Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: schizofretka »

Nie mam wcale zamiaru walić tyrady (tym razem) ;)
Obserwując wątek o przyszłości LCG natknąłem się link na stronę FFG w serwisie glassdoor (anonime informacje od pracowników pokazujące firmy od środka) i zastanowił mnie jeden z komentarzy, wspominający regularny seksizm i rasizm, wspominając że jest to standard w tym biznesie.

O ile wszechobecny seksizm w grach fantasy jest oczywisty, to nie przychodzi mi do głowy żaden tytuł FFG i w zasadzie żaden mainstreamowy przypadek (nie zaczynajmy proszę od Puerto Rico...). Zdaję sobie sprawę, że jako gruboskórne społeczeństwo de facto jednonarodowościowe nie jesteśmy specjalnie wrażliwi na tym punkcie, ale może ktoś jest wyczulony i mógłby mi otworzyć oczy?

Jako wojujący lewicowiec koniecznie chcę spalić jakieś pudełka i zrobić demonstrację pod sejmem.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Odi »

Mieliśmy i u nas małą aferkę (kostki na Polkonie), a wcześniej komentarze dotyczące Slaviki (rzekomo zbyt rozebrane panie na kartach).

Ale ja się na seksizmie nie znam, a poza tym ja chyba z tych gruboskórnych, bo mi się podobają te wszystkie dziewczęta na okładkach fantasy w pancerzach podkreślających talie, odsłaniających za to najbardziej strategiczne miejsca.

edit: nie Slavika, a właśnie Wikingowie :)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 14:46 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Trolliszcze »

Internety są popolupo. Ostatnio była wielka kontrowersja, że w Five Tribes są karty niewolników. No przecież mogli zastąpić wielbłądami czy coś!
Przypadek seksizmu w rebelowych Wikingach tuż budził powszechną grozę światowej społeczności planszówkowiczów.

Abstrahując od jakichś pojedynczych przypadków (pewnie takie istnieją), ta opinia jest typowym internetowym wyolbrzymieniem. Jak cycki kocham, osobiście jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem wyraźnego i jednoznacznego rasizmu w grach planszowych.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: schizofretka »

No, jak pisałem seksizm jest dość oczywisty i akurat dragonetka to najmniejszy problem - interesował mnie rasizm, który jest oskarżeniem znacznie wyższego kalibru (w odbiorze społeczeństw zachodnich, nie mówię, że słusznie).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Valarus »

Jest taki oczywisty ten seksizm w grach fantasy? Tak, występują często dziewczyny w "specyficznym odzieniu", ale napakowani faceci z gołymi klatami też.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: BartP »

Ja ubolewam nad tym, że cycków dużo, a kobiecych pośladków dość mało, to chyba jest jakaś dyskryminacja, czyż nie?
W Kanbanie było, że utrwala się mit, iż kobiety miewają wahania nastrojów i że ma to wpływ na ich pracę.
Jeśli gra pokazuje niewolnictwo, to dla mnie to żaden rasizm, tylko historia. Ale fakt, ja też jestem wyjątkowo nieczuły na takie rzeczy i lubię dowcipy o blondynkach, Murzynach, żydach, pedałach i innych mniejszościach.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1534
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 565 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Ayaram »

Jedyny rasizm jaki zauważyłem w planszówkach, to taki, że niektórzy omjają afroamerykańskie postacie, bo "umierają pierwsze, a chcą trochę pograć" ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: mat_eyo »

Mi też ciężko przypomnieć sobie jakiś przykład rasizmu w popularnych grach, zwłaszcza przy uwzględnieniu założenia BartP, z którym się zgadzam. No może szachy, bo tam zawsze biały idzie pierwszy
<and the Karol Strasburger's Trophy goes to....> ;)

Z seksizmem też sprawa dziwna. Jeśli założymy, że całe heroic fantasy jest seksistowskie, to większość planszówek w klimatach fantasy należałoby uznać za seksistowskie. Natomiast jeśli uznamy, że nie, to ciężko mi skojarzyć jakąś grę, w której np. nie można wysyłać kobiecych pionków na niektóre pola itd.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: farmer »

Pamiętam, że w odniesieniu do Archipelago było trochę kontrowersji.
Chodzi o część gry dotyczącą "zarządzania populacją tubylczą".
Budujesz kościoły, aby byli spokojniejsi, sterujesz popytem i podażą, aby dać Im pracę (bo to nieroby i sami sobie nie poradzą), zamieniasz ich we własną populację (chrystianizowanie), dzięki karcie Misjonarza robisz to nawet z automatu (bez wydawania akcji) etc...

