Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: maciejo »

Już kilka razy zabierałem się dio założenia tego tematu ale jakoś tak nie miałem do końca przekonania co do słuszności moich wniosków ale dziś miarka się przebrała :twisted:
Powodem mojej irytacji i zdenerwowania jest gra The Downfall of Pompeii.Jest to jedna z naszych (rodzinnych) ulubionych gier planszowych,która bardzo często ląduje na naszym stole.Dziś rozegraliśmy trzy partie i powoli chciało mi się - no wiecie co - ale nie z powodu tej właśnie trzeciej partii tylko z zupełnie innej przyczyny.
Otóż na raczej ładnej planszy widziałej już nie tylko ludziki,domki i wszechobecną lawę ale na pierwszym planie zaczęła powiewać mi niemiecka flaga a pani Angela machała mi wdzięcznie z wnętrza wulkanu :evil:
Gdziekolwiek nie spojrzałem trzy kolory.
W tej grze wybór kolorów pionków zdeterminowany jest ilością graczy.Tak więc grając we trzy osoby (nasz rodzinny skład) musimy wybrać akurat te trzy kolory(w tej kombinacji wyglądaja one paskudnie).Po prostu pionków w czwartym kolorze jest za mało :? Nie jestem zwolennikiem żadnych teorii spiskowych ani wybuchu bomby na pokładzie Tupolewa i czy jest to zabieg pana Wrede czy też firmy Amigo nie wiem ale przypuszam,że w tym coś musi być.
Jestem bardzo ciekaw czy spotkaliście się w innych grach z podobnymi niecnymi manewrami działającymi na podświadomość graczy,czy jest to tylko odosobniony przypadek a ja jestem przewrażliwiony :?:

Pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Bardias »

Nie chciałbym być jakkolwiek niemiły, ale moim zdaniem sam sobie odpowiedziałeś na końcu:
maciejo pisze:to tylko odosobniony przypadek a ja jestem przewrażliwiony :?: :
Chociaż być może jest to częstsza praktyka, ja się z tego typu problemami jeszcze nie spotkałem :-) I fakt, faktem, akurat ta kombinacja kolorów nie wygląda najlepiej.

To, że kolory zostały specjalnie dobrane w taki sposób, aby odwzorowywały flagę Niemiec jest oczywiste, jednak nie widzę w tym niczego strasznego i myślę, że mi by to absolutnie nie przeszkadzało.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: rattkin »

Cóż, może to taka niemiecka fanaberia. Np. wydawnictwo Kosmos znane jest z tego, że swoich gier specjalnie nie promuje poza krajem i z uporem maniaka nie wydaje angielskich instrukcji, a spontaniczne fanowskie tłumaczenia wręcz ściga. Rozumem nie dojdziesz...
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: LordDisneyland »

rattkin pisze:Cóż, może to taka niemiecka fanaberia. Np. wydawnictwo Kosmos znane jest z tego, że swoich gier specjalnie nie promuje poza krajem i z uporem maniaka nie wydaje angielskich instrukcji, a spontaniczne fanowskie tłumaczenia wręcz ściga. Rozumem nie dojdziesz...

Kosmos? Ci od kościanych Osadników w polskiej wersji językowej :wink: ?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: rattkin »

Ano.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: maciejo »

Bardias pisze:To, że kolory zostały specjalnie dobrane w taki sposób, aby odwzorowywały flagę Niemiec jest oczywiste, jednak nie widzę w tym niczego strasznego i myślę, że mi by to absolutnie nie przeszkadzało.
Po kilkunastu latach za Odrą wierz mi ,że by Ci przeszkadzało :?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: vojtas »

maciejo pisze:Po kilkunastu latach za Odrą wierz mi ,że by Ci przeszkadzało :?
Tzn.? Tak flagami wymachują u siebie?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Pierzasty »

maciejo pisze:Po kilkunastu latach za Odrą wierz mi ,że by Ci przeszkadzało :?
To zależy czy były to kolory czerwony-żółty-czarny, czy czerwony-biały-czarny :lol:
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Bardias »

maciejo pisze:
Bardias pisze:To, że kolory zostały specjalnie dobrane w taki sposób, aby odwzorowywały flagę Niemiec jest oczywiste, jednak nie widzę w tym niczego strasznego i myślę, że mi by to absolutnie nie przeszkadzało.
Po kilkunastu latach za Odrą wierz mi ,że by Ci przeszkadzało :?
Przyznam, że mogę nie być obiektywny jako posiadacz niemieckiego nazwiska żyjący w zachodniej Polsce mający wielu znajomych Niemców. :) Ale w dalszym ciągu uważam, że nawet po kilkunastu latach za Odrą by mi to nie przeszkadzało.

