REBEL i Asmodee - fakty i plotki - strefa wolnych myśli

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: jax »

costi pisze: Instrukcje z centrali to też niezły lol... macie jakieś absurdalne pojęcie o tym jak działa grupa kapitałowa.
Costi, najpierw popracuj w grupie kapitałowej proszę :)
W mojej grupie kapitałowej instrukcje z centrali są swiete. Niewazne czy dobre czy zle. I znacznie wiecej w pracy przeszkadzają niz pomagaja, tak na marginesie.
Ich glownym zadaniem jest zmaksymalizować bonus roczny menedżera z centrali. I wcale nie wiaze sie to z jakimś dbaniem o klienta (szczególnie długofalowym). Zysk ma byc TU i TERAZ. Z prostej przyczyny - menedżer za rok-dwa bedzie juz menedżerem w innej firmie (po prostu taka jest rotacja na tych szczeblach), wiec ma gleboko w nosie co z zadowoleniem klientow np. w perspektywie trzyletniej. Skrajnie drapieżne oblicze kapitalizmu. Nie sadze zeby akurat Asmodee wylamywala sie z trendów.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Curiosity »

costi pisze:Ta, Rebel zostanie Asmodee Polska... tak samo jak zmieniło nazwę FFG, Days Of Wonder czy Z-Man Games?
Albo Winiary zmieniły się w Nestle Polska? Wedel też jakoś nie zniknął z rynku. I tak by można długo...
Instrukcje z centrali to też niezły lol... macie jakieś absurdalne pojęcie o tym jak działa grupa kapitałowa.
Idea = Orange Polska S.A
Era = T-Mobile Polska S.A

Wiesz, czemu mamy darmowy roaming w Polsce? Polscy operatorzy dogadali się między sobą, żeby stanąć razem przed komisją europejską i udowodnić, że dużo na tym stracą, poprosić o odroczenie. Play i T-Mobile nawet wypuściły już swoje cenniki połączeń roamingowych. I wtedy w Orange Polska zadzwonił telefon z Paryża, że ma być roaming darmowy. Że Orange Polska będzie miała straty? Centrala "zasypie" to przychodami z innych krajów.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Gothik »

Dla mnie niestety - jako wielkiego fana produktów FFG i AmeriTrashera w ogóle - oznacza to przejście na anglojęzyczne wersje językowe. Galakta - choć nie wiem czy do końca jest to prawdą - jak już wydała coś po polsku, to na ogół (tak, wiem - Netrunner, LotR, SW itp.) wydawała później wszystkie dodatki, choć bardzo często było to zupełnie nierentowne. Rebel jakoś nigdy nie wydał mi sie wydawnictwem, który by sobie na coś takiego pozwolił, a teraz po przejęciu przez Asmodee nie mam już co do tego żadnych wątpliwości.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Trolliszcze »

Też mnie to martwi, ale za to Rebel powinien mieć teraz "preferencyjne" warunki na tytuły FFG, więc może będzie im się bardziej opłacać? To już tylko czas pokaże...
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Skid_theDrifter »

costi pisze:Podoba mi się to myślenie - o nie, złe zagraniczne korpo, wykupi nam dobrego Rebela i wprowadzi rynkowe praktyki... :lol:
Cały myk polega na tym, że nikt takiego poglądu tutaj nie forsuje. Nie pomylę się bardzo, jak powiem, że na forum jest dość osób z doświadczeniem w pracy korporacyjnej. Z tym tematem jest tak, że nie musimy zgadywać ani gdybać, bo wystarczy popatrzeć na kraje, w których Asmodee operuje od pewnego czasu i w których już dyktuje warunki. Znaczy, możesz cały dzień spędzić na prześmiewczej próbie odkrycia konspiracyjnej jednostki chorobowej, ale to nie jest gdybanie z naszej strony, jeśli patrzymy na inne rynki już dotknięte przez tą zmianę.