Nie kojarzę za to żadnej gry z choćby śladowym elementem seksizmu :cry:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1534
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 565 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Ayaram »

A propo fantasy i seksizmu to o ile same ludzkie żeńskie postaci mi nie przeszkadzają w żadnej sposób, to trochę dobija mnie widok (w grach komputerowych szczególnie się ten moty pojawia) takich rzeczy jak kobieta ork przedstawiana jako "zielona seks-bomba", czy krasnoludzka kobieta przedstawiana jak "lolita", no kurczę niektóre rzeczy powinny być z założenia brzydkie i nic w tym złego ;)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: powermilk »

jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem wyraźnego i jednoznacznego rasizmu w grach planszowych.
No jak, a w Puerto Rico? :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: mat_eyo »

Ayaram pisze:(...) kobieta ork (...), czy krasnoludzka kobieta (...) no kurczę niektóre rzeczy powinny być z założenia brzydkie i nic w tym złego ;)
Jakoś mnie nie dziwi, że nie widzisz seksizmu w grach :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Przypomina mi się sytuacja, gdy na forum pewnej gry komputerowej ufundowanej przez Kickstarter wywiązała się dyskusja o tym, że zbroje kobiet są seksistowskie i że w imię poprawności politycznej należy ujednolicić zbroje tak by więcej zasłaniały.

Na to stwierdzenie jeden z wspierających z Azji stwierdził, iż pojęcie „poprawności politycznej” jest mu obce i że zmuszanie go do akceptacji zachodnich standardów w tej kwestii jest dyskryminujące.
neogoliath pisze: As an Asian gamer, I say in this day and age, games shouldn't need to conform to western values. More slooty cleavage female armor please!
Kultury i standardy na całym świecie są różne, ale „cywilizowana” Europa zawsze chętnie narzuci poglądy innym. Ludzie głosują portfelami skoro kupują gry „seksistowskie” to widocznie takie im się podobają.

Może narzućmy wszystkim standardy muzułmańskie w kwestii stroju w grach planszowych skoro już mamy być tak hiper poprawni politycznie? :roll:

Fragment dyskusji http://board.pathea.net/index.php?topic=4792.0
yarnevk pisze: actually my muslim co-workers opinion that any female flesh should not be shown in any video game, and yes it was hyperbole to show how far censorship can be taken. Obviously I have clearly stated my preference that the female booty shorts should never have been removed, but nobody in the contest should try to sexy nor cover the characters when they do not know who is judging. You should know the devs are Chinese American and Chinese-Mainland, and have stated thier intent to make the rare game that appeals to Western and Eastern markets.
Ogólnie w kwestii tzw. poprawności to czasem mam wrażenie pewnego „zawłaszczenia” debaty publicznej w tej kwestii przez stosunkowo nieliczne, lecz głośne środowiska.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 15:59 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Leser »

Natknąłem się na BGG na wątek, w którym jeden z użytkowników twierdzi, że ilustracja na pudełku starej edycji Taluvy była rasistowska. Po dokonaniu wnikliwych oględzin wygląda mi na to, że rasistowski charakter obrazka polegał na tym, że został na nim umieszczony Murzyn ;)
Rocy7 pisze: Kultury i standardy na całym świecie są różne, ale „cywilizowana” Europa zawsze chętnie narzuci poglądy innym. Ludzie głosują portfelami skoro kupują gry „seksistowskie” to widocznie takie im się podobają.
Wszędobylskiego seksizmu akurat najchętniej dopatrują się obywatele Ju Es Ej. W Europie więcej jest głosów zdrowego rozsądku.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Banan2 »

Może to do końca nie seksizm, ale w dodatku do 7 Cudów jest gildia kurtyzan. Mnie tam rybka, ale często gram z dzieciakami no i ... nie był to zbyt szczęśliwy pomysł autorów :?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Trolliszcze »

Rocy7 pisze:Może narzućmy wszystkim standardy muzułmańskie w kwestii stroju w grach planszowych skoro już mamy być tak hiper poprawni politycznie?
Nie przesadzasz trochę? Włącz sobie MTV, to zobaczysz, jak nam obecnie blisko do standardów muzułmańskich.
To, że istnieje silna grupa krzykaczy, dla których wszystko jest seksistowskie, nie znaczy wcale, że zmierzamy w kierunku jakiejś wymuszonej pruderii. Wręcz przeciwnie, gołe dupy w co drugim teledysku utwierdzają mnie w przekonaniu, że jednak wciąż zmierzamy w kierunku... gołych dup.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: schizofretka »

