Gry, które przetrwały próbę czasu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Gry, które przetrwały próbę czasu

Post autor: Wincenty Jan »

Od pewnego czasu, kiedy na dobre wsiąknąłem w nasze hobby, bardzo lubię poznawać starsze tytuły gier, starając się zachować balans pomiędzy zakupem nowości i starszych tytułów. Jakie są według Was tytuły, które mają swoje lata, a mimo to nadal Was zachwycają? . Chętnie do nich wracacie i nie macie zamiaru się ich pozbywać bądź nie odmówicie w nie partii? Oczywiście nie mam tutaj na myśli gier z przed kilku lat jak Tzolkin, Terra Mystica czy Descent. Takie gry, które ładnie się zestarzały o ile mogę użyć takiego sformułowania. Oczywiście jak macie ochotę to wpiszcie też tytuły , które już z biegiem lat straciły " to coś". Pewnie znajdzie się na forum parę osób, które też interesują starsze gry planszowe.

Tak to na dzień dzisiejszy wygląda u mnie, wziąłem pod uwagę gry wydane do 2009 roku i te bardziej znane tytuły.

NA PLUS
- Race for the Galaxy
- Carcassonne
- Neuroshima Hex
- Survive: escape from Atlantis
- Catan
- Cytadela
- Na sprzedaż
- WP Konfrontacja
- Jamaica
- Dominion
- Świat bez Końca
- Attika
- Manila
- Sabotażysta
- Pandemic
- Rój
- Epoka Kamienia
- Ticket to Ride
- Goa
NA MINUS

- Sant Petersburg
- Tikal
- Alhambra
- Schotten Totten
- Blue Moon
- Bang!
- Talizman
- Warcraft
- Zombiaki
- Fluxx
- Puerto Rico
- Boomtown
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Tuminure »

Z popularnych tytułów brakuje Ci m.in Agricoli ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

Osobiście uważam, że Puerto Rico się nie zestarzało. Mechanizm wyboru ról jest tak samo fascynująco świeży, jak dawniej ;). Swoją drogą dzisiaj gramy partyjkę ze wszystkimi dodatkami :mrgreen:
jarekw
Posty: 48
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:13
Lokalizacja: Wrzesiny
Has thanked: 48 times
Been thanked: 1 time

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: jarekw »

Caylus
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

jarekw pisze:Caylus
Caylus jest "mózgotrzepem" bez zbędnych ozdobników i strategią w czystej postaci. Grałem w sporo worker placementów i żaden póki co nie jest w stanie mi go zastąpić - w Caylusie nie ma losowości i jest mnóstwo interakcji. Zestarzał się pod tym względem, że nie ma czym przyciągnąć "nowoczesnego gracza". To trochę jak z filmami - Caylus przypomina klasykę z lat 50 opartą na dialogach i dobrym scenariuszu. Wymaga skupienia. Współczesne gry z jego kategorii to już bardziej kino akcji z wybuchami i miks kilku gatunków ;). Ale Caylus to co robi, robi wybitnie.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2017, 08:38 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: buhaj »

Nie zgodzę się jeśli chodzi o Tikala. Dobry mechanizm, taki elegancki. Sporo trzeba pogłówkować a i namiastka klimatu też się znajdzie. Jednym słowem musze Cię Wincent Jan namówić na partyjkę :wink: . Może zmienisz zdanie
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

buhaj pisze:Nie zgodzę się jeśli chodzi o Tikala. Dobry mechanizm, taki elegancki. Sporo trzeba pogłówkować a i namiastka klimatu też się znajdzie. Jednym słowem musze Cię Wincent Jan namówić na partyjkę :wink: . Może zmienisz zdanie
Może jak zagram to zmienie zdanie. Ale półtora roku temu zagrałem trzy rozgrywki i nie porwało mnie. Miałem wrażenie , że gra już troche "trąci myszką". Wybór akcji wspaniała sprawa ale to troche tak jak w Sant Petersburg. Bardzo ciekawa mechanika, a jednak całościowo nie porwało.
warlock pisze:Osobiście uważam, że Puerto Rico się nie zestarzało. Mechanizm wyboru ról jest tak samo fascynująco świeży, jak dawniej ;). Swoją drogą dzisiaj gramy partyjkę ze wszystkimi dodatkami :mrgreen:
Wiem, że narażę się wielu zwolennikom Puerto Rico ale według mnie gra już straciła swoją datę ważności. Nie linczujcie mnie za to. :(

