Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: seki »

Nidav pisze: 09 mar 2019, 17:45 Postanowiłem w końcu pierwszy raz zrobić swoją topkę, bo zabierałem się do tego od wielu miesięcy ;)
Wspaniale, że się zdecydowałeś bo czytało się ją bardzo fajnie. Dzięki.
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: wrogreg »

Od ostatniej topki minęły dwa lata. Zdecydowanie więcej gier ogranych więc i topka musiała się diamentralnie zmienić.
Spoiler:
1. Wojna o pierścien plus oba dodatki - absolutny top nad topy, jest WoP, a potem długo długo nic. Nie gramy za często ale każda rozgrywka jest zupełnie inna od poprzedniej. W tym przypadku słowo epicka jest nie przesadzone.
2. Posiadłość Szaleństwa plus wszystkie wydane w Polsce dodatki - kilkanaście oficjalnych scenariuszy plus drugie tyle poprzez Valkyrie, w tym zestawieniu regrywalność jest olbrzymia. Już w tej chwili nie pamiętam co się działo w niektórych scenariuszach. Dla mnie zdecydowanie najlepsza gra w klimatach Ctuhlu.

Miejsca 3 do 10 są umowne, mógłbym je w zależności od nastroj rotować.
3. Memoir 44 plus dodatki - losowa, prosta. Dla jednych to wada, dla innych zaleta. Dla mnie zdecydowanei zaleta. Doskonale wiem, że w skomplikowaną strategie wojenną nie miał bym z kim grać. A to wyciągam, chwila tłumaczenia i siada każdemu. Z checią powracam
4. Klany Kaledoni - masa kombinowania, pieknie wydana. Długość rozrywki w sam raz.
5. 7 cudów świata pojedynek - chyba każdy zna nie ma co się rozpisywać.
6. Star realms - często zabieramy jak gdzieś wychodzimy, nie zajmuje dużo miejsca. Można schować w kieszeń. Jeśli bym liczył partię to pewnie najwięcej rozegranych, co nie znaczy, że jest to moja uubiona gra.
7. Zamki Burgundii - genialna gra. Na początku uwarzałem, że jak można tak graficznie skiepścić tak dobrą gre, a teraz mi się wszystko podoba, nawet te żetony. Proste zasady, mega dużo kombinowania.
8. Robinson Crusoe - grając w tą grę przypominają mi się powieści Juliusza Verna, którymi zaczytywałem się w dzieciństwie. Dla mnie genialna.
9. Monolith arena/Neuroshima Hex - planszowo przerzuciłem się całkowicie na Monolith. Neuroshima zostaje poprzez aplikację.
10. Tajemnica Whitehall - Listy z Whitechapel wyleciały z hukiem po pojawieniu się tej gry. Listy zdecydowanie za długie jak na to co oferowały, tutaj jest to skompresowane. Mam wrażenie, że jest więcej emocji i czas rozgrywki jest w sam raz.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: mecenas »

A tak by kiedyś sobie sprawdzić jak się gusta zmieniaja:
Board Game Ranking Engine | Pub Meeple

Rank Item
1 Gloomhaven
2 Cosmic Encounter
3 Sheriff of Nottingham
4 A Feast for Odin
5 Scythe
6 Rising Sun
7 Pulsar 2849
8 Teotihuacan: City of Gods
9 Concordia
10 Glass Road
Awatar użytkownika
darioalv
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:51
Been thanked: 1 time

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: darioalv »

Witam wszystkich. Postanowiłem zacząć udzielać się na forum po paru latach samego czytania.

Poniżej moja topka. Nietypowa bo nie jestem w stanie określić którą lubię najbardziej. Póki co uzbierało się zaledwie 6 gier, których na pewno nigdy się nie pozbędę. Reszta kolekcji nie osiągnęła takiego statusu.

Moje 10 na BGG

1. Carcassonne.

Pierwsza poważna gra którą zakupiłem (wcześniej miałem tylko Eurobusiness z lat dziecinstwa). Przez parę lat grałem z żoną tylko w nią, rozszerzając tylko o kolejne dodatki. Teraz to doskonala gra na tzw. dobicie, czyli na zakończenie wieczoru z mózgożerami albo gdy nie chce mi się nic innego rozkładać. Gra do której mam największy sentyment.

