Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: vincentblack »

seki pisze: 10 wrz 2019, 11:23 Jeśli rady cię nie przekonują to znajdziesz Blackfire medium 59x92 za 4 zł. Powinny na wymiar pasować.
Osobiście te najtańsze Blackfire odradzam, strasznie się kleją, dosłownie po kilku dniach leżenia karty ciężko od siebie oddzielić nie mówiąc o tasowaniu. Może z czasem się "przetrą" ale póki co jakość niestety odpowiada ich cenie...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

vincentblack pisze: 10 wrz 2019, 11:59
seki pisze: 10 wrz 2019, 11:23 Jeśli rady cię nie przekonują to znajdziesz Blackfire medium 59x92 za 4 zł. Powinny na wymiar pasować.
Osobiście te najtańsze Blackfire odradzam, strasznie się kleją, dosłownie po kilku dniach leżenia karty ciężko od siebie oddzielić nie mówiąc o tasowaniu. Może z czasem się "przetrą" ale póki co jakość niestety odpowiada ich cenie...
Każde koszulki 40 mikronów będą się tak zachowywać. Dlatego je też odradzałem. Nie ma szans aby za kilka złotych kupić dobre koszulki nadające się do grania kartami w nie włożonymi.
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Koszulki na karty

Post autor: seraf »

Czy koszulki od Rebela poprawiły się jakościowo w ostatnim czasie? Chodzi mi głównie o ich dopasowanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

Ciężko jest ocenić kwestię dopasowania. Koszulki są produkowane z pewnym określonym standardem producenta tzn na nominalny wymiar popularnych formatów kart. Niestety karty w grach nie mają tego samego wymiaru, więc mimo stosowania tych samych koszulek w jednym tytule mogą pasować idealnie, w innym być zbyt szerokie, w innym za długie a jeszcze w innym zbyt krótkie. Do tego dochodzą indywidualne upodobania graczy w kwestii długości koszulek. Jedni wolą dopasowane koszulki, a inni wolą dłuższe.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nakago »

czym się różnią koszulki Mayday standard CCG od Mayday standard CCG ultra fit ? czy jest dużo różnica? te drugie dadzą radę do Brzdęka ?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

nakago pisze: 14 wrz 2019, 13:10
Spoiler:
Przede wszystkim grubością folii i dopasowaniem (ultra fit są tzw. koszulkami wewnętrznymi - zazwyczaj do podwójnego koszulkowania, przylegają do krawędzi karty), ale nie wiem czy chcesz ultra fity - to jedne z niewielu koszulek które wywaliłem do kosza bo były tak słabe... Na Brzdęka fajnie pasują Dragon Shield Perfect fit albo znakomita większość innych koszulek w rozmiarze CCG.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: ernin »

Ktoś kto posiada grę "Welcome to..." może podać jakie koszulki pasują? BGG twierdzi, że standard European a rebel na swojej stronie pisze, że standard American. Czy polskie wydanie ma jakiś inny rozmiar? Które koszulki pasują do polskiego wydania? Gry nie posiadam ale jest już w koszyku i chcę za jednym razem zamówić też pasujące koszulki.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: kuchar »

ernin pisze: 20 wrz 2019, 19:02 Ktoś kto posiada grę "Welcome to..." może podać jakie koszulki pasują? BGG twierdzi, że standard European a rebel na swojej stronie pisze, że standard American. Czy polskie wydanie ma jakiś inny rozmiar? Które koszulki pasują do polskiego wydania? Gry nie posiadam ale jest już w koszyku i chcę za jednym razem zamówić też pasujące koszulki.
Standard American pasują idealnie.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: KurikDeVolay »

W jakie koszulki zapakować Na Skrzydłach, żeby karty mieściły się do oryginalnego podajnika?
ootbak22
Posty: 75
Rejestracja: 10 sie 2019, 12:13
Has thanked: 21 times
Been thanked: 48 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: ootbak22 »

Witam,
W jakie koszulki należy ubrać Horror w Arkham LCG i LOTR LCG, tak, żeby nie było kompletnie żadnych odblasków ?
Używam Rebelowych 50, ale niestety światło mocno odbija. Do tej pory nie używałem, żadnych bezodblaskowych, więc poproszę o wskazanie najlepszych.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: bobule »

Ktoś koszulkował Puerto Rico: grę karcianą? Jakie koszulki pasują?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

ootbak22 pisze: 29 wrz 2019, 19:14
Spoiler:
Jedne z najlepszych to koszulki "Dragon Shield Matte / Non-Glare" firmy "Arcane Tinmen".
Występują w wersjach:
a) przezroczysty front + przezroczysty tył
b) przezroczysty tylko front + nieprzezroczysty tył

Jest bardzo dużo kolorów do wyboru, a tutaj przykład:
Spoiler:
Uprzedzam, że te koszulki są chyba najgrubsze (120 mikronów), gdzie FFG to 100 mikronów, a większość koszulek miękkich to gdzieś 40-50 mikronów.
Stosy kart już się robią sporo wyższe, ale sztywność każdej karty nie ma sobie równych. No i cena też jest z górnej półki.
Jednak jakości tej chyba nic nie przebije :)

