Gra miesiąca - lipiec 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Galatolol »

Wklejajcie obrazki w spojlery, bo się strona rozjeżdża.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: warlock »

Tylko jeden kolega wstawił gigantyczny obrazek i się rozjechało :).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: mat_eyo »

Trend coraz większej liczby rozgrywek utrzymany, ale lipiec był niesamowity - 79 (!) rozgrywek w 23 gry. Najwięcej we Władców Podziemi (12), Gejsze (10) i Automobiles (9)
Nowości:
-Dungeon Lords - (+) Vlada, ty skubańcu! Świetna gra, bałem się, że będzie zbyt podobna do Pupili, ale jest na tyle inna, że obie mogą być w kolekcji. Ciasna, z programowaniem akcji, czacha dymi od liczby decyzji do podjęcia. Plus humor i tona klimatu, świetna gra.
-Odlotowy Wyścig - (+) Lekka kościanka z budowaniem silniczka i manipulacją kośćmi. Składanie swojego pojazdu i głowienie się, jak go później schłodzić, żeby jechał daje sporą frajdę.
-Wielka Wystawa Dinozaurów - (+/-) Ile to układanie szkieletów z kostek daje frajdy! Prosta, szybka, jednak angażująca i przyjemna gra. Niestety karty Paleontologów wyglądają na średnio zbalansowane.
-Vikings Gone Wild - (+/) Połączenie deck buildingu z budową i grą stołem. Przyjemne, jednak w żadnej ze składowych części nie jest wybitne. Solidny produkt, nic więcej, nic mniej.
-Carson City - (+/-) Solidne euro, jednak nie rozumiem, skąd nad tą grą tyle zachwytów. Gameplay momentami mnie męczył, a wariant ze strzelaninami z użyciem kostek nie przystoi do gry ekonomicznej.
-Obecność: Eksploracja - (+/-) Must have dla fanów podstawki. Nowy zestaw kart jest lekko bardziej skomplikowany od tych z podstawki, daje też Rozbitkom mocno popalić. Biorąc pod uwagę, że karty z dodatku i podstawki można niemal dowolnie mieszać, otrzymujemy ogromny zastrzyk regrywalności. Jeśli jednak kogoś podstawka nie przekonała, to dodatek nie zrobi tego tym bardziej.
-Valeria: Card Kingdoms - (-/+) Dla początkujących może być interesująca, dla mnie to w zasadzie Catan na sterydach. Plusik za to, że jednak sterydy dodały kilka bajerów, jednak nic, co by mnie porwało.
-Gierki Małżeńskie - (-) Gra triviowa dla par, bardziej jednak zabawa, niż gra.


Stali bywalcy:
- Zamki Burgundii, Automobiles, Trajan, Gejsze, Tajniacy, Pory Roku, The Networks.

Powroty:
-Tezeusz: Mroczna Orbita, Kupcy i Korsarze, Villages of Valeria, Lewis & Clark.

Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: Władcy Podziemi - Cudowna gra, Chvaatil w najwyższej formie. Mógłbym nie wstawać od stołu!
Gra miesiąca: Tezeusz: Mroczna Orbita - Radość podwójna, bo Tezeusz wrócił nie tylko na stół, ale też do kolekcji. Ta gra jest genialna, jak dla mnie wciąga NHexa nosem. Mógłbym grać i grać!

Radość miesiąca: Lipiec był miesiącem powrotów wcześniej sprzedanych gier do kolekcji. Kupiłem ponownie Mage Knight'a, Pupili Podziemi, Tezeusza, Dziedzictwo oraz Kupców i Korsarzy.
Rozczarowanie miesiąca: Raczej brak, może jedynie fakt, że od odkupienia MK nie rozłożyłem go jeszcze na stole.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: omam »

grane było: Clash of Cultures, Archeology, Red 7

powiem krótko Clash of Cultures - jak dla mnie najlepsza gra cywilizacyjna, 4 X w pełnej
rozciągłości, wielkie brawa, tylko szkoda, że tak rzadko mogę zagrać w ten tytuł.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: maciejo »

0 gier, urlop 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: warlock »

maciejo pisze:0 gier, urlop 8)
A to nie powinna być odwrotna korelacja ;)?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze:A to nie powinna być odwrotna korelacja ;)?
Nie. Ja miałem taki czerwiec. Wyjazdy - szczególnie te z aktywnym spędzaniem czasu - kompletnie nie sprzyjają graniu w planszówki. Przynajmniej z moich doświadczeń i z moich aktywności urlopowych:

1. Żagle - w dzień nie ma czasu, a wieczorem śpiewa się szanty, albo ma się nocną wachtę na morzu. Dodatkowo - zwykle nie ma miejsca na rozłożenie sensownego tytułu.

