Gra miesiąca - maj 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: kaimada »

Wątek podsumowujący miesiąc.

W maju rozegrałem 20 partii w 15 tytułów. Nie liczy się jednak ilość, a imponująca w tym przypadku jakość.

Do pełnego podsumowania i przemyśleń okołogrowych zapraszam na ZnadPlanszy.

Najwięcej partii (4): Robinson Crusoe. Mimo pełnej kooperacji, gra mi się podoba. Absolutnie nie jest tak trudna jak się wydawała na pierwszy rzut oka. Ciekawy przypadek tytułu gdzie tłumaczy się go dłużej niż rozgrywa właściwy scenariusz treningowy. Tutaj ogromne ukłony w stronę Kaczmara, który fenomenalnie wytłumaczył każdy aspekt Robinsona. Pierwsi Marsjanie, którzy niejako będą następcą "Przygody na przeklętej wyspie", mają wprowadzić do gry aplikację na urządzenia mobilne. Wydaje mi się to świetnym pomysłem, bo niepewności własnych wyborów i ciekawszych wydarzeń mi w Robinsonie trochę brakuje.

Nowość miesiąca: Concordia. Mac Gerdts to jeden z tych twórców, którzy tworzą gry specjalnie dla mnie. :wink: Teoretycznie fanem euro nie jestem, ale tutaj wszystko tak pięknie działa... Obawiałem się przeniesienia rondla na karty i oddania ich w ręce graczy, ale okazało się, że tytuł tylko na tym skorzystał. Nie jest to gra, która porwała mnie tak bardzo jak Imperial 2030, ale pewnie będzie częściej gościć na naszym stole, z racji prostoty i lepszego działania przy mniejszej liczbie osób.

Gra miesiąca: Twilight Imperium 3ed. Dobrze już wiecie, że ja TI3 kocham i jeśli tylko w to zagram, to dostanie nagrodę gry miesiąca. Zdecydowanie najlepszy tytuł 4X na rynku, najlepsza gra od FFG i generalnie najlepsza planszówka w historii! 8) Około sześciu godzin zmagań o dominację w galaktyce zakończone pełną asymilacją innych cywilizacji!

Rozczarowanie miesiąca: Jorvik. Drugi miesiąc z rzędu ląduje tu Jorvik. Myślałem, że po pierwszej partii oceniłem tę grę zbyt surowo, że zasługuje ona na drugą szansę i odkryję w niej coś nowego. Niestety okazało się, że Jorvik jest niezmiennie nudną i nieatrakcyjną dla nas grą. Owszem mechanizm worker placementowej licytacji jest bardzo ciekawy, ale w tym tytule nie ma nic innego... Podtrzymuję swoje zdanie - wolałbym wrócić po latach do Osadników z Catanu niż zagrać w Jorvika kolejny raz.

Powrót miesiąca: Mare Nostrum. Po kilku latach udało nam się usiąść do pierwszej edycji Mare Nostrum, z dodatkiem Mythology Expansion. Poprowadziłem swoją Grecję do do wojny z Rzymem. Moje Centaury dziesiątkowały kolejne rzymskie legiony, a w tym czasie Egipt z Atlantydą ścigały się o zbudowanie piramid, a Kartagina z Babilonem wznosili cuda i kupowali bohaterów... Atlantyda piramidy wzniosła, a Kartagina czwórkę bohaterów/cudów zakupiła. Ogłosiliśmy remis, gdyż według zasad pierwszej edycji liczy się kolejność budowy - tutaj został wybrany Hannibal przez Kleopatrę - ale według nowych zasad wygrywają piramidy. Chciałbym kiedyś wypróbować drugą edycję, ale nie jestem pewien, czy jej zawartość jest atrakcyjniejsza od naszej niemiecko-francuskiej edycji z angielskimi tłumaczeniami i polską instrukcją. :mrgreen:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: hipcio_stg »

Maj u mnie mniej obfity w granie 16 partii w 11 tytułów.

Najwięcej partii (3) - Terraformacja marsa. Jak ja uwielbiam ten tytuł! Wszystko mi w nim pasuje. Nic, absolutnie nic mi w niej nie przeszkadza. Po dodrukowaniu funowskich korporacji zabawy przybyło. Czekam na oficjalne dodatki do gry!

Nowość miesiąca: Concordia. Zagrałem raz u kolegi w 5 os. i się zauroczyłem. Mimo długiego czasu rozgrywki od razu zapadła decyzja o zakupie. Druga partia na swoim egzemplarzu w 3 os. potrwała ok 90 minut z czego jedna osoba grałą pierwszy raz, ja z żoną drugi. Uważam, że gra jest świetna mechanicznie, a ciągła niepewność kto gdzie jest dodaje apetytu!

Gra miesiąca: Terraformacja marsa.

