Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Gambit »

Muad'Dib pisze: 07 sie 2019, 09:17 Gambicie, umiem sobie takie rzeczy sprawdzić ale jeśli ktoś napisał, że pasują mu 43x65 to wolałabym takie, jeśli faktycznie karty w nie wchodzą bez problemu :)
Problem z pasowaniem innych koszulek jest taki (pod względem rozmiaru), że to też może zależeć od konkretnego rodzaju koszulki. Teraz Ci nie powiem dokładnie, bo jestem w pracy. Jeśli nikt nie ogarnie tego szybciej, to jak wrócę do domu, zobaczę, czy mam jakieś koszulki 43x65 i przymierzę do Szoguna :)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Morgon »

Mini euro. Jak chcesz bardziej dopasowane to rebele są krótsze od konkurencji. Jak zaczniesz kombinować tak jak ludzie z koszulkami do Nemesis to zaraz się okaże, że nie wchodzą albo karty się wyginają.

Sam mam zakoszulkowane w mini euro i na szerokość jest dobrze dopasowane, wątpię aby weszły w 2 mm węższe, natomiast na długość trochę koszulki zostaje, ale to nie rebela, nie pamiętam jakie bo koszulkowałem z 10 lat temu.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Muad'Dib »

No ja właśnie będę kupował Rebelowe :) Po prostu nie lubię jak koszulki są za duże, jak ciuchy po starszym bracie, jeśli jest opcja na mniejsze je preferuję. A grę pożyczyłem siostrze, prezent od niej więc nie mogłem odmówić :) Tylko zanim zaczną jej używać to chciałem zakoszulkować a rozmiaru nie sprawdziłem przed przekazaniem.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Gambit »

Muad'Dib pisze: 07 sie 2019, 09:35 No ja właśnie będę kupował Rebelowe :) Po prostu nie lubię jak koszulki są za duże, jak ciuchy po starszym bracie, jeśli jest opcja na mniejsze je preferuję. A grę pożyczyłem siostrze, prezent od niej więc nie mogłem odmówić :) Tylko zanim zaczną jej używać to chciałem zakoszulkować a rozmiaru nie sprawdziłem przed przekazaniem.
Rebelowych nie sprawdzę. Mam Sloyca.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: krisow »

Z moich spostrzeżeń z rozmiarami koszulek wynika taka zależność, że Mini European 45x68 i Mini USA 43x65 to praktycznie zawsze jeden i ten sam problem. 45x68 zazwyczaj są sporo za duże w obu wymiarach, natomiast 43x65 pięknie pasują na szerokość, ale zawsze są odrobinę za krótkie i góra karty wystaje.
Powinien być wprowadzony jeszcze jedne rozmiar 43x66, albo producenci gier powinni lekko zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar kart.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Post autor: Gambit »

Muad'Dib pisze: 07 sie 2019, 09:35 No ja właśnie będę kupował Rebelowe :) Po prostu nie lubię jak koszulki są za duże, jak ciuchy po starszym bracie, jeśli jest opcja na mniejsze je preferuję. A grę pożyczyłem siostrze, prezent od niej więc nie mogłem odmówić :) Tylko zanim zaczną jej używać to chciałem zakoszulkować a rozmiaru nie sprawdziłem przed przekazaniem.
Niestety nie mam w domu koszulek mini USA, więc nie sprawdzę.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Szogun / Shogun (Dirk Henn) - jakie koszulki?

Post autor: Muad'Dib »

Zdecydowałem, że nie będę eksperymentował i wezmę mini euro. Natomiast przenoszenie tego do działu DIY to jakaś nadgorliwość admina. Nie wiem gdzie w zapytaniu o koszulki jest tematyka DIY.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: norolim »

Kupiłem niedawno koszulki Rebela Classic Card Game (Standardowe) i jestem nimi zawiedziony. Co prawda pasują idealnie ale od samego początku mocno do siebie przywierają. Kiedyś kupowałem ten model od tej firmy i nie było z nimi takich problemów. Po zbadaniu sprawy w necie, dowiedziałem się, że to obecnie powszechny problem w przypadku tych koszulek. Modele Premium Rebela nie są dla mnie dobrym rozwiązaniem, bo mają podwójną grubość, a ja nie chcę, by koszulki zanadto zwiększały objętość talii.

