TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: elayeth »

Nie miał to być kolejny wątek z "TOP" w tytule, ale uznałem, że to słowo najlepiej nadaję się do tego, o co mi tutaj chodzi.
A mianowicie...

Wielu z nas w dużej mierze opiera się na BGG (mam tu na myśli takich "lekkich" geeków jak ja, którzy nie kupują gier hurtem i mają ograniczony czas na granie i analizę różnych źródeł). Analizę BGG zaczynamy jednak zazwyczaj od strony pierwszej (top 100)... i często na niej kończymy. Do tego dochodzą różne inne źródła takie jak np: to forum, informacje od wydawców itd... wydaje mi się jednak, że w dłuższej perspektywie wiele znanych i dobrych gier trafia na pierwszą lub np: drugą stronę BGG. Mnie jednak interesują te dobre i bardzo dobre, ale nieznane (tudzież mniej znane). Dlatego...

...chciałbym poznać Wasze TOP (może być top3, 5, 10 itp) gier mało znanych (ew. niepopularnych, niedocenianych), a Waszej subiektywnej ocenie bardzo dobrych.

Wszystkie te przymiotniki chyba dobrze właśnie "zbiera" BGG. Bo jeśli gra jest niepopularna, niedoceniana, niedostępna to ma raczej marne szanse by zajść wysoko na ww. portalu. Stąd, pomyślałem sobie, że moglibyśmy np: odnieść się do gier wydanych przed rokiem 2015 oraz tych, które w rankingu zajmują co najmniej 200+ lub 300+ miejsce... Jeśli jednak macie inne pomysły to śmiało... :wink:
(mam nadzieję, że takiego wątku już nie było... :wink: )

Niestety, ja nie jestem w stanie zaproponować mojego TOP... gdyż właśnie ja jestem tym typem, który opiera się na TOP200 BGG i zaczym widzieć ograniczenie tego podejścia...
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: sztefyn »

1. Pałace Carrary (Die Paläste von Carrara) (447)
2. Masques (1550)
3. Cargo noir (1217)
4. Jamaica (369)
5. W 80 dni dookoła świata (1046)

Kolejność topu przypadkowa. W nawiasie miejsce na (bgg).
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: jax »

Absurdalnie niskie oceny mają Industria i Sylla (jak dla mnie 9 i 9.5).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: espresso »

Moje typy tak na szybko:
1) Vikings (Kiesling) (ta akurat jest dosyć wysoko, na 224 miejscu)
2) Tajemnice Opactwa (dopiero 928 miejsce - skandal! :P)
3) Waggle Dance (moja rodzina uwielbia, ale ze dwa oczka dodajemy do oceny za temat; miejsce 1206)
4) Pastiche (miejsce 858)
5) Pret-a-Porter (jedna z lepszych gier ekonomicznych; miejsce 705)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: TV3 »

Nie jestem pewny, czy Mr Jack jest bardziej czy mniej znany. Jednak miejsce nr 316 na BGG to bieda straszna.

Ninjato - świetne to i dobrze wydane - nr 442.

Miały być gry bardzo dobre... zastanawiam się nad Hawaną... Nie jest to chyba bardzo dobra gra, po prostu dobra. Ale że miejsce 709 dopiero... to myślę sobie - wspomnę.

No i ogólny przykład, że lepiej nie oznacza wyżej w rankingu - Cesarski Kurier vs Tickety wszelakie. Co prawda grałem tylko w USA, ale wspomniany Kurier jest na pewno ciekawszy, bardziej klimatyczny i ładniejszy niż Ticket. A Pociągi dużo wyżej na BGG... Oczywiście tu z założeniem, że to podobne gry są - stąd porównanie.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Grzdyll »

O ja mam w zasadzie tylko jedną - Bumerang (dwa tysiące któreś miejsce). Kupiłem w ciemno gdzieś z łaski w markecie za bezcen (chyba 8 zl) bo miała uszkodzone pudełko i myślałem że to jakieś memo dla dzieci a okazało się (po przetrawieniu beznadziejnej instrukcji) że to mega fajna gra - bardzo prosta i szybka (nawet dzieci ją ogarną) z idealnym balansem przewidywania, licytacji, blefu i losowości. Nawet ma swój temat i puszcza z humorem oko do gracza każąc przy licytacji wrzucać "walutę" do sznurkowego pola gry. Mała perełka.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: rastula »

no ale ustalmy, że gry z pierwszych 2000 BGG nie zaliczają się do mało popularnych...


