Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: raj »

toblakai pisze: 19 lip 2018, 15:49 Czy środowisko Graczy zawsze było takie czepialskie i 'łapiące za słówka'?
od dłuższego czasu tak
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Lets_Grajmy »

W takim razie z.to noe różni się niczym od innych portali a miała być to nowa jakość.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: toblakai »

Jeżeli chodzi o support dla projektów - szum medialny, materiały wideo - to można mówić o czymś nowym. Tak, większość kampanii posiadała wsparcie recenzentów, ale tutaj jest to tak jakby w pakiecie. I jak ktoś wcześniej zauważył - zagramw.to to platforma stricte do wspierania planszówek. Jeżeli jest w CF coś takiego jak specjalizacja to tutaj ma ona miejsce.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Lets_Grajmy »

Czyli jest to coś nowego/dobrego dla autorów. Z punktu widzenia klienta, różnica jest taka, że jest jeden klik mniej, bo nie trzeba wybierać z menu kategorii "gry planszowe".
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: toblakai »

W sumie to masz rację. Dla wspierających niewiele się zmienia póki co. Jeżeli będą jakieś profity to dopiero jak projekty ujrzą światło dzienne -gry trafią do graczy i będzie można ocenić całościowo.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Zefireq »

Benefit jest też taki, że na z.to projekty przechodzą wstępną selekcję, więc teoretycznie mniejsze ryzyko wsparcia czegoś, z czego będziemy mocno niezadowoleni później- mam na myśli jakość gry, co do terminowości, opóźnień itd to chyba za wcześnie, żeby o tym mówić.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: citmod »

Wszyscy w takich superlatywach o zagaramw.to, a tu pierwszy projekt i już miesiąc opóźnienia. Dla mnie bez różnicy, ale przemilczeć tego nie planuje, skoro większość nagle uznaje wspieram.to za jakąś gorszą stronę czy coś w tym stylu.

Co mnie natomiast martwi, to podejście zagramw.to do tematu exclusive'ów. Najpierw Czacha sobie u nich zakpiła ze wspierających na wspieram.to, udostępniając na zagramw.to exclusive'y z wcześniejszych kampanii z wspieram.to, a teraz sam Wookie planuje dodawać te same exclusivy do kampanii kickstarterowej, tyle tylko że oczywiście w j.angielskim... Jest to dalekie od karygodnego zachowania Czachy, nie mniej jednak jak dla mnie mimo wszystko dziwne. Exclusive to Exclusive, nigdzie nikt nic nie wspominał, że jest to exclusive w polskiej wersji językowej.

I z góry mówię: Tak wiem, że niektóre kampanie które były u nas przeprowadzane zawierały exclusive'y które wcześniej były exclusive'ami na kickstarterze przy pierwotnym wydaniu gry. Ja jednak nigdy o żadne exclusive'y nie prosiłem i uważam takie zachowanie (udostępnianie exclusive'ów kickstarterowych na innych lokalnych kampaniach) również za co najmniej nietaktowne ze strony oryginalnego wydawcy.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Olbagamar »

Dla mnie miesiąc opóźnienia to nie jest żaden problem. Było do przewidzenia, że coś się sypnie. Wookie najprawdopodobniej wybrał sierpień bo to była data optymalna na wydanie gry, w sytuacji gdy nie wiedział jaki będzie to sukces. Przy tylu rzeczach, dodatkach, itp. które zostały dodane musiało coś się przesunąć. miesiąc to i tak mało. Ja sądziłem, że będzie więcej, że chłopaki nie wyrobią się z równoczesnym tworzeniem gry, jej komponentów i prowadzeniem portalu zagramw.to. Byłem nawet mile zaskoczony, że tylko miesiąc;) Dla mnie opóźnienie do 3-4 miesięcy przy wspieraniu to tak jakbym otrzymał na czas;) Jak kogoś bolą opóźnienia i rozdzierają szaty z tego powodu, niech nie wspierają, tylko poczekają aż gra trafi do sklepów, będą mieli mniej wrzodów.