2. Robinson Crusoe.

Druga poważna gra. Tak -najpierw było Carcassonne potem Robinson:) Dopiero 4 rozgrywka wydawala mi się zgodna z zasadami. Wydawala bo ostatnio po iluś tam rozgrywkach odkryłem że żeby zabić kozę trzeba mieć 1 poziom broni co przez lata mi umykało.Generalnie jednak lektura instrukcji to było jedno wielkie WOW ILE TEGO, CO TO BĘDZIE ZA GIERA! Dużo rzeczy do ogarnięcia ale wszystko jest logiczne i do zapamiętania. Genialny klimat, satysfakcja ze zwycięstwa nieporównywalna do wygranej w innych grach. Rozgrywka miodna, intensywna i wymagająca dobrego planowania i szczęścia.

3. Zamki Burgundii

Zagrałem na jakiejs imprezie planszówkowej w momencie kiedy nie byla dostępna w żadnym sklepie i długo czekalem żeby w końcu ją dorwać. Były obawy że nie spodoba się graficznie żonie z którą głównie grywam ale na szczęście pykło. Uwielbiam rzucać kośćmi i zarządzać ich wynikami a w Zamkach jest to zrobione doskonale. W tej chwili rozważam zakup wersji na androida do grania w autobusie.

4. Red 7

Najlepsza mała karcianka. Swego czasu zakupiłem sporo małych karcianek po 30 zl do plecaka na wyjazdy. Większości już nie ma w kolekcji a grać mi się chcę tylko w tą. Dużo kombinowania, dużo satysfakcji z gry, proste zasady. Czekam na jakąś wersje na androida.

5. Znak Starszych Bogów z dodatkiem Nieznane Siły.

Polecam kupować tylko ze wspomnianym dodatkiem. Świetna kościanka która zastąpiła mi przydługawy Eldritch Horror. Taki Eldritch Light. Również dużo rzucania a fun z rozgrywki większy, nie męczy tak. Zagrać można w godzinę. Polecam recenzję Tycjana: to dzięki niej zapragnąłem zakupu i to był strzał w 10.

https://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/20 ... ych-bogow/

Moje 9 na BGG

6. Terraformacja Marsa z dodatkiem Preludium.

Oprócz kości, drugim elementem w grach który uwielbiam to duża liczba różnorodnych kart. TM to właśnie ma: mnóstwo kart, każda robi co innego, dużo opcji, dużo wyborów, do tego ostra rywalizacja o nagrody i miejsca na planszy.
Ocena poszła o oczko do góry po zagraniu z dodatkiem Preludium. Wcześniej rzadko lądowała na stole bo wydawała mi się za długa. Dodatek skraca czas o parę pokoleń i to naprawdę robi dla mnie różnicę. Nie zgodzę się ze zdaniem niektórych że to pasjans. Jest walka o pola na planszy no i warto kontrolować jakie karty lepiej podebrac przeciwnikowi.
Dlaczego nie 10? Nie przepadam za draftem, za długo trwa wtedy wybieranie kart. Zdecydowałem się więc na homerule ,na rozwiązanie podobne do tego z Osadników Ignacego Trzewiczka. Robię po prostu wystawkę z 8 kart i każdy po kolei zabiera po jednej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: rastula »

Apka Red 7 już kiedyś była, ale chyba zniknęła że sklepu Google
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Neoptolemos »

Apka Red7 była na 100%, na Essen 2016 na pewno :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Kitshu
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Kitshu »

Moje top na dzień dzisiejszy.
1 TI4
Gra kompletna mieszcząca się w sensownych ramach czasowych bo w 6 graczy robimy ja w 6 h. Jak dla mnie wyżej od niej jest tylko Warhammer 40k ale to już nie planszówka :)

2 chaos w startym świecie
Co tu dużo pisać klasyk który do dziś jest jak dla mnie najlepsza gra Langa

3 Inis
Szybkie z genialna mechaniką. Idealne na dołożenie do pieca przy planszowowym spotkaniu

4. Star wars Rebelia
Najlepsza gra na 2 osoby i żadna tam wojna o pierścień która ma zagmatwane zasady ;)

5. Gloomhaven
No comment :)

6. Spartakus
Genialna gra chyba jedna z najlepszych negatywnych interakcji jakie widziałem :)

7. Rising Sun
Druga najlepsza gra Langa IMO jednak dalej gorsza od chaosu

8. Zakazane gwiazdy
Elegancka strategia, mimo wszystko fajna mechanika walki polegająca na zagrywaniu kart

9. Legendary encounters Alien
Moje ulubione filmy to 1 i 2 aliena wiec ... 🐛

10. Clank
Generalnie jak widać nie gustuje w lekkich grach ale Clank jest po prostu świetnym tytułem :) fajna lekka i angażująca rozgrywka
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Kasper »

