Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
120bpm
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2018, 12:54

Re: Koszulki na karty

Post autor: 120bpm »

WItam, potrzebuję rady/pomocy

Kupiłem te koszulki Ultra Pro - https://www.ultrapro.com/product_info.p ... vmgeoj0rf1

Po pierwszym zakupie zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie - nie ślizgały się, wytrzymałe, dobrze się tasują - produkt wart swojej ceny. Postanowiłem więc kupić ich dużo więcej do Arkhama - gra droga jak nie wiem co, więc zależało mi na tym żeby przechowywać karty jak najlepiej. W miare jak dodawałem kolejne dodatki, koszulkowałem je w to samo. Mam jeszcze sporo koszulek w zapasie w oczekiwianiu na ostatnie cykle.

Zauważyłem jednak, że niektóre zestawy koszulek są troche wygięte. Miałem nadzieję, że przy przechowywaniu zbitych razem kart z czasem się wyprostują i nie będzie problemu. Okazało się jednak że problem jak najbardziej jest, i te koszulki które na początku były zgięte na rogach czy bokach tak samo gną karty. Oszczędzę tu słownictwa jakie padło po tym jak zorientowałem się że może nawet jedna trzecia z prawie 2000 kart wygina się w najlepsze w pudełku, w koszulkach które mają być najwyższej jakości, i które kosztowały w sumie około 400 zł. Nie są to jakieś ogromne odkształcenia ale różnice są ewidentne w porównaniu do kart w dobrych koszulkach, co bardzo mnie irytuje.

Nie wiem co teraz robić, inne koszulki jakich używałem były cieńsze i gorszej jakości więc nie mam za bardzo porównania. Czy to jest coś powszechnego przy kupowaniu koszulek, mieliście podobne problemy? Jeżeli wogóle da się je wyprostować to zajmie to pewnie mnóstwo czasu..
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jareks1985 »

REBEL.pl pisze: 21 gru 2018, 12:53 Witajcie,

pojawiamy się w tym wątku aby wyjaśnić kilka kwestii dotyczących koszulek marki Rebel. Jeżeli po przeczytaniu tego posta nasuną się Wam jakieś dodatkowe pytania to śmiało je zadawajcie - postaramy się na nie odpowiedzieć zgodnie z aktualnie posiadaną wiedzą.
Dziękujemy za ta informacje. Ciesze się, ze zauważyliście rozbieżności w stosowanych rozmiarach, nie mniej standard 62x89 stosowany jest tylko przez FFG, we wszystkich, kartach typu CCG, większość producentów zauważyła ten trend dostosowując standard koszulek ccg 63,5x88 tak że wymiary zewnętrzne, szerokość jest 65,5 a wysokość 91 i słusznie, karty 62x89 mieści się w koszulce. tak, że z lewej i prawej strony mamy 1,75 mm wolnej przestrzeni a z góry i dołu po 1mm, Niestety 1mm to bardzo mało, przesuwając niżej kartę ku zaginanej krawędzi dolnej, można powiększyć górną wolna przestrzeń, ale nie jest to idealne rozwiązanie, karta spowrotem przesuwa się, przez naprężenia, ku górze.

W takim razie mam pytanie odnośnie wymiarów właściwych koszulki, skoro wprowadzacie je dopiero do obrotu.

Jakie są wymiary zewnętrzne koszulki ccg long?,

czy jest szansa na wypuszczenie jej w rozmiarze zewnętrznym 65,5x92mm?
Awatar użytkownika
St4nkk
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2018, 22:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszulki na karty

Post autor: St4nkk »

Planuję zakoszulkować Dominiona koszulkami Rebela Standard European. Zastanawiam się nad dopasowaniem i wytrzymałością. Czy może ktoś miał pozytywne doświadczenia z innymi koszulkami do Dominiona?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Będę nudny. Od lat używam koszulek Arcane Tinmen (Original - pakowane po 100 szt.). Trzymają rozmiar, są nieco wyższe niż inne - co dla mnie jest zaletą, są trochę cieńsze niż FFG - co również uważam za zaletę. Cenę mają zbliżoną do Rebeli, no może nieco wyższą.