czekamy na nowe listy :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: detrytusek »

100 czy 200 to trochę mało bo tony świetnych gier się nie mieści w tym zakresie, a są dalej popularne...
Vinhos (204)
Co2 (404)
SZACHY !!! (351)
Cytadela (241)
Cuba (295)
Zhanguo (429)

itd.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Kaktus+ »

Kolejność zupełnie przypadkowa:

1. Kolejka - 1011 - tutaj chyba wina leży po małej popularności poza naszym krajem
2. Empires: Age Of Discovery - co prawda wydana w 2015 r - ale 719! miejsce!
3. Mteropolia (Machi Koro) - rewelacja - 494 miejsce
4. Starcraft: The Board Game - była kiedyś wysoko, bodajże nawet w top 50 - 261
5. XCom - 355 miejsce - aż tak zła ta gra nie jest, bez przesady
6. Wiedźmin: Gra przygodowa - j/w, wybitne to to nie jest ale żeby to dno było to się nie zgodzę
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: tomb »

Nie zwracam przesadnej uwagi miejsce na BGG*.
Po pierwsze - pula co roku się rozrasta, ale czołówka wcale nie ucieka, za to peleton się powiększa o wiele ciekawych tytułów.
Po drugie - nawet jeśli gra ma przeciętne oceny, to ktoś jej stawia notę wysoką - to potencjalnie mogę być ja. I odwrotnie - w grze z czołówki trafiają się niskie oceny, to też mogę być ja.
Poznałem już trochę tytułów, które nie sięgają pierwszej 500-tki, a oceniam je równie wysoko, co te ze ścisłej czołówki.

W związku z powyższym miejsce Tezeusza - 717 - nie wydaje mi się specjalnie niskie. Ot, gra nie zrobiła furory wśród tłumów. Ale że sam uważam ją za tytuł bardzo oryginalny, nieszablonowy, wysoce regrywalny i dający mnóstwo emocji podczas partii, to miejsce poza pierwszą 50-tką jest tutaj krzywdą**.

*Gdyby wojennicy patrzyli na pierwsze 200 pozycji BGG to nie pograliby wiele. A wystarczy spojrzeć na średnie ocen gier wojennych plasujących się poza 2000-nym miejscem.
** O innych grach nie ma co pisać - przecież wiadomo, że Nauroshima Hex to pierwsza 10-tka, podobnie jak 51. Stan, Blue Moon, Battle Cry, Sztuka wojny, D-Day Dice, Settlers of America...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Legun »

Trapper - https://boardgamegeek.com/boardgame/27719/trapper, miejsce 5078 dla naprawdę zmyślnej, klimatycznej i ładnej gry :shock: .
Pierwsza Wojna Światowa - https://boardgamegeek.com/boardgame/112 ... -world-war - miejsce 3630 dla świetnego połączenia gry wojennej i (prawie-)eurogry :(
Court of the Medici - https://boardgamegeek.com/boardgame/37208/court-medici - miejsce 1610 dla prawdziwego klejnotu :cry:
Tajemnice Labiryntu - https://boardgamegeek.com/boardgame/1219/labyrinth - miejsce 1271dla naprawdę świetnego mechanizmu (nawet jeśli miałem to przedawkowane w czasach przed rewolucją eurogorową)
Palazzo - https://boardgamegeek.com/boardgame/15318/palazzo - miejsce 1131 :(
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Bea »

Gry uznałam na tyle fajne, że je posiadam w kolekcji. Ale chyba nie są zbyt popularne, świadczy o tym nie tylko miejsce na BGG ale też cisza w eterze. Stosunkowo rzadko są polecane.