Ponad dwa lata upłynęły od mojego ostatniego podsumowania. Jest kilka zmian, niektóre tytuły tylko zamieniły się miejscami...
Było tak:
Spoiler:
a jest :
1. 51 Stan Master Set
2. Neuroshima Hex/Monolith Arena
3. Star Realms/Hero Realms
4. Uczta dla Odyna
5. Race for the Galaxy
6. Dominion
7. Pory Roku
8. Summoner Wars
9. Warhammer Inwazja
10. Mage Knight

Myślę, że gdybym miał więcej czasu topka wyglądałaby inaczej :D
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Arkhon »

Mija blisko półtora roku od poprzedniej listy, tym razem zadecydowałem tytuły rzadko grane wyrzucić lub b mocno obniżyc w liście, mimo, że wciąż to genialne tytuły.

1. Lorenzo il Magnifico
2. The Godfather, Corleone's Empire
3. Voyages of Marco Polo
4. Rising Sun
5. Troyes
6. Francis Drake
7. Forbidden Stars
8. Architects of the West Kingdom
9. Brass: Birmingham
10. Twilight Imperium IV

Niektórzy starzy ulubieńcy zostali zastąpieni przez lekko nowsze, już mocniej ograne.
A tak to wyglądało w styczniu 2018:
Spoiler:
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: pawianlsm »

1. Gloomhaven
2. Wojna o Pierścień
3. Blood Rage
4. Robinson Crusoe
5. Aeon's End
6. Mage Knight
7. Star Wars Rebelia
8. The Resistance
9. Terraformacja Marsa
10. Detektyw
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Marcosii »

Alo alo
pora na male odswiezenie mojego Top:

#1: Wojna o Pierścień - epicka walka o panowanie nad Środziemiem. ..
Dominant Species - epicka walka o dominacje i przetrwanie prowadzonej gromady zwierzat. . .
Brass'y dwa - epicka walka ekonomiczna podczas rewolucji przemyslowej w UK . . .
#4: Vinhos ( ogolnie Lacerda) - Lacerda to Lacerda . . .
#5: Zamki Burgundii / Troyes - zawsze i wszędzie, 2 kościane, mniej skomplikowane ale niepozbawione glebi euraski. .
#6: Puerto Rico /Tzolk'in - chyba już klasyki. . .
#7: Blood Rage - najlepsza na ten moment gra o Wikingach, szybka i dynamiczna . . .
#8: Food Chain Magnate - budowanie swojego imperium gastronomicznego, wow jak to smiga. . .
#9: Mare Nostrum: Empires - dla mnie dużo lepsze niż GoT !!!
#10: Zakazane Gwiazdy - tylko 10 miejsce bo zdecydowanie za mało w nia gram, jesli sie to zmieni bedzie duzo duzo wyzej . . .

Druga 10:
Spoiler:
Poprzednie Top:
Spoiler:
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: roadrunner »

Rok ostrzejszego grania za mną, pierwsza top na wątku.

1. Kupcy i korsarze (EN, Z-Man)
2. Anachrony (Leader Box)
3. Scrabble
4. Great Western Trail
5. Kanban
6. Fabrik der Träume (Hasbro)
7. Dominant Species
8. Nippon
9. Trickerion (KS edition)
10. Roads & Boats

Do kompletu miejsca 11.-15.
Spoiler:
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
gabens29
Posty: 439
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 223 times
Been thanked: 12 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: gabens29 »

1. Scythe z dodatkami ( oprócz Fenris'a)
2. Terraformacja Marsa
3. Robinson Crusoe
4. Blood Rage
5. Mage Knight
6. Rising Sun
7. Zamki Burgundii
8. Detektyw + LA Crimes
9. T.I.M.E stories podstawka
10. Runebound 3ed
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2039 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Moje zestawienie, stan na marzec 2019 r.

TOP 20:
Spoiler:
TOP 10:

10. The Godfather: Corleone's Empire

Liczba partii: 11, Ocena na BGG: 9,5/10

Dużo klimatu mafii, trochę negocjacji i strzałów w plecy, ale też sporo miejsca na optymalizację i zaplanowanie jakieś strategii, wiele dróg do zwycięstwa, porządne wydanie. Czego chcieć więcej? Jest jeden – grafiki na kartach (takie same). Gdyby zostały poprawione – mucha nie siada. Gra na 5 graczy będzie bardziej „mafijna” i chaotyczna, na 4 da się więcej zoptymalizować.

