Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: RUNner »

Jak coś, to powyższy problem z długością koszulki ma też miejsce w przypadku serii mini american. Stare koszulki są około 2mm dłuższe od nowych. Jedyny plus jest taki, że można to rozpoznać już po samym opakowaniu. Te z nową grafiką są krótsze.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Tak z ciekawości: czy jakieś inne koszulki też tak nie trzymają rozmiaru? Olałem koszulki Rebela m.in. z tego powodu i przerzuciłem się na FFG, gdzie mam spokój. Jednak ciekawi mnie czy np. takie Arcane Tinmen, Dragon Shield (tak, to też AT), Ultra-Pro, trzymają wymiary i jakość, czy też są takie historie?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Scamander »

Miałem styczność z Rebelem, FFG i Paladinami z tej trójki chyba tylko Rebel się tak bardzo rozjeżdża.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Mayday też miewało tego rodzaju wpadki.

Arcane Tinmen zawsze trzymało rozmiar, dodatkowo są identycznych wymiarów jak koszulki FFG. Ich wadą jest to, że są trochę większe (zresztą jak FFG) i nie wszystkim to odpowiada.

Ultra-Pro trzymają rozmiar, ale mają za to problem puszczaniem na szwach, szczególnie te z kolorowymi plecami. Ale ostatnie partie (z przezroczystymi hologramami) sprawiają wrażenie bardziej wytrzymałych.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Ultra-Pro odpadają dla mnie z uwagi na tę naklejkę.
A jak się ma sprawa z nowym produktem jakim są koszulki Paladin?
Do czego to porównać? Jaka jakość? Kto za tym stoi i gdzie to jest produkowane?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: doczek »

Ultra Pro kupuje od kilkunastu lat. Naklejka już nie przeszkadza oczywiście jest, ale przeźroczysta.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Sarseth »

REBEL.pl pisze: 29 maja 2019, 16:46
Czemu zmieniacie wielkość koszulek co produkcje? Kupiłem od Was lekko 50 opakowań koszulek, od light po premiumy. Do tego jeszcze tyle muszę kupić, ale jak myślę że miałbym potem przerzucać tysiące kart.. e-e - i pytanie czy nie lepiej zmienić markę teraz już. Co jest z Waszymi maszynami tnącymi?
Ostatnio nawet miałem problemy z 'rozwieraniem' ich i przy tym precedensie jakieś 10 zostało zniszczonych bo się pogięły. Przy następnym opakowaniu przyjdę z prośbą o pomoc do sklepu lub wymianę, bo jakość zaczyna być co raz bardziej śmieszna.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: RUNner »

Niestety, tak jak chwaliłem pierwszą wersję koszulek Rebela, tak z każdą kolejną jest coraz gorzej jeśli chodzi o rozmiar i jakość wykonania. Ostatnio kupiłem 4 paczki mini american premium i chyba ze 100 sztuk miało nadlewki na krawędziach. Musiałem wziąć do ręki nożyczki i korygować, ale nie wszędzie się to udało, bo np. cały bok był minimalnie poszarpany i nie można było tego uciąć, bez uszkodzenia koszulki. Masakra.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Czarnyx »

Jiloo pisze: 30 maja 2019, 23:11 Ultra-Pro trzymają rozmiar, ale mają za to problem puszczaniem na szwach, szczególnie te z kolorowymi plecami. Ale ostatnie partie (z przezroczystymi hologramami) sprawiają wrażenie bardziej wytrzymałych.
A moje skromne doświadczenie z Ultra-Pro mówi coś odwrotnego. Co prawda ja kupiłem ta całe Pro-Fit do Pandemica (ktoś na tym forum podpowiedział mi, że najlepiej się nadadzą do tej gry). Jak je zakładałem to większość wchodziła na styk, niektóre dawały minimalny luz, niektóre z trudem się wciskały, a z każdej paczki musiałem po 2 odrzucić bo były tak ciasne, że aż wyginały kartę. Za to o dziwo do tej pory (a minęło już 1,5 roku) żadna nie puściła na szwie.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Maddas »

piotrest pisze: 13 kwie 2019, 10:48 Może ktoś doradzić koszulki do Flamme Rouge (Wielka Pętla)? Zastanawiam się nad Rebel Standard American 56x87 i Rebel Standard USA 57,5x89 Zależy mi na dobrym dopasowaniu bez zbędnych luzów.
Podepnę się pod to pytanie, z tym, że chętnie poznam także propozycje innego producenta koszulek
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gromb »