Raczej chodzi o sposób przedstawiania kobiet vs. mężczyzn. O ile oczywiście są barbarzyńcy z przesadnie rozbudowaną muskulaturą w przepaskach biodrowych, to zwykle masz spory przekrój, starych magów, rycerzy, itp o bardziej normalnych aparycjach. Jeśli natomiast w jakiejś grze jedna kobieta ma wielkie cycki i skąpe odzienie, to prawie zawsze przedstawione są tak wszystkie lub większość.

Nie jestem pruderyjny, lubię gapić się na cycki przy każdej okazji, ale chciałbym mieć do tego jakąś sensowną wymówkę - branki, succubi, choćby miejsce akcji uprawdopodabniające sensowność danego typu odzienia, to wszystko dla mnie ok. Cała gra w konwencji gore (wyleciał mi tytuł z pamięci, ale pół ubrane nazistki ze szpicrutami) - ok. Ale laski z silikonami biegające po lochach w bikini? skąpo/bardzo do sylwetki ubrane kobiety o przesadnie bujnych kształtach w grach w zasadzie dla dzieci typu Awanturnicy? Jestem facetem, nie tyle przeszkadza mi sam fakt, tylko to, że wydawca uznał, że chętniej przez to kupię jego grę. Gdyby większość postaci kobiecych była o realistycznych proporcjach i adekwatnym ubraniu, możnaby bez problemu przemycić postać kurtyzany, zrobić quest w ratowanie dziewic przykutych do ołtarza przez kultystów itp. A tak wszyscy są niezadowoleni, poza może nastolatkami z purytańskimi rodzicami. Fantasy wcale nie musi być seksistowskie, przynajmniej coraz częściej kobiety dostają inne klasy do wyboru niż złodziej i zwiadowca. Swoją drogą, wątła laska w zbroi płytowej w roli tanka dla mnie to już przesadne podkreślenie równouprawnienia przeczące rozsądkowi, ale gdzie rozsądek w fantasy? :(

W grach FFG nigdy nie zwróciło to mojej uwagi, bo oni ogólnie starają się być ultrasoft i kid-friendly we wszystkim, ale np. mocno się zastanawiałem nad wsparciem Demigods Rising, gdzie wszystkie ilustracje kobiet wyglądają jak seksualne fantazje gimnazjalisty, podczas gdy faceci są wszelakich groteskowych postur.

Wracając do rasizmu: czy ktoś kojarzy nie-kaukaskie postaci w grach FFG? Jest murzyn w Imperial Assault, a we wcześniejszych? W zasadzie, w publikacjach firmy amerykańskiej, skierowanych na wielokulturowy rynek, fakt że obok wszystki ogrów, minotaurów i trolli są tylko biali ludzie (jeśli tak jest) byłby przynajmniej (racially insensitive). Rasizm to nie tylko uznawanie innych ras za podrzędne, ale też udawanie, że nie istnieją, jeśli są obecne w twoim codziennym życiu.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: espresso »

W Tales of the Arabian Nights w instrukcji umieszczono całkiem długą "notatkę dla zachodniego gracza", która wyjaśnia, że uprzedmiotowienie i marginalizacja kobiet w grze wynika z kultury w krajach arabskich i miało na celu oddanie klimatu oryginalnych opowieści 1001 nocy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: schizofretka »

Rocy,
zrzucenie seksizmu na różnice kulturowe to tani zabieg. Kultura japońska np. jest obrzydliwie seksistowska i rasistowska i fakt, że jest to wpisane w ich dziedzictwo nie zmienia to jego wydźwięku. Przytoczony przez ciebie przypadek - z tego co opisujesz - właśnie idealnie się wpisuje w to, o czym mówię. Zbroja cholera po to jest, żeby zakrywała ciało! Jeśli przedstawiasz kobietę w zbroi, która nie chroni w najmniejszym stopniu, to jest to fantazja erotyczna a nie taka, normalna, zdrowa, o walce z demonami i innymi potworami z piekieł. Dodatkowo fakt, że sugerujesz standardy muzułmańskie jako poprawne polityczne i nieseksistowsie każą mi myśleć, że nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz.

