Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: DarkSide »

Przejrzałem wątek od początku i pozwoliłem sobie "zaczerpnąć dłonio" z waszych list. Wyszły mi póki co 33 tytuły :shock: (wiek Chrystusowy, przypadek?) Tak więc raczej będę czekał na wieści, wrażenia, recenzje krytyczne i jęki zawodu liczne, coby jednak skreślić trochę tytułów z listy.

KubaP, widzę że 75% twej listy to city buildingsy. W sumie przy ataku szeroką ławą jest szansa, że wyłuska się z tego jakieś perełki ;)
rastula pisze: They Come Unseen - temat ciekawy - ale gra wygląda jak polska produkcja z lat 90-tych :-(
Ale mimo wszystko rozdzielczość grafiki jakby większa i kolorów więcej niż 16. ;) Bardziej zastanawia to czy spec od marynistyki okaże się dobrym projektantem tej gry? Bo nie jest sztuką stworzyć grę, w którą autor dobrze się bawi, bo z racji profesji dostrzega smaczki, niuansiki i inne pierdoły, a które dla laikoników marynistycznych są śmiertelnie nudne i niewciągające, a rozgrywka ciągnie się "Moda na sukces".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

Mam taką wielką prośbę do wszystkich recenzentów (i nie tylko), którzy pojadą na Essen i będą testować nowości. Zanim napiszecie długaśną recenzję po powrocie, skrobnijcie kilka słów o grach, jeszcze w czasie trwania tagów. Dla tych niezdecydowanych, co tu będą siedzieć w domach z zamiarem zamówienia czegoś w ramach akcji Planszostrefy. Ja na przykład mam kilka typów, pewnie kupię tylko jedną grę, może dwie, i za nic nie wiem na co się zdecydować. Ogrywajcie wszystko jak leci i ślijcie na bieżąco wieści z frontu!

No i też sobie zrobiłam listę. A co!
https://boardgamegeek.com/geeklist/1971 ... 5-wishlist
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 14:06 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

Szekspira to może ktoś nawet zdoła ograć przed targami ;) Ja w każdym razie czekam na opinie. Przyznać się, kto go już zamówił!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

Bea pisze:Mam taką wielką prośbę do wszystkich recenzentów (i nie tylko), którzy pojadą na Essen i będą testować nowości. Zanim napiszecie długaśną recenzję po powrocie, skrobnijcie kilka słów o grach, jeszcze w czasie trwania tagów. Dla tych niezdecydowanych, co tu będą siedzieć w domach z zamiarem zamówienia czegoś w ramach akcji Planszostrefy. Ja na przykład mam kilka typów, pewnie kupię tylko jedną grę, może dwie, i za nic nie wiem na co się zdecydować. Ogrywajcie wszystko jak leci i ślijcie na bieżąco wieści z frontu!

No i też sobie zrobiłam listę. A co!
https://boardgamegeek.com/geeklist/1971 ... 5-wishlist
My będziemy na Board Game Girl robić codzienne relacje z samych targów, postaramy się też wtrącić jakieś podsumowania ogranych tytułów.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

KubaP pisze:
Bea pisze:Mam taką wielką prośbę do wszystkich recenzentów (i nie tylko), którzy pojadą na Essen i będą testować nowości. Zanim napiszecie długaśną recenzję po powrocie, skrobnijcie kilka słów o grach, jeszcze w czasie trwania tagów. Dla tych niezdecydowanych, co tu będą siedzieć w domach z zamiarem zamówienia czegoś w ramach akcji Planszostrefy. Ja na przykład mam kilka typów, pewnie kupię tylko jedną grę, może dwie, i za nic nie wiem na co się zdecydować. Ogrywajcie wszystko jak leci i ślijcie na bieżąco wieści z frontu!

No i też sobie zrobiłam listę. A co!
https://boardgamegeek.com/geeklist/1971 ... 5-wishlist
My będziemy na Board Game Girl robić codzienne relacje z samych targów, postaramy się też wtrącić jakieś podsumowania ogranych tytułów.
Ja się boję, że będziemy mieć problem z internetem. Ja mnie Kuba nagra, to mogę poopowiadać w co zagrałem :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

KubaP pisze: My będziemy na Board Game Girl robić codzienne relacje z samych targów, postaramy się też wtrącić jakieś podsumowania ogranych tytułów.
Super! Wrzucajcie linki tu na forum, żeby czegoś nie przegapić. :)
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ash »

Bea pisze:https://boardgamegeek.com/boardgame/167 ... hoenixborn
Ashes: Rise of the Phoenixborn
Gra wygląda faktycznie cudnie... i te kostki...
Obiecujące jest to, że ponoć można grać predefiniowanymi taliami. Niestety w moim gronie budowanie talii przed grą nie przejdzie. :( Niestety większości proponowanych tu gier nie widzę w Essenowej ofercie Planszostrefy czy Rebela, o 3 Trollach nie wspomnę. :( 3 Trolle śpią?
Zagrałem dzisiaj z przyjaciółmi, którzy przywieźli grę z Genconu. Nie tylko można grać predefiniowanymi taliami, ale nawet dla każdej jest sugerowana startowa ręka.
Gra wygląda cudownie, a gameplay nic nie ustępuje wyglądowi. Nie ma rozwiązań oczywistych, każdą rundę można rozegrać na wiele sposobów. Karty i kości. Wyszła świetna mieszanka.
Napisałem już że od strony estetycznej gra powala na kolana?
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ryu »

U mnie jeszcze doszło The Gallerist.
Wystarczyła galeria na BGG + filmik z zasadami od Rhado i już mnie mieli :? :wink:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: ChlastBatem »

