Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

konrad.rymczak pisze: 09 maja 2019, 15:15
Golfang pisze: 09 maja 2019, 15:05 ja rozumiem że niezgodnie z przeznaczeniem - ale kto ma obowiązek zgłosić wyciek do PUODO? Czacha czy ZagramW.To? Wydaje mi się że to zależy od tego w jaki sposób dane zostały przekazane do Czachy - chociaż prawnikiem nie jestem.
Wg mnie Wspieram - to nie był wyciek od Czachy, tylko Czacha ich użyła, a administratorem tych danych jest Wspieram.
Dokładnie. Wspieram.to jest Administratorem a Czacha Games jedynie mogła je przetwarzać zgodnie z celem ich przekazania. Nie mieli prawa ich gromadzić. W takim wypadku to Administrator jest zobowiązany powiadomić o nadużyciu osoby poszkodowane. Jedynie nie jestem pewien czy muszą powiadomić odpowiednie instytucje o zaistniałej sytuacji - trochę detale dotyczące RODO mi się ulotniły od czasu szkolenia :D
pszem
Posty: 51
Rejestracja: 09 lis 2018, 13:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: pszem »

ja od nich na wspieram.to nie kupowalem a spam jest, wiec uzyli tez danych z zagramw.to w nielegalny sposob. ciekawe czy zagramw.to postapi zgodnie z prawem i zglosi to
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 80
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Lukashi »

Wspieram.to pisze: 09 maja 2019, 15:06
opulentus pisze: 09 maja 2019, 14:48 Wspieram.to --> zgłosiliście nieautoryzowane pobranie danych do GIODO?
Obecnie sytuację analizuje prawnik jeżeli będziemy mieli ustawowy obowiązek zgłoszenia tego to zrobimy to bezzwłocznie.

To lepiej to zróbcie nawet bez ścisłego obowiązku, czekam maksymalnie do piątku do południa na Waszą odpowiedź w tym wątku i jeśli nie pójdzie zgłoszenie od Was to pójdzie ode mnie indywidualnie, z tym że wtedy może się Wam oberwać za Czachę, różnie może być, a uważam że niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gromb »

Jeżeli Czacha dostanie karę za naruszenie przepisów to mamy po wydawnictwie.
To ten najczarniejszy ze scenariuszy :?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: gogovsky »

Gromb pisze: 09 maja 2019, 20:53 Jeżeli Czacha dostanie karę za naruszenie przepisów to mamy po wydawnictwie.
To ten najczarniejszy ze scenariuszy :?
chyba najlepszy;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: feniks_ciapek »

Nie, to nie jest najlepszy ze scenariuszy. Chyba że tylko dla osób, które życzą temu wydawnictwu i jego klientom jak najgorzej. Ale na pewno nie dla tych, którzy wsparli jakiś projekt i czekają na jego realizację. Bo nie sądzę, aby po wlepieniu kary, Czacha mieli jeszcze jakiekolwiek środki, żeby je zwrócić wspierającym. Więc tak naprawdę ucierpią na tym tylko gracze, a pośrednio także wspieraczka - bo kto zagwarantuje, że coś takiego się nie powtórzy?

Więc zanim podejmiecie pochopne kroki, zastanówcie się, czy nie ma innych możliwości.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: gogovsky »

feniks_ciapek pisze: 09 maja 2019, 23:00 Nie, to nie jest najlepszy ze scenariuszy. Chyba że tylko dla osób, które życzą temu wydawnictwu i jego klientom jak najgorzej. Ale na pewno nie dla tych, którzy wsparli jakiś projekt i czekają na jego realizację. Bo nie sądzę, aby po wlepieniu kary, Czacha mieli jeszcze jakiekolwiek środki, żeby je zwrócić wspierającym. Więc tak naprawdę ucierpią na tym tylko gracze, a pośrednio także wspieraczka - bo kto zagwarantuje, że coś takiego się nie powtórzy?

