Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

@Maniake:
FFG podaje, że dla dodatku będzie potrzebne po 1 paczce American Standard (zielone) i Mini American (żółte) - talia wasali będzie miała rozmiar taki jak karty rodów, talia banku - mini american - przynajmniej tak to wygląda na filmach z recenzją/gameplayem. :wink:

edit:
na BGG jest info, że w dodatku Matka smoków jest 45 kart American Standard i 12 kart Mini American
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Maniake »

krwlng pisze: 14 sty 2019, 21:32 @Maniake:
FFG podaje, że dla dodatku będzie potrzebne po 1 paczce American Standard (zielone) i Mini American (żółte) - talia wasali będzie miała rozmiar taki jak karty rodów, talia banku - mini american - przynajmniej tak to wygląda na filmach z recenzją/gameplayem. :wink:

edit:
na BGG jest info, że w dodatku Matka smoków jest 45 kart American Standard i 12 kart Mini American
Jestem winien przeprosiny w końcu się dopatrzylem tej informacji na bgg. Rzeczywiście jest to podane w opisie gry. Następnym razem postaram się lepiej szukać.
Sorki za kłopot i dzięki za pomoc
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Acownik »

Czy można gdzieś znaleźć zbiorcze porównanie koszulek dostępnych w Polsce? Ktoś się bawił w coś takiego?

Jakie średniej jakości (i ceny) koszulki polecacie? Mam trochę FFG, ale one rzeczywiście straszliwie pogrubiają deck i się ślizgają, więc nie do końca jestem z nich zadowolony i chyba przesiądę się na jakieś tańsze do gier kupionych z drugiej ręki i takich, które już były trochę grane bez koszulek. Myślałem o Rebelach, ale wiele osób narzeka na niespójności w rozmiarze. Będę wdzięczny za pomoc w wyborze.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jareks1985 »

- Sloyca
- mayday
- Paladin
- Ultra Pro
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Acownik »

Jareks1985 pisze: 18 sty 2019, 15:07 - Sloyca
- mayday
- Paladin
- Ultra Pro
Liczyłem na bardziej rozbudowaną odpowiedź :). Znam tych producentów, ale taki na przykład Ultra Pro ma co najmniej 4 rodzaje koszulek - od szmatek 3zł/100 szt. przez grube i porządne (ich Pro-Matte z kolorowymi tyłami są świetne, choć troszkę za krótkie) kosztujące ok. 20 zł/100 szt. do najwyższej jakości Eclipse, które kosztują grubo ponad 20 zł za 80 szt.

A ja szukam czegoś pośredniego, trochę tańszego i cieńszego od FFG, ale w dobrej jakości. Najlepiej, gdyby ktoś był mi w stanie podać konkretny model, jeśli producent ma ich kilka w ofercie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Acownik pisze: 18 sty 2019, 16:19 (...)
A ja szukam czegoś pośredniego, trochę tańszego i cieńszego od FFG, ale w dobrej jakości. Najlepiej, gdyby ktoś był mi w stanie podać konkretny model, jeśli producent ma ich kilka w ofercie.
Ja zawsze wielbić będę Arcane Tinmen, mimo iż niektórzy narzekają, że za duże.
Ale jak masz FFG to dla Ciebie będą OK, bo mają identyczne wymiary jak koszulki FFG. Są tylko trochę cieńsze (nieznacznie 100μm FFG vs 80μm AT) i stanowczo tańsze. Jakościowo brak zastrzeżeń.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Jiloo pisze: 18 sty 2019, 16:34 Ja zawsze wielbić będę Arcane Tinmen, mimo iż niektórzy narzekają, że za duże.
Ale jak masz FFG to dla Ciebie będą OK, bo mają identyczne wymiary jak koszulki FFG. Są tylko trochę cieńsze (nieznacznie 100μm FFG vs 80μm AT) i stanowczo tańsze. Jakościowo brak zastrzeżeń.
To jest nas dwu! Odpuściłem kupowanie koszulek innych niż AT. W kategorii cena/jakość dla mnie bez konkurencji.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Mam wszystko w FFG i jestem z tego bardzo zadowolony, chociaż mocno pogrubiają - to fakt.
Czy różnica jest mocno odczuwalna jeżeli chodzi o grubość: FFG vs AT?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: hipcio_stg »