Rozczarowanie miesiąca: Puerto Rico. Nic tam nie ma emocjonującego. Nie rozumiem wysokiej pozycji w rankingach. Może to była pierwsza gra, która dostała tak wiele pozytywnych opinii, że do tej pory ją tam trzyma. Dziś gry wychodzą co chwilkę i wypierają poprzednie. Puerto Rico ma nasztaplowane opinii jeszcze na lata. Rozważam sprzedaż. Jest to pierwsza gra, którą kupiłem i rozważam sprzedaż. Muszę dać jej jeszcze jedną szansę, ale ciężko mi do niej usiąść.

Powrót miesiąca: Osadnicy z Catanu + Żeglarze. Nie przepadam, nie proponuję, nie lubię - wygrałem. Od wielkiego dzwona zagram w gronie mniej doświadczonych, natomiast ta gra trąci myszką. Wolę inne.

Smallworld - Ładna i pstrokata gra, która mechanicznie działa bardzo dobrze. Uwielbiam w tej grze "granie średniaka". To chyba najlepszy sposób na wygrywanie. Mnie nie bij, ja jestem mocno osłabiony, zobacz ile terenu kontroluje X...


Z kupionych do ogrania nadal czekają:
Zamki Burgundii
Red7

W drodze:
Dodatek public Services do Quadropolis.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Dwntn »

Mój Maj to 37 rozgrywek w 15 tytułów:


Najwięcej rozgrywek a zarazem powrót miesiąca: Onirim za sprawą aplikacji na tablet.


Nowości: Carcassonne Karczmy i Katedry, Castle: The Detective Card Game, The Draugr, Ascension: Dreamscape, Ascension: Storm of Souls, Exodus: Proxima Centauri, Orleans: Inwazja


Powroty: Orleans, Istambuł

Zawód miesiąca: Exodus: Proxima Centauri - Gra z wysokimi aspiracjami mierząca gdzieś pomiędzy Twilight Imperium a Exodus. Niestety miara niecelna, strzał poleciał w otchłań kosmosu i wyszedł nijaki produkt z mieszaniną rozwiązań z kilku innych gier oraz niespójnych zasad, które miejscami są zbyt uproszczone a gdzie indziej zbyt skomplikowane jak na tak prostą kalkę innych znanych gier.


Gra miesiąca: Ascension (seria) - jak dla mnie zdecydowanie najlepszy deckbuilder na rynku.
kaimada pisze:
Gra miesiąca: Twilight Imperium 3ed. (...) Zdecydowanie najlepszy tytuł 4X na rynku, najlepsza gra od FFG i generalnie najlepsza planszówka w historii! 8)
No ba! Królem wszystkich gier może być tylko jedna gra i jest nią Twilight Imperium :)

- K.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: splocki »

Nowości: Ascension: Realms Unraveled, Ascension: Gift of the Elements.
Stałe pozycje: Puerto Rico, Race for the Galaxy
Powroty: Stone Age, Qwixx, List Miłosny
Gra miesiąca: Ascension (seria) - jestem tego samego zdania co @Dwntn. Zajebiście się w to gra. Mam już trzy dodatki.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: kastration »

Gra miesiąca, a tym samym kwartału to Terraformacja Marsa. Z dodatkowymi korporacjami dodatkowe smaczki.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: cezner »

W maju poznałem Gallerista. Jakoś tak wcześniej się nie złożyło. No i skończyło się na 6 rozgrywkach i zakupie własnego egzemplarza.
Gra miesiąca: Gallerist
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Pan_K »

Maj przyniósł 25 rozgrywek w 10 tytułów.
Najgorszy pod tym względem miesiąc od września zeszłego roku :(

Najwięcej partii nominalnie zaliczyło Liberty or Death (11), choć w praktyce liczyłem jeden wieczór nad grą jako jedną partię. Nie do końca pokrywa się to z praktyką, bo LoD stało rozłożone na stole niekiedy po dwa, trzy dni.
LoD to mój pierwszy COIN (nie licząc wstępnego "obmacania" systemu przy Cuba Libre, ale to było tylko praktycznie rozpoznanie, z czym to się je). Teraz dopiero poznaję tę grę i ten system. Dostrzegam wiele głębi w mechanice i duże możliwości rozgrywki. Na razie jednak grywam tylko solo, a taka rozgrywka jest uciążliwa, szczególnie dla początkującego. Zbyt wiele informacji na raz do zapamiętania. Dlatego czekam na możliwość rozegrania partii w przynajmniej dwie osoby (optymalny byłby skład czteroosobowy), by poczuć pełną satysfakcję z rozgrywki. I ją ocenić.
Zapowiada się dobrze, choć na początek obsługa gry przy samotnych partiach mocno nużąca.

