Typy graczy przegrywających

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Typy graczy przegrywających

Post autor: Rocy7 »

W pewien sposób zainspirowany artykułem Co radzi Hammurabi postanowiłem zrobić własną listę.

Gra jest pewnym sposobem spędzania wolnego czasu, hobby z reguły też niczym mniej lecz też niczym więcej, w większość planszówek nie gramy na pieniądze ani o naprawdę ważne rzeczy. Dla mnie liczy się bardziej satysfakcja z doświadczania rozgrywki, jako takiej niż sama wygrana. Są jednak gracze, którzy po prostu muszą wygrywać. I jeśli im się to nie udaje robi się nieciekawie. O nich będzie ta lista.


Typy graczy przegrywających:

1) „Wszystko w porządku”
Gracz, który nie przejmuje się jeśli mu nie idzie (lub tego w żaden sposób nie okazuje), jeśli nie ma szczęścia, nie wybrał optymalnej strategii do gry po prostu gra dalej często z uśmiechem na twarzy.

Miałem nawet przypadek gościa, który przegrywał, bo w biegu dołączył do gry miał przyśpieszony kurs zasad i niestety odrobinę źle cześć zrozumiał. Przegrywał tylko, dlatego że co chwila chciał robić jakiś zakazany przez zasady ruch, ale mimo to dzielnie grał do końca.

2) „Ja bym zrobił to lepiej”
Typ gracza który gdy przestaje mu iść stwierdza że tak zasada jest zła, mało realistyczna itp. i on wie jak to powinno być zrobione by gra była sensowniejsza. I wtedy na pewno by mu lepiej szło. Często przechodzi w typ nr. 3.

3) „Bo to zła gra była”
Jak tylko zaczyna przegrywać autorytatywnie stwierdza (nawet, jeśli to połowa jego pierwszej partii w ten tytuł), że gra jest zepsuta nie zbalansowana i że przegrywa tylko, dlatego że jego postać / nacja / itp., po prostu w tej grze nie ma szans, bo to niemożliwe by przez tyle czasu nic mu się nie udawało ugrać.

4) Mam pilne sprawy / gra mi się znudziła
Czyli po prostu ktoś, kto jeśli nie wygrywa nagle sobie uświadamia, że musi coś załatwić albo stwierdza że ta gra go nudzi i odchodzi od stołu.

5) Gra X jest lepsza
Gracz, który w danej grupie ma konkretny dobrze ograny tytuł / gatunek gier i który najchętniej ciągle by grał tylko w niego

6) Poszukajmy czegoś innego
Typ gracza którym jestem ja :P. To osoba która po kilku kilkunastu przegranych partiach danego tytułu stwierdza iż może warto poszukać czegoś o innej mechanice, by dla odmiany wygrywać choćby co 5 partię :P.
Z jednej strony to może i dobre, bo moi współgracze sporo nowych gier dzięki temu poznali z drugiej powoduje to ze pewne tytuły mamy tylko częściowo ograne.


Od siebie dodam, że najlepszą opcją by poradzić sobie z „problematycznymi” graczami są jak mi się wydaje po prostu szybsze gry pozwalające jednego wieczoru rozegrać kilka partii wtedy jest szansa ze każdy wygra i każdy będzie zadowolony:)

Czekam na wasze obserwacje / propozycje typów graczy.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2013, 09:06 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: mafiafb »

Ze swojej strony bym dodał kolejny typ gracza:
"Alfa i Omega" - mimo, iż wykonał zły ruch, przegrał, grał fatalnie za wszelką cenę i wszelkimi metodami będzie nas przekonywał, że tak miało być. Dokładnie taka była jego strategia i wszystko poszło zgodnie z planem. Wszelka dyskusja o jego błędach jest skazana na porażkę, gdyż nie ma możliwości udowodnienia mu, że zrobił źle. On po prostu taką ma strategię, tak gra i wszystko co zrobił było wspaniałe i zaplanowane;) Niestety spotkałem się z tego typu graczem i do tego jest niezłym krasomówcą więc cokolwiek robi, niezależnie jak będzie to ocenione przez innych, jest 'jego strategią' i jest 'doskonałe'. Wszelkie logiczne argumenty zostają odrzucone i nie ma sensu z nim dyskutować.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: jax »

Typ 1 - lubię a raczej podziwiam ;)

Typ 2 - NIENAWIDZĘ

Typ 3 - spotyka się, traktuję pobłażliwie i z rozbawieniem ;)

Typ 4 - bardzo rzadko spotykam (ale patrz pokrewny Typ 7).