Edyta:
Zapomniałem napisać, że w AT mam choćby Dominiona i Star Realms. Koszulki dobrze znoszą tasowanie i nie zauważyłem żeby którakolwiek uległa uszkodzeniu.
Maraks

koszulki do gier

Post autor: Maraks »

Witam,
jakie polecacie koszuli do gier?
- Zakazane Gwiazdy;
- Ticket to Ride Zjednoczone królestwo/ 10 th;
- Posiadłość Szaleństwa 2ed;
- Kupcy i Korsarze;
- Ankh Morpork.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: koszulki do gier

Post autor: rastula »

Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: koszulki do gier

Post autor: rastula »

Maraks

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Maraks »

Witam, zakupiłem podstawkę Scytha oraz koszulki na karty, kupiłem koszulki MAYDAY Mini Euro, umieściłem karty w owych koszulkach lecz są za duże od górnej krawędzi o 2-3 mm. Też wam się tak zdarzyło? (można je w jakiś sposób dociąć czy uszkodzę koszulki?)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1276
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 359 times
Been thanked: 213 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: ShapooBah »

Maraks pisze: 06 sty 2019, 21:55 (można je w jakiś sposób dociąć czy uszkodzę koszulki?)
Nożyczkami, chociaż polecam gilotynkę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Maraks

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Maraks »

Nożyczkami jak próbowałem to koszulka się strzępiła. Spróbuje skalpelem.
P.S
Niema koszulek dopasowanych idealnie do kart?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Jareks1985 »



Na kary 110x70 - mayday 110x70
na karty 57x89 - mayday 56x87
na karty 43x65 - ultra pro 44x67

pasują idealnie 1-2mm wokół karty
Maraks

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Maraks »

Jareks1985 pisze: 07 sty 2019, 09:44

Na kary 110x70 - mayday 110x70
na karty 57x89 - mayday 56x87
na karty 43x65 - ultra pro 44x67

pasują idealnie 1-2mm wokół karty
Dzięki, wiec obejdzie się bez cięcia.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Jareks1985 »

spróbuj tez maydaye 43x63 dla 45x65 jeśli masz, Mayday ma problemy z utrzymaniem wymiarów i niektóre pasują jak ulał
Maraks

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Maraks »

Jareks1985 pisze: 07 sty 2019, 10:47 spróbuj tez maydaye 43x63 dla 45x65 jeśli masz, Mayday ma problemy z utrzymaniem wymiarów i niektóre pasują jak ulał
próbowałem, 43x63 wyginała mi karty
spróbuje z tymi ultra pro 44x67
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Acownik »

Czy ktoś wie, czym różnią się koszulki Ultra Pro Eclipse od Ultra Pro Pro-Matte?

Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego koszulki FFG mają tak dużo wolnej przestrzeni u góry? Trochę jest to irytujące, ale nie wiem, czy to kwestia kart, które mam (może jakiś mniejszy rozmiar), czy ten typ tak po prostu ma.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

Acownik pisze: 09 sty 2019, 17:11 Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego koszulki FFG mają tak dużo wolnej przestrzeni u góry? Trochę jest to irytujące, ale nie wiem, czy to kwestia kart, które mam (może jakiś mniejszy rozmiar), czy ten typ tak po prostu ma.
FFG przeważnie mają przestrzeń z każdej strony. Działa to jako amortyzacja na potencjalne uszkodzenia np. parę razy ochroniło mi to karty przed dostaniem się wody od górnej strony ale jak się wrzuci karty do wanny to wiadomo, że to nic nie pomoże. Nadmiar przestrzeni z każdej strony pozwala też dopasować tam każdą kartę o wymienionym rozmiarze np. Standard American mogą się różnić nawet po 1-2mm.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Tak jak c08mk pisze – FFG przyjęło taki standard. Ich wszystko koszulki są większe niż karty. Takie samie wymiary przyjęło zresztą Arcane Tinmen – ich koszulki do FFG rozmiarowo pasują idealnie.