Taki zestaw to 100 koszulek w pudełku tekturowym, ale potem do pudełka zmieści się tylko ok. 75 koszulek z kartami. Pozostałe 25 niestety już nie. Szkoda, że nie robią tych pudełek lekko większych.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

ootbak22 pisze: 29 wrz 2019, 19:14 Witam,
W jakie koszulki należy ubrać Horror w Arkham LCG i LOTR LCG, tak, żeby nie było kompletnie żadnych odblasków ? (...)
Matowe Arcane Tinmen do planszówek - szare w pudełku. Są trochę cieńsze od wspomnianych Dragon Shields ale wystarczająco grube i dużo tańsze.
Ultra-Pro Matte non glare. Jeszcze tańsze niż AT. Tylko zwróć uwagę żeby wziąć Pro Matte, bo nie wiedzieć czemu większość sklepów ma zwykle koszulki opisane jako matowe, a prawdziwie matowe są tylko te.

EDIT. Poprawiłem się, bo wcześniej złe podałem kolor pudełka.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2019, 13:38 przez Jiloo, łącznie zmieniany 2 razy.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: aigimig »

bobule pisze: 29 wrz 2019, 20:15 Ktoś koszulkował Puerto Rico: grę karcianą? Jakie koszulki pasują?
59 x 92 - Standard European
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

bobule pisze: 29 wrz 2019, 20:15 Ktoś koszulkował Puerto Rico: grę karcianą? Jakie koszulki pasują?
Na przykładzie tej gry pokażę jak szukać.

1. wchodzimy na BGG i wpisujemy w polu szukania pełną nazwę gry, co przeniesie nas w odpowiednie miejsce, czyli w tym przykładzie:
2. https://boardgamegeek.com/boardgame/166 ... nd-edition
3. przewijamy stronę na sam dół
4. ostatnia linia to 4 prostokąty (każdy prostokąt z obrazkami), a pierwszy prostokąt z lewej to: "Card Sleeve Sizes for Games"
5. po kliknięciu w niego, przerzuca nas do szczegółowego opisu, które koszulki pasują (są tam koszulki różnych producentów)

Nie każda gra tak ma, ale te najbardziej popularne na 100%. Uczulam jedynie na poprawne wpisanie nazwy gry, bo np. w podanym przykładzie wpisanie samej nazwy "Puerto Rico" bez dopisku "gra karciana" przerzuci do innej wersji gry, a ta na dole strony nie ma tego prostokąta opisanego jako "Card Sleeve Sizes for Games".

Proponuję też sprawdzić czy ten opis nie ma uwzględnionych różnych wersji, bo czasami zdarza się, że na kilka krajów wydano grę, która ma karty o innych wymiarach, albo kolejna edycja tej samej gry ma karty o innych wymiarach. Tam wszystkie takie sytuacje będą rozpisane (a przynajmniej powinny być), więc czytajcie uważnie, żeby nie popełnić błędu z powodu szybkości lub niedbalstwa przy czytaniu :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Dietrich
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2017, 12:26
Has thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Dietrich »

Hej,

czy ktoś mógłbym polecić jakieś koszulki na naszym rynku do polskiego wydania Brass Birmingham? Ostatnio jak byłem w sklepie to nie było nic w odpowiednim rozmiarze
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: kuchar »

Z naszego podwórka pasują Rebele Classic (premium) 63,5x88mm
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Dietrich pisze: 01 paź 2019, 19:53 czy ktoś mógłbym polecić jakieś koszulki na naszym rynku do polskiego wydania Brass Birmingham? Ostatnio jak byłem w sklepie to nie było nic w odpowiednim rozmiarze
Naprawdę tak trudno skorzystać z podpowiedzi, którą dałem 5cm wyżej? :roll:
Przecież na BGG masz podane aż 23 różnych rodzajów koszulek o wymiarach CCG czyli 63,5x88.
Nie wierzę, że sklepy nie posiadają takich koszulek. Przecież to jeden z najpopularniejszych formatów (jeżeli nie najpopularniejszy).
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Niestety ludzie są leniwi i wolą zadać pytanie zamiast poświęcić kilka chwil na samodzielne poszukiwania. Rozumiem Twoją irytację
Dietrich
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2017, 12:26
Has thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Dietrich »

alpha pisze: 01 paź 2019, 20:42
Dietrich pisze: 01 paź 2019, 19:53 czy ktoś mógłbym polecić jakieś koszulki na naszym rynku do polskiego wydania Brass Birmingham? Ostatnio jak byłem w sklepie to nie było nic w odpowiednim rozmiarze
Naprawdę tak trudno skorzystać z podpowiedzi, którą dałem 5cm wyżej? :roll:
Przecież na BGG masz podane aż 23 różnych rodzajów koszulek o wymiarach CCG czyli 63,5x88.
Nie wierzę, że sklepy nie posiadają takich koszulek. Przecież to jeden z najpopularniejszych formatów (jeżeli nie najpopularniejszy).
Akurat mam rebela 63.5x88 karty wchodzą niemal na siłę i bardzo niewiele miejsca jest od karty do szczytu koszulki. W sklepie szukałem takich niewiele szerszych i wyższych, coś w rodzaju 64x91/65x91, które nie są już tak popularne. Wydaje się, że temat dotyczących koszulek to dobre miejsce na takie dyskusje. Szkoda wysiłku na napisania posta tylko po to żeby wyrazić własną frustrację.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Blue »

