Gry, które przetrwały próbę czasu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: charlie »

U nas: Puerto Rico, Thurn und Taxis, Wikingowie (Kiesling), San Juan, Mystery of The Abbey, Alhambra, Carcassonne, For Sale
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: RunMan »

mazylek pisze:El Grande - znakomita jako lekka gra rodzinna z interakcją która wciąga wszystkich graczy. Przy tej grze nie ma ziewania.
No, bo już nie dowierzałem, że nikt nie wymienił El Grande :) Dla mnie tytuł zdecydowanie na plus.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Fegat »

World od Warcraft gra planszowa. Mimo wydania w 2004 roku nadal na prozno szukac czegokolwiek o takiej grywalnosci, wykonaniu i dobrej adaptacji mechaniki z wersji cyfrowej na analogowa.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Gizmoo »

Przetrwały dla mnie (czyli nadal gram i bardzo lubię):

Stone Age
Filary Ziemi
Świat bez Końca
Survive: Escape from Atlantis
A Castle For All Seasons

Nie przetrwały:

Scrabble (kiedyś graliśmy nałogowo - teraz nikt nie chce)
Carcassonne (jest pierdyliard lepszych gier kafelkowych. Sprzedałem nawet South Seas)
Ticket To Ride (nie siądę do tej gry więcej)
Catan

Jest pewnie jeszcze więcej gier na tej liście, ale te są najbardziej znaczące.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: sirwei »

Jak dla mnie duże gry powyżej 4h zawsze mają wzięcie jeśli tylko znajdę graczy:
World of Warcraft
Axis&Allies
Wojna o pierścień
Poza tymi kobyłami dorzucę jeszcze:
Wsiąść do pociągu(wciąż czekam na pierwszą rozgrywkę w Marklin)
Dracula 2edycja
SidMeier Civilization
No i dla mnie niezatapialne: Pokemon TCG :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: zakwas »

Puerto Rico i Wysokie Napięcie są nie do zarżnięcia.

Z lżejszych tytułów Carcassonne jest nie do zdarcia.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: mångata »

Jak dla mnie Starcraft: the Boardgame. Od pierwszego spotkania gra zauroczyła mnie mechanizmem rozkazów, nieznaczną losowość, świetnym wykonaniem i głębią. Po dziś dzień jest moim ulubionym tytułem strategicznym.

Forbidden Stars jest według mnie zdecydowanie słabszą pozycją.
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: DREADNOUGHT2 »

mångata pisze:Jak dla mnie Starcraft: the Boardgame. Od pierwszego spotkania gra zauroczyła mnie mechanizmem rozkazów, nieznaczną losowość, świetnym wykonaniem i głębią. Po dziś dzień jest moim ulubionym tytułem strategicznym.

Forbidden Stars jest według mnie zdecydowanie słabszą pozycją.
Może dlatego, że Starcraft miał być samodzielną grą a do Forbidden Stars od początku były planowane dodatki ?
(które się nie ukazały i tym samym gra nie jest w pełni zgodna z zamierzeniem twórców)
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: mångata »

Tego nie wiedziałem. W każdym razie ocenia się (nie)dokończony produkt, a nie grę, którą może byłoby FS, gdyby nie koniec współpracy FFG z GW.

Ostatecznie to oni tracą klientów decydując się na politykę typu wydamy jedną grę jako podstawka - 1/5 gry, a potem niech kupią dodatki i ostatecznie zapłacą za jedną grę 1000zł. Kilka lat temu miałem masę gier FFG. Dziś mam dwie, z czego jednej z nich najchętniej bym się pozbył.

Żeby uniknąć offtopa: Poza wspomnianym SC próbę czasu przetrwały też dla mnie: CitOW i Carcassonne.
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: DREADNOUGHT2 »

mångata pisze:
Ostatecznie to oni tracą klientów decydując się na politykę typu wydamy jedną grę jako podstawka - 1/5 gry, a potem niech kupią dodatki i ostatecznie zapłacą za jedną grę 1000zł. Kilka lat temu miałem masę gier FFG. Dziś mam dwie, z czego jednej z nich najchętniej bym się pozbył.
Forbidden Stars było jeszcze prawie kompletnym tytułem tylko wykastrowanym z dodatkowych frakcji. Teraz to oni dopiero szatkują gry, wywalają immanentną część podstawki i sprzedają jako opcjonalny dodatek.

