Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Dwntn »

Cześć,

Drugi stycznia a podsumowania rozgrywek w ostatnim miesiącu mijającego roku wciąż brak, więc zakładam temat. Ciekaw jestem jakie tytuły najczęściej gościły na Waszych stołach w ostatnim miesiącu roku i czy klimat świąt i zimy (choć dla większości z nas pozbawionej śniegu) miał jakiś wpływ na dobór gier ? :)

U mnie grudzień pod względem ilości był bardzo zbliżony do poprzednich miesięcy - 38 rozgrywek w 17 tytułów.

Nowości: Zombicide: Black Plague, Story Cubes: Muminki, Good Cop Bad Cop, Fleet Wharfside, Survive: Space Attack!,
Powroty: Hansa Teutonica, Descent: Wędrówki w Mroku, Neuroshima Hex!, Mare Balticum, Splendor, The Duke
Najwięcej partii: Zombicide: Black Plague (10)
Zachwyt miesiąca: Fleet Wharfside, Survive: Space Attack! (graficznie IMO wygląda paskudnie, ale pod kątem rozgrywki i dodatkowych akcji ta wersja prezentuje się lepiej od poprzedniczki)
Rozczarowanie miesiąca: Good Cop Bad Cop, Fury of Dracula (third edition)
Gra miesiąca: Zombicide: Black Plague

Na koniec chciałbym wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji nowego roku: przyjemnie spędzonych chwil przy planszy, wielu nowych gier na półkach oraz czasu na rozgrywkę i chętnych współgrających ;)

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: vinnichi »

U mnie właściwie wszystko sprowadza się do zachwytu miesiąca roku: Cywilizacja nowa edycja
Poza tym ciekawa partia w Roads & Boats. Rozczarowanie miesiąca: okazało się że spora część gier nie sprawia już takiej frajdy :-) to chyba efekt Cywilizacji.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: zakwas »

124 partie w 21 tytułów

Nowości: Red7, Star Realms, Ghosts!, Secret Hitler, Abalone, Age of War, Loony Quest, Cypher, Tash-Kalar (wreszcie), Wojna Narodów,

Powroty: Carcassonne - jednak powolne dokładanie dodatków to bardzo dobry wybór! :)

Najwięcej partii: Hive Pocket - 28

Zachwyt miesiąca: Tajniacy - po filmikach oglądanych w Internecie myślałem, że będzie średnio i jest przehype'owane. Myliłem się. jak bardzo się myliłem! :D

Rozczarowanie miesiąca: Wojna Narodów - jakaś taka bezpłciowa mi się wydała, a brzydka na pewno. :D

Gra miesiąca: Tajniacy, o włos wygrywają ze Star Realms, w której to grze też się zakochałem! :)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: siekan »

Nowość miesiąca: Martwa Zima (byłaby gra miesiąca gdyby nie słaby tryb 2-osobowy, na pełny skład zagraliśmy 2 partie pod rząd i były fantastyczne)

Gra miesiąca: Zimna Wojna (ojjj nie mogę doczekać się kolejnych partii)

Rodzinna/Imprezowa gra miesiąca: Tajniacy (jak to dobrze, że zamówiłem przed sylwestrem, genialna gra na spotkania towarzyskie)

Rozczarowanie miesiąca: Kingsport Festival (w sumie nie było słabych gier w tym miesiącu, tutaj daję troszkę na siłę, gdzie gra jest mega losowa a kombo jednego gracza zniszczyło grę co zostawia niesmak)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Chaaber »

27 partii w 12 tytułów, bez tragedii ale wolałbym węcej. 3 nowości: Blood Rage, Tajemnicze Domostwo, Boss Monster.

Nowość miesiąca: Blood Rage

Gra miesiąca: Blood Rage (co za moc w tej grze! gra się świetnie, mnogość strategii, można wyjść z niesamowitego bagna)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Pan_K »

Ogółem 56 partii w 10 tytułów.