Czy ktoś może wpakował Brzdęk w koszulki premium Rebela i potwierdzi czy mieści się to w wyprasce, czy jednak trzeba myśleć o czymś cieńszym, żeby jej nie przycinać albo karty nie kombinować gdzie je wrzucić do pudła? Wypraska się wydaje całkiem fajna i z "zapasem", ale co praktyka to praktyka.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Mam Brzdęk w AT są porównywalne grubością z Rebelami ale nieco wyższe i mieszczą się w wyprasce.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Dietrich pisze: 01 paź 2019, 23:22 (...)W sklepie szukałem takich niewiele szerszych i wyższych, coś w rodzaju 64x91/65x91, które nie są już tak popularne.
Trochę mylisz pojęcia, ale rynek nie ułatwia sprawy i rozumiem, że nie trudno o zamieszanie. Generalnie firmy podają na opakowaniach koszulek rozmiar kart do których one pasują, a nie rozmiar folijek. I tak standardem CCG jest 63,5 x 88 mm. Ale kiedy zmierzysz koszulkę np. Rebel Premium w tym rozmiarze okazuje się, że jej wymiary to jakieś 65,5 x 90 mm.

Dla odmiany Arnace Tinmen jako standard CCG podaje wymiar 63 x 88 mm, a ich koszulki są dużo większe od Rebelowskich (generalnie taki sam jak w koszulkach FFG, ale mam pod ręką żeby zmierzyć).

Oczywiście są wyjątki i np Ultra-Pro podaje wymiar koszulki, a nie karty (przy CCG jest to 66 x 91 mm).

Jako ze koszulek używam od dawna i mam swoich ulubionych producentów wiem czego od ich produktów się spodziewać. Ale, może się jeszcze okazać, że producent kart dał ciała i karty są raptem o 0,5 mm szersze. Takie Rebele już mogą nie wejść, a Arcane Tinmen bez problemu sobie z tym poradzą.

Moja rada? Bierzesz kartę do sklepu i przymierzasz które koszulki są Twoim zdaniem idealne. Ja głównie kupuje AT, bo ich luzy mi nie przeszkadzają, grubość, jakość i cena mnie zadowalają. Inni narzekają jak koszulka im za bardzo u góry wystaje, choć moim zdaniem to zaleta a nie wada, bo ochrona jest większa.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Blue pisze: 01 paź 2019, 23:23 Czy ktoś może wpakował Brzdęk w koszulki premium Rebela i potwierdzi czy mieści się to w wyprasce, czy jednak trzeba myśleć o czymś cieńszym, żeby jej nie przycinać albo karty nie kombinować gdzie je wrzucić do pudła? Wypraska się wydaje całkiem fajna i z "zapasem", ale co praktyka to praktyka.
Co prawda nie Clank!, a wersja In! Space! ale wchodzą karty w Rebelach Premium. Pierwszy dodatek też wszedł.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Dietrich pisze: 01 paź 2019, 23:22
Spoiler:
A widzisz, to już zmienia rozmowę. Temat jest dobry, tylko źle zacząłeś :)
Nie napisałeś, że masz te koszulki i są za małe, tylko, że nie wiesz jakie koszulki kupić, a taką informację można znaleźć na BGG.

Tak jak @Jiloo wspomniał, koszulki i karty nie do końca trzymają się wymiarów, a co osoba, to preferuje inne dopasowanie koszulek do kart.
Jedni chcą mieć koszulkę idealnie dopasowaną, bo nie lubią luzów po bokach i na górze/dole, a inni wolą właśnie te luzy, bo nie ma potem poniższych problemów:
a) z wielkością karty (jeżeli producent wydrukował nieznacznie większe karty, ale nazwał je CCG 63,5x88, to już wprowadził zamieszanie)
b) z wysuwaniem się karty z koszulki
c) brudzeniem się lub niszczeniem się brzegu karty, która jest na styk z górnym brzegiem koszulki

Ja też na początku krzywiłem się na koszulki typu FFG / Arcane Tinmen (AT), które mają spore marginesy z każdej strony (po włożeniu karty).
Potem się opamiętałem i zrozumiałem, że więcej jest plusów tego rozwiązania, niż minusów.

Zmierz dokładnie linijką tę kartę i napisz tutaj jakie ma ona wymiary, to zobaczymy jak producent poleciał w kulki z wyprodukowaniem/docięciem kart :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

A jednak, i ja też zaczynam być skonfudwany. Właśnie w jakimś wątku na FB widziałem koszulki Standard CCG Rebel do kart w rozmiarze 64 x 89 mm. Rozumiem, że Rebel posłuchał klientów i zrobił koszulki nieco większe, ale bez sensu wprowadzają jakąś nową nomenklaturę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