Jedna rzecz, na którą zwróciłem szczególną uwagę to wzmianka, że Asmodee zależało na kontaktach, partnerstwach i ich podtrzymaniu. Zabrzmi to śmiesznie (mam nadzieję - bo sam się śmieję pod nosem na tą myśl), ale Rebel może być swoistym koniem trojańskim, kluczem do pewnej części rynku, wydawnictw, partnerstw wcześniej niedostępnych lub nieprzychylnych. Pytanie nigdy nie powinno brzmieć "co teraz?", raczej: "co w dalszej perspektywie?". Nikt zdrowy na umyśle nie podejmie się gaszenia przyszłych potencjalnych pożarów. Być może odpowiedź jest taka, że przyszłość na stan obecny nie jest przesądzona, ale przecież ktoś ją tam planuje - jak się obraca dużym kapitałem, to nie puszczasz steru żeby zobaczyć, gdzie cię prąd zniesie, tylko obierasz kurs na to, co cię interesuje. A co interesuje duże firmy? Operowanie tuż pod progiem niezadowolenia konsumentów: kiedy klienci jeszcze kupują, choć model biznesowy im już nie służy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: MichalStajszczak »

costi pisze:Wedel też jakoś nie zniknął z rynku.
Marka Wedel była więcej warta niż fabryka i załoga. Nawet za komuny, gdy zakład nosił nazwę "22 lipca", na opakowaniach był mały napis 22 lipca i duży "dawniej E. Wedel".
A teraz przykład z naszej branży. Przez ponad 100 lat głównymi producentami gier planszowych w Stanach były firmy Milton Bradley i Parker Brothers. Pod koniec XX wieku obie zostały przejęte przez Hasbro, które początkowo zachowało logo MB i Parker na kontynuowanych produktach. Ale z czasem pojawiła się marka Hasbro Gaming i w tej chwili logo MB całkiem zniknęło, a Parker pojawia się tylko jako drugi znak towarowy na grach z serii Monopoly.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: czeczot »

costi pisze:Ta, Rebel zostanie Asmodee Polska... tak samo jak zmieniło nazwę FFG, Days Of Wonder czy Z-Man Games?
Albo Winiary zmieniły się w Nestle Polska? Wedel też jakoś nie zniknął z rynku. I tak by można długo...
Ja mam z korporacjami do czynienia na codzień, też  takimi które przejmowały polskie firmy. Mam dużo większe pojęcie jak one działają niż Ty.
FFG itd to są producenci gier wiec z tego powodu maja markę na świcie.Takich nazw raczej się nie zmienia. Z tego powodu właśnie Wedel jest dalej Wedlem.
Rebel ..... myślisz że człowiek który kupuje "pociągi" w empiku wiem że wydał to Rebel? Rebel to nazwa za którą nic nie stoi więc bez problemu można ja zmienić.
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Arek001 »

Ja chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie sprawy, mianowicie gdyby nie chęć spieniężenia Rebela przez jego właścicieli Asmodee nie kupiło by go. Mało osób w tym wątku wspomina o tym, że to Polacy na własną prośbę wpuścili Asmodee do Polski. Zastanawia mnie fakt, że nie mieli ambicji dalej prowadzić wydawnictwa. No, ale to ich własność i mogli zrobić co chcieli.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Sarseth »

Arek001 pisze:Ja chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie sprawy, mianowicie gdyby nie chęć spieniężenia Rebela przez jego właścicieli Asmodee nie kupiło by go. Mało osób w tym wątku wspomina o tym, że to Polacy na własną prośbę wpuścili Asmodee do Polski. Zastanawia mnie fakt, że nie mieli ambicji dalej prowadzić wydawnictwa. No, ale to ich własność i mogli zrobić co chcieli.
Ciekawe co by było gdyby Rebel nie chciał wcale się sprzedać? Asmodee wtedy i tak by kupił czy jednak nie? Wydawało mi się to dość oczywistym, że skoro się sprzedało, to zgoda była oby stronna. Ale skoro trzeba o tym wspominać.. A co do ambicji, to trochę agresywnie wchodzisz imho, biznes to biznes. Jakby ktoś dał mi kwotę wystarczająco dużą, to wiele rzeczy bym sprzedał (wiele != wszystkie), a firma to tylko firma, po to się ją zakłada by zarabiać.
Rebel 6% (trójmiasto)
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Arek001 »