9. Imperial 2030

Liczba partii: 17, Ocena na BGG: 9,5/10

Kiedy w trakcie rozmów planszówkowych pada pytanie o grę z najlepszym klimatem, odpowiadam czasem prowokacyjnie: Imperial 2030. Bo czy któraś gra lepiej oddaje to, jak działa nasz brutalny świat? Maluczcy walczą o życie, a bogaci się bogacą… Lubię obserwować w tej grze nowych graczy. Przechodzą oni pewnego rodzaju ewolucję: siadają do partii i zaczynają jakby to było proste area control, a kończą jako rekiny światowej finansjery, czytający nastroje, rynek i nie wahający się podpalić świat dla zysku… Wady? Dziwna okładka.

8. Modern Art

Liczba partii: 9, Ocena na BGG: 9,5/10

Lubię mechanizmy licytacyjne w grach. Przemawiają do mnie, są uczciwe: dasz tyle, ile dla ciebie jest warta dana akcja. Modern Art jest moją ulubioną grą, w której licytacja nie tylko występuje, ale stanowi główny mechanizm. Ciekawy mechanizm „wolnego rynku” pozwala poczuć się nam zarówno jak klient i zarządca galerii sztuki. Moim ulubionym momentem jest sytuacja, gdzie niedoświadczeni gracze wciągają się w grę i kompletnie dają ponieść się emocjom licytując zupełnie nieadekwatne kwoty! Czyż nie przypomina to prawdziwego życia? Czy ma jakieś wady? Myślę, że skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie jednego gracza może dać komuś zwycięstwo. Tylko czy nie o to chodzi w handlu – przekonać kogoś że potrzebuje czegoś, czego nie potrzebuje?

7. Yellow & Yangtze

Liczba partii: 4, Ocena na BGG: 9,5/10

Młodsza, bardziej strategiczna siostra słynnego Tygrysa i Eufratu. Pozornie jest to gra abstrakcyjna, jednak fabuła pomaga nam oswoić się z zasadami. Obie gry zmuszają do dużej interakcji na planszy, rozsądnego planowania i dają szansę na zagranie, które zapadnie wszystkim uczestnikom w pamięć. Dlaczego T&E oceniłem wyżej? Z dwóch powodów. Po pierwsze to ona jest “tą oryginalną”, a po drugie jest chyba bardziej taktyczna i agresywna co powoduje więcej emocji w trakcie gry.

6. Catan (Settlers of Catan)

Liczba partii: 33, Ocena na BGG: 10/10

Klasyk nad klasyki. Największa liczba rozegranych partii ze wszystkich współczesnych planszówek. Większość ludzi zgadza się z opinią, że Catan stanowi wspaniałe wprowadzenie, jednak wraz z zapoznaniem się z innymi nowoczesnymi planszówkami odchodzi on na boczny tor, w szczególności z powodu zarzucanej mu losowości. Mnie Catan wciąż bawi, daje przyjemność z budowania własnej minicywilizacji, interakcji z innymi graczami, obserwowaniu i próby przeczytania tendencji na „wolnym rynku”. Losowość jest, ale mamy nad nią kontrolę i w moim odczuciu nie przeszkadza – z 33 rozegranych partii pamiętam 1, gdzie szczęśliwy traf dał zwycięstwo komuś, kto grał raczej słabo. Jeśli ktoś poczuje flow gry, będzie płyną na tej „losowości” do zwycięstwa.

5. Gaia Project

Liczba partii: 7, Ocena na BGG: 10/10

Najwyżej ocenione euro. Tym razem nietypowo, bo zacznę od wad. Niewątpliwie jej wygląd mógłby być lepszy, a sama gra posiada dość wysoki próg wejścia, jednak zastosowana ikonografia bardzo pomaga w trakcie rozgrywki i o wielu bardziej złożonych zasadach „pamięta się samo”. Dlaczego warto poświęcić 3h na rozgrywkę? Gra wymaga strategicznego myślenia na wiele tur do przodu i wymaga zaplanowania rzeczy, które chcemy zrobić z dość dużą precyzją. A wyborów jest bardzo dużo. I chyba to jest dla mnie tutaj pociągające – pewnego rodzaju swoboda i wolność w wyborze drogi rozwoju naszej cywilizacji, a jednocześnie po zakończeniu partii jest bardzo czytelne, kto poradził sobie najlepiej i wynik nie jest przypadkowy.