Z ciekawostek rozegrane dwa pierwsze miesiące Pandemii Legacy. Pierwszy miesiąc z palcem w nosie. Drugi miesiąc - gra nas zjadła tuż przed końcem. Kolejny gracz wynalazłby szczepionkę, ale zanim miał szansę - łańcuch epidemii rozniósł nas w pył...

Na stół powróciła również Wybuchowa Mieszanka. Niewątpliwie za zasługą apki na telefon. Dwie partyjki z córą oboje wspominamy bardzo dobrze (partii na telefonie nie liczę)...

Do kategorii "powrót" trzeba zaliczyć też Red7 (3). O dziwo, okazało się, że najlepsza żona nie znała wcześniej tej gry, a spodobało jej się :)

Poza tym grane: Wyrocznia Delficka (2) i po razie Fasolki, Colt Express, Domek, Mr. Jack i TtA.

Grą miesiąca pozostaje chyba Pandemia Legacy, za najwięcej rodzinnie przeżytych emocji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Dellas »

Ten miesiąc można uznać za bardzo udany. Wyszło tego równe 50 rozgrywek w 18 tytułów.

Nowości:
- Great Western Trail - po jednej rozgrywce mam mieszane uczucia. Gra to zlepek bardzo wielu mechanik i trudno mi obecnie stwierdzić czy wszystkie zgrabnie się ze sobą zazębiają. Potrzebowałbym jeszcze co najmniej raz zagrać. Pytanie czy znajdę na to ochotę. Nie wiem...
- Cyklady z dodatkiem Tytani - pierwsza gra z dodatkiem i... no właśnie wyszło średnio. Wszyscy chwalą dodatek a tutaj taka padaka. Być może dlatego, że graliśmy od razu wariant drużynowy na 6 graczy. W każdym razie dodatkowi dam jeszcze szansę.

To na co warto zwrócić uwagę w tym miesiącu to: Hansa Teutonica, Scythe, Cyklady, Eclipse, SeaFall, Rebelia, Great Western Trail, Terraformacja Marsa.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: mat_eyo »

Maj świetny pod względem rozgrywek, pobiłem swój rekord ;) 48 partii w 17 gier. Najwięcej w Zamki Burgundii i Rosyjska Ruletka: Mistrzostwa Świata (po 7).

Nowości:
-Lords of Hellas (prototyp) - (+) Niesamowite, jak bardzo podoba mi się ta gra biorąc pod uwagę, jak bardzo nie w moim stylu jest. Najlepsze Dudes on the map w jakie grałem. Scythe chciałoby być LoH, Blood Rage poszedł pod młotek. Dla tej gry zaprzedałem duszę diabłu (czyt. założyłem profil na kickstarterze) i odliczam dni do startu kampanii.
-Kanagawa - (+) Gra jest szybka, można wytłumaczyć i zagrać w 45 minut, jednak nie jest prosta. Niby to tylko dobieranie kart i robienie z nimi jednej z dwóch dostępnych rzeczy, ale kryje się za tym jakaś niewytłumaczalna głębia ;) Jasne, można radośnie grać na pałę i coś tam się zrobi, jednak dobry gracz nas wtedy zdubluje. Wielkie zaskoczenie i cenny nabytek w kolekcji.
-For Sale - (+) Ależ to jest dobre! Gra, która ogranie do sześciu graczy, potrwa 15 minut i nie będzie głupawa ani prostacka? Brzmi jak utopia, ale jednak w tym małym pudełku pełnym badziewnych żetonów kryje się czysta magia. W takie imprezówki to ja mogę grać bez marudzenia.
-Dominion: Imperium - (+/-) Dużo zmian, niektóre łamią schludną mechanikę podstawowego Dominiona. Niektóre nowości od razu mi się spodobały (Zdarzenia!), inne wzbudzają mieszane uczucia. Muszę pograć więcej, ale pierwsze wrażenie raczej na plus.
-Rosyjska Ruletka: Mistrzostwa Świata - (+/-) Bardzo chciałem, żeby ta gra mi się nie spodobała. Miałem nadzieję, że będę mógł ją utopić w fali krytyki. Chciałem dojrzale potępić jej głupawy temat. Niestety nie mogę. To jest sprytna, klimatyczna (sic!) i emocjonująca imprezówka, która w swojej kategorii wypada bardzo dobrze. Więcej w recenzji, która na dniach powinna pojawić się na ZnadPlanszy ;)
-Obecność - (-/+) Kolejna prostsza gra w tym zestawieniu (pokłosie majówkowego wyjazdu ze znajomymi). Ciekawe, przyjemnie grało mi się zarówno Obcym jak i Rozbitkiem. W ostatnich rundach jest sporo emocji, ale jakoś za mało w tym wszystkim gry. Najfajniejszy patent, czyli podsłuchiwanie rozmów Rozbitków przez Obcego w mojej grupie kompletnie nie działał, a najlepsze wyniki osiągali oni, kiedy w milczeniu każdy grał swoje. Dla mnie bardziej ciekawostka, ale mniej ograni znajomi byli zachwyceni.
-Jorvik - (-/+) Miesiąc bez Felda to miesiąc stracony. Tym razem lżej, z licytacją, która rozwiązana jest bardzo sprytnie i zamiast jak zwykle mnie odrzucać, przyciąga do tej gry. Niestety poza licytacją jest tylko bardzo proste zarządzanie surowcami. Gra jest ok, ale szału nie robi. Jednak ta sprytna licytacja gwarantuje jej kolejne wizyty na stole.
-Hansa Teutonica - Bez oceny, bo chyba pierwszy raz w życiu tak mocno pokręciłem zasady podczas tłumaczenia. Graliśmy kompletnie źle, ale dwie rzeczy mogę napisać. Jest koszmarnie sucho, ale mechanika mnie intryguje i nie mogę się doczekać kolejnej partii, tym razem z prawidłowymi zasadami.