Wiesz, jeśli wszyscy Polscy właściciele firm będą tak podchodzili do biznesu, to nie będziemy mieli żadnych dużych Polskich marek, żeby zbudować mocną markę trzeba mieć ambicję żeby ją utrzymać na rynku i rozwijać. Działanie właścicieli Rebela przypomina Polskie kluby piłkarskie, jak tylko mają zdolnego młodego piłkarza, zaraz go sprzedają, zamiast zostawić i rozwijać drużynę, a jaki poziom jest naszej ligi to wszyscy wiemy.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Daquan »

Arek001 pisze:Wiesz, jeśli wszyscy Polscy właściciele firm będą tak podchodzili do biznesu, to nie będziemy mieli żadnych dużych Polskich marek, żeby zbudować mocną markę trzeba mieć ambicję żeby ją utrzymać na rynku i rozwijać. Działanie właścicieli Rebela przypomina Polskie kluby piłkarskie, jak tylko mają zdolnego młodego piłkarza, zaraz go sprzedają, zamiast zostawić i rozwijać drużynę, a jaki poziom jest naszej ligi to wszyscy wiemy.
Działanie właściciela rebela jest w pełni uzasadnione biznesowo. Od 10 lat byli związani z Asmodee, budowali biznes, w oparciu o -nie tylko- ich marki. Firma przez ostatnich kilka lat przeszła książkowy przykład fazy wzrostu. Rozwinęli marketing, zwiększało udział w rynku, wyspecjalizowali się jako wydawca, jednocześnie udawali hurtownika i prowadzili sklep online, poparty kilkoma punktami tradycyjnymi w swojej okolicy.
Teraz pora na stabilizację. Wzrosty nie będą już tak dynamiczne. Nastąpi skalowanie. Piotr-właściciel rebela- moim zdaniem podjął świetna decyzję. Zmonetyzował kilkanaście lat pracy swojej i swojego zespołu. I żadne utopijne wizje „wielkich polskich firm i Marek” nigdy nie powinny przesłaniać dobrej biznesowej decyzji.

Jasne, fajne byłoby patrzeć na to, jak rośnie polskie FFG, ale w tym celu, należy zwrócić swoje oczy w kierunku śląska. Rebel, to zawsze była firma z aspiracjami do zabawki a nie geekowskich gier.
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Arek001 »

Czy uważasz, że budowanie silnej Polskiej marki to utopijny pomysł ? To jaką logiką kieruje się Asmodee, że kupuje wydawnictwa na całym świecie, czy nie buduje mocnej marki ? Ale ja się tam nie znam, nie mam doktoratu z ekonomii, jak niektórzy z tu obecnych.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: sqb1978 »

To m.in. kwestia mentalności. Myślenie imperialne, ekspansywne vs myślenie krótkoterminowe, kombinacyjne. Do tego dochodzą warunki prowadzenia biznesu, wielkość rynku, umowy międzynarowowe, podatki itd.
Generalnie tak, podawanie przykładu ekspansji Asmodee jako analogii dla potencjalnej drogi rozwoju Rebela jest utopijne.
Co nie znaczy, że nie warto próbować. Jednak musieliby mocno skalować biznes i zdobyć dominującą pozycję w Europie środkowej, a najlepiej zdobyć rynek niemiecki.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: costi »