A Wasze typy?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

Tuminure pisze:Z popularnych tytułów brakuje Ci m.in Agricoli ;).
Zapomniałem o Agricoli i Le Havre. Mogę nie przepadać za tymi tytułami ale według mnie nadal maja do zaoferowania ciekawą mechanikę.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Olgierdd »

Wincenty Jan pisze:Tak to na dzień dzisiejszy wygląda u mnie, wziąłem pod uwagę gry wydane do 2009 roku i te bardziej znane tytuły.
Rzuciłem okiem na moje BGG i biorąc pod uwagę podobne kryteria (przed 2010 i ocena w skali BGG 7 lub więcej) wyszła mi taka lista:
Blue Moon
Blue Moon City
Cyklady
Dixit
Ghost Stories
Jaipur
Kingsburg
Neuroshima Hex!
Memoir 44 (chociaż to raczej ocena całej mechaniki commands & colors)
Mr. Jack
Pandemic
Race for the Galaxy
Shogun
Snow Tails
Wysokie Napięcie
Zaginione Miasta
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

Olgierdd pisze:
Rzuciłem okiem na moje BGG i biorąc pod uwagę podobne kryteria (przed 2010 i ocena w skali BGG 7 lub więcej) wyszła mi taka lista:

Ghost Stories
Delikatnie mówiąc, nie przepadam za tym tytułem, ale mam wrażenie , że i za kolejne dziesięć lat gra będzie dostarczała odpowiedniej dawki rozrywki.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: orzeh »

Mi też się wydaję że Tikal, mechanicznie, przetrwał próbę czasu i myślę że tu bardziej chodzi o "suchość" wydania tej gry, co z tego że mapa jest całkiem niezła kiedy przesuwamy większe i mniejsze sześciany i graniastosłupy, gra moim zdaniem ma duży potencjał na wydanie typu "woow" (wiem że istnieje francuskie wydanie, które już jest milsze dla oka ale chciałbym żeby to poszło jeszcze "dalej" ;) )
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 302 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kdsz »

Czołówka moich ulubionych gier (z wyjątkiem Zamków Burgundii, Londynu i Nations) to tytuły mające conajmniej 8 lat:

Brass /2007/
Cywilizacja: Poprzez Wieki /2006/
Steam /2009/
Puerto Rico /2002/
Wikingowie /2007/
Wsiąść do pociągu /2005/
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

Wg mnie Puerto Rico przetrwało. Za to z Twojej listy na minus bym dał zdecydowanie WP konfrontacja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

Wiadomo, co głowa to opinia, ale co się zestarzało w Konfrontacji? ;) Poznałem tę grę z rok temu i uważam, że jest ZNAKOMITĄ dwuosobówką ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:Wiadomo, co głowa to opinia, ale co się zestarzało w Konfrontacji? ;) Poznałem tę grę z rok temu i uważam, że jest ZNAKOMITĄ dwuosobówką ;).
To ogólne odczucie. W żadnej grze chyba nie będzie elementu, o którym powiemy, że teraz się tak nie robi (analogia do mody: kiedyś wszyscy Panowie obowiązkowo zakładali białe skarpetki do czarnych lakierek...brrr...teraz śmiało można powiedzieć, że już się tak nie robi - co nie oznacza, że za kilka lat to nie będzie szczyt mody - ponieważ moda jest idiotyczna).
Wracając do WP. Po prostu odchodząc od stołu po partyjce stwierdziłem, że gra już nie daje rady w konkurencji z współczesnymi tytułami. Nie jest zła ale teraz tego typu gra wg mnie nie miała by szans zrobić podobnej kariery jak WP kiedyś.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: cezaras »

Wyczuwam nieścisłość w definicji tematu...
Gra, która nie przetrwała próby czasu, to taka, w którą kiedyś grałem i mi się podobało, a teraz już nie chcę w nią grać

To, że ktoś dzisiaj zagrał w Puerto Rico i mu się nie podoba, to po prostu oznacza, że gra mu nie podpasowała.
Gdyby zagrał w rok wydania, to możliwe, że też by mu się nie spodobała.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

Po prostu odchodząc od stołu po partyjce stwierdziłem, że gra już nie daje rady w konkurencji z współczesnymi tytułami.
Ale mówimy tu o asymetrycznych dwuosobówkach na 30 minut - które gry tak bardzo "zjadają" Konfrontację ;)?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: DarkSide »