Filler miesiąca: The Curse of the Black Dice (22) - głównie wariant solo. Świetna rzecz jako przerywnik od pracy w wolnej chwili. Na drugim miejscu: Red7 (11)

Gra rodzinna miesiąca: Pingwiny z Madagaskaru (2)

Gra miesiąca: The Gallerist (7)

Poza tym grane: AquaSphere (3), Zamki Ludwika (3), Robinson Crusoe (3), Dixit Odyssey (2), Eldritch Horror z Górami Szaleństwa (2), Mage Knight (1)

Zamki Ludwika grane po raz pierwszy: ciekawe, ale nie zachwyciły tak, jak oczekiwałem po ocenach w internecie. Red7 z wielkimi szansami na nr 1 w kategorii fillerów, ale zdetronizowane przez wariant solo Klątwy Czarnych Kości.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2016, 11:58 przez Pan_K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: charlie »

Nowości: Port Royal, Bang! Gra kościana, Tajniacy.
Powroty: Ostatnia Wola, Mundus Novus, Taluva, Archaeology: The card game, Pandemic, Airships (Giganci przestworzy), Libertalia, Zakazana Wyspa .
Stałe tytuły: Seasons, Modern Art, 6.bierze, Splendor, Kameleon, Red7, Carcassonne, Serce Smoka + jak co miesiąc sporo gier dla dzieci (m.in. Nogi Stonogi, Zwierzak na zwierzaku, W Ogrodzie, Story Cubes).
Najwięcej Partii: Tajniacy.
Powrót miesiąca: Taluva.
Chwiler miesiąca: Red7.
Nowość i zaskoczenie miesiąca: Tajniacy - za powalającą prostotę i magnes na niegrających.
Gra miesiąca: Tajniacy.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Dellas »

W grudniu dominował Pionek i Świąteczne granie, choć nie narzekam: 52 rozgrywki w 20 tytułów.

Nowości:
- Legendary Encounters: An Alien - jak nie lubię deckbuildingu tak w tym przypadku grało się miodnie. Bardzo klimatyczna gra.
- Exoplanet - jak podobały mi się wcześniejsze gry ze stajni B&D tak ta niestety nie przypasiła. Zbyt duży abstrakt.
- Studium w Szmaragdzie - przyjemnie się grało, choć końcowa punktacja zaskoczyła, a to oznacza, że grę trzeba ograć i grywać z doświadczonymi graczami (tutaj jedna niedoświadczona osoba w grze może zepsuć rozgrywkę). Ale jak najbardziej wrażenia pozytywne.
- Thrash'n Roll - niestety grałem na uproszczone zasady, gdzie było widać, że większość mechanizmów nie działa. Pytanie czy dam grze drugą szansę jest jeszcze otwarte.
- Cry Havoc - choć to był prototyp, to rozgrywka bardzo mi się podobała. To gra, z tych które uwielbiam: połączenie Kemeta z Chaosem w Starym Świecie. Bardzo dynamiczna i asymetryczna z bardzo ciekawym trybem walki. Normalnie jak nie gra Portalu, który jakby zaczyna zmieniać lekko profil od tego co było dotychczas znane w grach tego wydawnictwa (Blood Rage, Rattle Battle a teraz Cry Havoc).
- Prototyp dodatku do Galaxy of Trian, gdzie zmieniają się reguły walki o dominację oraz wreszcie rasy są względem siebie zróżnicowane.

Na wyróżnienie zasługują: tradycyjnie Eclipse, Neuroshima Hex, Galaxy of Trian, Fury of Dracula, Runewars (z rasą fanowską krasnoludów), Studium w Szmaragdzie, Terra Mystica, Cry Havoc.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2016, 23:19 przez Dellas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Ardel12 »

Nowości: Red7, Atlantydzi, Blood Rage, Legendary Predator
Powroty: PLO, Posiadłość Szaleństwa: Zakazana Alchemia, Ghost Stories
Gra miesiąca: Legendary Alien
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Furia »

Grudzień nie był zły, ale też nie szałowy. 25 rozgrywek w 14 tytułów.
Najwięcej partii: Tajniacy (4) i The Curse of the Black Die (4)
Nowości: Tajniacy, The Curse of the Black Die, Zapraszamy do Podziemi, Intryganci - brak wyróżnień, bo wszystkie gry chwyciły