Typ 5 - irytujący

Typ 6 - trudno znaleźć ;)

Dodam:

Typ 7 - bezduszny. Po przegranej rozgrywce ani słowem nie wspomina o grze, ignoruje ją i traktuje jakby się w ogóle nie odbyła. Często towarzyszy temu lekko zafrasowany wyraz twarzy jakby myślał o niezwykle ważnych sprawach i już za chwilę pędzi do następnej gry (zwykle jego ulubionej)
mafiafb pisze:Ze swojej strony bym dodał kolejny typ gracza:
"Alfa i Omega" - mimo, iż wykonał zły ruch, przegrał, grał fatalnie za wszelką cenę i wszelkimi metodami będzie nas przekonywał, że tak miało być. Dokładnie taka była jego strategia i wszystko poszło zgodnie z planem. Wszelka dyskusja o jego błędach jest skazana na porażkę, gdyż nie ma możliwości udowodnienia mu, że zrobił źle. On po prostu taką ma strategię, tak gra i wszystko co zrobił było wspaniałe i zaplanowane;) Niestety spotkałem się z tego typu graczem i do tego jest niezłym krasomówcą więc cokolwiek robi, niezależnie jak będzie to ocenione przez innych, jest 'jego strategią' i jest 'doskonałe'. Wszelkie logiczne argumenty zostają odrzucone i nie ma sensu z nim dyskutować.
Znam MODELOWY przykład :D
Ostatnio zmieniony 11 paź 2013, 09:19 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
JuliaS
Posty: 16
Rejestracja: 08 paź 2013, 23:02

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: JuliaS »

Typ "zdołowany smutas" (który sama reprezentuje, po przegranej w bardziej wymagającej grze w której przegrywam często): gracz zastanawia się, czy jest ograniczony i mało bystry, co powoduje niechęć do samego siebie i kolejnej rozgrywki.:)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Odi »

"REWANŻ!!! REWANŻ!!!!! ZŁOOOOOOO!!!!! TERAZ WAS ZNISZCZEEEEEEE!!!!!"

To ja


:)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: espresso »

Jest jeszcze typ:
"To jest głupia, losowa gra. Po prostu nie podeszły mi karty..." (zarzut pojawia się nawet w grach o losowości dążącej do zera)

Ja jestem typem 1 w grach wieloosobowych i typem Odiego w grach 1 na 1 z narzeczonym :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: kwiatosz »

Przegrywający mogą należeć do danego typu, ale równie dobrze to współgracze mogą kogoś tak zaetykietować - mój ulubiony przykład to oczywiście Chaos w Starym Świecie - tam obiektywnie zdarzają się karty, które mocno utrudniają rozgrywkę któremuś bogu. Dodajmy do tego wyrzucenie w 10 rzutach tylko dwóch trafień grając Khornem - ile by gracz nie mówił, że to kwestia przypadku, a nie jego braku umiejętności, to reszta mu nie wierzy i zalicza do typu 3. Oczywiście po zmianie kto kim gra nagle jakiś inny gracz zauważa, że jednak faktycznie trochę od losu tu zależy. Ale resztę, w tym niedawnego gracza Khornem, nic to nie obchodzi, tylko dalej go wciskają w typ złego przegranego. Ech...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Rocy7 »

kwiatosz pisze:Przegrywający mogą należeć do danego typu, ale równie dobrze to współgracze mogą kogoś tak zaetykietować - mój ulubiony przykład to oczywiście Chaos w Starym Świecie
Dlatego my w Chaos gramy kilka partii pod rząd i każdą innym bogiem.:). Miałem gościa typu 2 który i tak twierdził (po 3 partiach 3 różnymi bogami) że gra ma złe zasady.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: RasTafari »

Typ gracza "zabiłeś mi matkę", za każdym razem jak przegrywa ma do wszystkich pretensje, jest obcesowy i agresywny i zachowuje się jakbyś mu właśnie zabił matkę. Zero przyjemności z grania z taką osobą bo wiesz, że jak zrobisz coś przeciw niemu to zaraz będzie pianę bił.

Kolejny typ wynikający z poprzedniego, w skrajnych przypadkach stwierdza, że to granie jest bez sensu bo on i tak nie wygra więc ma to w dupie i wstaje od stołu. Nienawidzę takich ludzi!