2. Nurkowanie - po 1. zwykle nie ma miejsca w bagażu. Po drugie - w dzień nurkujesz/gadasz co widziałeś pod wodą. Wieczorem - wszyscy chcą jak najszybciej położyć się spać. (pić nie wypada, bo można łatwiej dostać DCS-a)

3. Góry - W dzień łazisz, a pod koniec dnia wszyscy są tak zje#@ni, że idą spać po jednym piwie.

Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że jestem już za stary, ale tak wyglądały wszystkie moje wyjazdy w ostatnich trzech latach. Przestałem w ogóle zabierać ze sobą planszówki. Nawet Tajniaków przestałem ze sobą wozić. :D
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: maciejo »

Gizmoo pisze:
warlock pisze:A to nie powinna być odwrotna korelacja ;)?
Nie. Ja miałem taki czerwiec. Wyjazdy - szczególnie te z aktywnym spędzaniem czasu - kompletnie nie sprzyjają graniu w planszówki. Przynajmniej z moich doświadczeń i z moich aktywności urlopowych:

1. Żagle - w dzień nie ma czasu, a wieczorem śpiewa się szanty, albo ma się nocną wachtę na morzu. Dodatkowo - zwykle nie ma miejsca na rozłożenie sensownego tytułu.

2. Nurkowanie - po 1. zwykle nie ma miejsca w bagażu. Po drugie - w dzień nurkujesz/gadasz co widziałeś pod wodą. Wieczorem - wszyscy chcą jak najszybciej położyć się spać. (pić nie wypada, bo można łatwiej dostać DCS-a)

3. Góry - W dzień łazisz, a pod koniec dnia wszyscy są tak zje#@ni, że idą spać po jednym piwie.

Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że jestem już za stary, ale tak wyglądały wszystkie moje wyjazdy w ostatnich trzech latach. Przestałem w ogóle zabierać ze sobą planszówki. Nawet Tajniaków przestałem ze sobą wozić. :D
:D Trafiłeś w sedno tarczy !
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Mateez »

Jakie uzyskujecie wyniki punktowe w Uczcie
:)
Zaryzykuję odpowiedź...
Rekord to chyba 124 punkty, ale przeważnie ok. 90.
Pewnie niezbyt wysokie, ale ciągle odkrywamy i bawimy się ta grą.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Michał M »

Markk786
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2017, 04:56

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Markk786 »

Champions of Midgard.....great..!
DiagnosisDrug Costsubchorionichemorrhage
Ostatnio zmieniony 14 sie 2017, 08:52 przez Markk786, łącznie zmieniany 1 raz.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: buhaj »

60 gier w 19 tytułów
Nowości:
- The Gallerist (6 gier) (+++) Gra doskonała. Jestem nią zauroczony. I co ważne spodobała się żonie. Wziąłem tę grę na wyjazd w góry z nadzieją chociaż jednej partyjki a tu już zagraliśmy trzy razy. Pomyslcie: powrót z pięknych gór, piwo w ręku (niezłe IPA), Gallerist na stole i żona która okazała się dobrym graczem. W pierwszej grze "zrobiła" 109 pkt, w drugiej już 123.
- Chaos w starym świecie (1) (++) Świetna gra. Jest w niej wszystko co kocham w grach i tylko nie wiem dlaczego wcześniej w nią nie grałem.
- Rattus (1) (+/-) Grało się nieźle ale w wersji podstawowej trochę losowo.
- "Lądek Zdrój - gra planszowa" (1) Znaleziona w kawiarni w Lądku. Typowa gra rzuć kością i przesuń się o tyle miejsc do przodu. Jedyny plus to autentyczne miejsca na planszy. Oddające zabudowania Lądka Zdroju.
- Szybkie kubki (2 gry) (+/-) Typowa zręcznościówka.
- Pszczółki (5) (+) Gra raczej dla dzieci. Nieźle pomyślana aby ćwiczyć pamięć wzrokową i sekwencyjną.