Arek001 pisze:Wiesz, jeśli wszyscy Polscy właściciele firm będą tak podchodzili do biznesu, to nie będziemy mieli żadnych dużych Polskich marek, żeby zbudować mocną markę trzeba mieć ambicję żeby ją utrzymać na rynku i rozwijać. Działanie właścicieli Rebela przypomina Polskie kluby piłkarskie, jak tylko mają zdolnego młodego piłkarza, zaraz go sprzedają, zamiast zostawić i rozwijać drużynę, a jaki poziom jest naszej ligi to wszyscy wiemy.
Poza ambicją trzeba mieć jeszcze pieniądze...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: BartP »

I chęci. Nie każdemu się chce. Nie każdy chce zarządzać molochem, operować ogromnymi pieniędzmi i dużym ryzykiem. Nie wam komentować decyzję rebeliantów, bo nie znacie wszystkich realiów. Może chcą zastrzyku gotówki, by rozkręcić nowy biznes, może są wypaleni, może chcą w końcu ograć wszystkie gry, jakie kupili itd. :D.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

I o to chodziło żeby Rebel był na ustach wielu.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Daquan »

Arek001 pisze:Czy uważasz, że budowanie silnej Polskiej marki to utopijny pomysł ? To jaką logiką kieruje się Asmodee, że kupuje wydawnictwa na całym świecie, czy nie buduje mocnej marki ? Ale ja się tam nie znam, nie mam doktoratu z ekonomii, jak niektórzy z tu obecnych.
Asmodee kieruje się kilkoma rzeczami:
1. Skupuje podmioty, które stają się studiami deweloperskimi, w celu dostarczenia produktów do....
2. Zakupionych już podmiotów dystrybucyjnych, na kolejnych rynkach. Enigma, Esdevium, Heidelberger, czy samo Asmodee we Francji. Daje im to...
3. Możliwość pełnego dbania o proces, na kluczowych rynkach, stanowi też lewar w czasie rozmów z potencjalnymi licencjodawcami...
4. Ponieważ poza operacjami przez spółki zależne, pracuje na mniejszych, lub jeszcze nie zdobytych rynkach, za pomocą partnerów- jak poprzednio z Rebelem w Polsce.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: konev »

costi pisze:
Arek001 pisze:Wiesz, jeśli wszyscy Polscy właściciele firm będą tak podchodzili do biznesu, to nie będziemy mieli żadnych dużych Polskich marek, żeby zbudować mocną markę trzeba mieć ambicję żeby ją utrzymać na rynku i rozwijać. Działanie właścicieli Rebela przypomina Polskie kluby piłkarskie, jak tylko mają zdolnego młodego piłkarza, zaraz go sprzedają, zamiast zostawić i rozwijać drużynę, a jaki poziom jest naszej ligi to wszyscy wiemy.
Poza ambicją trzeba mieć jeszcze pieniądze...
Przede wszystkim pieniądze.

I mało prawdopodobne, że będziesz miał dużą Polską markę, która nie zostanie wykupiona przez zachód. Polakom naprawdę niczego nie brakuje oprócz kapitału. Kapitału, który zachód budował czasami setkami lat. Chinami też nie jesteśmy, ani Ameryką. Nigdy zachodu nie dogonimy, bo nie mamy kompletnie żadnej przewagi, a startujemy z dużo niższego pułapu.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
ribik
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2005, 09:39
Lokalizacja: Jasło
Been thanked: 5 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: ribik »

Może to REBEL powinien kupić Asmodee?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: MichalStajszczak »

Arek001 pisze:gdyby nie chęć spieniężenia Rebela przez jego właścicieli Asmodee nie kupiło by go. Mało osób w tym wątku wspomina o tym, że to Polacy na własną prośbę wpuścili Asmodee do Polski. Zastanawia mnie fakt, że nie mieli ambicji dalej prowadzić wydawnictwa.
Nie znam szczegółów negocjacji i chyba nikt, poza Asmodee i Rebelem ich nie zna i nie pozna. Ale można sobie wyobrazić, że Rebel dostał "propozycję nie do odrzucenia": albo was kupujemy, albo tworzymy konkurencyjną dla was firmę (od zera lub przejmując np. Barda) i tam przenosimy dystrybucję Dobbli, Dixita itd.
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: mastermind »