Stali bywalcy:
- Zamki Burgundii, Tajniacy, Wyrocznia Delficka, Trickerion.

Powroty:
-Trajan, Pory Roku, Bang! Kościany, Blood Bowl - Menedżer Drużyny, Osadnicy z Catanu.

Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: Kanagawa - Nie spodziewałem się tak dobrej gry w tym małym, cukierkowym pudełku. Świetna żeby skończyć spotkanie z planszówkami, świetna, żeby je zacząć, świetna do zagrania czekając na kogoś. Po prostu świetna.

Gra miesiąca: Lords of Hellas - Zastanawiałem się, czy to nie przesada, po jednej rozgrywce i to w prototyp. Jednak gra jest świetna i zasługuje na wyróżnienie.

Rozczarowanie miesiąca: Tym razem brak. Może tylko niedosyt, że pomimo kilku partii w Trickeriona nadal nie udało się zagrać w wariant zaawansowany :/
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Dellas »

-Hansa Teutonica - Bez oceny, bo chyba pierwszy raz w życiu tak mocno pokręciłem zasady podczas tłumaczenia. Graliśmy kompletnie źle, ale dwie rzeczy mogę napisać. Jest koszmarnie sucho, ale mechanika mnie intryguje i nie mogę się doczekać kolejnej partii, tym razem z prawidłowymi zasadami.
No właśnie. Na Pyrkonie tłumaczyły nam 3 osoby i wszystkie źle. Ale po kolejnych 2 rozgrywkach, gdzie kazdy wiedział co robi, grało się coraz lepiej. Owszem to gra tak sucha że ociera się o abstrakt. Jednak jak na grę euro jest bardzo kompetytywna co dla mnie jest dodatkowym plusem.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Apos »

25 rozgrywek w 17 tytułów
Najwięcej partii: 7 cudów Pojedynek: Panteon (4), Race for The Galaxy (4)


Nowości:
  • Century: Spice Road (+--), 'Słynny' Splendor killer. Tak samo nudny, ale jest trochę lepiej. B. ładna oprawa wizualna i poprawne wykonanie. Mechanicznie niestety bez zachwytów i nie wciąga. Są lesze gry typu filler, bądź level-entry.
  • Dominant Species (++), w końcu udało mi się poznać ten tytuł i nie zawiodłem się. Bardzo mocna i mózgożerna gra. Może nie do częstego grania, ale chętnie zobaczę DS ponownie na stole ;).
  • Madeira (+++-). Tytuł z serii What's Your Game? Jeden z najcięższych tytułów, które grałem. Mało intuicyjna instrukcja oraz początkowe wrażenia z gry odrzuciły mnie i dziewczynę od tego tytułu dwukrotnie. Za trzecim podejściem i po kilku rundach wszystko staje się jasne, klarowne, gra wciąga, mechaniki się zazębiają, głowa paruje i o dziwo nie ciągnie się - co dla mnie jest dodatkowym plusem. B. fajny tytuł
  • Pandemic Legacy: Season 1 (++++!). Wow... Emocje nie do opisania. Rozgrywka w której miałem przyjemność brać udział była niesamowita, a zwycięstwo zdobyte rzutem na taśmę w ostatniej rundzie niezapomniane, głównie dzięki moim współgraczom. Fabuła w grze planszowej - tego mi brakowało. Przygoda do której chce się wracać i wracać oraz dowiedzieć co się wydarzy dalej - niczym z b. dobrym serialu, gdzie to my jesteśmy głównymi bohaterami. Rozgrywka ta uświadomiła mi również jak bardzo brakuje mi dobrego i klimatycznego ameri w mojej kolekcji oraz że trzeba częściej sięgać do gier spoza kategorii 'euro'.
  • ZhanGuo (++) Kolejny tytuł z tej samej serii co Madeira. Miła, przyjemna i wymagająca gra - w sumie tego się spodziewałem i to dostałem.