Więc zanim podejmiecie pochopne kroki, zastanówcie się, czy nie ma innych możliwości.
Czy Ty namawiasz do ukrywania ewentualnego złamania prawa, bo wspieraczka? Tak z ciekawości pytam.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: bluebird »

Ja bym się jednak wstrzymał z ferowaniem wyroków odnośnie wycieku lub wykorzystania cudzych danych czy coś w tym stylu, przecież Czacha nie wysłała newslettera do przypadkowych osób, ale prawdopodobnie do wszystkich którym kiedyś cokolwiek sprzedawała lub wysyłała, zatem pewnie posiadali wcześniej te maile w swojej bazie danych aby móc np. wysyłać powiadomienia o nadaniu przesyłek. Zatem do wysłania tego newslettera mogli wykorzystać dane pochodzące wyłącznie ze swojej bazy. Natomiast inną kwestią jest czy zgodnie z prawem administrowali tymi danymi, tzn. czy wykorzystali te dane zgodnie z ich przeznaczeniem i wyrażonymi zgodami użytkowników na otrzymywania takich powiadomień.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: krwlng »

bluebird pisze: 10 maja 2019, 00:30
Spoiler:
Właśnie o to się rozchodzi - korzystanie z powierzonych/pozyskanych danych w celach marketingowych pomimo braku zgody zainteresowanych na takie treści.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: feniks_ciapek »

gogovsky pisze: 10 maja 2019, 00:16 Czy Ty namawiasz do ukrywania ewentualnego złamania prawa, bo wspieraczka? Tak z ciekawości pytam.
Nie. Namawiam do rozwiązania sprawy polubownie, ponieważ będzie to z większą korzyścią dla wszystkich, niż wkroczenie z tą sprawą na drogę sądową.

Edit: Chyba, że jest to z jakiegoś powodu formalnie niemożliwe, wtedy sprawa jest niestety jasna.
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: bluebird »

krwlng pisze: 10 maja 2019, 00:38 Właśnie o to się rozchodzi - korzystanie z powierzonych/pozyskanych danych w celach marketingowych pomimo braku zgody zainteresowanych na takie treści.
No i to właśnie trzeba sprawdzić, bo może się okazać że są jakieś zapisy w regulaminach, że każdy kto coś u nich wspierał wyraził zgodę na otrzymywanie powiadomień po zakończonej kampanii.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: najata »

bluebird pisze: 10 maja 2019, 01:03 bo może się okazać że są jakieś zapisy w regulaminach
No właśnie po to było RODO, że nie może być "zapisów w regulaminach", a jedynie wprost udzielona zgoda na konkretny cel przetwarzania, a tych zgód tu udzielonych nie było.
I w regulaminie w.to mowa jest o tym, że "jeśli zostaną udzielone zgody, to..." (można wysyłać newsletter, kontaktować się z użytkownikami i takie tam, zgoda na przyszłe newslettery nie jest wymagana do obsługi bieżącego wsparcia).
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Golfang »

gogovsky pisze: 09 maja 2019, 21:17
Gromb pisze: 09 maja 2019, 20:53 Jeżeli Czacha dostanie karę za naruszenie przepisów to mamy po wydawnictwie.
To ten najczarniejszy ze scenariuszy :?
chyba najlepszy;)
Nie lubię krytykować, bo każdy ma prawo do swojego zdania, ale zapytam:
Dlaczego jesteś tak zawistny i złośliwy?
Powiedz dlaczego tak źle życzysz innym?
Będziesz się podniecał gdy wydawnictwo padnie?
----------------
10% flamberg.com.pl
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

najata pisze: 10 maja 2019, 06:48
bluebird pisze: 10 maja 2019, 01:03 bo może się okazać że są jakieś zapisy w regulaminach
No właśnie po to było RODO, że nie może być "zapisów w regulaminach", a jedynie wprost udzielona zgoda na konkretny cel przetwarzania, a tych zgód tu udzielonych nie było.
Akurat RODO tego nie wprowadziło, bo przepisy w naszym kraju już wcześniej to precyzowały. Dużo rzeczy z RODO to wcale nie były nowości.

Odnośnie karania Czachy, to jeżeli prawo nakazuje to zgłosić Administratorowi danych to jak najbardziej powinni to zrobić. Natomiast ja bym również apelował o wstrzemięźliwość - Czacha powinna ponieść konsekwencje tego posunięcia, ale jeżeli jedyną możliwą karą jest zaoranie wydawnictwa przez Instytucję to ja nie posiadam w sobie aż tyle negatywnych emocji względem tego podmiotu, aby taki donos wystosować.

