Pozew?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Pozew?

Post autor: Rafal_Kruczek »

żródło
http://boardgamesinsider.com/wp-content ... der-63.mp3
Pytanie o inserty do gier zaczyna sie około 20 min.
Koło 23 min jest zapowiedź że pewna sytuacja " z pewną polską firma z prawdopodobnie skończy się w sądzie". Nie było to wprost powiedziane czy pozywającym bedzie Portal czy Ignacy Trzewiczek.
Dla kontrastu Stephen B. z Stronghold zapowiedział, że zamierza bezpłatnie licencjonować wytwarzanie akcesoriów do swoich gier.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pozew?

Post autor: Daquan »

I bardzo dobrze. Na ile rozumiem podejście Ignacego, chodzi o firmę, która "zamazuje" logotypy gier w swojej ofercie.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pozew?

Post autor: Piehoo »

Już myślałem że przeczytam o pozwie: "obywatele przeciwko ograniczeniu dostępności świeżaków w marketach Biedronka". :lol:
Żeby wypowiedzieć się w temacie: jaka jest korzyść dla firmy jeżeli ukryje logotyp wydawcy? Nie sądzę żeby chcieli uzyskać dodatkowe PLN za mini reklamę.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Pozew?

Post autor: Curiosity »

Czy można prosić o jakiś screen tych insertów, które naruszają własność intelektualną Portalu? Bo nie bardzo wiem o co chodzi. Jakim cudem... wkładka do pudełka?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pozew?

Post autor: KrzysiekL »

Curiosity pisze:Czy można prosić o jakiś screen tych insertów, które naruszają własność intelektualną Portalu? Bo nie bardzo wiem o co chodzi. Jakim cudem... wkładka do pudełka?
Chodzi o logo i znaki towarowe.
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pozew?

Post autor: olsszak »

Też chętnie zobaczę, bo przesłuchałem ten fragment o insertach i zastanawiam się o co chodzi Panu Trzewiczkowi. Jakiego rodzaju prawa są naruszane w tym przypadku? Widziałem opisy na stronach obu polskich firm i piszą o insertach pasujących do czegoś, ale nie używają znaków/logo itp. Portalu.

Kolejne pytanie mi się nasuwa - w jaki sposób Portal czy Pan Trzewiczek na tym tracą? Rzekłbym, że rozwijanie tego w Polsce zachęci więcej osób, bo setup i cleaning będą mniej czasochłonne i dzięki temu więcej osób będzie grało w gry - także te Portalu.

Bardziej podoba mi się podejście drugiego rozmówcy, który mówi o zawieraniu ogólnych umów, bezpłatnych, a jedynie uwypuklających, że dana gra została przez kogoś stworzona i w zamian dająca możliwość używania nazw/logo itp. Można to pewnie potraktować jako dwustronny zysk, bo druga strona będzie miała dodatkową reklamę.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pozew?

Post autor: olsszak »

KrzysiekL pisze:
Curiosity pisze:Czy można prosić o jakiś screen tych insertów, które naruszają własność intelektualną Portalu? Bo nie bardzo wiem o co chodzi. Jakim cudem... wkładka do pudełka?
Chodzi o logo i znaki towarowe.

jak są zakryte albo nie ma ich na zdjęciach? Z ciekawości przeglądałem wyrywkowo strony obu znanych wszystkim firm...
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pozew?

Post autor: KrzysiekL »

olsszak pisze:
KrzysiekL pisze:
Curiosity pisze:Czy można prosić o jakiś screen tych insertów, które naruszają własność intelektualną Portalu? Bo nie bardzo wiem o co chodzi. Jakim cudem... wkładka do pudełka?
Chodzi o logo i znaki towarowe.
jak są zakryte albo nie ma ich na zdjęciach? Z ciekawości przeglądałem wyrywkowo strony obu znanych wszystkim firm...
Jak są na produktach?
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pozew?

Post autor: olsszak »

KrzysiekL pisze: Jak są na produktach?
Mógłbyś być bardziej precyzyjny co masz na myśli? Możesz dać link albo zdjęcie wrzucić.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pozew?

Post autor: Daquan »

olsszak pisze:
KrzysiekL pisze: Jak są na produktach?
Mógłbyś być bardziej precyzyjny co masz na myśli? Możesz dać link albo zdjęcie wrzucić.
Akurat nie Trzewikowe, ale proszę uprzejmie:
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5A5D4A26
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5A14F186
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pozew?

Post autor: zakwas »

Czyli wydawcy nie chcą, żeby ktoś robił inserty do ich gier, zakrywał nazwy gier, czy co w zasadzie?

PS: Może nazwę wątku jednak zmienić?
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pozew?

Post autor: olsszak »

zakwas pisze:Czyli wydawcy nie chcą, żeby ktoś robił inserty do ich gier, zakrywał nazwy gier, czy co w zasadzie?

PS: Może nazwę wątku jednak zmienić?
No właśnie też usiłuję zrozumieć co chce osiągnąć Trzewiczek.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pozew?

Post autor: Daquan »

zakwas pisze:Czyli wydawcy nie chcą, żeby ktoś robił inserty do ich gier, zakrywał nazwy gier, czy co w zasadzie?

PS: Może nazwę wątku jednak zmienić?
Wydawca kupując licencję na wydanie gry, kupuje (często, choć nie zawsze) kupuje prawo do robienia "merchandise". Na różnyh warunkach, odpłatnie, nieodpłatnie. Czasem, w umowie są też sprecyzowane dokładnie produkty, do których produkowania nabywasz prawo- jak kubki, koszulki, czapki, plakaty. Czasem playmaty, koszulki na karty. No przeróżnie. Jeśli ktoś płaci licencję, lub ją tworzy, może czuć się poszkodowany tym, że ktoś wykonuje akcesorium, bez "odpalenia" części przychodu.
Nie jestem prawnikiem, nie potrafię ocenić czy to działanie zgodne lub nie zgodne z prawem. Ale prawdą jest, że Broken Token opłaca tantiemy. Dzięki czemu robi licencjonowane oficjalne produkty do gry, a nie akcesorium "kompatybilne z grą".
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Pozew?