Stali bywalcy:
- Zakazane Gwiazdy (2) (+++) Udało się zagrać w cztery osoby (na wspaniałej mysłowickiej imprezie) i znowu dotarło do mnie jak to inna gra niż na dwie osoby. Już na starcie źle rozłożyłem swoje siły i do końca gry walczyłem o przetrwanie. Cudem i cwaniactwem udało się zająć drugie miejsce.
- Great Western Trail (1) (+++) Mój ścisły top gier. Po tylu grach nadal czuje ogromną przyjemność z gry.
- Ocaleni (6) (++) Grę wziąłem na wyjazd w góry z gronem znajomych i świetnie się spisała.
- Cyklady (1) (++)
- Gejsze (9) (++)
- Gears of war (1) (++)


Powroty:
- Capital (5) (++) Ależ to jest dobra gra. Wziąłem ja na wyjazd w góry i wskakiwała na stół po Ocalonych. Można pomóżdżyć i trwa to około 45 minut. Rewelacja.
- Time Stories: Sprawa Marcy (2) (+++) Gramy w typowo rodzinnym gronie: Ja, córka i żona. Mnóstwo emocji i klimatu. Kapitalna pozycja.
- Tajniacy (2) (++).
_ Dixit (2) (++)
- Remik (9) (+/-) Na wyjeździe z żoną. Uwielbia tę grę więc w ramach umowy małżeńskiej (ona ze mną w Gallerista) rozgrywamy partie za partią. Oczywiście wieczorkiem po powrocie z gór :wink:
- 5 sekund (1) (+/-)
- Yenga (3) (+/-)


Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: The Gallerist. Nic dodać nic ująć.
Partia miesiąca: Zakazane Gwiazdy. Gra w cztery osoby to inny wymiar tej gry.
Gra miesiąca: The Gallerist. Nic dodać nic ująć
Największy pozytyw miesiąca: Żona lubi Gallerista i co ważne gramy w niego w pięknych okolicznościach przyrody (na tarasie w leśnej głuszy, wciśniętej w zapomnianą dolinkę w Katach Bystrzyckich, gdzie nie dosięga internet i sieć telefoniczna :wink: ).
Rozczarowanie miesiąca: brak
Plany na sierpień: Dalszy ciąg pobytu w górach. Dalsze ogrywanie WIADOMEJ GRY :wink: . Po powrocie do domu rozwikłać Sprawę Marcy (dwa razy polegliśmy). Rozwikłać instrukcję Pierwszego Marsjanina oraz wrzucić na stół Rebelię.

Pozdrowienia z gór :D
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Dwntn »

W lipcu w moim wypadku doszło do załamania trendu, gdyż pomimo dobrego czerwca, lipiec zakończyłem raptem z 37 rozegranymi partiami w 18 tytułów:


Nowości: Burning Suns, Nemo's War, Valeria: Card Kingdoms, Gaja Project, Spoils of War, Kosmopolis, Mangrovia, Spartakus, Kingdom Builder, The Godfather: Corleone's Empire, Multiuniversum, Epic Naval Battles (prototyp).

Najwięcej partii: Koi-Koi(8), Nemo's War (5), Burning Suns (3)


Powroty: Koi-Koi


Gra miesiąca: Pomimo dużego dylematu czy bardziej spodobało mi się Burning Suns czy Nemo's War, ostatecznie tytuł gry miesiąca przyznaję właśnie Nemo's War, a dlaczego - to możecie przeczytać na moim blogu >>> LINK <<<

Pozdrawiam,

- K.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Ascalogan »

Dwntn pisze:Gra miesiąca: Pomimo dużego dylematu czy bardziej spodobało mi się Burning Suns czy Nemo's War, ostatecznie tytuł gry miesiąca przyznaję właśnie Nemo's War, a dlaczego - to możecie przeczytać na moim blogu >>> LINK <<<
Spoils of War nie miało szans? :D

Dla mnie grą miesiąca zostają Kowale Losu. Nie było to najlepsza gra w jaką grałem w lipcu, jednak przypadła do gustu w każdej grupie, z którą grałem. Do tego w tę pozycję rozegrałem najwięcej partii, więc tytuł jej się należy :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: KamradziejTomal »

U nas całkiem nieźle 32 partie w 11 tytułów - w zasadzie standardowo, fajnie że kilka partii udało się w większym gronie na wakacjach rozegrać :)

Najczęściej męczone: Jaipur - miłe, fajne, bardzo dobre na wakacje. W sam raz jak nie ma za bardzo co robić, czasu nie ma za wiele a chciało by się w coś zagrać.

Po raz pierwszy na stole (Stukali): Wojownicy podziemi - na razie tylko w dwuosobowym składzie, co już dawało sporo frajdy. Myślę że ta gra ma potencjał być naprawdę świetna do gry ze znajomymi, żeby po prostu wypić piwko i przeżyć przygodę w lochach wypełnionych armią goblinów (i jednym mieczem ;) ).