Natomiast jestem w pełni za nagłośnieniem sprawy wśród klientów tak, aby każdy mógł zadecydować czy chce dalej ich wspierać.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: xtomashx »

Serio cały czas ich bronicie? Co chwilę jakieś babole od nich. Nie uczą się na własnych błędach więc czemu ludzie mają dalej przymykać oczy na ich wpadki? Niestety, ale takie pobłażanie w końcu skończy się wałkiem pokroju GF.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

xtomashx pisze: 10 maja 2019, 08:35 Serio cały czas ich bronicie? Co chwilę jakieś babole od nich. Nie uczą się na własnych błędach więc czemu ludzie mają dalej przymykać oczy na ich wpadki? Niestety, ale takie pobłażanie w końcu skończy się wałkiem pokroju GF.
Każdy ma prawo ich ocenić wedle własnego uznania, ja natomiast uważam, że wlepienie potencjalnie wielo-tysięcznej kary za rozesłanie newslettera - co będzie oznaczało updek wydawnictwa - to trochę za dużo.

Natomiast drenaż portfela poprzez odpływ klientów do czasu wyciągnięcia wniosków i poprawienia jakości będzie obopólnie korzystny. I również może doprowadzić zamknięcia wydawnictwa - choć w bardziej cywilizowany sposób ;) Takie tylko dywagacje, bo ja od czasu Keflowera - gdzie do kampanii i gry nie mam zarzutów - gier Czach nie kupowałem ani nie wspierałem.
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: SuCHaR »

toblakai pisze: 10 maja 2019, 08:41 (...) Każdy ma prawo ich ocenić wedle własnego uznania, ja natomiast uważam, że wlepienie potencjalnie wielo-tysięcznej kary za rozesłanie newslettera - co będzie oznaczało updek wydawnictwa - to trochę za dużo.(...)
To nie jest wlepienie "potencjalnie wielo-tysięcznej kary za rozesłanie newslettera", ale za ZŁAMANIE PRAWA!!! Jak ktoś cie strzeli w pysk na ulicy i połamie nos, to też nie podasz go do sądu żeby poszedł siedzieć na X lat za pobicie bo to przecież tylko złamany nos...? Dżizas ten kraj nigdy nie wstanie z kolan jak będzie społeczne przyzwolenie na takie akcje...
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: toblakai »

SuCHaR pisze: 10 maja 2019, 08:53
toblakai pisze: 10 maja 2019, 08:41 (...) Każdy ma prawo ich ocenić wedle własnego uznania, ja natomiast uważam, że wlepienie potencjalnie wielo-tysięcznej kary za rozesłanie newslettera - co będzie oznaczało updek wydawnictwa - to trochę za dużo.(...)
To nie jest wlepienie "potencjalnie wielo-tysięcznej kary za rozesłanie newslettera", ale za ZŁAMANIE PRAWA!!! Jak ktoś cie strzeli w pysk na ulicy i połamie nos, to też nie podasz go do sądu żeby poszedł siedzieć na X lat za pobicie bo to przecież tylko złamany nos...? Dżizas ten kraj nigdy nie wstanie z kolan jak będzie społeczne przyzwolenie na takie akcje...
Nie muszę się zgadzać z wyskością kary w rozumieniu przepisów prawnych. Jakby mnie Czacha zaatakowala fizycznie na ulicy to byśmy dyskutowali o pobiciu, narazie mowimy o nieuprawnionym urzyciu adressu email. Dyskusje opartą o porównania i analogie pozostawmy tam gdzie jej miejsce, czyli w piaskownicy.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: xtomashx »

Nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia z ich przestrzegania. Gdyby ktoś użył zamiast Twojego maila danych dzięki którym można wziąć kredyt też był taki spokojny? Oni cały czas nie uczą się na błędach. Każda ich kampania ma wpadki i jakoś ludzie dalej wierzą, że akurat kolejna będzie bez błędów. Niestety im dłużej ludzie będą ich tolerować tym będzie jeszcze gorzej dla nas graczy.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 80
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Lukashi »

Na razie od Czachy nie usłyszałem nawet zwykłego przepraszam, o podjęciu jakichś realnych działań nawet nie wspominając. Bronią ich użytkownicy i po części w.to, ale to akurat zrozumiałe, a Czacha schowali głowę w piasek czy zamieszkali pod kamieniem?