1. Magnum Sal 847
2. Łowcy Smoków 1223
3. Evo 756
4. Zero 2600
5. Artificium 3455
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4474
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: garg »

Przyjąłem kryterium, że gra musi mieć u mnie minimum osemkę, a na BGG poniżej szóstki. No i wyszło:
Mykerinos - rewelacyjny stosunek czasu gry do liczby istotnych decyzji.
Anno 1701 - za klimat, którego nie mogłem znaleźć w Osadnikach z Catanu.
Carribean - przepiękna gra blefu dla 5 osób.
Byzanz - wspaniała karcianka w handlowanie.
303 - za klimat i prostotę.
Siberia The Card Game - za napięcie podczas rozgrywki i 20 minut na satysfakcjonującą partię.

Wszystko świetne tytuły, w które zagram zawsze i chętnie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: ChlastBatem »

Bardzo ciekawy temat, brawo za inicjatywę. Aczkolwiek również uważam, że gry poniżej 1000 to są bardzo dobre gry i to często z uzyskanymi nagrodami wszelakimi jak np. Spieles Des Jahres.

Moje gry, które nie są docenione przez BGG:

- Continental Express genialna gierka w małej puszce. Piękne i solidne wykonanie. Wykonanie swojej tury trwa dosłownie parę sekund. Zbieramy sety pociągów aby spełnić wymagane zamówienie, ukryte cele (zamówienia). Wygrywa gracz z największą liczną punktów. IMO bardzo niedoceniona gra.
- Dolina Kupców niby ma jakieś tam wady, za szybko się kończy, czasami bezużyteczne umiejętności kart ale i tak gra bardzo przyjemna. Są o wiele gorsze tytuły, które zajmują wyższe miejsca na BGG. Autor słabo rozreklamował grę (wydana na KS).
- Flip City z tą grą mam problem. Niby łatwy i mały deck building i city building ale zawsze jak zaczynamy grę to się miotam czy aby na pewno dobrze interpretuje działania kart.
- The Game fenomenalny filler i to kooperacyjny! Tyle emocji i zabawy przy głupich kartach z cyferkami. Niedoceniony twór!
- Mafia de Cuba coś jak Avalon tylko, że sami decydujemy kim będziemy, do tego bajer w postaci podawanego pudełka z rąk do rąk i te blink blink ; )
- Mistfall hmmmm
- Monsters and Maidens kolejny filler, jeden z lepszych push your luck. Trzeba przyznać, że największą frajdą są oczywiście kości.
- Trambahn bardzo udana gra dla 2 osób.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Trolliszcze »

Tak tylko jako ciekawostka: w bazie BGG znajduje się 82838 tytułów, co oznacza, że wszystkie tytuły od miejsca 828 wzwyż należą do 1% najlepszych gier wg użytkowników ;)
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Quetzalcoatl »

Moje typy, które lubię i zawsze chętnie zagram, a są wg mnie znacznie za nisko:

- Article 27 (~1800). Luzacka, niemalże imprezowa, gra negocjacyjna. Rządza pieniądza, łapówki i kupczenie na prawo i lewo. Czyli świat polityki z lekkim (a może i nie?) przymrużeniem oka.

- Eony (~3200). Karcianka w kosmicznych klimatach z cudowną mechaniką reakcji termojądrowych wewnątrz gwiazdy!

- Waggle Dance (~1200). Kościanka z niezwykle ważną cechą - wyższe nominały wcale nie są lepsze od niższych.

- Gargon (~3100). Prosta karcianka z dozą blefu, ale bardzo grywalna i da się sporo pokombinować.

- Power Struggle (~600). Rasowe euro z area control, z regułami cudownie pasującymi do tematu korporacyjnej walki o stołki i władzę. Dymisje, łapówki, zwolnienia - wszystko jest.

- Złodziej Bagdadu (~1600). Przepychanka z elementem walk na przewagi z zagrywaniem kart. Mocno logiczna, dynamiczna i grywalna.

- The Boss (~900). Area control z duża dawką blefu i dedukcji. Fajny klimat i rozgrywka trzymająca w napięciu.