Powrót miesiąca: Tajemnicze Domostwo

Gra miesiąca: Legendary: Alien
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Bludgeon »

Nowości (jak dla mnie): Palce w pralce, carcassone z dodatkiem opat, red7, hocki klocki, fasolki, gamedec, one night ultimate werewolf, mamy szpiega, łowcy skarbów
Powroty: 7 cudów świata
Najwięcej partii: cosmic encounter, fasolki
Zachwyt miesiąca: może zachwyt to za mocne słowo ale łowcy skarbów spodobali mi się dużo bardziej niż się spodziewałem
Rozczarowanie miesiąca: mamy szpiega (nie żeby była zła, ale spodziewałem się mega rozrywki a gra była po prostu ok)
Gra miesiąca: fasolki
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: KubaP »

Dobry grudzień. 102 rozgrywki w 56 tytułów.

Gra miesiąca: Broom Service ex aequo z Tiny Epic Galaxies

Plusy miesiąca: Tajniacy, Attila, 7 CŚ: Pojedynek, Zamki Burgundii, Celestia, Battle Line, Oklahoma Boomers, Rome Rise to Power, Twilight Struggle, Concordia Salsa, AGOT LCG II ed., Expo 1906, Haru Ichiban, Ginkgopolis, Ponzi Scheme, Prime Time, Samara, Shakespeare, Super Motherload, Tiny Epic Kingdoms, Minerva

Plus/minusy miesiąca: Zamki Szalonego Króla Ludwika, Burano, The Producer, Pandemic: Legacy, Royal Palace, Wojna o Pierścień, AGOT II ed., gra planszowa, Steam Works

Minusy miesiąca: Jamaica, Mombasa, Sabotażysta

Fajne prototypy: Krasnoludy, kuźnie i kopalnie (Sebastian Oliwa) i Multiversum (Board&Dice)

Dziecięce plusy: Spinderella, Jednorożce w chmurach, Aarrr!, Kolorowe Biedronki
Dziecięca kaszana: Przez Afrykę
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: maciejo »

Osadnicy z Catanu przez calutkie święta.
Pełne poświęcenie dla rodziny :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: mrozy16 »

Nowości: Red7, ONI: Atlantydzi, Battlestar Galactica + Exodus, Patchwotk
Najczęściej grane: Patchwork, Red7
Powrót miesiąca: Yggdrasil z dodatkiem - 5 rozgrywek, dwie wygrane.
Rozczarowanie miesiąca: Battlestar Galactica, ale z pewnością zasługuje na drugą szansę
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: RE.Lee »

Nowości: Evolution, The Grizzled
Najczęściej grane: Evolution, The Grizzled ;)
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: arracan »

Nowości: Abyss, Red7, 7 Cudów: Pojedynek, Pandemia, Hollywood, Tokaido, Splendor, Plusk
Powroty: Sabotażysta (rodzina pokochała!)
Gra miesiąca: 7 Cudów: Pojedynek i Plusk :D
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Szaweł »

Nowości: Abyss, Osadnicy: Narodziny Imperium + Każdy potrzebuje przyjaciela, Magnaci
Powroty: Speedway Champion - syn uwielbia, ja bardzo lubię, kolega łamie kółka... :/
Najwięcej partii: Osadnicy: NI
Gra miesiąca: Osadnicy: NI
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: cboot »

Nowe dodatki: K2: The Avalanche, K2: Broad Peak
Najczęściej grana: K2
Gra miesiąca: Galaxy Trucker: Another Big Expansion
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Bea »

40 partii w 20 tytułów

Nowości: Red7, Troyes, Odkrycia, Witkacy, Labirynt: Ścieżki Przeznaczenia, Polskie Smaki, CVlizacje, Historia, Viticulture, Celestia, Prime Time, 6 Bierze

Powroty: Wysokie Napięcie! Powróciło w wielkim stylu.

Najwięcej partii: CVlization - 6

Zachwyt miesiąca: Viticulture, Historia w kategorii lekkich CVlizacje i Celestia

Rozczarowanie miesiąca: Polskie Smaki - to gra na czas? Serio? Prime Time - myślałam że będzie lepsza.