Gilidia Kurtyzan sama w sobie dla mnie jest ok, i roznegliżowana kobieta na ilustracji byłaby jak najbardziej na miejscu. Jeśli jednak jest to jedyne przedstawicielstwo kobiet w grze, to jest to seksizm i nie bardzo jest o czym dyskutować. To tak jakbyś, w której wszystkie kreatywne postacie są kobietami, a jedyny facet jest hydraulikiem. I nie jedną - praktycznie wszystkie na rynku tak wyglądały.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 13:47 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: tommifon »

Każdy ma określone granice tolerancji na kontrowersyjne elementy występujące w grach planszowych. Nie jestem zwolennikiem piętnowania gier z powodu tak subiektywnych czynników, jeśli gra wydaje mi się "niesmaczna" to po prostu jej nie kupię. Nie daje mi to jednocześnie prawa do ostracyzmu tego tytułu. Poziom empatii niektórych ludzi dochodzi powoli do granic absurdu... Szkoda tylko, że Ci co najgłośniej krzyczą o poszanowanie dla swoich poglądów i wartości, wykazują tak mało tolerancji dla przekonań innych :? Rasizm w przeszłości miał miejsce i nie ma powodu by to był temat tabu dla społeczności graczy. Każdy rozsądny człowiek jest świadomy, że to było nie fair w stosunku do wykorzystywanych społeczności.

I żeby nie było, jestem absolutnie przeciwny dyskryminacji ze względu na płeć czy rasę. W grafikach w swojej kolekcji szczerze brakuje mi "kobiecej naturalności", co nie znaczy od razu, że mają być wszystkie odziane od stóp do głów. Szata graficzna powinna być spójna z fabułą z jaką mamy do czynienia. Wydaje mi się, że za często mamy zbyt komiksowe grafiki bohaterów i bohaterek.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: hadrian »

schizofretka pisze: Wracając do rasizmu: czy ktoś kojarzy nie-kaukaskie postaci w grach FFG? Jest murzyn w Imperial Assault, a we wcześniejszych?
Pierwsze skojarzenie: Mr. White z Infiltration ;) i w tejże pozycji są postacie różnych nacji właśnie.
Large Hadrian Collider
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: schizofretka »

tommifon pisze:Szkoda tylko, że Ci co najgłośniej krzyczą o poszanowanie dla swoich poglądów i wartości, wykazują tak mało tolerancji dla przekonań innych :?
Ciągle to słyszę... Jakieś argumenty? Nie, że jakiś ksiądz czy publicysta krzyczy, że coś jest zamachem na wartości chrześcijańskie, ale sensowne wypowiedzi ludzi, którzy twierdzą, że masowe uprzedmiotowianie i seksualizowanie kobiet jest złe?
Bo ja mam wrażenie, że powyższe słowa te najczęściej padają z ust osób nietolerancyjnch/ chcących dalej w spokoju sumienia uważać się za lepszych/korzystać ze swojej uprzywilejowanej pozycji, znajdują wtedy jeden absurdalny przykład fanatyka po stronie przeciwnej i w zadowoleniu sprowadzają cały problem do niego z poczuciem wyższości.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1534
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 565 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Ayaram »

Mnie tam trochę dziwi, że nikt nie ma żadnego problemu z alternatywną rzeczywistością w której ludzkość wymarła a władzę na ziemi przejęły inteligentne króliki czy coś w tym stylu, a jak ktoś wyskoczy z alternatywną rzeczywistością w której nie zniesiono niewolnictwa to jest już ostre przegięcie :wink:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Tomzaq »

Cały ten wątek to szukanie dziury w całym. Kolega Schizofretka wrzuca temat, i po jakimś czasie włącza się jego "wojujący lewicowiec" i dyskusja znowu schodzi na księży pedofili itp. Proponuje wszelkim wojującym, żeby wojowali na portalach dla wojujących a nie dla graczy. Pozdro.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Seksizm, rasizm i inne ciemne strony gier planszowych

Post autor: Munchhausen »

Czyli mój prototyp gry familijnej o jedzeniu arbuzów może zostać przez niektórych odebrany jako obraźliwy, bo jedna z postaci jest czarna? Niech to, trzeba będzie pomyśleć o zmianie tematu. Może gra polegająca na organizowaniu zamachów terrorystycznych - im więcej osób zdołasz wysadzić, tym więcej dostaniesz punktów. Roboczy tytuł: "72 dziewice".

Ludzie to jednak mają problemy i tendencję do wyolbrzymiania problemów - do dziś bawi mnie ta cała afera wokół Five Tribes.
ODPOWIEDZ