I na koniec chcę jeszcze dodać, że to skandal, że tak świetne łącząca (nowatorską i oryginalną) mechanikę z klimatem fantasy i ładnym wykonaniem gra Hyperborea ledwo mieści się w pierwszej 500.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: zakwas »

1. The Ravens of Thri Sahashri (Board Game Rank: 2995) [moja ocena na BGG 9,25/10] A to jedna z najciekawszych kooperacji w jakie grałem.
2. Teomachia (4011) [7,25/10] Rodzimy deckbuildding z blefem, który nie chwycił za granicą, nistety. :(
3. Villages of Valeria (5669) [7,75/10] Świeżynka fundnięta na kickstarterze, ale grałem w PnP i dla mnie rewelacja. Połączenie O:NI z mechaniką Puerto Rico i RftG. Zgrabnie to wszystko chodzi i sporo kombinowania. Dziw, że po takim sukcesie na KS ma tak niskie oceny...
4. Clacks: A Discworld Board Game czyli po polsku Sekary (5365) [7/10] Downtime w tej grze bywa spory, ale jako abstrakcyjny koop sprawdza się IMHO świetnie.

To moje gry, które oceniam dosyć przyzwoicie na BGG, ale rating wśród graczy mają poniżej 2000 miejsca.
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: vigdis »

TV3 pisze: No i ogólny przykład, że lepiej nie oznacza wyżej w rankingu - Cesarski Kurier vs Tickety wszelakie. Co prawda grałem tylko w USA, ale wspomniany Kurier jest na pewno ciekawszy, bardziej klimatyczny i ładniejszy niż Ticket. A Pociągi dużo wyżej na BGG... Oczywiście tu z założeniem, że to podobne gry są - stąd porównanie.
Akurat to rozumiem :) kurier owszem, ładniejszy, ale co z tego, jak nawet ta marna ilość interakcji występująca w Ticketach (blokowanie) nie istnieje? Przy Kurierze czułam, że gram w pasjansa i gracz obok jest całkiem zbędny. Na szczęście udało się sprzedać :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: rattkin »

Day & Night (1889) - pozycja, nie rok wydania ;). Fantastyczna asymetryczna perełka dla 2 graczy, wyprzedzająca czasy w których została wydana (2008). Niestety obecnie biały kruk, bo ani designera ani wydawnictwa nie słychać.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: mikeyoski »

Archeology (6215) świetna karcianka, która jak dla mnie jest conajmniej na poziomie Jaipur (obie gry są podobne)
Abalone Quattro (4772)
Daxu (5106) mam nadzieję, że tak niska pozycja wynika z małej popularności
Stinky Business (6949) j.w.
Kto drugi ten lepszy (3944)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: piton »

Trolliszcze pisze:Tak tylko jako ciekawostka: w bazie BGG znajduje się 82838 tytułów, co oznacza, że wszystkie tytuły od miejsca 828 wzwyż należą do 1% najlepszych gier wg użytkowników ;)
co racja, to racja :D jakbyśmy badali gry no-name to byłoby wyzwanie ;)

eh te rankingi BGG różnorakie... w ogólnym "ileśtam" jest np. świetnych gier wojennych, 18xx, portugalskich euro itd. Na niższych pozycjach są gry niepopularne - czytaj: za trudne dla śmiertelnika-geeka lub słabo hypowane.

do tematu - ja ze swojej strony dodaję gry Ystari. Jax poleca Syllę, to ja dorzucam resztę ;)

teraz czekam na ranking wg ciężkości lub wg średnich ocen ;)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: pingus »

Let's catch a Lion!
Znane również jako Dobutsu Shogi. Pozycja numer: 2286. A to moja ulubiona gra abstrakcyjna.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: AnaCross »

Moje typy:
Czerwony Listopad (1181)
Bonsai (3381)
Gwiazdy są w porządku (1856)
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: TTR_1983 »

AnaCross pisze: Gwiazdy są w porządku (1856)
To akurat nie jest dziwne, bo to straszny crap
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Grzdyll »

piton pisze: Na niższych pozycjach są gry niepopularne - czytaj: za trudne dla śmiertelnika-geeka lub słabo hypowane.
Wydaje mi się że właśnie to drugie jest tu kluczowe - na bgg idealnie widać znany nam mechanizm kuli śnieżnej - jest masa świetnych gier o których się mało mówi i są nisko, są też tytuły w pierwszej setce które swą pozycję zawdzięczają temu że ciągle się o nich wspomina a nie temu że są faktycznie wybitne - kontynuując rozważania statystyczne ta pierwsza setka to przecież powinien być cream de la cream - to jedynie 0,0012 czyli jedna dziesiąta procenta wszystkich gier!
ODPOWIEDZ