A sam jestem typem ekspresywnym, dużo krzyczę, jestem głośny i ogólnie nie przebieram w słowach ale jestem raczej wesoły jak przegrywam i mam nadzieję, że innym ze mną gra się dobrze :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Vester »

Istnieje jeszcze jeden typ: luzak.

Już od początku rozgrywki podkreśla głośno, że on gra dla przyjemności i przegrana go nie rusza. Tylko, ze w połowie gry, gdy zaczyna odstawać, powtarza to coraz częściej, aż w końcu mówi: "Zobaczymy co się stanie, gdy zrobię X (coś mega durnego, jak wywalenie całej kasy na licytacji za drobiazg, albo zaatakowanie wszystkim co ma jakiegoś Pcimia i odsłonięcie stolicy). To tylko gra, ha ha.". Po czym to robi z głupim uśmiechem na twarzy.

Tak bardzo się męczy/nie ogarnia, że wykoleja partyjkę. Podświadomy czy świadomy sabotaż?

Współczuję tym ludziom.

................

Swoją drogą, przegrywanie wypacza optykę prawie każdemu. Choćby fakt, że gry, w które wygrywany oceniamy lepiej od tych, w których moczymy. Wszyscy jesteśmy spaczeni....
Ostatnio zmieniony 11 paź 2013, 10:00 przez Vester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: KubaP »

Jeszcze mój "ulubiony" typ Krwawego Mściciela:

"Tak? To teraz będę grał nie o zwycięstwo, tylko żeby cię zniszczyć! Przegrasz, kanalio, umrzesz i wszyscy będą tańczyć na twoim grobie. Buahahahahahaha". Poziom drugiej klasy podstawowej + syndrom furiata = dziękuję, nie.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: asiok »

Raz spotkałem się z hardkorem - gdy zaczął przegrywać wymyślił sobie że musi "iść pilnie do Biedronki", wstał i odszedł od stołu.

Poważnie!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: mat_eyo »

Kiedy ja przegrywam to zawsze jestem niezadowolony, wiadomo. Ale nie wyobrażam sobie innego zachowania jak z uśmiechem na ustach pogratulować zwycięzcy. Wychodzi na to, że byłbym typem 1 ;) natomiast z doświadczenia (niestety) dodałbym jeszcze jeden typ gracza, podobny trochę do tego, który podał KubaP. Kogoś, kto przenosi negatywne partie znad planszy do życia. Bo pół biedy, jak ktoś chce Ci zaszkodzić w grze, nadal gra, nadal się stara, (IMO lepsze to niż odejść od planszy albo wykonywać losowe, głupie ruchy). Natomiast kiedy gram z parką, i słyszę teksty typu "no misiu, jak mnie tu zaatakujesz to sobie sam rób obiad jutro" to krew mnie zalewa...
Ostatnio zmieniony 11 paź 2013, 10:08 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: grzemek »

asiok pisze:Raz spotkałem się z hardkorem - gdy zaczął przegrywać wymyślił sobie że musi "iść pilnie do Biedronki", wstał i odszedł od stołu.

Poważnie!
a w co graliście?... zobaczymy jakie gry mozna zaklasyfikowac do "nie tak ważne jak biedronka" ;)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Rocy7 »

RasTafari pisze:bo wiesz, że jak zrobisz coś przeciw niemu to zaraz będzie pianę bił.
Kurde czasem gram z podobnym typem tylko że on jest jakby jego wariacją nazwijmy ją "straszak", jest to ktoś kto jak zaczyna źle mu iść (a czasem nawet jak mu idzie dobrze) gdy inni chcą zrobić coś co im pomoże a mu zaszkodzi to mówi "tylko spróbuj a sobie to zapamiętam" często z połączeniem krwawego Mściciela którym KubaP wspominał.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Curiosity »

To ja opiszę mój typ, czyli siebie :)

"Moja strategia była dobra, tylko zabrakło mi czasu. Zobaczcie, że zabezpieczyłem sobie dopływ surowców oraz zadbałem o stały dopływ kart wydarzeń/projektów/ekwipunku/technologii i jest tylko kwestią czasu, kiedy dobrałbym odpowiednie karty. Gdyby X nie skończył tak szybko, to za dwie/trzy/dziesięć tury ja bym skończył."