I to jest ciekawa dywagacja bo zakładałem pierwotnie, że właściciel Rebela pali teraz banknotami w kominku a niekoniecznie tak mogło być.
Ciekawe czy była to:
opcja A
- Macie to mnóstwo pieniędzy za Rebela
- aż tyle?! No dobra, to go sprzedamy

czy może opcja B
- Macie tu troszkę żebyście nie byli zbytnio stratni a jak nie bierzecie to zamykamy wszystkie licencje i robimy wam konkurencję bo firma X da się kupić za jeszcze mniej

Znam analogiczną sytuację w innej branży. Firma pracowała głównie dla jednego zamawiającego i ładnie rosła do kilkuset ludzi. Aż Zamawiający dał też ofertę nie do odrzucenia, że albo kupuje na własność albo zakręca kurek z zmówieniami i dopiął swego.

A może jeszcze opcja C? Rebel przeinwestował, kredyty niespłacane, albo upadek albo ktoś to dofinansuje.
Kto wie co i jak to było :twisted:
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Daquan »

MichalStajszczak pisze:
Arek001 pisze:gdyby nie chęć spieniężenia Rebela przez jego właścicieli Asmodee nie kupiło by go. Mało osób w tym wątku wspomina o tym, że to Polacy na własną prośbę wpuścili Asmodee do Polski. Zastanawia mnie fakt, że nie mieli ambicji dalej prowadzić wydawnictwa.
Nie znam szczegółów negocjacji i chyba nikt, poza Asmodee i Rebelem ich nie zna i nie pozna. Ale można sobie wyobrazić, że Rebel dostał "propozycję nie do odrzucenia": albo was kupujemy, albo tworzymy konkurencyjną dla was firmę (od zera lub przejmując np. Barda) i tam przenosimy dystrybucję Dobbli, Dixita itd.

Przeniesienie dystrybucji do Barda byłoby akurat trollingiem pierwszej klasy. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Curiosity »

Daquan pisze:
MichalStajszczak pisze:
Arek001 pisze:gdyby nie chęć spieniężenia Rebela przez jego właścicieli Asmodee nie kupiło by go. Mało osób w tym wątku wspomina o tym, że to Polacy na własną prośbę wpuścili Asmodee do Polski. Zastanawia mnie fakt, że nie mieli ambicji dalej prowadzić wydawnictwa.
Nie znam szczegółów negocjacji i chyba nikt, poza Asmodee i Rebelem ich nie zna i nie pozna. Ale można sobie wyobrazić, że Rebel dostał "propozycję nie do odrzucenia": albo was kupujemy, albo tworzymy konkurencyjną dla was firmę (od zera lub przejmując np. Barda) i tam przenosimy dystrybucję Dobbli, Dixita itd.

Przeniesienie dystrybucji do Barda byłoby akurat trollingiem pierwszej klasy. :mrgreen:
Trollingiem absolutnie najwyższej klasy byłoby przeniesienie dystrybucji do Awaken Realms ;) Tyle, że w tym przypadku, Asmodee strolowałby się sam.

P.S.
Czemu na filmiku od BoardGameGirl, wszyscy mówią "Asmode"? Nie powinno być "Asmodii"?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Żubr »

Ja tam mówię Ass mode.
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: REBEL i Asmodee

Post autor: Zet »

Curiosity pisze: P.S.
Czemu na filmiku od BoardGameGirl, wszyscy mówią "Asmode"? Nie powinno być "Asmodii"?
Nie wiem dokładnie, jak po francusku wymawia się "ee", ale chyba nie tak samo jak po angielsku.
Dodatkowo, wg wiki oryginalna nazwa to Asmod(e z akcentem)e, a to już napewno czyta się jako e (w uproszczeniu).
ODPOWIEDZ