Czarnyx pisze: 31 maja 2019, 09:04
Jiloo pisze: 30 maja 2019, 23:11 Ultra-Pro trzymają rozmiar, ale mają za to problem puszczaniem na szwach, szczególnie te z kolorowymi plecami. Ale ostatnie partie (z przezroczystymi hologramami) sprawiają wrażenie bardziej wytrzymałych.
A moje skromne doświadczenie z Ultra-Pro mówi coś odwrotnego. Co prawda ja kupiłem ta całe Pro-Fit do Pandemica (ktoś na tym forum podpowiedział mi, że najlepiej się nadadzą do tej gry). Jak je zakładałem to większość wchodziła na styk, niektóre dawały minimalny luz, niektóre z trudem się wciskały, a z każdej paczki musiałem po 2 odrzucić bo były tak ciasne, że aż wyginały kartę. Za to o dziwo do tej pory (a minęło już 1,5 roku) żadna nie puściła na szwie.
Ciekawe. Na kilka tysięcy kart, które zakoszulkowalem w ultra- pro może kilka max.5 miało problem ze złym zgrzewem. Reszta zawsze jak od sztancy. A większość moich gier m. in. : Pandemic, Legendary, thunderstone, Sentinelsi i Clank! są właśnie w Ultra-Pro.
Dla mnie to najlepsze koszulki. Trzymają wymiar, są mniejsze od FFG, więc często pasują do wyprasek i nie kleją się jak budżetowe koszulki po kilku latach w pudełku.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Czarnyx pisze: 31 maja 2019, 09:04 A moje skromne doświadczenie z Ultra-Pro mówi coś odwrotnego. Co prawda ja kupiłem ta całe Pro-Fit do Pandemica (ktoś na tym forum podpowiedział mi, że najlepiej się nadadzą do tej gry). Jak je zakładałem to większość wchodziła na styk, niektóre dawały minimalny luz, niektóre z trudem się wciskały, a z każdej paczki musiałem po 2 odrzucić bo były tak ciasne, że aż wyginały kartę. Za to o dziwo do tej pory (a minęło już 1,5 roku) żadna nie puściła na szwie.
Pro-fit to trochę inna bajka. Z założenia jest to koszulka wewnętrzna do podwójnego koszulkowania. Z tego powodu musi być najciaśniejsza jak się da. Miałem w nich karty do RftG, ale tam jest chyba użyty jakiś inny materiał niż w koszulkach zewnętrznych, bo po jakimś czasie zaczęły mi się kleić i ostatecznie zmienilem koszulki.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Co daje podwójne koszulkowanie? Nie lepiej od razu w grube koszulki? Chyba, że to do czegoś, o czym nie mam pojęcia :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

alpha pisze: 31 maja 2019, 14:16 Co daje podwójne koszulkowanie? Nie lepiej od razu w grube koszulki? Chyba, że to do czegoś, o czym nie mam pojęcia :)
Pewnie jedną zakładasz od góry, a drugą od dołu i można grać nawet w deszczu. : )
Dla mnie wystarczają dobre koszulki z dużymi mikronami. W większości FFG czasem Rebele ale niestety tak jak inni użytkownicy wspomnieli Rebele słabo wypadają z rozmiarówką.
Swoją drogą dziwi mnie, że Rebel jako właściciel wielkiego sklepu internetowego, mając już rozeznanie w zapotrzebowaniu, typach i rozmiarach CCG zamiast wziąć przykład z FFG i zrobić solidne koszulki z 1mm nadmiaru to wziął przykład z Mayday który próbuje dopasować koszulki na 0.2mm do wszystkich rodzajów kart CCG (i też nie trzyma rozmiarów).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

alpha pisze: 31 maja 2019, 14:16 Co daje podwójne koszulkowanie? Nie lepiej od razu w grube koszulki? Chyba, że to do czegoś, o czym nie mam pojęcia :)
Tak jak wspomniał c08mk – jedna koszulka od góry (są też zakładane bokiem), druga od dołu. W celu dokładnego zabezpieczenia. Jest to głównie stosowane w grach typu CCG, gdzie jedna karta potrafi kosztować tyle co kilka gier planszowych (albo i cała czyjaś kolekcja). Sam nigdy nie stosowałem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: hipcio_stg »

alpha pisze: 31 maja 2019, 14:16 Co daje podwójne koszulkowanie? Nie lepiej od razu w grube koszulki? Chyba, że to do czegoś, o czym nie mam pojęcia :)
Jak kiedyś będziesz miał przyjemność pograć talią kart o wartości 8-15tyś zł to zrozumiesz zagadnienie. Jest masa kart kolekcjonerskich za ogromne pieniądze i każdy szczegół wpływa na jej kondycję i ocenę. To przekłada się bezpośrednio na cenę.

