Magisterka o planszówkach?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Magisterka o planszówkach?

Post autor: blazej »

Witam

Jak nie trzeba było to głowę miałem pełną pomysłów. Jak przychodzi do wyboru tematu... pustka :D
Czekam na propozycje tematu pracy związanego ze społecznym aspektem grania w gry planszowe 8)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Środek na walke z brakiem kontaktu miedzy pokoleniami[wyjsc od tego ze wg jakichs tam statystyk GUS rodzice poswiecaja dzieciom 10 minut swojego czasu dziennie, w ogole ze trudny kontakt z ludzmi jest teraz,slabe wiezi rodzinne itp] - gry planszowe.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Na jakim wydziale i kierunku ma być pisana to praca? To mogłoby ułatwić wybór propozycji
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

(uprzedzam ze bedzie duzo, jestem zwolennikiem burzy mózgów:)
Moze to przez pozna pore, ale spoleczny aspekt to czyli jaki? Bogacenie sie spoleczenstwa czy wiezi spoleczne?
Zakladajac ze na temat wszystkiego sa fajne badania chodzil mi po glowie od dluzszego czasu temat Gry planszowe jako forma utrzymania sprawnosci intelektualnej w wieku pozniej starosci, czy cos w ten desen

poza tym standardowe
-transfer umiejetnosci (negocjacyjnych np) nabytych podczas grania na sytuacje zyciowe
-integracja rodziny a wspolne zainteresowania intelektualne
-dostepnosc gier planszowych jako miernik statusu materialnego spoleczenstwa
-hardkorowo cos w stylu Jak inteligencja wplywa na preferencje gatunku gier planszowych
-wplyw gier planszowych na umiejetnosci interpersonalne
-profilowanie zawodowe w oparciu o umiejetnosci w grach planszowych:)
-przelamywanie barier pokoleniowych przez planszowki
-umiejetnosc szacowania ryzyka w oparciu o doswiadczenia z grami planszowymi
-wybor strategii stosowanej w grach planszowych jako sygnal ostrzegawczy o zaburzeniach osobowosci
-gry planszowe jako czynnik zmniejszajacy konflikty rasowe w obrebie grupy
-gry planszowe jako czynnik jezykotworczy/kulturotworczy
-gry planszowe jako narzedzie obnizania leku
-cos o tym jak gry planszowe przyczyniaja sie do spadku interwencji psychiatrycznych
-popularnosc historycznych gier planszowych a wyniki matur z historii
Hardkorowo - popularnosc historycznych gier planszowych a liczba nobli historycznych (jezeli takie cos jest, nie wiem:) w danym kraju

-popularnosc rodzinnych gier planszowych a liczba samobojstw wsrod mlodziezy
jako ze to hobby siedzace - popularnosc gier planszowych a epidemia otylosci :lol:
-tworcy gier planszowych a poczucie dumy narodowej
na razie tyle, ale pewien zem ze cos jeszcze wymysle jak sie wyspie:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

MichalStajszczak pisze:Na jakim wydziale i kierunku ma być pisana to praca? To mogłoby ułatwić wybór propozycji
Socjologia, wydział nauk humanistycznych ofkoz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Kwiatosz napisał:
Zakladajac ze na temat wszystkiego sa fajne badania chodzil mi po glowie od dluzszego czasu temat Gry planszowe jako forma utrzymania sprawnosci intelektualnej w wieku pozniej starosci, czy cos w ten desen
Na temat wpływu rozrywek umysłowych na sprawność intelektualną pisał niedawno Marek Penszko w "Łamiblogu" na stronie Polityki
http://penszko.blog.polityka.pl/?p=47
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Dodałbym także, ale to raczej dla geografa regionalnego:
"Nazwy geograficzne w tytułach gier planszowych"

i dla kartografa:
"Mapy w grach planszowych"
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Wpływ gier planszowych na relacje społeczne w społeczeństwie technicznym. - czyli ogolnie rzecz biorac: planszowki vs alienacja spoleczna oraz "oddalanie sie rodzin" a wszystko w kontekscie internetu i komputerow.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: robert-wg »

Nie pisaliście o walorach edukacyjnych (historia, geografia, matematyka może nie zaawanasowana ale zawsze czy ekonomia). Pamiętam jak po partiach Gwiezdnego Kupca wytłumaczyłem szczegółowo i na przykładach w szkole, zasadę popytu i podaży. Nie mówiąc o dyskusjach z nauczycielką historii, w której wymiękała w tematach wojen.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

(uprzedzam ze bedzie duzo, jestem zwolennikiem burzy mózgów
jestem pod wrażeniem kreatywności autora

spis tematów powinien wystarczyć do zrobienia doktoratu, profesury i otwarcia własnego Uniwersytetu Planszówkowego
:D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Słyszałem o jednej pracy doktorskiej z planszówek, obronionej chyba ze 30 lat temu w tzw. Szkole Partyjnej, czyli oficjalnie Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR. O ile dobrze pamietam, praca miała tytuł "Zastosowanie gier planszowych w szkoleniu ideologicznym" albo cos w tym stylu.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Co do tematów, to nie mam teraz czasu na wymyślanie czegoś, ale gdybyś szukał oficjalnego recenzenta, to daj znać (pod warunkiem, że przyjazd na obronę do Warszawy nie jest niezbędny :)).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post autor: omam »

a ja proponuję, żebyś pisał pracę pod temat Twoich zainteresowań związanych z (przyszłą) pracą zawodową, jeśli nie zamierzasz utrzymywać się z gier to nie trać czasu na ten temat