4. Deception: Murder in Hong Kong

Liczba partii: 7, Ocena na BGG: 10/10

Najlepsza reinkarnacja klasycznej Mafii (z dodatkiem Dixita). Najlepsza gra na 5+ graczy. Najlepsza imprezówka. O zaangażowaniu, jakie budzi wśród graczy, niech świadczy fakt, że sugerowany czas gry to około 30 min, a ja nigdy nie widziałem partii krótszej od 1 godziny. Podobnie jak wśród tytułów z pierwszej trójki, gwarantuje długie dyskusje już po zakończeniu partii.

3. Cosmic Encounter

Liczba partii: 12, Ocena na BGG: 10/10

Jedna z najbardziej oryginalnych gier, jakie zagrałem – nie przypominam sobie gry o podobnym podejściu. Jeśli wyznacznikiem dobrej gry są wspomnienia, ta gra dostarcza ich niesamowicie dużo. Już sam setup (wybór rasy, potem pierwsza ręka 8 kart) budzi emocje. A potem, jak u Hitchcocka, napięcie tylko rośnie. Dyskusje po każdej partii często trwają kilka dni. Wady? Hmm… myślę, że może być czasem frustrująca dla typowych eurograczy.

2. Tigris & Euphrates

Liczba partii: 6, Ocena na BGG: 10/10

Jedna z najbardziej oryginalnych gier, jakie zagrałem. Nie znam gry o podobnej mechanice [poza siostrzaną Yellow and Yangtze]. Gra przypomina momentami „bitwę na noże w budce telefonicznej”. To jeden z tych tytułów, gdzie epickie zagrania są pamiętane jeszcze długo po partii i wywołują komentarz „Ależ on to zrobił!”. Wady? Próg wejścia. Ze względu na nietypowe zasady gra do zagrania raczej z graczami, i to nie ze wszystkimi. Dlaczego Tygrysa oceniłem wyżej niż Yellow and Yangtze? Z dwóch powodów. Po pierwsze to ona jest “tą oryginalną”, a po drugie jest chyba bardziej agresywna co powoduje więcej emocji w trakcie gry.

1. A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)

Liczba partii: 9, Ocena na BGG: 10/10

Gra posiada wszystkie elementy, które w grach zawsze mi się podobały: area control, zarządzenia ręką, licytacje i dużo gry nad stołem. Gracz bierze udział w wielkiej, epickiej przygodzie i pomimo długości trwania pojedynczej partii (ok. 5h) nigdy nie pamiętam, abym nudził się przez chwilę. Wady? Czysto organizacyjne – znaleźć czas i wystarczającą liczbę osób. Nowe dodatki przedłużają żywotność tytułu.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Goldberg »

Hmmm już wrzesień, trochę pogralem w różne różności...
Nie potrafię ustawić tych gier w kategorii 1/10, ot moja ulubiona dyszka:

Posiadłość szaleństwa IIed
Advanced Squad Leader
AH lcg
AH 3ed (zdeklasowala 2ed)
EH
WP lcg
Detektyw
Combat Commander Europe
MtG
Comands&Colors

Jak widać fanboj macek i historii :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2039 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Goldberg pisze: 14 wrz 2019, 17:39 Jak widać fanboj macek i historii :)
I skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla wszystkich ;)
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Goldberg »

PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2019, 13:04
I skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla wszystkich ;)
Pozwolę sobie na oftop, ale przypomniałes mi zabawna historie... Czasy to były dawne, kiedy weszła do battla nowa armia, ogry... 2004 rok?
Oczywiście trzeba było kupić army booka i kminic, czy mocne, czy nie, jak grać najlepiej na turnieju itd...
A więc któregoś dnia, jadąc z kumplem tramka na uczelnie, rozkminiamy normalnym tonem;

- Słuchaj, no ale co byś brał? Trójkę czy szóstkę?
- ale goła, czy jak?
- Nie no, wiadomo że gołą, nie opłaca się inaczej...
- Jak goła to ja wolę trójkę, fajniej można się nią pobawić...