Dla mnie Ultra Pro w ogóle nie jest pro. Szmatki odpuszczam wszystkich producentów, bo szkoda pieniędzy na półśrodki w mojej opinii. Ultra Pro grube, ale nie z linii produktów dla MTG są bardzo słabe na szwach. Często podczas moshowania rozdzierają się. Hologram pozostaje zachowany w idealnym stanie co ma świadczyć, że życie koszulki jeszcze długie, natomiast dawno rozerwana. Mayday z tego co słyszałem wycofuje się z naszego rynku, więc bym nie wchodził. Rebele mają rozjazdy między partiami. FFG poza ceną nie widzę wad. Uwielbiam ich grubość. Tasowanie kart to dla mnie rytuał jeszcze z czasów MTG i czasami mam więcej frajdy z tasowania niż z grania. Koszulkuję prawie wszystko w FFG. Czasami nie ma rozmiaru to jestem zmuszony kombinować z czymś innym. Pamiętam, że do Cywilizacji Poprzez Wieki byłem zmuszony kupić Rebele premium. AT nigdy jakoś nie spróbowałem, ale czytam wszędzie to samo, że jakość zbliżona do FFG a cena i grubość lekko odchudzona. Warto wejść w powtarzalny system, bo z dokupieniem masz pewność, że kolejna partia będzie dokładnie taka sama.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

alpha pisze: 18 sty 2019, 21:04 Czy różnica jest mocno odczuwalna jeżeli chodzi o grubość: FFG vs AT?
NIe ma mnie teraz w domu, więc nie mam jak podotykać, ale z pamięci jest tak, że mając dwie karty w tych różnych koszulkach jesteś w stanie określić że jedna jest sztywniejsza i grubsza, ale to tyle. Jak wrócę do domu (w niedzielę) to mogę spróbować przetasować razem FFG i AT i sprawdzić na ile jest to wyczuwalne.
hipcio_stg pisze: 19 sty 2019, 12:23 Dla mnie Ultra Pro w ogóle nie jest pro. Szmatki odpuszczam wszystkich producentów, bo szkoda pieniędzy na półśrodki w mojej opinii. Ultra Pro grube, ale nie z linii produktów dla MTG są bardzo słabe na szwach. Często podczas moshowania rozdzierają się. (...)
Nie wiem czy mam więcej szczęścia, czy ostatnio im się poprawiła jakość. Też tasuję mashując i koszulki nie pękają. Jak był chwilowy problem z dostępnością AT to na parę gier kupiłem UP – przezroczyste z matową jedną stroną koszulki. Ale to są chyba jednak te dla MTG, tylko po prostu tylko ścianka zamiast koloru jest bezbarwna.
Warto wejść w powtarzalny system, bo z dokupieniem masz pewność, że kolejna partia będzie dokładnie taka sama.
Używam AT od dawna i naprawdę mogę szczerze polecić. Nie wyrzuciłem jeszcze żadnej koszulki z powodu zniszczenia, a i nigdy nie było problemów z rozmiarami. W końcu Arcane Tinmen to producent koszulek Dragon Shields – jednych z najlepszych koszulek do CCG. Bywały chwilowe braki z dostępnością, ale może kwestia produkcyjna obecnie ciągle wracają do sprzedaży.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

To dobrze, że są zbliżone do FFG, bo AT ma te rozmiary, których FFG nie ma. Brałem w zamian za to Rebel Premium, które tak mi podpadło, że więcej ich nie kupię. W to miejsce pójdą zatem AT :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa

Post autor: Bruno »

Muad’Dib pisze: @Jiloo to chyba różne koszulki mamy. Dla mnie jakościowo Rebel jest lepszy od Tinmen, dodatkowo te drugie są jak ciuchy po starszym bracie, koszulki w nich latają co mnie wkurza.
Nie koszulki latają, a karty w koszulkach :wink: W każdym razie potwierdzam - Tinmen jakościowo wydają się bardzo dobre, ale niestety są nieco szersze i przede wszystkim dłuższe niż karty do TM. Ja wolałbym mieć koszulki ściślej dopasowane.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: INsejn »