W sumie jakąś polską grę dwuosobową można by ubrać w barwy narodowe, na pewno ładniej się komponują niż te niemieckie. Swoją drogą patrząc na wiele gier zaczynam zauważać ukrytą promocję Republiki Mauritiusu. Podejrzewam, że po kilkunastu latach na tej wyspie nie mógłbyś grać w chińczyka :P
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2014, 10:52 przez Bardias, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Legun »

Bardias pisze:Swoją drogą patrząc na wiele gier zaczynam zauważać ukrytą promocję Republiki Mauritiusu.
:lol:

Dla leniwych - flaga rzeczonej republiki:
Obrazek
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Svartisen »

Legun pisze:
Bardias pisze:Swoją drogą patrząc na wiele gier zaczynam zauważać ukrytą promocję Republiki Mauritiusu.
:lol:

Dla leniwych - flaga rzeczonej republiki:
Obrazek
Mauritius rulez! Promujmy i wynagrodźmy wyspie za wybicie wielu niezwykłych gatunków zwierząt.

A co do Niemiec, fascynujące! Minęło ponad 2 pokolenia, jesteśmy w UE, współpracujemy, a wciąż się straszy Niemcem.

A tak od początku, gdzie tu jest problem? Nie widze powodu, dla którego Niemcy nie mieliby propmować Niemiec w swoich grach a Polacy Polski.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: romeck »

Svartisen pisze: A tak od początku, gdzie tu jest problem? Nie widze powodu, dla którego Niemcy nie mieliby propmować Niemiec w swoich grach a Polacy Polski.
Głos rozsądku. Lubię to.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Curiosity »

romeck pisze:
Svartisen pisze: A tak od początku, gdzie tu jest problem? Nie widze powodu, dla którego Niemcy nie mieliby propmować Niemiec w swoich grach a Polacy Polski.
Głos rozsądku. Lubię to.
Póki nie promują swastyki, to nic mi do tego.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: asiok »

Svartisen pisze: (...)
A co do Niemiec, fascynujące! Minęło ponad 2 pokolenia, jesteśmy w UE, współpracujemy, a wciąż się straszy Niemcem.

(...)

Bo przez nich się Wanda do Wisły rzuciła!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Jacek_PL »

Curiosity pisze:Póki nie promują swastyki, to nic mi do tego.
Niektóre wersje Chińczyka mają tory pionków podobne do swastyki, ale oczywiście to jak ktoś by się bardzo przyglądał :lol:

Swoją drogą zastanawiam się czym kierował się twórca czy/lub wydawca Blue Moon City przy doborze kolorów pionów i znaczników ? Jakieś teorie :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: rastula »

współpracujemy, współpracujemy - tzn my robimy tanio a oni za zarobione u nas pieniądze kupują nasze banki i pożyczają nam pieniążki bo robimy tanio....(przepraszam - jako poznańczyk i w sumie germanofil bardziej niż fob nie mogłem się jednak opanować :)...
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Lord Voldemort »

Poczytalem watek i mam dylemat, na ile mocno w instrukcji do Magnatow sugerowac wybor kolorow graczy: bialy i czerwony w grze dla 2 osob ;)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: RasTafari »

Jak dla mnie to Śląsk mógłby być niemieckim landem i bym nie płakał ale ja to sobie zawsze swastyki z klocków układam więc normalny pewnie nie jestem :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: romeck »

RasTafari pisze:Jak dla mnie to Śląsk mógłby być niemieckim landem i bym nie płakał ale ja to sobie zawsze swastyki z klocków układam więc normalny pewnie nie jestem :wink:
Ja to Cię nawet rozumiem, ale na miejscu Administratora uciąłbym to, tak na wszelki wypadek. :twisted:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Pierzasty »