Kiedy wysiadalismy, część ludzi patrzyła na nas ze zgroza... Nie rozumiałem, czemu ;)
Pozdrawiam starych batlowcow :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Golfang »

Goldberg pisze: 16 wrz 2019, 14:16
PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2019, 13:04
I skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla wszystkich ;)
Pozwolę sobie na oftop, ale przypomniałes mi zabawna historie... Czasy to były dawne, kiedy weszła do battla nowa armia, ogry... 2004 rok?
Oczywiście trzeba było kupić army booka i kminic, czy mocne, czy nie, jak grać najlepiej na turnieju itd...
A więc któregoś dnia, jadąc z kumplem tramka na uczelnie, rozkminiamy normalnym tonem;

- Słuchaj, no ale co byś brał? Trójkę czy szóstkę?
- ale goła, czy jak?
- Nie no, wiadomo że gołą, nie opłaca się inaczej...
- Jak goła to ja wolę trójkę, fajniej można się nią pobawić...

Kiedy wysiadalismy, część ludzi patrzyła na nas ze zgroza... Nie rozumiałem, czemu ;)
Pozdrawiam starych batlowcow :)
Ale chodziło o wiek dziewczyny (zakładam 3 - to trzydziestka a 6 to sześćdziesiątka) :) czy o rozmiar biustu? czy o co? bo nie rozumiem
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Goldberg »

:lol: :lol: Nie, no, z boku moglo to wygladac jak rozmowa dwóch pedofili rozmawiajacych o trzy i szescio latkach, a dla nas bylo jasne że dyskutujemy o ilosci ogrow w jednym oddziale i o tym co dodatkowego (goli vs cg) maja....ot takie batlowwe wspominki starego piernika....ehhhh kiedys to byly czasy :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Golfang »

Przeczytałem wątek i zacząłem się zastanawiać czy ja z czystym sumieniem mogę podać moje TOP 10 - gier takich które na prawdę lubię. Otóż mogę. Jednak nie jest to liczone wg liczby rozgrywek, tylko z samych odczuć po grze + liczba rozgrywek (jakąś wypadkowa - nei wiem ciężko określić).