Eclipse to koszulki z najwyższej półki od Ultra-Pro. Lepiej wykonane, trwalsze. Podobno super się tasują. Ale to raczej takie koszulki do grania w CCG – wrzucasz w nie tylko te karty którymi aktualnie grasz, a nie koszulkujesz calej kolekcji. Zbankrutować by można było. Z tego co pamiętam Eclipse mają zupełnie nieprzezroczyste plecy, nawet przy jasnych kolorach, co jest istotne w graniu turniejowym. Eclipse są często porównywane z Dragon Shields.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Curiosity »

Podjąłem męską decyzję o zakoszulkowaniu Race for the Galaxy w odpowiednie koszulki. Obecnie są zakoszulkowane w jakieś folijki typu "noname". Pytanie: jaki rozmiar koszulek i (orientacyjnie) ile sztuk potrzeba na podstawkę + wszystkie 3 dodatki?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: RaYell »

Curiosity pisze: 09 sty 2019, 17:38 Podjąłem męską decyzję o zakoszulkowaniu Race for the Galaxy w odpowiednie koszulki. Obecnie są zakoszulkowane w jakieś folijki typu "noname". Pytanie: jaki rozmiar koszulek i (orientacyjnie) ile sztuk potrzeba na podstawkę + wszystkie 3 dodatki?
Wszystko masz opisane tutaj.
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem2914630
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Ja dorzucę od siebie tylko, że RftG ma dość małe karty i Rebele sprawdzają się tutaj ok. Oczywiście jeśli nie będziesz miał problemu z tym ze w różnych paczka będziesz mieć różne rozmiary koszulek :)

Dokładnie liczby kart podstawki i 3 dodatków nie pamietam. Chyba powinno się zamknąć w 200 sztukach. Ale w linku powyżej masz wszystko opisane. Dodam tylko ze karty do wyboru ról osobiście trzymam w cienkich koszulkach, zostały mi jakieś pro-fit z KMC i w to włożyłem. Tego się nie tasuje wiec nie ma potrzeby.

EDIT
Dodam tylko ze wszystkie 3 dodatki - to stwierdzenie mało precyzyjne, gdyż dodatków wszystkich jest 5 ;) Ale wiem o co Ci chodziło. Trzy są w pierwszym cyklu i ładnie ze sobą współgrają. Natomiast od jakiegoś czasu gram z Alien Artifacts i jakoś nie wracam do pierwszych dodatków.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Curiosity »

Jiloo pisze: 09 sty 2019, 18:02 Dodam tylko ze wszystkie 3 dodatki - to stwierdzenie mało precyzyjne, gdyż dodatków wszystkich jest 5 ;) Ale wiem o co Ci chodziło.
Tak jest, ja uznaję tylko "kanoniczne" dodatki, chociaż Alien Artifacts też mam (ale nie gram).

Dziękuję Panowie za pomoc.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ratel
Posty: 13
Rejestracja: 11 gru 2015, 10:06
Lokalizacja: Lublin/Krakow

Re: Koszulki na karty

Post autor: ratel »

Jakie polecacie koszulki do Brzdęk/Clank?
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Maniake »

Czy może wie ktoś, jakie koszulki będą pasować do dodatku do gry o tron: matka smoków?
zakupjac
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2017, 12:52
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: zakupjac »

ratel pisze: 14 sty 2019, 01:03 Jakie polecacie koszulki do Brzdęk/Clank?
Maniake pisze: 14 sty 2019, 11:17 Czy może wie ktoś, jakie koszulki będą pasować do dodatku do gry o tron: matka smoków?
Przecież w pierwszym poście jest informacja gdzie i jak szukać.
Clank! -> https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... es/page/31?
GoT -> https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem3985961

Dwie minuty roboty. Włączając wyszukanie i odpisanie.
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Maniake »

1. Piszesz jak by to dla wszystkich było takie oczywiste, a zadanie pytania było karalne.
2. Sprawdziłem już wcześniej w necie czy jest gdzieś to podane i nigdzie nie znalazlem. Na stronie bgg tez już szukalem ale albo tam jeszcze nie ma takiej informacji albo jestem poprostu ślepy. Dlatego zwróciłem się do kolegów z forum o pomoc.
3. Wracając do pytania domyślam się ze większość kart ma takie same rozmiary jak podstawka, a z tego co czytałem ma być nowy rodzaj krat np. Talia wasali, czy talia zelaznego banku i głównie rozchodzi się o rozmiar tych kart.
ODPOWIEDZ