Koszulki Paladin Percival mają takie same wymiary jak stare Rebele Premium. Sprawdzone osobiście. :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Ja z Paladin mam jeden zasadniczy problem. Lubię mieć swobodny dostęp do koszulek których potrzebuję w danym momencie. Z tego co widzę NSKN organizuje cykliczne zbiórki na KS. Jak wyglada dostępność tych koszulek w sklepach?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: INsejn »

Właśnie dzisiaj zamówiłem 12 opakowań z graszki.pl. Nawet w księgarniach internetowych z planszówkami mają.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Mają teraz. Ja się zastanawiam jak jest z ciągłością dostępności. Ja chcę mieć ciągły dostęp. Jak mi się zachce teraz je kupić, a za dwa miesiące dokupić.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: INsejn »

Tak kupowałem z graszki.pl. Najpierw zamówiłem w grudniu, a teraz znowu się pojawiły.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jareks1985 »

INsejn pisze: 27 sty 2019, 20:22 Tak kupowałem z graszki.pl. Najpierw zamówiłem w grudniu, a teraz znowu się pojawiły.
Paladin - sa super, ale faktycznie nie zawsze są dostępne
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Ja jestem maniakiem i koszulkuję wszystkie karty zawsze. Nie znajdziesz u mnie gry w której są karty i nie ma koszulek. A że jestem dodatkowo maniakiem gier karcianych, a DBC w szczególności to wiecie... No maniak i tyle :wink:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: alpha »

Ja też przyjąłem taką zasadę po tym, gdy zobaczyłem jak wyglądają karty w grach bez koszulek. Po prostu nie ma szans żebym zagrał w jakąkolwiek grę, jeżeli nie mam koszulek.

Najtrudniejszy był moment gdy przekonałem się, że żadne Rebele Premium ani im podobne nie są warte żadnej złotówki, i wiedziałem, że przerzucam się w 100% na FFG, a tu koszulki FFG 63,5x88 na pół roku zniknęły ze sklepów. Część gier doczekała się swojej kolejki właśnie po ok. pół roku :)

Teraz jeszcze zrobiłem wyjątek, i kupiłem na próbę koszulki AT. Ostatnia szansa dla czegoś innego niż FFG. Jeżeli dadzą radę, to będę miał zastępstwo. Jeżeli też nie dadzą rady, to zostaję z FFG :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Banan2 »

alpha pisze: 07 lut 2019, 10:56Najtrudniejszy był moment gdy przekonałem się, że żadne Rebele Premium ani im podobne nie są warte żadnej złotówki, i wiedziałem, że przerzucam się w 100% na FFG, a tu koszulki FFG 63,5x88 na pół roku zniknęły ze sklepów. Część gier doczekała się swojej kolejki właśnie po ok. pół roku :)

Teraz jeszcze zrobiłem wyjątek, i kupiłem na próbę koszulki AT. Ostatnia szansa dla czegoś innego niż FFG. Jeżeli dadzą radę, to będę miał zastępstwo. Jeżeli też nie dadzą rady, to zostaję z FFG :)
Co Ty robisz z tymi kartami, że musisz je tak "opancerzać" ?! :wink: :shock: Zwykłe Rebele w większości przypadków są wystarczające. W koszulkach FFG to mam bodajże 1 grę. Reszta w Rebelach, Maydayach, itd, itp. I nie ma problemu.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: alpha »

Mniej mi chodzi o ich pancerność, a bardziej o jakość, powtarzalność, braki.

Kupiłem kilka używanych gier, które były w koszulkach Mayday. To jest jakaś porażka. Tym się w ogóle nie da grać. Nie dość, że karty się wysuwają z nich same, to jeszcze koszulki się marszczą i łatwo zaginają. Ogólnie w moich oczach szmelc totalny.