Pozdro
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

bb.bartosz=> :oops: (emot w sensie rumienienia sie:)dziekuje :)
MichalStajszczak=>dziekuje za linka :)
omam=> Kurcze, jaka strata czasu? Trzeba odrzucic podporzadkowanie pieniadzowi, niech zyja idee plodnych umyslow i swiat wartosci duchowych, odrzucmy jarzmo kapitalistycznego bata etc etc :lol:
A tak powaznie - skoro blazeja interesuje spoleczny aspekt grania w planszowki, i sie w dodatku na tym zna, to nawet jezeli osobistych korzysci to nie przyniesie to jeszcze pozostaje dobro spoleczne.
Ja popieram prace pisane dla idei w 100%, jest to szansa powiedziec cos pozytecznego o jakze rozwijajacym hobby jakim sa planszowki. Licze ze ta praca powstanie:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Pytałem o wydział i kierunek, bo z tego co wiem, najwięcej prac dyplomowych, związanych z grami planszowymi, powstaje na Wydziale Pedagogiki UW. Oczywiście są to na ogół prace dotyczące zastosowania gier planszowych w procesie nauczania. Praca o grach może też powstać na etnografii czy kulturoznastwie i oczywiście na Wydziale Matematyki. Jako pewnego rodzaju ciekawostkę mogę podać artykuł napisany przez członka PAN, wybitnego specjaliste od mechaniki płynów, zamieszczony w biuletynie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki, poświęcony w całości programowi, grającemu w "Wilka i owce" (wilk i 4 owce na szachownicy)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

"Zależność pomiędzy graniem w gry planszowe a oglądaniem telewizji"

Bardzo prosty temat do opracowania, postawienia hipotezy, jej weryfikacji i wyciągnięcia wniosków.
Wozzie
Posty: 28
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:04
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Wozzie »

draco pisze:"Zależność pomiędzy graniem w gry planszowe a oglądaniem telewizji"

Bardzo prosty temat do opracowania, postawienia hipotezy, jej weryfikacji i wyciągnięcia wniosków.
Tylko jaki byłby tu szczególny problem socjologiczny wart opisania dot. gier planszowych i co wniósłby on do 'nauki'? Temat, moim zdaniem, jednak nie najlepszy.
Alea iacta est!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Post autor: jax »

Zbyt prosty (by nie rzec mocniej).
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

A może coś szczegółowego np: Wpływ handlu na uzyskanie przewagi konkurencyjnej w grach planszowych na przykładzie Osadników z Catanu ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dusso: to miał być temat na pracę z socjologii a nie ekonomii
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Wozzie pisze:Tylko jaki byłby tu szczególny problem socjologiczny wart opisania dot. gier planszowych i co wniósłby on do 'nauki'? Temat, moim zdaniem, jednak nie najlepszy.
Nie patrz na ten temat tylko pod względem nowości w nauce. Tą nowością z pewnością byłoby opisanie grupy socjologicznej jeszcze nie opisywanej. Widzę szerszy kontekst tego temu, np. sprawdzenie sie w umiejetności samodzielnego stworzenia i przeprowadzenia ankiety, co akurat jest bardzo ważne.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Praca magisterska tym się różni od licencjackiej, że nie jest tylko syntezą literatury, ale wnioski, które autor w niej zawiera powinny wnieść coś nowego, nową jakość do danej dziedziny nauki.

Jak jest naprawdę każdy wie :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Wozzie
Posty: 28
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:04
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Wozzie »

Jeżeli chce się opisać tę grupę społecznej, to jaki jest cel stawiania w tytule kontekstu telewizji i przeciwstawiania graczy "planszowych" - telewidzom.? Nieco lepiej, tak jak ktos tu juz chyba proponował, mogło by to wyglądać zestawienie: planszówkarze vs szeroko opisani zapewne komputerowcy.
Tworzenie ankiet jast bardzo ważne, zgadzam się, ale mimo wszystko nie może być rozpatrywane w przypadku pracy magisterskiej w kontekscie sprawdzania umiejętności, raczej jako pobocznie - jako umiejętność posługiwania się narzędiem ankiety :)
Ostatnio zmieniony 11 sty 2007, 14:52 przez Wozzie, łącznie zmieniany 1 raz.
Alea iacta est!
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

MichalStajszczak pisze:Dusso: to miał być temat na pracę z socjologii a nie ekonomii
Wbrew pozorom ekonomia i socjologia mają ze sobą dużo wspólnego :)
Poza tym jakoś nie zauważyłem nigdzie, że ma być stricte socjologiczna, tylko społeczna, a handel jest czymś bardzo społecznym nieprawdaż? ;)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Post autor: Legun »

Dla zainteresowanych naukowym podejściem do gier:
http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/index.php
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