Ryu pisze:U mnie jeszcze doszło The Gallerist.
Wystarczyła galeria na BGG + filmik z zasadami od Rhado i już mnie mieli :? :wink:
Ja właśnie mam mieszane uczucia co do tej gry ze względu na dziwny wygląd gry oraz instrukcję. Aczkolwiek zastanawiam się nad nią... za dużo tych gier ;p
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: crsunik »

Gallerist jest na moim radarze. Orientuje sięsię ktoś może czy na Essen będą jakieś promki? Tak czy inaczrj pewnie dołączy do Shakespear, Thrash'n'Roll, Ships i Dungeon Lords :)
Chodzi za mną też Henigst..
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Vandal »

Promki z KS jakieś? To raczej na BGG szukaj. Generalnie promo -stoiskowe duperele- miały rok temu też na BGG własną listę obok tej z grami.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

Vandal pisze:Promki z KS jakieś? To raczej na BGG szukaj. Generalnie promo -stoiskowe duperele- miały rok temu też na BGG własną listę obok tej z grami.
Tegoroczna: https://boardgamegeek.com/geeklist/1909 ... s-and-othe
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Zacząłem składać swoją listę, żeby nie biegać za własnym ogonem po targach.
Jeśli ktoś chciałby zerknąć, zapraszam - https://boardgamegeek.com/geeklist/197301/
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: crsunik »

Przeglądając oferty wpadła mi w oko : https://boardgamegeek.com/boardgame/176 ... rgy-empire Wygląda ciekawie i chyba ostatecznie wygra u mnie z Gallerist
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adikom5777 »

Tylko to dopiero za rok, bo gra zapowiedziana jest na 2016 :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: crsunik »

Ha! Jakoś nie zwróciłem uwagi :/
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Mateez »

Mnie zainteresowała Mombasa. Wygląda na porzadne euro, ale z ciekawym elementem giełdowym. Spora część punktów otrzymujemy na koniec gry mnozac liczbę posiadanych udziałów w spolkach razy ich wartość. Przy czym spółki sa cztery i nie sa przypisane do żadnego z graczy-wszyscy mogą je rozwijać (co zwiększa ich wartość) i nabywać udziały.
Podkreślam, ze ta "giełda" to tylko element mechaniki, nie ma tu żadnego rynku, spekulacji itd. Cała reszta to euro z ciekawym centralnym mechanizmem wyboru akcji (mały deck-building) i dość oryginalnie funkcjonującym torami na planszetkach graczy.
Moja wątpliwość to grywalnosc na dwie osoby.
Ktoś jeszcze się tym interesował?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: DarkSide »

Mateez pisze:Mnie zainteresowała Mombasa. Wygląda na porzadne euro, ale z ciekawym elementem giełdowym. Spora część punktów otrzymujemy na koniec gry mnozac liczbę posiadanych udziałów w spolkach razy ich wartość. Przy czym spółki sa cztery i nie sa przypisane do żadnego z graczy-wszyscy mogą je rozwijać (co zwiększa ich wartość) i nabywać udziały.
Podkreślam, ze ta "giełda" to tylko element mechaniki, nie ma tu żadnego rynku, spekulacji itd.
Gdyby nie tytuł w pierwszym zdaniu pomyślałbym, że to opis "Chicago Express".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Mateez »

Nie grałem, ale chyba w Chicago Express tych pozostałych elementów jest jednak mniej.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Mombasa z Chicago Express ma wspólnego tyle co nic. CE to przede wszystkim gra licytacyjna, a w Mombasie jest znacznie więcej powiązanych ze sobą mechanizmów, coś jak u Felda.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sillue »

BartP pisze:Mombasa z Chicago Express ma wspólnego tyle co nic. CE to przede wszystkim gra licytacyjna, a w Mombasie jest znacznie więcej powiązanych ze sobą mechanizmów, coś jak u Felda.
to mnie skusiło na kupno...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: DarkSide »

@BartP Napisałem, że opis zamieszczony przez Mateeza skojarzył mi się z Chicago Express. Jeśli ten opis jest poprawny (bo o samej Mombasie do teraz nie słyszałem), to stwierdzenie, że te gry nie mają nic ze sobą wspólnego jest chyba naciągane. Bo opis
[...] z ciekawym elementem giełdowym. Spora część punktów otrzymujemy na koniec gry mnozac liczbę posiadanych udziałów w spolkach razy ich wartość. Przy czym spółki sa cztery i nie sa przypisane do żadnego z graczy-wszyscy mogą je rozwijać (co zwiększa ich wartość) i nabywać udziały.
jako żywo nawiązuje do ChE.

I żeby była jasność to nie lubię Chicago Express :wink: choć właśnie ten tylko element gry (jako jedyny) wydawał mi się w niej interesujący. Tak więc mam nadzieję, że nie próbowałeś imputować, że zaraz będę domagał się spalenia Mombasy na stosie krzycząc w niebogłosy "Plagiat!" :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Opis trochę niefortunny, bo w Mombasie nawet nie nabywasz bezpośrednio udziałów, one niejako same się nabywają, gdy posuwasz się na pewnych torach. Może inaczej: pod względem mechanicznym gry nie mają ze sobą prawie nic wspólnego. No może poza tym, że firma dokonuje ekspansji poprzez wykładanie wagoników/domków na planszę. Ale to jest bodaj połowa CE (druga połowa to licytacje), a ok. 1/10 Mombasy.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Don Simon »

Ktos cos wiecej o MULE?
Gra oryginalna byla petarda - wiadomo, czy planszowa adaptacja sie udala?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

Coż, za tydzień i dni parę będę wiedział. Gre i tak kupiłem w preorderze. Patrząc po instrukcji i komponentach, wydaje się bardzo solidna, ale czy dobrze odda ducha oryginalu, nie da się stwierdzić bez zagrania.
ODPOWIEDZ