Stali bywalcy:
  • 7 Cudów Pojedynek: Panteon (+++)
  • Kawerna (+++)
  • Grand Austria Hotel (+)
  • Steam (++)
  • Epoka Kamienia (+++)
  • Rosyjskie Koleje (+++-), a z dodatkiem NK (+++)
  • Railroad Revolution (++)
  • Yamatai (+)

Powroty:
  • Food Chain Magnate (+--) powrót po roku, gra z b. dużym potencjałem - wymaga zasad fanoskich, aby naprawić wiele wad. Dodatkowy minus za estetykę gry.
  • Race For The Galaxy (+++-) wspaniała karcianka
  • Patchwork (++/-) a pierwszym razem nie przypadł do gustu, teraz o wiele lepiej. Przyjemna gra
  • Zamki Szalonego Króla Ludwika (++-) miły, szybki filler z dobrą mechaniką i ładną oprawą wizualną

Gra miesiąca: Pandemic Legacy: Season 1
Nowość miesiąca: Pandemic Legacy: Season 1
Powrót miesiąca: Race For The Galaxy
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: cezner »

Apos pisze: Food Chain Magnate (+--) powrót po roku, gra z b. dużym potencjałem - wymaga zasad fanoskich, aby naprawić wiele wad. Dodatkowy minus za estetykę gry.
O jakie to zasady fanowskie chodzi? Bo muszę przyznać, że nie bardzo widzę potrzebę wdrażania jakichś dodatkowych zasad.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Apos »

cezner pisze:
Apos pisze: Food Chain Magnate (+--) powrót po roku, gra z b. dużym potencjałem - wymaga zasad fanoskich, aby naprawić wiele wad. Dodatkowy minus za estetykę gry.
O jakie to zasady fanowskie chodzi? Bo muszę przyznać, że nie bardzo widzę potrzebę wdrażania jakichś dodatkowych zasad.
Balans kart i wprowadzenie dynamiki do dość monotonnej rozgrywki w początkowych fazach gry:
- dostępne bonusy są losowane i dostępne w liczbie zależnej od ilości graczy
- zdobyte bonusy, które działają przez całą grę, a nie są jednorazowymi trzeba zagrać jako normalną kartę aby był aktywne przez co niweluje się efekt kuli śnieżnej (m.in. zamiast popularnego wariantu wywalenia bonusu CEO +50% za posiadanie 100$ jako pierwszy lub zmiany tego na jednorazowy bonus)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Wincenty Jan »

NOWOŚCI

GWIEZDNE WOJNY REBELIA - Obawiałem się, że ta gra wywoła we mnie takie same odczucia jak Imperium Atakuje, uczucie znudzenia i marnowania czasu na marketingową wydmuszkę doprawione przerostem formy nad treścią. Rozumiem wielu zwolenników Imperium ale według mnie to przereklamowana gra. W Rebelii dostslem wszystko to czego szukałem od dłuższego czasu: sprawnie naoliwioną hybrydę kilku mechanik. Jako typowy euro gracz nigdy nie rozumiałem co gracze mają na myśli mówiąc o "epockosci" rozgrywki. Teraz już rozumiem. Odnalazłem swoją "epicką" grę i mam nadzieje, że nie są to tylko pierwsze pozytywne wrażenia , które z czasem zamienią się w co najwyżej pozytywną opinię. Gra wskakuje na moje TOP10. Bardzo prawdopodobne , że zadomowi się na podium. (+++)

FUSE - a to takie miłe zaskoczenie... nie miałem wielkich oczekiwań, a gra mnie pozytywnie zaskoczyła i z wielką chęcią zagram. Gra ma jeden minus... wciąga! :D (++-)

SZALONA MISJA - cholera! Dobre to! Spodziewałem się banalnej gierki, a gra okazała się wymagająca! Przynajmniej jak na moje nikłe zdolności "rysownika" (+--)

TIMELINE WYNALAZKI - co tu dużo pisać... uwielbiam wszystkie Time i Card Line. Wiem, to tylko filerek z ograniczoną regrywalnością ale mam wielką słabość do tej serii (+++)

ANACHRONY - kolejna rewelacja minionego miesiąca. Wspaniale Euro, wspaniala mechanika i do tego kapitalnie wydane. W moim rankingu, ten tytuł to mniej więcej poziom Galerista. (+++)

PĘDZĄCE ŚLIMAKI - można zagrać jako filerek ale po co skoro są lepsze? Już wystarczy tej sagi pędzących zwierzątek. Ciekawe czy doczekamy się wersji "Pędzące Koguty Legacy..." (---)