A generalnie teraz jest trend na narzekanie na FFG. 10 lat była moda i ludzie kupowali od nich wszystko, a teraz jest moda żeby pisać, że gier FFG się nie kupuje :)
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: mångata »

Hmm, może nie tyle moda, co po prostu reakcja na diametralną zmianę w polityce wydawniczej, która wyjątkowo godzi w portfel przeciętnego Polaka. Wiadomo, że celem marketingowym FFG nie jest polski rynek, tylko raczej stany czy bogaty zachód. Mimo to niesmak pozostaje.

5 lat temu kupowałem gry FFG (Descent, TI, Starcraft, WOW, Tide of Iron, Runewars), ponieważ wydając te, bagatela, 300 zł miałem grę kompletną, zapewniającą masę zabawy. Dodatki były jedynie kaprysem, obudzeniem duszy kolekcjonera czy chęcią wprowadzenia do gry powiewu świeżości.

Teraz wolę przeznaczyć 100-200 zł na kompletny tytuł typu Terraformacja, TTA czy Pupile Podziemi niż kupować 'pocięte' tytuły od FFG, które są grywalne od kompletu podstawka + 2 dodatki, patrz EH.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Deathhammer »

Przecież FS to gra kompletna, oczywiście miło by było zobaczyć jakieś nowe frakcje(2 absolutnie wystarczyłyby), ale nie jest to konieczne. Bardzo regrywalna pozycja(biorąc pod uwagę nawet sam startowy układ planszy za każdym razem wymuszający nieco inne podejście), żeby te 4 frakcje się znudziły to chyba trzeba grać codziennie :P co jest niemal niemożliwe biorąc pod uwagę czas rozgrywki w tym przypadku. Nazywanie tej gry niedokończoną jest moim zdaniem ogromnym nadużyciem - może i faktycznie jest tak pod względem dostępnych stron konfliktu, ale mechanicznie wszystko jest na swoim miejscu. W każdym razie gra daje mi tak niesamowity fun, że nie zważam na brak dodatków - w tym momencie jest to mój absolutny planszówkowy numer jeden :)

W SC nie grałem, chociaż chciałbym, choćby ze względu na fakt, iż uniwersum jest mi bliższe niż WH40k. Patrząc na zasady mam jednak wrażenie, że FS robi wiele rzeczy w podobny, ale nieco lepszy i uproszczony sposób, co dla mnie jest zaletą. Choćby sam system walki wydaje mi się o wiele bardziej intuicyjny, a wciąż pozostawiający wiele możliwości taktycznych.

Co do tematu to za małe mam doświadczenie i staż aby się jakoś sensownie wypowiedzieć, ale jeśli miałbym już wskazywać na jakieś pozycje to Neuroshima i Hive.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: RasTafari »

mångata pisze:próbę czasu przetrwały też dla mnie: CitOW
Przedwczoraj był grany, genialna gra :mrgreen:

Dla mnie jeszcze Tygrys i Eufrat jest świetny choć nie przepadam za grami logicznymi ale do Eufrata siadam zawsze z chęcią :D
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: gregos »

Puerto Rico jak najbardziej wytrzymuje, poza tym Chaos in the Old World, Shogun, YINSH.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: RE.Lee »

Chaos in the Old World, Twilight Struggle, Zbuduj Swój Kaczogród :lol:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: elayeth »

Moim zdaniem wg. najlepszych i tych, które lubię:
Agricola
Wysokie Napięcie
Dominion
Race for the Galaxy
Szogun
Le Havre
Wsiąść do Pociągu
Galaxy Trucker


Z tych, których nie lubię:
Trough the Ages
Puerto Rico
Pandemic
Stone Age
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Legun »

Gry sprzed 2007 ciągle są u nas w permanentnym użyciu. Najlepsze to:
- Modern Art
- San Juan
- For Sale
- Palazzo
- Web of Power
- Tajemnice Opactwa
- Carcassonne
- Catan
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

Wczoraj zagrałem pierwszy raz w San Juan. Bardzo dobra pozycja. Za Puerto Rico nie przepadam , a San Juan mnie urzekło. Gdyby tak odświeżyć szatę graficzną, bądź wybrać bardziej atrakcyjny obecnie temat to zapewne gra zyskałyby nowych fanów. Chyba muszę przyznać Wam rację, że Puerto Rico ma jednak ponadczasową mechanikę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

Druga edycja San Juan wygląda bardzo przyzwoicie (nie wiem czy nie ma tych samych grafik, co nowa edycja Puerto Rico od Lacerty) ;).
Awatar użytkownika
margrabius
Posty: 117
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: margrabius »