Nowość miesiąca: Viticulture ( i tuż za nią Historia) w kategorii lekkich Civilizacje
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Gromb »

Z racji premiery przebudzenia mocy Star Wars rządził na naszym stole w miesiącu grudniu.
Nowości: Star Wars: Star Battle, Star Wars: Rule The Galaxy, The Curse of the Black Dice
Powroty: Airships: Giganci przestworzy, Architekton
Najwięcej partii: Star Wars: Star Battle, The Curse of the Black Dice
Zachwyt miesiąca: Star Wars: Star Battle, The Curse of the Black Dice
Rozczarowanie miesiąca: BRAK
Gra miesiąca: Star Wars: Star Battle
Stałe tytuły: Znak Starszych Bogów, Sentinels of the Multiverse, Takenoko, Wsiąść do Pociągu: Europa, Zombie Dice.

The Curse of the Black Dice- okazał się świetnym familijnym filerem. Młody złapał od razu reguły i grało się naprawdę przyjemnie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: pingus »

Codenames - wcześniej grałem tylko po angielsku. Zlokalizowane jest jeszcze lepsze. Vlaada znów mnie pozytywnie zaskoczył.
Mój podziw dla niego stale rośnie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Veridiana »

35 rozgrywek w 14 tytułów

Najwięcej partii: Nowa edycja Cywilizacji: Poprzez wieki (8)
Powrót miesiąca: Ora et Labora (każdy worker placement wychodzi Rosenbergowi świetnie)
Nowość miesiąca: The Gallerist
Zaskoczenie miesiąca: Tajniacy (z opisu nie wydawało mi sie to takie fajne)
Gra miesiąca: będę nudna - Cywilizacja: Poprzez wieki :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Rocy7 »

KubaP pisze:/b]Krasnoludy, kuźnie i kopalnie (Sebastian Oliwa) i Multiversum (Board&Dice)
zakladam, ze nie mówimy o grze w Multiverse Dawida Webera?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: KubaP »

Rocy7 pisze:
KubaP pisze:/b]Krasnoludy, kuźnie i kopalnie (Sebastian Oliwa) i Multiversum (Board&Dice)
zakladam, ze nie mówimy o grze w Multiverse Dawida Webera?
Nie, nie, to gra portugalskiego autora, sprawna karcianka.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - GRUDZIEŃ 2015

Post autor: Dexterus »

Końcówka roku pozwoliła nadrobić trochę zaległości, więc statystyki nie wypadły najgorzej. Bardziej boli fakt, że mało było partii porywających, co prowadzi do wniosku, że zdecydowanie jakość jednak jest istotniejsza od ilości ;)

Najwięcej partii: Tajniacy (x11)

Nowość grudnia 2015: Tajniacy (choć duch "prosa" kręci nosem na laury dla prostej gry imprezowej, to muszę zamknąć go w komórce, drzwi podeprzeć krzesłem i wyrazić najgłębsze uznanie dla Vlada za stworzenie czegoś tak prostego, a przyjemnego, niegłupiego a zabawnego)

Rozczarowanie grudnia 2015: Mice and Mystics (x1; może być naprawdę milusią grą, ale tylko w określonej ekipie; ta taka nie była; traumatyczne doznanie)

Powrót: Filary Ziemii z dodatkiem (x1; to naprawdę jest udane lekkie euro)

Wyróżnienie: Ashes: Rise of the Phoenixborn (x2; tak, to jest yet another mage wars card game, do tego bez żenady kopiujące kilka pomysłów z innych tytułów, ale mające w sobie coś tak... nieokreślenie przyjemnego, że z wielką przyjemnością można rzucić się w nią rzucić, szkoda, że miałem na nią zbyt mało czasu, obiecuję to naprawić)

Gra grudnia 2015: yup, Tajniacy

---------

Poza tym grane były: Ascension, różne konfiguracje (x7), Blood Bowl z oboma dodatkami (x2), Burgle Bros. (x4), Heroes of Normandie, Saint Mere Eglise (x1), IKI (x1), Pix (x2), Relic + oba dodatki (x2)
ODPOWIEDZ