Post autor: Olgierdd »

W sumie to nie wiadomo o co chodzi. Ignacy Trzewiczek mówi jedynie, że są firmy robiące wkłady, które nie szanują własności intelektualnej i jedną z nich pozwie. Reszta to domysły.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pozew?

Post autor: zakwas »

Jeżeli na takim insercie nie ma nadrukowanych, nazwy gry, logotypu wydawcy, innych trejdmarków, to nie wiem w czym problem... :roll:
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 226 times

Re: Pozew?

Post autor: toblakai »

Olgierdd pisze:W sumie to nie wiadomo o co chodzi. Ignacy Trzewiczek mówi jedynie, że są firmy robiące wkłady, które nie szanują własności intelektualnej i jedną z nich pozwie. Reszta to domysły.
Dokładnie. Trzewik jedynie stwierdził, że on ma podobny problem i najprawdopodobniej sprawa zakończy się w sądzie. Przecież nie powiedział co dokładnie będzie przedmiotem aktu oskarżenia.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pozew?

Post autor: Daquan »

zakwas pisze:Jeżeli na takim insercie nie ma nadrukowanych, nazwy gry, logotypu wydawcy, innych trejdmarków, to nie wiem w czym problem... :roll:
Ja napisałem powyżej. Nie jestem prawnikiem i nie potrafię ocenić, czy to działanie zgodne z prawem. Ale chętnie dowiem się, co myśli o tym sąd. W mojej prywatnej -moralnej- ocenie, to działanie na pograniczu prawa. Dla mnie- nieakceptowalne. Kalkulowałem kiedyś "biznes insertowy". Marża jest więcej niż niezła. Jest tam miejsce na odpalenie kilku % wydawcy.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Pozew?

Post autor: Vester »

Dodatkowo, jeśli ktoś zainwestuje w inserty, to raczej już takiej gry nie odsprzeda, bo za drogo wyjdzie. Ergo nie napędzi rynku wtórnego, ergo nakręci sprzedaż nówek, ergo im więcej insertów na rynku, tym lepiej dla wydawcy. Win-win.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pozew?

Post autor: Daquan »

Vester pisze:Dodatkowo, jeśli ktoś zainwestuje w inserty, to raczej już takiej gry nie odsprzeda, bo za drogo wyjdzie. Ergo nie napędzi rynku wtórnego, ergo nakręci sprzedaż nówek, ergo im więcej insertów na rynku, tym lepiej dla wydawcy. Win-win.
Rynek wtórny, z perspektywy wydawcy jest pomijalny. Jego skala jest w stosunku do wartości całej branży zbyt mała, żeby mogła w zauważalny sposób odchylić sprzedaż w którąś stronę.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2017, 14:25 przez Daquan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Pozew?

Post autor: Munchhausen »

Dla mnie sprawa jest jasna: póki nie wypalają logo/innych rzeczy na insercie, to nie ma się czego czepiać. Poza tym sprawy by nie było, gdyby wydawcy zaczęli w końcu projektować sensowne inserty.
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pozew?

Post autor: olsszak »

Munchhausen pisze:Dla mnie sprawa jest jasna: póki nie wypalają logo/innych rzeczy na insercie, to nie ma się czego czepiać. Poza tym sprawy by nie było, gdyby wydawcy zaczęli w końcu projektować sensowne inserty.

+1000000000000000000000000
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Pozew?

Post autor: Curiosity »

Munchhausen pisze:póki nie wypalają logo/innych rzeczy na insercie, to nie ma się czego czepiać.
Nie do końca, bo do zareklamowania swojego towaru, używają loga/logotypu, które są zastrzeżone. A znowu bez tego, nie byłoby sprzedaży.
Już wyobrażam sobie opisy insertów:
Nasz insert można włożyć do pudełka od gry, w której kilka rodów walczy między sobą o o panowanie. Można zawierać między sobą sojusze, ale nie trzeba ich utrzymywać. Pierwotnie była seria książek, potem serial i potem powstała gra na tych motywach.
:lol:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Pozew?

Post autor: Olgierdd »

olsszak pisze:
Munchhausen pisze:Dla mnie sprawa jest jasna: póki nie wypalają logo/innych rzeczy na insercie, to nie ma się czego czepiać. Poza tym sprawy by nie było, gdyby wydawcy zaczęli w końcu projektować sensowne inserty.

+1000000000000000000000000
Byłaby za to sprawa "dlaczego gry stają się coraz droższe?" :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Pozew?

Post autor: hipcio_stg »

Co za problem, że ktoś produkuje insert pasujący do danej gry? Nie rozumiem dlaczego nazwy gier są zamazane? Powinna być informacja, że insert pasuje do gry X, ewentualnie z dodatkami i heja. Jak ktoś ma ochotę pomieścić w jednym pudle grę i 3 dodatki to wywala oryginalny insert jeżeli takowy jest i kupuje zoptymalizowany. Jeżeli prawo zabrania wstawiania zdjęć produktu (cudzego) to w ogóle bym go nie wstawiał, tylko zrobił wizualizację gdzie jakie elementy pasują i zdjęcie spakowanego produktu.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pozew?

Post autor: zakwas »

Tak jeszcze idąc tym tropem - jeżeli wydawca czepia się sprzedaży "insertu pasującego do gry XXX", to co w przypadku "koszulek pasujących do gry XXX"? ;)
ODPOWIEDZ