Nigdy nie umiera: Marco Polo - czy muszę jeszcze raz chwalić tę grę pod niebiosa? No cudo po prostu, wciąga nawet niedzielnych graczy w wieku 40+, jeśli jeszcze nie macie, to NA CO CZEKACIE?

Powróciło zza światów: Statki, Łupy, Kościotrupy - naprawdę mam słabość do tej gry ale aż się prosi o nowe scenariusze, karty, itp. Z jednej strony za długa (dużo czasu na setup i grę) a z drugiej za krótka (ledwo uciułany okręt a tu już koniec gry).

Reszta stawki to: Kakao, Splendor, Dominion, Faza, Tzolk'in, Wyspa Skye.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: kmd7 »

48 rozgrywek w 16 tytułów, w większości lekkie, łatwe i przyjemne, tak urlopowo:
Robinson Crusoe - 12 partii - moja nowość i tytuł miesiąca - cud, miód i orzeszki, naprawdę bardzo miodna gra w każdej konfiguracji - od solo do 4 osób. Nawet osławiona instrukcja nie jest taka zła, szczególnie po obejrzeniu instrukcji wideo (dzięki, Kaczmar! :D)
SUPERHOT - 10 partii - w większości rozgrywki solo, nada się, jak nie mam czasu na coś dłuższego
Pocket Mars - 4 rozgrywki - póki co takie sobie, ale grałem tylko solo
A4 Quest i List Miłosny - po 3, nie odrzucają, ale i nie zachęcają
Dixit, Neuroshima Hex!, Taboo, Tzolk'in: Kalendarz Majów - po 2 - zagram zawsze i wszędzie
Badacze Głębin, Gejsze, Osadnicy:NI, Istanbuł, Najeźdźcy z Północy, Tobago, Waggle Dance - po 1 - patrz wyżej
Cortex Challenge - 1 partia - zagrałem przy trucku Rebela na Jarmarku Dominikańskim (pozdrawiam tłumaczącego i prowadzącego grę!) w trzyosobowym składzie, bardzo przekrojowym wiekowo 5-(!), 19-, i 45 lat - wszyscy dobrze się bawili. Wygrał dziewiętnastolatek, dwaj pozostali tuż za nim - ex aequo z połówką mózgu :D. Szybka i wciągająca, widać było, jaki typ zagadek komu bardziej pasuje. Nikomu natomiast nie pasowały karty bonusowe, ani razu nie zostały odgadnięte. Bardzo dobra alternatywa dla Dobble!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: charlie »

Nowości: Alchemicy, Detektyw Szczebrzeszyn.
Powroty: Abyss, Glory to Rome.
Stałe tytuły: Carcassonne, Havana, Dice Masters, Zaginione Miasta, Splendor, Fungi (Na Grzyby), Serce Smoka, Seasons, Jaipur, Love Letter, For Sale, Koryo.
Najwięcej Partii: Havana.
Powrót miesiąca: Abyss.
Chwiler miesiąca: For Sale.
Nowość miesiąca: Alchemicy - sama gra spoko, rozgrywka przyjemna, ale chyba można byłoby się pozbyć kilku elementów i trochę uprościć i praktycznie nie straciłaby zbyt wiele. Na razie graliśmy raz i to dawno temu, więc pewnie to nasza wina, ale obstawianie tych teorii - wydawało nam się, że coś tam nie klika (wszyscy obstawili pewnie, nikt nie stracił punktów), wkurza nieczytelność planszy.
Gra miesiąca: .
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: Edwardo »

Zaraz sierpień będziemy podsumowywać a ja jeszcze lipca nie ;)

zatem w lipcu 73 rozgrywki w 7 tytułów:

nowości na stole: Gejsze (7)- jakoś się nie mogę przekonać, w grze brakuje mechanizmu przybliżającego koniec gry co bywa nużące. Wiem, że zazwyczaj gra kończy się po maksymalnie trzech rundach ale i cztery czasem się zdarzały a perspektywa, że "będziemy tak grali do rana" nie jest fajna...
najwięcej partii: Neuroshima Hex z dodatkami (50)- absolutny miód!
Gra miesiąca: Rój z komarem (10)- Rój wygrał ten miesiąc bo wstrzelił się idealnie w miejsce grania- w żadną inną grę nie można było zagrać na plaży przy wietrze- Rój przeżyłby nawet tajfun ;)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - lipiec 2017

Post autor: 7koliberek9 »

14 partii w 6 tytułów

Nowości: Pamdemic Legacy: Season 1
Powrót: Puerto Rico, Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
Najwięcej partii: Puerto Rico (4)

Gra miesiąca: nieśmiertelne Puerto Rico
ODPOWIEDZ