SHIPYARD - bardzo dobre euro. Nie jest to tytuł genialny ale wystarczajaco dobry aby został w kolekcji i kiedyś ,jak będę miał z kim w niego grać , będzie często trafiał na stół. (+++)

EUPHORIA - sam nie wiem co mam o tym myśleć. Jedna partia to za mało abym przekonał się lub zniechęcił do tego tytułu. Zdecydowanie chcę jeszczę zagrać o ile nadarzy się jeszcze okazja. Wielki ukłon za wykonanie i oryginalną tematykę. (++-)

FAR SPACE FOUNDURY - albo ja jestem głupi albo ta gra nie należy do ciekawych. Ci co mnie znają wiedzą, że nie grzeszę inteligencją i chyba nie zrozumiałem tej gry. Zdecydowanie dam jej kolejną szansę mając nadzieję, źe pozbędę się tego irytującego uczucia "co ja do cholery mogę tutaj zrobić?!" (---)

GROUND FLOR - ta gra powinna zajmować wysokie i pewne miejsce w 100BGG. Kilka banalnych akcji, które razem tworzą wymagająca mechanikę. Wspaniała gra. Ekonomiczna wersja Dominant Species. :wink: (+++)

POLOWANIE NA ROBALE - urzekła mnie ta gierka. Takie niby proste turlanie ale jednak jest tam miejsce na uruchomienie szarych komórek. Owszem, małej ilości szarych komórek ale za to w przyjemny sposób. Jako filer to dobry tytuł. (+--)

SCYTHE NAJEŹDŹCY Z DALEKICH KRAIN - nadal uwielbiam tę grę ale trochę mój zachwyt nad nią zmalał. Zagram zawsze i wszędzie ale już bez wypieków na twarzy i drżenia rąk. Z dodatku grałem , póki co, tylko Albionem i to "ni mniej, ni więcej" nadal ta sama bardzo dobra/ wybitna gra. (+++)

SHERIFF OF NOTTINGHAM - taka mała rewelacja... jak wszyscy się wczują w grę i w swoje role to byłbym w stanie bardzo wysoko ocenić na BGG. Zagrałem jedną, kapitalna partie ale domyślam się, że nie w każdym towarzystwie gra będzie tak sprawnie działać. Tak czy inaczej chcę jeszcze zgarać! (++-)

GWIEZDNE WOJNY PRZEZNACZENIA - gdyby ten system nie był tak drogi jak na moje możliwości finansowe to już bym miał startę boosterkow. No niestety...na pewne rzeczy nie mogę sobie pozwolić. Tak czy inaczej, bardzo przypadło mi do gustu. (++-)

TAJEMNICZE DOMOSTWO - dixit , który jest grą. Bardzo dobre. (++-)

WIKINGOWIE - gra nie urwała czterech liter ale też okazała się na tyle ciekawa, że z chęcią zagram jeszcze raz (+--)

VITICULTURE ESENTIAL EDITION + TUSCANY - mój znajomy powiedział, że po grach Pana Stegmaiera widać rozwój jego talentu. Podpisuje się pod tymi słowami. co grę jest lepiej. Oceniam grę po pierwszej rozgrywce i autor Scythe znowu urzekł mnie mwchaniką, wykonaniem i tematyką. Zawsze i wszędzie! (+++)

NOWOŚĆ MIESIĄCA jak wybrać nowość miesiąca z tak genialnych tytułów? Spokojnie min pięć powyższych tytułów na to zasługuje. Tytuł nowości miesiąca przypadnie jednak dla GWIEZDNYCH WOJEN REBELI, głównie za to, że gra, która nie jest euro grą, tak mnie do siebie przekonała.


STALI BYWALCY -

CARDLINE ZWIERZĘTA - po prostu Cardline... (+++)

KEYFLOWER - nadal do końca nie mogę się przekonać do tego tytułu ale bardzo lubie w niego grać (++-)

51 Master Set - Portalu! jeżeli będziecie pisali takie instrukcje i będziecie tak słowni jak kapitalne macie gry to zawojujecie świat, jeszcze bardziej niż do tej pory... (+++)

7 cudów Pojedynek - nadal doceniam (++-)

FIELDS OF ARLE - genialna gra, mój ulubiony Uve (+++)

THE OTHERS - bardzo dobra mechanika TOTALNIE nie mój klimat (++-)

ROBINSON CRUSOE - Portalu! ..... (+++)

ROLL FOR THE GALAXY - słabsza wersja genialnej karcianej gry (++-)

PODAJ DALEJ - jako gra, która rozpoczyna lub kończy spotkanie z planszowkami to bardzo przyzwoity tytuł (+--)

Ze stałych bywalców tytuł otrzymuje ROBINSON. Odświerzyłem grę po ponad dwóch latach i nadal sprawia tyle przyjemności co kiedyś.