10. Splendor - gra które baaaardzo często jest u mnie ogrywana. Starsza córką chce właściwie tylko w to grać (ewentaulnie we Wsiąść do Pociągu). Za każdym razem się dobrze bawimy. Właściwie to teraz gramy już tylko z dodatkami z Miasta - sama podstawka jest trochę za prosta/uboga.
9. World of Tanks Rush - pewnie wielu ludzi się tutaj zdziwi, że coś takiego wbiło się do topki. Przygodę z nią rozpocząłem od fascynacji grą pc. Był taki czas, że graliśmy z córką na wakacjach non-stop w ten tytuł. Nawet na plażę go zabierałem - dlatego pudełko jest na prawdę mocno zniszczone (a przecież staram się dbać o swoje gry). Jest to prosty deckbuilding. Podstawka może trochę uboga, ale dodatek dobrze ją rozbudował (żałuję ze nie mam drugiego dodatku - kiedyś przegapiłem a teraz jest już nie do dostania).
8. Posiadłość Szaleństwa 2 ed. - gra jest bardzo fajna. Czuję to, wiem to. Niestety tak niska pozycja w mojej topce chyba ze względu na brak kompanów do niej. Jakoś jak gramy to nikt nie chce w nią grać :( No ale z drugiej strony i tak zmieściła się w top10 wieć źle nie jest.
7. Pathfinder Adventure Card Game - na razie mam tylko Rise of the Runelords i to dopiero od kilku tygodni. Ale od samego początku wskoczyła do mojej topki. Gra jest świetna. Lubię ja za tę odrobinę przygody fabularnej + rozwój postaci + sporą regrywalność (na razie grałem tylko solo na dwie postacie). Spodobała mi się tak bardzo że pomimo nie skończenia jeszcze RotR zamówiłem już kolejna sagę Skulls&Shackles...
6. V_Commandos - gra mało popularna - nie wiem dalczego? może ze względu na czas rozgrywki - chociaż pewnie chodzi bardziej o słabą dostępność...? Do mnie trafia - gdy mam ochotę ukraść niemiaszkom obraz "Upadłej Madonny z Wielkim Cycem" gra ląduje na stole. Trafiła do mnie tak bardzo, że ostatnio po pół rocznym czekaniu na polskie sklepy (aż będzie dostępny u nich reprint dodatku Resistance), postanowiłem przepłacić i kupiłem u wydawcy! Sama wysyłka kosztowała 12,5 euro - ale nie żałuję. Z całą pewnością niedługo będę ogrywał z niego nowe scenariusze.
5. Agricola - gra legenda. Chyba każdy miłośnik gier planszowych słyszał o niej. Mam pierwszą edycję - specjalnie i świadomie kupiłem ją używaną. Nie żałuję (chocaiż te znaczniki zasobów z nowszej edycji sa bardzo ładne). Gra bardzo mi leży zwłaszcza na 4 osoby, gdzie widać że każdy walczy o te drzewa, kamienie czy trzciny (wg mnie w 2 osobowej rozgrywce jest łatwiej realizować plan niż przy rozgrywce 4 osobowej)
4. Nemesis - grałem na razie TYLKO 3 razy w tę grę. Pierwszy raz solo na 2 postacie (full coop). Drugi raz w 3 osoby (też full coop), no i ostatni raz było w 4 osoby już z celami osobistymi. Za pierwszym i drugim razem było świetnie! jednak ostatni raz to już było.... BOOOOM. Tak ta gra pokazała dopiero teraz co potrafi. Chociaż przegrałem - bo byłem głupio naiwny... to była to najlepsza moja rozgrywka. Już nie mogę się doczekać zemsty...
3. Robinson Cruzoe Przygoda na Przeklętej Wyspie - co tutaj dużo mówić. Świetny tytuł, gdzie czuję tę przygodę i bardzo jest mi smutno, gdy nie udaje się przezwyciężyć wszystkich przeciwności losu. Analizuję każdy błąd jaki popełniłem - zastanawiam się czy mogłem coś zrobić lepiej czy może po prostu kostki były przeciwko mnie. Wydrukowałem kilka fanowskich scenariuszy - widać, że gra żyje. Ma swoich fanów, którzy z miłości do niej starają się ją rozwijać. To jest duży plus. Na celowniku zakupowym mam dodatki do tej gry.
2. Władca Pierścieni Podróże Przez Śródziemie - gra mi się podobała fabularnie. Podobają mi się wybory fabularne w niej (chociaż uważam że jest ich za mało). Podoba mi się wykonanie. Jedna mini wada - to aplikacja. Mogli wydać dodatkowe kart, nawet jako dodatek, dla tych co nie lubią aplikacji. Ja na pewno bym kupił.
1. Horror w Arkham LCG - gra nad którą dotychczas chyba najwięcej spędziłem czasu. Zarówno tego na przygotowanie talii jak i na same rozgrywki. Właśnie to mi się w niej tez podoba. Już samo przygotowywanie gry (talii) jest jakąś formą rozrywki. Sama rozgrywka jest mega fajna - podoba mi się mechanicznie, podoba mi się fabularnie, podoba mi się wizualnie... czego można chcieć więcej? to jest moja TOPKA :)
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2019, 11:44 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: vinnichi »

Powróciłem do bardziej regularnego grania więc pora zweryfikować pierwszą dyszkę mojej kolekcji.
1. Wojna o pierścień
Nie grałem w nią już dobre pół roku i to jest właśnie największy minus tej gry, zasady które ciężko sobie po dłuższej przerwie przyswoić. Nie zmienia to jednak faktu że każda partia jest wyjątkowym wydarzeniem i zapada na długo w pamięć bez względu na wynik.

2. Antiquity
Po 10+ rozgrywkach w końcu zacząłem trochę sprawniej poruszać się po tej mapie skażenia i głodu. Ta gra daje mi taką samą satysfakcję tworzenia i rozwoju jak w komputerowych setlersach. Regrywalność dzięki zmiennym mapom, dokonanym wyborom patronów czy budynków sprawia że każda paria ma inny charakter.

3. Roads & Boats.
Najlepsza zabawa w logistykę i przetwarzanie zasobów jaką miałem okazję doświadczyć w grach planszowych. Moja ulubiona mechanika pick up delivery plus możliwość rozwoju technologicznego dają ogromną frajdę z rozgrywki.

4. Food chain magnate
Splotter kótry na początku najmniej mnie interesował ze względu na tematykę. Po kolejnych, nieudolnych staraniach wyporomowania spalonych hamburgerów i prawie darmowej coca-coli w końcu powolutku zacząłem chwytać o co tam chodzi. Kolejna gra z możliwością grania na lata, nie mogę się doczekać dodatku

5a) EDIT: Pan Lodowego ogrodu.
Skoro wrócił do kolekcji nie może go tu zabraknąć. Do tej pory głównie grałem w 2 osobowe rozgrywki i taki układ bardzo mi się podoba. Mnóstwo kombinowania, planowania i emocji. Można policzyć w tej grze dużo, mechanika jest bez losowości ale największą nieprzewidywalną jest przeciwnik. Doskonała hybryda euro i startegii.