U mnie puerto się dobrze przyjęło nawet w gronie gości ze szkoły średniej i gimbazy tylko trochę długo się w to w 5 gra. Pandemik mógłby trafiać codziennie, zawsze ktoś jest chętny w to do gry. To samo TTR Europa. Narzekania na talizman nie rozumiem bo dalej budzi skrajne emocje (od znudzenia po uwielbienie) podobnie jak świetnie przyjęty przez młodzież Horror w Arkham (przy 5,5 godzinnej rozgrywce o 3 nad ranem ja przysypiałem a młodzi parli dalej).
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: maciejo »

Od początku mojej przygody z planszówkami jest ze mną gra,w której w głównych rolach występują:Podgłaźniki,Szklaki,Osy-X i inne tego typu straszydła.Od zawsze sprawia mi przyjemność załatwianie ich Ogłuszaczem i zamykanie do Klatki-E.
Z pełną odpowiedzialnością moge powiedzieć,że ta gra przetrwała próbę czasu.
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: DREADNOUGHT2 »

maciejo pisze:Od początku mojej przygody z planszówkami jest ze mną gra,w której w głównych rolach występują:Podgłaźniki,Szklaki,Osy-X i inne tego typu straszydła.Od zawsze sprawia mi przyjemność załatwianie ich Ogłuszaczem i zamykanie do Klatki-E.
Z pełną odpowiedzialnością moge powiedzieć,że ta gra przetrwała próbę czasu.
:wink:
Odkrywcy Nowych Światów od Encore

Choć z tego wydawnictwa najlepiej zapamiętałem Dreszcz jako grę solo
Bogowie Wikingów, Uratuj Swoje Miasto, Rój i dopiero Odkrywcy.
Choć byli lepsi od Labiryntu Śmierci.

Zastanawiające, że aż 3 ich gry wydane w latach 80tych były dla 1 gracza (Labirynt był coopem ale grałem solo)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: maciejo »

DREADNOUGHT2 pisze:
maciejo pisze:Od początku mojej przygody z planszówkami jest ze mną gra,w której w głównych rolach występują:Podgłaźniki,Szklaki,Osy-X i inne tego typu straszydła.Od zawsze sprawia mi przyjemność załatwianie ich Ogłuszaczem i zamykanie do Klatki-E.
Z pełną odpowiedzialnością moge powiedzieć,że ta gra przetrwała próbę czasu.
:wink:
Odkrywcy Nowych Światów od Encore

Choć z tego wydawnictwa najlepiej zapamiętałem Dreszcz jako grę solo
Bogowie Wikingów, Uratuj Swoje Miasto, Rój i dopiero Odkrywcy.
Choć byli lepsi od Labiryntu Śmierci.

Zastanawiające, że aż 3 ich gry wydane w latach 80tych były dla 1 gracza (Labirynt był coopem ale grałem solo)
Byli zdecydowanie lepsi od Labiryntu 8)
Kupiłem tą grę w nie istniejącej już Składnicy Harcerskiej w Katowicach tak jakoś w połowie lat 80 tych.Pamiętam że poszedłem na blałke z pedałówy żeby z Gliwic pociągiem dojechać.Kosztowała 45 złotych coś tak mi się wydaje albo 450 :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: uyco »

DREADNOUGHT2 pisze:
Odkrywcy Nowych Światów od Encore

Choć z tego wydawnictwa najlepiej zapamiętałem Dreszcz jako grę solo
Bogowie Wikingów, Uratuj Swoje Miasto, Rój i dopiero Odkrywcy.
Choć byli lepsi od Labiryntu Śmierci.

Zastanawiające, że aż 3 ich gry wydane w latach 80tych były dla 1 gracza (Labirynt był coopem ale grałem solo)
Dreszcz był od Ultimy. Odkrywcy są świetni. Cały czas mam zamiar wrócić do tego tytułu. Z polskich staroci zastanawiam się jeszcze nad Gwiezdnym Kupcem, swego czasu to był w mojej ówczesnej ekipie hit. Ciekawe czy wytrzyma próbę czasu - mam swego czasu nabyty na Allegro nowiutki egzemplarz.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: godpuppet »

a ja przetestowałem ostatnio Labirynt Śmierci na moich 7-latkach i było wielkie "wooow". Także w pewnych grupach wiekowych się nie zestarzał, choć dla mnie już trącił mychą.
;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
ODPOWIEDZ