Na plus:

- Caylus
- Puerto Rico! :twisted:
- Jaipur
- Chinatown - najlepsza gra negocjacyjna
- Rój


Sugeruję by przeanalizować gry przynajmniej 15-letnie, bo dużo klasyków wyszło między 2002 a 2007 i lista się zrobi baaardzo długa
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:
Po prostu odchodząc od stołu po partyjce stwierdziłem, że gra już nie daje rady w konkurencji z współczesnymi tytułami.
Ale mówimy tu o asymetrycznych dwuosobówkach na 30 minut - które gry tak bardzo "zjadają" Konfrontację ;)?
Nie, mówimy powiedzmy o fillerach. Nie ma sensu tworzyć kolejnych podkategorii bo dość prosto można by stworzyć takie drzewko gdzie WP byłaby jedynym przedstawicielem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: warlock »

Nie no, Konfrontację można zestawiać ze Sztuką Wojny, Neuroshimą Hex!, Summoner Wars - tego typu grami ;). To nie filler w stylu Na Sprzedaż czy Prezenciku ;). Absolutnie rozumiem, że Ci się nie podoba, ale byłbym daleki od stwierdzenia, że się zestarzała ;).
Awatar użytkownika
mazylek
Posty: 193
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: mazylek »

El Grande - znakomita jako lekka gra rodzinna z interakcją która wciąga wszystkich graczy. Przy tej grze nie ma ziewania.
mazylek -> kolekcja -> sprzedam
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Nie zgadzam się, że gry legendy typu Talisman nie przetrwały próby czasu.
Jeżeli design z lat 80tych dostaje reedycje po reedycji to te gry zdecydowanie się bronią. Choćby samą liczbą sprzedanych kopii. Warto nadmienić, że większość graczy takiego Talismana to młodzież czyli przyszłościowa grupa.

Co na pewno nie przetrwało:
-hexowe gry wojenne (takie wydawnictwa jak Dragon czy GMT) - praktycznie cała kategoria powoli odchodzi w zapomnienie, a gracze są już starsi
-eurogry ze "średniej półki" (oceny 7,7+ na 10) - są Szybko wypierane przez bardzo podobne a nowsze tytuły (megahity 9 na 10 typu typu Puerto Rico, Eufrat i Tygrys jakoś przeżywają)
-gry bitewne w boxie bazujące na figurkach - zwłaszcza GW (np. Battle for Skull Pass, Macragge)- są po kilku latach zastępowane czymś z większą ilością detali
-gry LCG - nie trafiło ani do kolekcjonerów ani do wrogów kolekcjonerstwa (oprócz netrunnera bo broni się mechaniką)

-duże multiplayerowe gry strategiczne z czasem rozgrywki powyżej 4h typu Twilight Imperium- tu nie mam pewności ale silne przeczucie, że ostatnio szybciej wymierają gracze do nich
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2017, 10:59 przez DREADNOUGHT2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:Nie no, Konfrontację można zestawiać ze Sztuką Wojny, Neuroshimą Hex!, Summoner Wars - tego typu grami ;). To nie filler w stylu Na Sprzedaż czy Prezenciku ;). Absolutnie rozumiem, że Ci się nie podoba, ale byłbym daleki od stwierdzenia, że się zestarzała ;).
Nie no lightowy filler to to nie jest jasne ale jednak filler. I nigdzie nie napisałem, że gra mi się nie podobała. Była mocno przeciętna jeśli mam być szczery ale do niepodobania jeszcze dużo brakuje. Napisałem, że się zestarzała i to podtrzymuje :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kwiatosz »

Przyszedłem tu zaznaczyć, że od słów Detrytuska krwawi mi serce. Nie jakoś mocno, bo nie jestem autorem Konfrontacji, jednak troszku, troszku krwawi.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Olgierdd »

DREADNOUGHT2 pisze: -duże multiplayerowe gry strategiczne z czasem rozgrywki powyżej 4h typu Twilight Imperium- tu nie mam pewności ale silne przeczucie, że ostatnio szybciej wymierają gracze do nich
Nie należę do fanów tego typu gier, ale jest ich tak mało na rynku, że są grane choćby z braku zbyt wielu alternatyw :). A że przy okazji słyszy się na ich temat pochwały, to tylko lepiej dla ich graczy.
ODPOWIEDZ