważam, iż tak napisana instrukcja walnie przyczyniła się do porażki gry na polskim rynku. Bard sam ją sprzedawał jakiś czas temu po 50 zł, co jest najlepszym dowodem i zarazem karą za skandaliczne przygotowanie wydania. Pomijam słynną "odstającą" planszę, bo to akurat dla mnie miałoby marginalne znaczenie, gdybym był w stanie opanować zasady gry na podstawie lektury instrukcji. Zaznaczam, że czytam ich sporo i na ogół nie mam z tym problemów, zwykle też to ja tłumaczę zasady gry nowym graczom - więc raczej nie chodzi o brak doświadczenia. Niestety... Bo doświadczenie można zdobyć, a ta instrukcja, ile razy by ją nie czytać, jest po prostu słaba.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: uyco »

hipcio_stg pisze:1. Agricola... Gdyby nie wideozasady nie zagrałbym partii po kilkuktornym przeczytaniu tego eposu.
FAQ.
wspominam z sentymentem, jak czytałem z wypiekami zasady do Agricoli po niemiecku, w grudniu 2007. jakoś dałem radę.... a teraz polskie instrukcje, wideoinstrukcje, komfort pełen... jednak duzo sie zmieniło na plus, teraz tez już z rozleniwieniem szukam instrukcji na youtube :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: mr_pepeush »

uyco pisze:
hipcio_stg pisze:1. Agricola... Gdyby nie wideozasady nie zagrałbym partii po kilkuktornym przeczytaniu tego eposu.
FAQ.
wspominam z sentymentem, jak czytałem z wypiekami zasady do Agricoli po niemiecku, w grudniu 2007. jakoś dałem radę.... a teraz polskie instrukcje, wideoinstrukcje, komfort pełen... jednak duzo sie zmieniło na plus, teraz tez już z rozleniwieniem szukam instrukcji na youtube :D
Agricola jest moją pierwszą poważną grą planszową. Weszliśmy z żoną, poprosilismy o poradę i dostaliśmy to. Nie wiem jak odbierają ją (tzn. instrukcję) ludzie obyci z grami, ale dla mnie to wyglądało jak podręcznik adepta czarnej magii. Nie wiedząc jakim dużym rynkiem są planszówki, z niepewnością zajrzałem na YT i mocno się zdziwiłem, że ktoś nagrywa instruktaże dla gier planszowych. Pierwszy otwarty filmik zaczynał się od słów "jeśli przeczytaliście instrukcję i nic z niej nie rozumiecie, nie przejmujcie się, wszystko z wami w porządku, po prostu ta instrukcja jest napisana tragiczne". To pozwoliło mi odzyskać wiarę w swoją inteligencję i umiejętność czytania ze zrozumieniem ;)
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: dwainlittle »

mr_pepeush pisze: Agricola jest moją pierwszą poważną grą planszową. Weszliśmy z żoną, poprosilismy o poradę i dostaliśmy to. Nie wiem jak odbierają ją (tzn. instrukcję) ludzie obyci z grami, ale dla mnie to wyglądało jak podręcznik adepta czarnej magii. Nie wiedząc jakim dużym rynkiem są planszówki, z niepewnością zajrzałem na YT i mocno się zdziwiłem, że ktoś nagrywa instruktaże dla gier planszowych. Pierwszy otwarty filmik zaczynał się od słów "jeśli przeczytaliście instrukcję i nic z niej nie rozumiecie, nie przejmujcie się, wszystko z wami w porządku, po prostu ta instrukcja jest napisana tragiczne". To pozwoliło mi odzyskać wiarę w swoją inteligencję i umiejętność czytania ze zrozumieniem ;)
Hahaha - miałem niemal identycznie jak Ty. Co więcęj - trafiłem na ten sam filmik na YT. Instrukcja do Agricoli jest słaba tym bardziej, że mechanicznie gra jest bardzo łatwa w wytłumaczeniu.
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Krionah »

MARTIANS: A Story of Civilization - pierwsza instrukcja od której się odbiłem a czytałem wiele, w tym Cywilizacja: Poprzez Wieki. Instrukcja od Redimp to zbiór chaotycznych informacji, które niewiele wyjaśniają, brak dokładnego spisu komponentów plus kilka scenariuszy z własnymi elementami, wszystko razem zmiksowane - koszmar. Każą przeczytać FAQ, którego wyjaśnienia powinny być od początku w instrukcji. Totalnie nie mam ochoty ponownie rozkładać tej gry. :(
Ostatnio zmieniony 13 sty 2017, 12:07 przez Krionah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Pan_K »

Krionah pisze:MARTIANS: A Story of Civilization - pierwsza instrukcja od której się odbiłem a czytałem wiele, w tym Cywilizacja: Poprzez Wieki.
A co jest nie tak z instrukcją do Cywilizacji: Poprzez Wieki? Uważam, że to jedna z lepiej napisanych instrukcji.