W związku z tym, czy możecie podpowiedzieć producentów oferujących koszulki:
  • o solidnej jakości,
  • o dobrej przejrzystości,
  • które nie przylegają tak łatwo jak te od Rebela,
  • które mają grubość zbliżoną do CCG Rebela (50 μm),
  • w wielu popularnych rozmiarach,
  • w rozsądnej cenie (przykładowo 20 PLN za 50 szt. to nierozsądna cena).
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

TLDR: Podpowiedzcie proszę jakiegoś producenta (producentów), który oferuje solidne koszulki w popularnych rozmiarach, standardowej grubości i które nie kleją się nadmiernie.
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: INsejn »

Sloyca robi koszulki o grubości 70 mikronów. Więcej to niż szmatkowe 50 mikronów z Rebela i na tyle cienkie żeby nie zwiększać talii.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: EVOCATVS »

W co ubieracie te większe karty z Robinsona? Poza rozmiarem CCG, staram się na rebelowych koszulkach jechać, ale do tej gry standard american (57,5x89) są za małe, a standard european (59x92) za duże.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: doczek »

Ja wbiłem w Rebel Standard American Premium(57,5x89) wchodzą bardzo ciasno, ale potem po sprasowaniu jest git.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: EVOCATVS »

Ja próbowałem wcisnąć w americany, tyle że w wersję nie premium, i mam wrażenie że karty się lekko wyginają od tego, także już chyba wolę te większe jak nie znajdę czegoś lepszego.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: mement0 »

hejo

czy ktoś wie co sie dzieje z koszulkami na karty Mayday Games np o wymiarach 63,5x88mm 50szt wszystkie sklepy mają wyczerpane zapasy.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: mecenas »

Dzisiaj w Dice Tower reklamowali stronę:
https://sleeved.io/

gdzie wpisujesz na górze w wyszukiwarce jaka gra Cię interesuje i daje Ci info ile koszulek w jakim rozmiarze potrzebujesz.

Sądzę, że może być bardziej nawet niż przydatne.
Awatar użytkownika
żółw
Posty: 16
Rejestracja: 25 gru 2016, 21:13

Re: Koszulki na karty

Post autor: żółw »

Czy jest jakaś fizyczna różnica wielkości między FFG Standard American Green (57 x 89mm) a Rebel Standard American Premium (57,5 x 89mm)? Chciałbym zakoszulkować La Cosa Nostra i Robinsona i nie wiem czy jest sens dopłacać do FFG. Od Rebela mam do Terraformacji, jakość jest ok ale jak dla mnie są trochę za krótkie u góry.
Standard American od FFG i Rebela wymiary mają podane prawie identyczne, a jak to wygląda na kartach?
Ostatnio zmieniony 07 paź 2019, 20:56 przez żółw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

żółw pisze: 01 wrz 2019, 14:11 Czy jest jakaś fizyczna różnica wielkości między FFG Standard American Green (57 x 89mm) a Rebel Standard American Premium (57,5 x 89mm)? Chciałbym zakoszulkować La Cosa Nostra i Robinsona i nie wiem czy jest sens dopłacać do FFG. Od Rebela mam do Terraformacji i Spartakusa, jakość jest ok ale jak dla mnie są trochę za krótkie u góry.
Standard American od FFG i Rebela wymiary mają podane prawie identyczne, a jak to wygląda na kartach?
Wymiary podane przez producenta dotyczą zazwyczaj rozmiaru kart do których są koszulki przeznaczone. FFG będą generalnie większe – zarówno po szerokości i długości, a koszulka będzie grubsza (Rebel ma jakoś 80-90 mikronów, FFG 100).
Jak chcesz koszulki wielkości FFG to polecam Arcane Tinmen – mają identyczne wymiary jak FFG, grubość 80 mikronów i paczka 100 sztuk kosztuje tyle samo co 50 szt FFG.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
żółw
Posty: 16
Rejestracja: 25 gru 2016, 21:13