Tytuł gry miesiąca zawsze wybieram pomiędzy jednym nowym tytułem , a jednym już wcześniej znamy. GWIEZDNE WOJNY REBELIA zostają moją grą miesiąca. Rewelacja. Po każdej partii mam ochotę na więcej! Dodam tylko, że raz przegrałem już w drugiej lub trzeciej rundzie... skończyliśmy grę po ok 10 min... :D po każdej rozgrywce, czy wygram czy przegram, jestem ciekaw jak można zagrać jeszcze inaczej... rozegrałem sześć partii , a nadal mam wrażenie,że niewiele wiem o grze!
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: dziobanes »

U mnie niestety niewiele grania, ale z braku czasu doceniłem szybką "kościankę" Dungeon Roll + dodatek z lokacjami z BGG

Nowością na stole jest Xia: Legends of a Drift System i jestem pewien że bardzo często będzie lądować na stole, genialny sandbox w kosmosie

Poza tym jedna rozgrywka solo w Emergence Event , coraz bardziej podoba mi się ten niezwykle trudny i jakże różniący się od multiplayerowej rozgrywki tryb

Mage Knight też trafił na stół , lecz niestety kolejne 2 porażki z Volkarem skutecznie obniżyły moje morale :lol:
Hyde
Posty: 54
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:41
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Hyde »

176 partii w 31 tytułów.

Najwięcej partii: Yōkaï no Mori(43).
Nowość: Roots of Mali, 1989: Jesień Narodów.
Powrót miesiąca: Keyflower

Gra miesiąca: Star Wars: Rebelia(2)
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: RE.Lee »

31 rozgrywek w 12 gier.

Najwięcej: Waka Tanka

Nowości: Kreus - piękna lekka kooperacja od CMON, Dogs of War - ciekawe mechanicznie i ślicznie wydane euro, też od CMON, Concept, Treasure Hunter

Powroty: Twilight Struggle, 7 Wonders

Udało się też skończyć kampanię Mythos Tales. Początku już nie pamiętam, więc spokojnie można grać drugi raz :lol:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Edwardo »

W maju 40 rozgrywek w 11 tytułów:

nowości na stole: Rój (18), Bang kościany (1), Boost (3), Odkrycia- dzienniki Lewisa&Clarka (1), Osadnicy- narodziny imperium (1),
gra miesiąca: Rój (18)- chcę biedronkę, komara i stonogę!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Deathhammer »

U mnie zdecydowanie Troyes, świetna gra, mimo że wolę bardziej klimatyczne i epickie gry to i tak bardzo mi się podoba. Jak na euro to zaskakująco duża dawka negatywnej interakcji co w moim przypadku jest zdecydowanie na plus ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: vinnichi »

U mnie złoty laur gry miesiąca przypadnie pierwszej poznanej osiemnastce czyli 1846. Takie rozgrywki pamięta się długo. Piękny wstęp do tego gatunku. Srebro należy się Chaosowi w starym świecie. Po rozczarowaniu blood raagem, pozytywnie mnie zaskoczył. Idealny balans między eurowatą ciężkością a radosną ameri rozwałką. Na trzecim miejscu Szogun, tutaj elegancja i prostota mechaniki czynią tę grę wyjątkową.

W powrotach Roads & boats czyli osły w natarciu i food chain magnate czyli osły na bułce z frytkami i piwem.
Standardowo jakość rozgrywek przerosła ilość.

Wyróżnienie dla Gejsz od NK za niespodziewanie ciekawą grę w tak małym pudełku
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Michał M »

Moje planszówkowe podsumowanie maja: http://metodymarnowaniaczasu.blogspot.c ... a-maj.html
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: kmd7 »

Maj to pierwszy miesiąc, w którym zacząłem notować moje gry na BGG. Wyszło mi 49 rozgrywek w 17 tytułów. Nie wierzę, ale statystyka nie kłamie.
Z tych 49 rozgrywek prawie połowa przypadła na 3 tytuły (moje nowości zresztą), każdą mogę uznać za grę miesiąca, bo każda jest kompletnie inną grą:

- Zamki Burgundii - 12 rozgrywek. Rewelacja (mój pierwszy Feld), zwykle grywam w dwie osoby, pewnie długo się nie znudzi.
- Martwa Zima, Długa Noc - 6 rozgrywek. Kupiłem, bo trafiła mi się okazja nie do odrzucenia :D. Raczej preferuję gry euro, ale tutaj klimat na stole i nad stołem dosłownie zabija. Dla mnie bomba! Gdyby nie to, że tylko w weekendy mogę zagrać we czwórkę, pewnie byłaby częściej na stole.
- Gejsze - również 6 rozgrywek, ale grę mam dopiero kilka dni. Świetny tytuł na błyskawiczną rozgrywkę, nawet z rewanżem. Przy minimalizmie tej gry ilość zabawy jest niewspółmiernie wielka.