Z innych wskazań: instrukcja do Agricoli to może nie liga CCG, ale jednak przeczytałem ją ze zrozumieniem jako w miarę początkujący planszówkowicz.

Co do Labiryntu: Wojny z Terroryzmem PL. Polskie wydanie instrukcji cierpi z powodu błędów (w sporej mierze przedrukowanych z oryginalnej, pierwszej wersji). Sprawia to, że granie w tę grę wymaga doszukania informacji w internecie. Ale jako taka konstrukcja instrukcji jest moim zdaniem całkiem zgrabna.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: pabellos »

Legendy Blue Moon - gra, która obiektywnie jest bardzo prosta, została w polskim wydaniu obdarzona instrukcją wybitnie nieprzystępną.
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: ariser »

U mnie czołówka łeb w łeb Agricola i Roll for the galaxy. Tak zakręconych instrukcji, dla tak prostych pod względem zasad gier ze świecą szukać.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Kościel »

Dla mnie: Martians i pierwsza edycja Robinsona - totalna miazga :)
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

pabellos pisze:Legendy Blue Moon - gra, która obiektywnie jest bardzo prosta, została w polskim wydaniu obdarzona instrukcją wybitnie nieprzystępną.
Polska wersja tylko powieliła z oryginału idiotyczny układ i chaos w opisie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Krionah »

Pan_K pisze:
Krionah pisze:MARTIANS: A Story of Civilization - pierwsza instrukcja od której się odbiłem a czytałem wiele, w tym Cywilizacja: Poprzez Wieki.
A co jest nie tak z instrukcją do Cywilizacji: Poprzez Wieki? Uważam, że to jedna z lepiej napisanych instrukcji.
No właśnie nic nie jest, chociaż często jest podawana za przykład "trudnej" instrukcji. Chodziło mi o to, że czytałem dużo instrukcji ponoć nieprzystępnych, ale jedyną, której nie zrozumiałem jest Martians.

Nie rozumiem natomiast jaki jest problem ze Smallwordem? Wszystko jasne i klarowne.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Valarus »

Krionah pisze:
Pan_K pisze:
Krionah pisze:MARTIANS: A Story of Civilization - pierwsza instrukcja od której się odbiłem a czytałem wiele, w tym Cywilizacja: Poprzez Wieki.
A co jest nie tak z instrukcją do Cywilizacji: Poprzez Wieki? Uważam, że to jedna z lepiej napisanych instrukcji.
No właśnie nic nie jest, chociaż często jest podawana za przykład "trudnej" instrukcji.
Beznadziejnej, nie trudnej. Osobiście dużo czasu spędzam z instrukcjami od GMT które są trudne - z żadną nie męczyłem się tak, jak z nowym TTA. Jeżeli dobrze pamiętam, bo to dawno było, mój głowny zarzut dotyczył kolejności przedstawiania zasad. Instrukcja rzuca w gracza terminami, które tłumaczy kilka stron później, przez co jednym logicznym ruchem jest przerwać czytanie i poszukać w instrukcji danego zagadnienia, co bardzo utrudnia odólne zrozumienie zasad, o jakimś . Instrukcja do TTA to suche wyrywki zasad bez ładu i składu. Chyba najgorsza instrukcja, z jaką miałem do czynienia.
Awatar użytkownika
GRYzzli
Posty: 20
Rejestracja: 26 lis 2013, 23:29
Lokalizacja: Wrocław/Legnica

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: GRYzzli »

Wśród moich najgorzej napisanych instrukcji prym w ostatnim czasie wiedzie instrukcja do Five Tribes - DoW zawsze miało klarowne proste i przyjemne instrukcje zupełnie jak ich gry, a w tym przypadku i gra nieco o wyższym poziomie i może w związku z tym instrukcja musi być o wyższym poziomie niezrozumienia.
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: dwainlittle »

GRYzzli pisze:Wśród moich najgorzej napisanych instrukcji prym w ostatnim czasie wiedzie instrukcja do Five Tribes .
Hmm moim zdaniem ta Ci wyszła całkiem ok, a jakie jeszcze instrukcje napisałeś?;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: tomb »

Widać z wpisów, że niektóre instrukcje nie są bezwzględnie złe, ale nie leżą komuś w odbiorze. Ja na niektóre narzekania reaguję zdumieniem, ale sam pamiętam, że miałem problemy z pełnym ogarnięciem Agricoli.