Re: Koszulki na karty

Post autor: żółw »

Jiloo pisze: 01 wrz 2019, 14:26 Jak chcesz koszulki wielkości FFG to polecam Arcane Tinmen – mają identyczne wymiary jak FFG, grubość 80 mikronów i paczka 100 sztuk kosztuje tyle samo co 50 szt FFG.
A jak z przejrzystością i sklejaniem się? Rebela są trochę mleczne, co nie do końca mi odpowiada, natomiast w dotyku zarówno FFG jak i Rebel są ok, nie sklejają się. Arcane Tinmen nie znam wcale i trochę się boję zakupu kilku paczek w razie gdyby coś było nie tak.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: AnimusAleonis »

żółw pisze: 01 wrz 2019, 16:12 A jak z przejrzystością i sklejaniem się? ..
Również polecę Arcane Tinmen.
Nie mają tego "mlecznego" odcienia jak Rebel-a i również się nie kleją.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

AnimusAleonis pisze: 01 wrz 2019, 16:23
żółw pisze: 01 wrz 2019, 16:12 A jak z przejrzystością i sklejaniem się? ..
Również polecę Arcane Tinmen.
Nie mają tego "mlecznego" odcienia jak Rebel-a i również się nie kleją.
Arcane Tinmen to znana marka i robią bardzo dobre koszulki. Ich najbardziej znany produkt to koszulki Dragon Shields do MTG – nie mają sobie równych.
Robią też koszulki matowe, pakowane po 50 szt w kartonikach, ale te już będą zbliżone cenowo do FFG.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Miałem 1 paczkę koszulek Rebel Premium (*) jako pozostałość z dawnych zakupów. Już pisałem tu wcześniej jak mi one podpadły, ale pomyślałem sobie, że wykorzystam mimo wszystko tę paczkę. Pierwsza rozgrywka z kartami w tych koszulkach i już wiem, że zaraz je zdejmę i wywalę. Jak to się klei! Można zrobić tak, że wezmę 7 kart (grałem w Red7), ułożę z nich wachlarz, i mogę złapać za kartę całkiem z brzegu i wszystkie pozostałe trzymają się razem (jedna klei się do kolejnej, itd aż do końca). A tasowanie lub rozdawanie kart z potasowanej talii? To jest jakiś koszmar i totalne nieporozumienie. Trzeba ręcznie co jakiś czas rozdzielać karty od siebie. Z koszulkami FFG czy Arcane Tinmen (zwykłe i Dragon Shield) nie ma tego problemu. Nic się nie klei, wszystko jest super przezroczyste, są równo docięte i wszystkie mają te same wymiary, karty nie dochodzą do krawędzi koszulki, nie brakuje koszulek w paczce (a czasami nawet jest więcej). To była moja ostatnia zabawa z tym producentem. Nikt mnie więcej nie namówi na Rebele (zwykłe czy premium - nie istotne). Zostaję przy FFG i Arcane Tinmen. Droższe, ale fachowo zrobione.

--
EDIT:
(*) - a jednak Classic, a nie Premium
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2019, 22:48 przez alpha, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

Na kilkadziesiąt paczek rebel premium żadne mi się nie kleiły. Mam wątpliwości czy rzeczywiście używałeś premium bo zwykle problem z klejeniem się koszulek dotyczy ogólnie cienkich koszulek jakiejkolwiek marki.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: AnimusAleonis »

Jiloo pisze: 01 wrz 2019, 19:48 Arcane Tinmen to znana marka i robią bardzo dobre koszulki. Ich najbardziej znany produkt to koszulki Dragon Shields do MTG – nie mają sobie równych.
Robią też koszulki matowe, pakowane po 50 szt w kartonikach, ale te już będą zbliżone cenowo do FFG.
Rzeczywiście firma produkuję kilka linii koszulek, więc dla sprecyzowania: chodziło mi o markę Arcane Tinemen, nie firmę o tej samej nazwie czy również przez nią produkowane koszulki Dragon Shield.