Natomiast co do Rebeli: na początku mojej przygody z koszulkami, to tak jak większość z nas koszulkujących, miałem problem, bo nie wiedziałem czym się charakteryzują poszczególni producenci (w sensie ich koszulki). Na początku człowiek przelicza sobie ile to procent gry przeznacza się dodatkowo na plastik, który jest "zbędny" podczas gry. Potem przelicza sobie ile razy więcej koszulek można kupić Rebeli zamiast np. FFG. No i wybrałem na próbę kilka paczek FFG, i kilka paczek Rebel Classic, i kilka paczek Rebel Premium. I teraz tak:
1. Rebel Classic - szmatki do wyrzucenia, bo zachowuje się to podobnie do Mayday, aczkolwiek jest lepiej, to nie ulega wątpliwości
2. Rebel Premium - niby wszystko OK, ale.... jest kilka "ale":
a) co któraś paczka brakowało mi po kilka sztuk koszulek, np. w jednej paczce brakowało 5 szt., to już jakieś nieporozumienie. A takich paczek miałem więcej (nie po 5 co prawda, ale różne braki były)
b) słynne różne wielkości przy tym samych wymiarach - tego nie wytrzymam, muszę mieć identyczne, a nie raz za małe, raz na styk, a raz za duże
c) najczęściej karty ledwo się mieściły w koszulkach. Na początku uważałem to za przewagę Rebeli nad FFG, ale w trakcie grania zauważyłem, że karty niezależnie od koszulek (FFG, Rebel, Mayday) to i tak się lekko przesuwają w środku, więc przy Maydayach wysuwały się, przy Rebelach dojeżdzały do samego brzegu lub też wysuwały się, a przy FFG wycentrowały się ładnie w środku koszulki i siedzą elegancko na swoim miejscu
d) rogi koszulek są mniej wytrzymałe na zagięcia względem FFG

Jedyne minusy z FFG to:
a) cena (no ale wiadomo, że cena idzie w parze z jakością, więc jest to zrozumiałe, że taniej nie będzie)
b) pogrubia stos kart

Do ceny FFG przyzwyczaiłem się i teraz już mnie nie razi :) Wiem, że dziwnie to brzmi, ale tak to teraz odczuwam. Jest to dla mnie w miarę normalna cena. Pewnie, że lepiej by było gdyby były tańsze, jednak wiem, że nie ma nic za darmo. Niższa cena z reguły wynika z jakichś cięć lub oszczędności. Jak na razie na koszulkach FFG nie naciąłem się ani razu, i to na żadnej sztuce. A kupiłem koszulek FFG nie wiem czy nie ponad 200 paczek (po 50 szt. każda). Aż muszę to przeliczyć. Z ciekawości przeliczę wieczorem i dopiszę tutaj ile ich już mam.

Docelowo chcę też wymienić z czasem te karty, które teraz są w koszulkach Rebel Classic i Rebel Premium. Albo oddam je komuś, albo dorzucę do gier, których będę się pozbywał.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: doczek »

Ja używam tych:
https://www.ultrapro.com/product_info.p ... ts_id=1075
Miałem już wszystko i Ultra Pro są moim zdaniem najlepsze.

Muszę przetestować:
https://www.rebel.pl/product.php/1,5285 ... zarne.html
_leigam_
Posty: 940
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Grałem jakieś 16x i praktycznie nie widzę śladów użytkowania, to nie są jakieś dziadowskie karty do AH. Przez chwilę pomyślałem że możne na upartego karty kolejności miało by sens gdyby komuś bardzo zależało.
Grałem tylko w 2 osoby, na zdjęciu karta zawsze grana i tasowania dziesiątki razy i karta nigdy nie grana (dla 4 graczy).
Spoiler:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Kilson »

Kupiłem te tanie koszulki Rebel Light do Terraformacji Marsa, ale jestem mocno rozczarowany. Wymiarowo się nie czepiam, bo chyba jest ok, ale:
- karty bardzo łatwo wyskakują z koszulek
- koszulki sklejają się, dobierając karty cały czas ktoś dobierał za dużo, bo były posklejane i tasuje się je bardzo słabo z tego samego powodu
- już po pierwszej grze na wielu koszulkach było widać rysy, załamania, co wynika w dużej mierze z powyższego punktu

Kupiłem kiedyś jakieś inne koszulki w podobnej cenie - wydaje mi się, że ultra-pro i były dużo lepsze/sztywniejsze i przede wszystkim nie kleiły się.
Ale mam rozumieć, że seria "premium" ma zdecydowanie lepszy stosunek ceny do jakości i tamte można już kupić bez obaw?
ODPOWIEDZ