Tu następuje często odkrycie kilku wierzchnich kart talii

"Ooo, patrzcie co bym dobrał: technologię szóstkową dającą mi 15 PZ. No nie ma bata, żebym nie wygrał"

:D
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: macike »

"Gdybyś grał(a) racjonalnie, to bym wygrał(a)"
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Perpetka »

"Smutno mi"
Nie marudzi, nie narzeka, ale widać, że humor jakiś gorszy, samoocena -10, albo i nawet łza się z kąciku oka zakręci. Głównie małe dziewczynki, ale i bardziej ambitnym starszym osobom może się tak zdarzyć. Taką/takiego aż przykro ograć :(
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Olgierdd »

JuliaS pisze:Typ "zdołowany smutas" (który sama reprezentuje, po przegranej w bardziej wymagającej grze w której przegrywam często): gracz zastanawia się, czy jest ograniczony i mało bystry, co powoduje niechęć do samego siebie i kolejnej rozgrywki.:)
+1

"Czy naprawdę jestem najgłupszy z nich wszystkich? Tor punktacji mówi, że tak :(. Chyba ma rację. Chcę pograć w Talizman..."
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: KubaP »

No i jest jeszcze typ Zdziwiony:

"Jak to? Przegrałem? Niemożliwe! To zasady mówią, że nie wolno mieć siedmiu czerwonych domków? Nie mówiłeś tego! Nieprawda, wcale nie bawiłem się komórką, kiedy tłumaczyłeś zasady! Nie no, durna ta gra, myślałem, że wygrałem!"
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Curiosity »

I jeszcze jeden typ:

Jeśli po kilku (nastu/dziesięciu) partiach okaże się, że jedna (nawet drobna) zasada była źle interpretowana przez graczy, to ów typ będzie się upierał, że w takim razie poprzednie rozgrywki są nieważne i licznik przegranych jest wyzerowany. No bo nie można liczyć przegranych, jeśli nie grało się zgodnie z zasadami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Brylantino »

Ja znam inny typ: "negujący rzeczywistość":
"Tak naprawdę ja wygrałam! To się nie liczy, że miałeś szczęście w ostatnim rzucie, całą grę prowadziłam i wygrałam."

Oraz typ "agresywny":
"NIE RÓB ZNOWU TEJ GŁUPIEJ MINY! Spiorę Cię zaraz, zobaczysz!!! Jeszcze się śmieje, no nie... JUŻ DO CIEBIE IDĘ!"

:D Oba typy to moja dziewczyna, która zawsze tak reaguje na przegrane w Świecie Dysku ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: kwiatosz »

RasTafari pisze: Kolejny typ wynikający z poprzedniego, w skrajnych przypadkach stwierdza, że to granie jest bez sensu bo on i tak nie wygra więc ma to w dupie i wstaje od stołu. Nienawidzę takich ludzi!
Czasami to bardziej wina autora niż gracza - bo da się wyeliminować gracza z walki, ale z partii nie, bo autor sobie ubzdurał, że eliminacja graczy to zła idea. Takie Mare Nostrum - można gracza sprowadzić do tego, że co 3 kolejki wystawia jedną nic nie znaczącą jednostkę. Ale z partii nie odpadnie, bo w zasadach autor zapisał "nie można pozbawić gracza ostatniego miasta".

Co do mściwego - czasami jest tak, że i tak się nic lepszego nie da zrobić niż mścić - bo czemu ma wygrać gracz moim kosztem? Ale z drugiej strony jest to sprawa sytuacyjna, jeżeli ktoś po raz drugi, w zupełnie innej grze i innej sytuacji prezentuje postawę 'mnie nie atakuj, bo cię będę niszczył do końca gry" to włącza mi się agresor. I bywa tak, że poświęcam kilka partii, żeby ten ktoś się "oduczył" mściwości.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Kolejarz »

W ogóle nie wiem, o czym mówicie. U nas zawsze wszyscy wygrywają. Jeden zgodnie z zasadami, drugi, bo ruch, który prawie zapewnił mu zwycięstwo przecież nie był taki ryzykowny, a wszystkich zaskoczył, kolejny, bo to inny gracz albo wspólne wydarzenie zadecydowało w ostatniej chwili, kto wygrywa. Jeszcze jeden też w sumie nie przegrał, bo przynajmniej ten inny nie wygrał.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Typy graczy przegrywających

Post autor: Jan Madejski »

"negujący rzeczywistość" + „Wszystko w porządku”:
"Moralnym zwycięzcą jestem ja, bo nie wykorzystywałem niewolników/atomówki/szantażu/czerwonej kości/kart specjalnych/nie brałem przegiętej kombinacji/..." ;)
ODPOWIEDZ