5. The Great Zimbabwe
Połączenie mechanik gry logicznej, logistycznej i pick up delivery. Mózgożer ze świetnym klimatem rywalizacji afrykańskich plemion w tle. Ciekawa licytacja, zmieniający się poziom zwycięstwa, kombinowanie z łączeniami pomiędzy poszczególnymi rzemieślnikami, losowa mapa, różni bogowie... a wszystko to sprowadza się do tego ile tak na prawdę masz krów na koncie.

6. Cywilizacja poprzez wieki
Najlepsza gra cywilizacyjna bez zmian. Każda partia tworzy zupełnie inną historię. Prawie 20 partii na końcie a wciąż czuję że jestem na etapie tutoriala. Dodatek zamówiony.

7. Terra mystica/Project gaia
Spadły tylko dlatego że pojawiły się spowrotem w kolekcji Splottery. Nigdy nie odmówię partii w którąś z nich. Dla mnie to kwintesencja euro.

8. Labirynt wojna z terrorymzem.
Uwielbiam tę grę za różnorodność rozgywek które serwuje. Za każdym razem coś innego dzieje się na planszy. Jest niesamowicie dynamiczna i emocjonująca.

9. Xobos
Nie grałem dawno a niestety jest tu problem podobnie jak z Wojną ... zasady. Brakuje porządnej karty pomocy, przypominajki która pomogłaby zasiąść szybko do gry po przerwie. Gra jest świetna, daje bardzo ciekawe decyzje w każdej partii.

10.Space empires
Nie grana już dawno ale wiem, że do niej wrócę. Najlepsza gra szpiegowsko-wojenna, wszystko ściśle tajne przez poufne. Do końca trzyma w napięciu a bitwy epickie.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 10:53 przez vinnichi, łącznie zmieniany 1 raz.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Zet »

A przy tylu pozycjach Splottera Indonesia się nie załapała? Czemu?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: vinnichi »

Zawsze wrzucam topkę w oparciu o moją kolekcję, a Indonesie akurat ma inna osoba z naszej grupy ale też jest to dla mnie najtrudniejszy narazie Splotter do ogarnięcia. Może po kolejnych rozgrywkach zapragnę skompletować wielką piątkę :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Fenrisek83 »

Nie posiadam aż tylu pkanszowek aby zrobić top 10 więcej wypisze to co posiadam i gram.
1 Space Hulk. Zagrywałem się w to kilka lat. Nieśmiały powrót do plansozówek.
2 Space hulk anioł śmierci z dodatkami. Gram jak mi się nudzi w domu.
3 Nemesis space hulk na sterydach to jest to co lubię.
4 Lords of hellas. Pierwsza z kupionych przeze mnie gier od 2009 r. Grałem w nią od wydania do dostania Nemesisa.
5. This war of mine. Lubię w nią grać samemu. W sam raz na jesienne wieczory.
6. Wampir Sfery gra z lat 90. Wielki powrót po około 20-30 latach
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: warlock »

W tym momencie nie potrafię zrobić TOP 10, mam jakieś dwadzieścia gier ocenionych na dychę na BGG i w zasadzie ich kolejność w tym zestawieniu zależy od humoru, pogody i pory dnia, dlatego wrzucam wszystkie :D. W nawiasie podaję liczbę rozegranych partii ;).

#1: War of the Ring (Second Edition) [19]
#2: Twilight Struggle [12]
#3: The Lord of the Rings: The Card Game [140] - tak naprawdę cały czas zastanawiam się, czy to nie jest moja ulubiona gra w tym momencie ;).
#4: Brass: Birmingham [8] / Brass [15]
#5: Dominant Species [10]
#6: Pax Renaissance [16]
#7: Labyrinth: The War on Terror, 2001 – ? [11]
#8: Agricola [27]
#9: Dominion [144]
#10: Race for the Galaxy [166]
#11: Through the Ages: A New Story of Civilization [84]
#12: Food Chain Magnate [11]
#13: Ra [19]
#14: El Grande [8]
#15: Empires: Age of Discovery [4]
#16: Troyes [121]
#17: A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) [14]
#18: Shogun [8]
#19: 1830: Railways & Robber Barons [2]
#20: Pax Porfiriana [6]
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 08:43 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