Svartisen pisze:A tak od początku, gdzie tu jest problem? Nie widzę powodu, dla którego Niemcy nie mieliby promować Niemiec w swoich grach a Polacy Polski.
Ja widzę problem w tym, że "pionków w czwartym kolorze jest za mało". Zakładam, że np. w grze na 3 osoby używa się ich 20 na stronę, w grze na czterech po 15, czy coś podobnego. Tylko w takim razie czy danie wszystkich po 20 jest aż takim ogromnym wydatkiem? Przecież zawsze może się trafić osoba, która zdecydowanie woli grać np. niebieskim, a tu klops, bo to "kolor tylko dla czwartego gracza". Kto to wymyśla?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Andy »

Pierzasty pisze:Kto to wymyśla?
Zakamuflowana opcja niemiecka?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: maciejo »

Pierzasty pisze:
Svartisen pisze:A tak od początku, gdzie tu jest problem? Nie widzę powodu, dla którego Niemcy nie mieliby promować Niemiec w swoich grach a Polacy Polski.
Ja widzę problem w tym, że "pionków w czwartym kolorze jest za mało". Zakładam, że np. w grze na 3 osoby używa się ich 20 na stronę, w grze na czterech po 15, czy coś podobnego. Tylko w takim razie czy danie wszystkich po 20 jest aż takim ogromnym wydatkiem? Przecież zawsze może się trafić osoba, która zdecydowanie woli grać np. niebieskim, a tu klops, bo to "kolor tylko dla czwartego gracza". Kto to wymyśla?
Dokładnie tak jest i tylko o to mi biega,że nie mogę wybrać takiego koloru jaki chcę.Jeśli większości to nie przeszkadza to ok ale mnie tak.
Na szczęście w tej grze pionki są standartowe i udało mi się dokoptować kilka sztuk i przemalować je na kolor niebieski.Problem przestał istnieć co w związku ze zmianą kolorystyki planszy bardzo pozytywnie wpłynęło na moje odczucia podczas gry.
Dlatego też przepraszam wszystkie osoby o niemieckobrzmiących nazwiskach i zwolenników pewnej flagi,że nieopatrznie i niezamierzenie ich uraziłem.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: Svartisen »

rastula pisze:współpracujemy, współpracujemy - tzn my robimy tanio a oni za zarobione u nas pieniądze kupują nasze banki i pożyczają nam pieniążki bo robimy tanio....(przepraszam - jako poznańczyk i w sumie germanofil bardziej niż fob nie mogłem się jednak opanować :)...
Oczywiście masz rację, ale z różnych historycznych, ekonomicznych i geograficznych powodów Polska za bardzo wyboru i możliwości nie ma. Jeśli już nasza gospodarka ma od kogoś zależeć (chyba właściwszym byłoby powiedzieć, iż na kimś się opierać, bo my bez Niemców padniemy, a oni bez nas nie), to ja wolę, żeby to były Niemcy - ta sama Mateczka Unia, ta sama kultura, stabilność.

A wracając do gier, może nasi projektanci podchwycą ten pomysł - biel i czerwień to kontrastowe barwy - idealne do gier 2-osobowych. Wyobraziłem sobie biało-czerwony Rój i od razu mam pozytywniejsze skojarzenia z polską flagą.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: mig »

Svartisen pisze:
A wracając do gier, może nasi projektanci podchwycą ten pomysł - biel i czerwień to kontrastowe barwy - idealne do gier 2-osobowych. Wyobraziłem sobie biało-czerwony Rój i od razu mam pozytywniejsze skojarzenia z polską flagą.
Jako wielbiciel żółtego koloru stanowczo protestuję! ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziwne zabiegi wydawców i twórców gier

Post autor: rastula »

ja wolę, żeby to były Niemcy
ja też - ale jest jeszcze opcja szwedzka (albo rozbiór szwedzko - czeski) ;)



a na temat - ja zawsze czerwone - a w wojenne Niemcami - i jak to ogarnąć ;)
ODPOWIEDZ