https://www.cardmarket.com/en/Magic/Pro ... perSite=20 pooglądaj sobie przykładowe ceny kart, oraz zależność stanu do ceny.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: playerator »

c08mk pisze: 31 maja 2019, 14:28 (...) dziwi mnie, że Rebel jako właściciel wielkiego sklepu internetowego (...) zamiast wziąć przykład z FFG i zrobić solidne koszulki z 1mm nadmiaru to wziął przykład z Mayday który próbuje dopasować koszulki na 0.2mm (...)
To pewnie z myślą o takich jak ja :) Nie cierpię tasować kart w niedopasowanych koszulkach.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

playerator pisze: 31 maja 2019, 15:51
c08mk pisze: 31 maja 2019, 14:28 (...) dziwi mnie, że Rebel jako właściciel wielkiego sklepu internetowego (...) zamiast wziąć przykład z FFG i zrobić solidne koszulki z 1mm nadmiaru to wziął przykład z Mayday który próbuje dopasować koszulki na 0.2mm (...)
To pewnie z myślą o takich jak ja :) Nie cierpię tasować kart w niedopasowanych koszulkach.
W szmatkach ja też nie. Ale jak koszulka jest sztywna jak FFG czy Rebel Premium to nadmiar nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

Ale nadmiar wizualnie mi przeszkadza. Rebel stworzył bardziej dopasowane koszulki w porównaniu z AT i FFG bo niektórzy wolą mieć lepiej dopasowane koszulki do kart.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: arian »

Na przykład ja. Wolę idealne dopasowanie nawet kosztem tego, że niektóre są wyższe lub niższe. Dlatego trochę szkoda, że Rebel nie ma koszulek pod wymiar kart takich jak AH LCG. Te które są w rozmiarze CCG są idealne jak dla mnie np. na Terraformację Marsa (pomimo tego, że koszulka jest niska) ale nieco węższe karty jak właśnie w karcianym Horrorze w Arkham przez to, że na szerokość nie siedzą tak ciasno, mają tendencję do wysuwania się.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

OK, już rozumiem podwójne koszulkowanie - dzięki za wyjaśnienie :)

[ciach offtop]

----
Co do koszulek dopasowanych na styk, to na początku też takie wolałem. Jednak po dłuższej styczności z koszulkami FFG (i ich marginesami), stwierdzam teraz, że wolę marginesy, bo:
a) karty w środku koszulki i tak mają czasami tendencję do przesuwania się w kierunku otworu, więc duży margines w takiej koszulce FFG (czy AT) spowoduje tylko wycentrowanie karty w środku, a nie wysuwanie się karty z koszulki
b) karta, której krawędź dotyka brzegu koszulki nie za bardzo jest chroniona

Owszem, trochę mniej ciekawie wyglądają duże marginesy, ale wolę jednak takie coś z w/w powodów.

--
EDIT:
Przypomnę moje wcześniejsze pytanie, które gdzieś umknęło w gąszczu różnych wypowiedzi:
A jak się ma sprawa z nowym produktem jakim są koszulki Paladin?
Do czego to porównać? Jaka jakość? Kto za tym stoi i gdzie to jest produkowane?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Koziełło »

Cezary1916 pisze: 15 maja 2019, 22:42 Orientuje się ktoś jakie koszulki pasują na karty do Reykholta?
Jedynie Mayday 75x105
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: polsyn24 »

Czy koszulki 63,5x88 z Rebella premium będą dobre do kart z ultimate edition oraz czy zafoliowane nadal zmieszczą się w oryginalnej wyprasce? Jakich Wy używacie koszulek?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: dave8 »

polsyn24 pisze: 16 cze 2019, 15:58 Czy koszulki 63,5x88 z Rebella premium będą dobre do kart z ultimate edition oraz czy zafoliowane nadal zmieszczą się w oryginalnej wyprasce? Jakich Wy używacie koszulek?
Task będą pasować.
W wyprasce się nie zmieszczą. Zresztą żadne koszulki w nią nie wejdą.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: skiba »

polsyn24 pisze: 16 cze 2019, 15:58 Czy koszulki 63,5x88 z Rebella premium będą dobre do kart z ultimate edition oraz czy zafoliowane nadal zmieszczą się w oryginalnej wyprasce? Jakich Wy używacie koszulek?
Karty do MK są grube i w koszulkach Rebela są na styk (dosłownie). Polecałbym jednak jakieś Dragon Shieldy z kolorowymi pleckami, najlepiej matowe, żeby kupki z kartami się nie suwały :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
ODPOWIEDZ