Dopiero na 4 miejscu Agricola z 3 rozgrywkami. Sorry Uwe, w tym miesiącu Stefan górą, a z półki łypią Badacze Głębin ;)

Pozostałe tytuły: Kingdomino, O mój zboże, Wiek Złodziei, Micropul, Pory Roku, Star Realms, Tobago, 7 cudów Świata: Pojedynek, Carcassonne: Łowcy i Zbieracze, Colt Express, Neuroshima Hex, Najeżdźcy z Północy, Tzolkin.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2017, 22:51 przez kmd7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Bea »

W maju rozegrałam 29 partii w 19 grier. https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... 2017-05-31
Najwięcej partii: O mój zboże (4), 7 Cudów Pojedynek (3), Orlean (3).


Nowości:

Orlean - Świetny wórbuilding. I wcale mi nie przeszkadza że suchy, bo mechanika wyjątkowo dobrze hula, a wyciąganie meepli z worka to niebywała frajda. Jak dla mnie lepsze od Hyperborea, która przy Orleanie coś kuleje, albo jest słabo zbalansowana, albo nie wiem co. ;)

Karty Dżentelmenów - Do zagrania od czasu do czasu, w dobrym nastroju, w dobrej ekipie i przy dobrych trunkach może zadziałać.

Znak Starszych Bogów - Fajna turlanka w fajnym klimacie. Strasznie mnie ciagnie do takich gier ostatnio i chętnie bym kupiła, ale pewnie nie miałabym z kim w to grać, tak jak w Posiadłość Szaleństwa, która wkrótce pójdzie pod młotek. :cry:


Nowość i Gra miesiąca:
Orlean :!:

Powrót miesiąca: Tokaido


Rozczarowanie miesiąca: O mój zboże - ta gra wiele obiecuje, łańcuchy, kombinowanie... W rzeczywistości niewiele tego daje. Losowość powoduje, że najlepiej produkować byle gdzie i szybko budować randomowe budynki. Byle być pierwszym. Ta gra mnie frustruje. Dałam jej szansę ale chyba sprzedam. :evil:

Wydarzenie miesiąca: - Planszówkowa Majówka. 15 osób, 4 dni, ponad 100 gier do wyboru. Z czego sama zagrałam w 21. :D

Zajawka na czerwiec: - Ocaleni (już zamówione), i Lords of Hellas marzy mi się, tylko ta cena... :arrow:
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: charlie »

W maju ostro. Praktycznie każdy weekend grany w szerszym gronie, poza tym dużo też grania w tygodniu.

Nowości: Dice Masters Teenage Mutant Ninja Turtles: Heroes in a Half Shell Box Set, Marvel Dice Masters: Iron Man and War Machine Starter, Marvel Dice Masters: Defenders Team Pack.
Powroty: Stone Age, Zaginione Miasta, Fungi (Na Grzyby), San Juan, Havana, Abalone.
Stałe tytuły: Guillotine, Mundus Novus, Dominion, Smash Up, Cytadela, Biblios, Dice Masters, Seasons, Tajniacy, Jaipur, Love Letter, For Sale.
Najwięcej Partii: Zaginione Miasta/Dice Masters.
Powrót miesiąca: Havana.
Chwiler miesiąca: Fungi (Na Grzyby).
Nowość i zaskoczenie miesiąca: Dice Masters Teenage Mutant Ninja Turtles: Heroes in a Half Shell Box Set.
Gra miesiąca: San Juan.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1282 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: seki »

Mnie udało się rozegrać rekordową dla mnie ilość partii. Ilość partii 48 w 11 gier ale w tym aż 12 partii w plenerową grę Molkky. Oprócz tego najwięcej partii w 7 cudów pojedynek (7).
Trzy nowości: Zamki szalonego króla ludwika, Rój, Splendor
Nowość miesiąca: Zamki szalonego króla ludwika. Bardzo przyjemna gra. To chyba pierwsza gra, w której przegrana ani trochę mnie nie boli. Zawsze się cieszę, jak nie z wygranej, to ze swojego zamku :)

Plany na kolejny miesiąc: brak planów - drugie dziecko miało przyjść na świat już tydzień temu więc lada chwila pojawi się na świecie, a wtedy będę grać głównie w pieluchy, grzechotki itp zabawki. Ale są też plusy... rodzina się powiększa a za kilka-kilkanaście lat aby pograć w 4 osoby nie będę musiał wychodzić z domu ;)
ODPOWIEDZ