Nie, jak już wielokrotnie pokazali, mogą robić co chcą i traktować wspierających jak chcą, bo i tak kolejne kampanie się ufundują, więc uważam, że "niech ludzie ocenią czy ich wspierać" nie zadziała, a moje dane nadal nie będą bezpieczne.

Zagrali w push your luck, znali możliwe konsekwencje (a przynajmniej mieli obowiązek je znać), to teraz każdy z nas ma prawo powiedzieć "sprawdzam". I nie ma sensu zasłaniać się dobrem klientów, bo te wielotysięczne kary to jeszcze nic pewnego. Nie życzę im zamknięcia wydawnictwa, życzę nabrania pokory i uczciwego podejścia do wydawania gier bez zarzutu. Być może skończy się na nieprzyjemnościach albo zwykłych kontrolach, a pieniążki zostaną tam gdzie są. W każdym razie mam nadzieję, że raz na zawsze odechce im się pogrywać z (byłymi) klientami, czyli także ze mną i to w zasadzie tyle.

PS: Gdyby nagle Czacha się obudziła i podesłała mi i całej reszcie obdarowanych newsletterem choćby i równowartość czekolady na konto to myślę, że moglibyśmy się uśmiechnąć i zapomnieć o całej sprawie. Ale piłeczka jest po ich stronie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

Lukashi pisze: 10 maja 2019, 09:20 Nie, jak już wielokrotnie pokazali, mogą robić co chcą i traktować wspierających jak chcą, bo i tak kolejne kampanie się ufundują, więc uważam, że "niech ludzie ocenią czy ich wspierać" nie zadziała, a moje dane nadal nie będą bezpieczne.
Z ciekawości. Wspierasz cokolwiek na Zagramw.to?
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 80
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Lukashi »

Gambit pisze: 10 maja 2019, 09:33
Lukashi pisze: 10 maja 2019, 09:20 Nie, jak już wielokrotnie pokazali, mogą robić co chcą i traktować wspierających jak chcą, bo i tak kolejne kampanie się ufundują, więc uważam, że "niech ludzie ocenią czy ich wspierać" nie zadziała, a moje dane nadal nie będą bezpieczne.
Z ciekawości. Wspierasz cokolwiek na Zagramw.to?
Nic od Czachy, chociaż nie wiem co to ma do rzeczy.
Awatar użytkownika
Rashok
Posty: 86
Rejestracja: 12 lut 2019, 10:58
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Rashok »

Tak sobie czytam i czytam i widzę, że tutaj zaraz się zrobi z tego forum prawne - sami mecenasi ...
Może chwilę poczekajcie na info od zagramw.to ?

Jeszcze małe info dla tych przyjemniaczków co życzą upadłości kolejnemu polskiemu wydawnictwu - może pomyślicie o ludziach w nim pracujących oraz osobach, które wsparły ich gry i zostaną na lodzie?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Gambit »

Lukashi pisze: 10 maja 2019, 09:54 Nic od Czachy, chociaż nie wiem co to ma do rzeczy.
Może i nic. Ale o ile pamiętam Łukasz zrobił to samo, jeśli chodzi o mailing promując Zagramw.to wśród użytkowników Wspieram.to. Wyczuwam zatem podwójne standardy :)
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: SuCHaR »

Rashok pisze: 10 maja 2019, 10:06 (...)
Jeszcze małe info dla tych przyjemniaczków co życzą upadłości kolejnemu polskiemu wydawnictwu - może pomyślicie o ludziach w nim pracujących oraz osobach, które wsparły ich gry i zostaną na lodzie?
Jak ja wykonuje swoją pracę na o*****l to mój klient już do mnie nie wraca, i nie myśli o tym czy mam rodzine itp. Płaci i chce dostać produkt/usługę najwyższej klasy...
ODPOWIEDZ