Najgorsze - moim zdaniem źle napisane - instrukcje, z którymi miałem nieprzyjemność walczyć to:

- Ora Et Labora - 3 książeczki, milion stron do czytania, a zasady proste i intuicyjne,
- Impuls - nie licząc błędów i nieścisłości polskiej edycji, to gra ma wiele możliwości, a instrukcja stara się jak może wszystko gmatwać, plątać, zaciemniać. Udręka!
- i na koniec perła - Neuland! Odkrycie, po trzykrotnym podejściu do instrukcji, banalnych zasad gry, pozwoliło mi się przekonać, że można o elementarnie prostych działaniach pisać w karygodnie nieintuicyjny sposób. Jestem pewien, że książeczka z zasadami zniechęciła większą liczbę graczy, niż sama przyciężka, ale oryginalna rozgrywka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: kinioo »

Malo mam gier, w malo gier gralem...ale powiem, ze chyba do tej pory jedna z gorszych instrukcji jest ta z Dominion'a.

Gra jest rewelacyjna, bardzo prosta, szybka i intuicyjna, ale instrukcja bardzo srednia.

Cale szczescie, ze nie trzeba do niej prawie wcale zagladac jak sie 'liznie' zasad.

Juz chyba lepiej mi sie czyta instrukcje z Mage Knight....

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Cin »

kinioo pisze: jedna z gorszych instrukcji jest ta z Dominion'a
Rozdarte'go Królestw'a czy Złote'go Wiek'u?

A w temacie - Dungeoneer. Podobno do dziś nie wiadomo, czy ktokolwiek kiedykolwiek zagrał w to poprawnie :)
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Blacksad »

Cin pisze:
A w temacie - Dungeoneer. Podobno do dziś nie wiadomo, czy ktokolwiek kiedykolwiek zagrał w to poprawnie :)
O, to, to :-) Gra z dodatkowym twistem - Chcesz zagrać? Nie tak szybko! Najpierw rozwikłaj naszą instrukcję!

Kilka lat temu próbowałem przebrnąć przez instrukcję... dałem sobie spokój. Równie dobrze można było zapytać wróżbitę Macieja o zasady.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Gizmoo »

W ogóle nie jestem miłośnikiem czytania instrukcji i preferuję obejrzenie filmu na YouTube, bo po samej lekturze w formie papierowej - zawsze coś źle zinterpretuję. :lol:

Niemniej każdą instrukcję gier z mojej kolekcji przeczytałem przynajmniej raz. I niestety - do większości mógłbym się przyczepić. Najgorsze jest jednak to, że częstokroć tłumaczenia są mniej zrozumiałe od oryginalnych tekstów. Pół biedy jak coś nieznacznie zmieni sens, ale będzie zrozumiałe. Sęk w tym, że czasami polscy wydawcy decydują się na swoją wersję instrukcji, po której nie tylko sens jest "Lost in translation", ale czytelnik jest totalnie zagubiony. I tu przykładem może być zmieniony skład polskiej instrukcji do Zombicide. Niby wszystko klarowne, ale jak chce się odnaleźć jakąś konkretną sytuację, to - w przeciwieństwie do angielskiej instrukcji - nie jest tak łatwo odszukać potrzebny fragment. Czemu w polskiej instrukcji zmienili miejsca niektórych tekstów w rozdziałach - nie mam pojęcia.

Gdybym miał jednak postawić na piedestale najgorszą instrukcję, to byłaby to chyba instrukcja do Egizii (Doliny Królów). Nie dość, że oryginalna instrukcja posiadała błędne zasady gry (sic!), to jeszcze polskie tłumaczenie dołożyło kilka swoich. To niby pół biedy, jak są błędy w zasadach, gdy przynajmniej wiesz jak grać. Gorzej, że ta instrukcja jest nie do końca składna. Po trzykrotnym jej przeczytaniu nadal nie wiedziałem, czy dobrze gram. Rozjaśniło to dopiero opublikowane FAQ na BGG. Podobnie miałem z instrukcją do City of Iron. Po pierwszej lekturze zupełnie nie wiedziałem jak dokładnie działa ta mechanika. Dopiero po obejrzeniu filmiku wszystko stało się jasne, ale dopiero po trzeciej grze i trzykrotnej lekturze instrukcji zaczęliśmy grać poprawnie ze wszystkimi zasadami.

Od znajomych słyszałem tylko, że zdecydowanie za najgorszą instrukcję, którą czytali (a przeczytali tysiące) uważają polską instrukcję karcianego Horroru w Arkham. Zrozumieli o co chodzi w grze i jak w ogóle grać - dopiero po lekturze oryginału.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: sqb1978 »

  • Rycerze pustkowi
  • Labirynt - wojna z terroryzmem
  • Dawn of the Zeds (Second edition)
  • Fasolki
  • Agricola
  • Władca Pierścieni LCG (w porównaniu z obecnymi LCG: Gra o tron czy Arkham Horror)
Może lepiej zrobić listę najlepszych instrukcji. Żeby się ludzie mieli na czym wzorować :)
ODPOWIEDZ