Dragon Shield są bardzo dobrymi koszulkami ale moim zdaniem na wyrost na planszówki, nie tylko z powodów cenowych lecz też przy niektórych tytułach z duża ilością kart są moim zdaniem nawet minusem, jak każde inne "grube" koszulki - przy okazji Dragon Shields to 120 mikronów a FFG 100 więc jak już iść w premium to Dragon Shield - i kupka 100 kart nagle ma z 20 cm wysokości i się cały czas sypie, ale to w sumie "problem" z koszulkami premium ogólnie.

Na planszówki naszym "złotym standardem" to linia Arcane Tinmen, pod kątem asortymentu, ceny i jakości, a te 80 mikronów to akurat grubość moim zdaniem. I ją też polecam, zdecydowanie nad cokolwiek Rebel oferuje, z których koszulkami "premium" miałem same negatywne, a w najlepszym wypadku średnie, doświadczenia.

Koszulki Palladin (90 mikronów) też sa godne polecenia, szczególnie że maja w asortymencie bardziej "egzotyczne" rozmiary, ale niestety są ciężko dostępne.
seki pisze: 01 wrz 2019, 21:54 Na kilkadziesiąt paczek rebel premium żadne mi się nie kleiły. ...
Z mojego, dość ograniczonego, doświadczenia, Rebel Premium też się nie kleiły, ale co do przejrzystości, a co gorsza równego i konsekwentnego cięcia/rozmiaru to już kompletnie inna bajka. Po około 6 paczkach rożnych rozmiarów pożegnaliśmy się z tym produktem. Wolę zapłacić ciut więcej za coś co jest konsekwentnie tej samej jakości której oczekuje.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

OK, okazało się, że to nie premium, a classic.
Pomyłka nastąpiła niechcący, bo kiedyś kupiłem równocześnie jedno i drugie żeby sprawdzić czym to się różni, i musiałem na koniec spakować odwrotnie: classic do opakowania po premium, a premium do opakowania po classic. Właśnie coś mi nie pasowało gdy koszulkowałem grę, bo jakieś za cienkie były, no ale opakowanie było 100 szt, więc nie podejrzewałem przypadkowej zamiany zewnętrznego opakowania.

Dlatego poprawiam się: zwracam honor premium odnośnie klejenia: NIE kleją się.
Natomiast nie są tak przezroczyste jak classic. Są trochę "mleczne".
Pozostałe wady koszulek Rebela podtrzymuję.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

AnimusAleonis pisze: 01 wrz 2019, 22:10 ...Po około 6 paczkach rożnych rozmiarów pożegnaliśmy się z tym produktem. Wolę zapłacić ciut więcej za coś co jest konsekwentnie tej samej jakości której oczekuje.
Zwykłe Rebel Premium miały spore różnice w rozmiarach. Rebel Premium Long trzymają rozmiar na poziomie jakości FFG i mam nadzieję, że przy "dodrukach" się to nie zmieni.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: AnimusAleonis »

c08mk pisze: 02 wrz 2019, 06:23 Zwykłe Rebel Premium miały spore różnice w rozmiarach. Rebel Premium Long trzymają rozmiar na poziomie jakości FFG i mam nadzieję, że przy "dodrukach" się to nie zmieni.
Bardzo możliwe, że się poprawili i teraz standard jest utrzymywany, nie neguję, po prostu po naszych doświadczeniach i tym że na rynku jest wiele innych opcji, moim zdaniem lepszych, nie mam jakiejś szczególnej potrzeby aby próbować po raz kolejny. Dla mnie jedynym atutem tych koszulek jest ich ogólna dostępność, i mają przewagę gdy już tu i teraz natychmiast potrzebuję X koszulek i jeśli zajdzie taka sytuacja to pewnie znów spróbuje koszulki Rebela... ale jeszcze nigdy mi się nie zdarzyła :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