Co do exclusiwów to ja na nie nie patrzę. Nie wspieram gry bo będę miał coś co inni nie będą mieli i nie rozdzieram szat, jeżeli ktoś coś dostanie jako exclusive, a nie wspierał itp. Tak na prawdę mogłoby ich nie być. Wiem, że niektórych to boli, ale nie mnie. W tym przypadku wszystko zostaje w wielkiej globalnej rodzinie wspierających. Wspierający całego świata powinni się łączyć, a nie kłócić o exclusivy. Z drugiej strony jakby na KS byłby inne exclusivy niż na zw.to i byłyby niedostępne, to wspierający w Polsce mogliby też poczuć się oszukani, że na KS sa lepsze np.
W tym przypadku mamy obiecane możliwość dokupienia po cenie produkcji wszystkiego co się ufunduje na KS powyżej wersji Polskiej i dodatkowo darmowy tryb Solo. Zapodaj mi wydawcę, który by coś takiego zrobił;)

Nie ma lepszego czy gorszego portalu. Są tylko lepsze lub gorsze gry do wspierania i to też będzie opinia subiektywna.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Kisun »

Popieram przedmówcę. Też nie boli mnie żadna część ciała jak ktoś dostanie lub kupi coś co i ja dodałem jako exclusive. Przeciwnie, bardziej mnie irytuje że pewnych exclusivów nie można normalnie kupić. Ta zasada wyjątkowej zawartości w kampaniach, osobiście mi nie pasuje ale co zrobić skoro przynosi zysk wydawcom. Trzeba przyznać że to bardzo ładny ruch z tymi ewentualnymi nadmiarowymi dodatkami czy kartami do trybu solo.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: citmod »

Olbagamar pisze: 24 lip 2018, 21:45 Dla mnie miesiąc opóźnienia to nie jest żaden problem. Było do przewidzenia, że coś się sypnie. Wookie najprawdopodobniej wybrał sierpień bo to była data optymalna na wydanie gry, w sytuacji gdy nie wiedział jaki będzie to sukces. Przy tylu rzeczach, dodatkach, itp. które zostały dodane musiało coś się przesunąć. miesiąc to i tak mało. Ja sądziłem, że będzie więcej, że chłopaki nie wyrobią się z równoczesnym tworzeniem gry, jej komponentów i prowadzeniem portalu zagramw.to. Byłem nawet mile zaskoczony, że tylko miesiąc;) Dla mnie opóźnienie do 3-4 miesięcy przy wspieraniu to tak jakbym otrzymał na czas;) Jak kogoś bolą opóźnienia i rozdzierają szaty z tego powodu, niech nie wspierają, tylko poczekają aż gra trafi do sklepów, będą mieli mniej wrzodów.

Co do exclusiwów to ja na nie nie patrzę. Nie wspieram gry bo będę miał coś co inni nie będą mieli i nie rozdzieram szat, jeżeli ktoś coś dostanie jako exclusive, a nie wspierał itp. Tak na prawdę mogłoby ich nie być. Wiem, że niektórych to boli, ale nie mnie. W tym przypadku wszystko zostaje w wielkiej globalnej rodzinie wspierających. Wspierający całego świata powinni się łączyć, a nie kłócić o exclusivy. Z drugiej strony jakby na KS byłby inne exclusivy niż na zw.to i byłyby niedostępne, to wspierający w Polsce mogliby też poczuć się oszukani, że na KS sa lepsze np.
W tym przypadku mamy obiecane możliwość dokupienia po cenie produkcji wszystkiego co się ufunduje na KS powyżej wersji Polskiej i dodatkowo darmowy tryb Solo. Zapodaj mi wydawcę, który by coś takiego zrobił;)

Nie ma lepszego czy gorszego portalu. Są tylko lepsze lub gorsze gry do wspierania i to też będzie opinia subiektywna.
Generalnie ze wszystkim się zgadzam. Również mam gdzieś czy będzie teraz czy za pół roku, tak samo jak i exclusive'ów mogło by dla mnie nie być. Jednak skoro jest taki wątek, i ludzie w nim wytykają każdy "błąd" wspieram.to, to uważam, że należy zwrócić również uwagę na problemy który właśnie się pojawiają na zagramw.to. A mimo, iż ja mogę mieć to gdzieś kiedy gra dojdzie i czy będzie miała exclusive'y czy nie, nie zmienia to faktu, że zaistniała sytuacja w mniejszym lub większym stopniu (to już niech każdy sobie sam oceni) nie jest w porządku.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Olbagamar »

citmod pisze: 25 lip 2018, 02:27 Generalnie ze wszystkim się zgadzam. Również mam gdzieś czy będzie teraz czy za pół roku, tak samo jak i exclusive'ów mogło by dla mnie nie być. Jednak skoro jest taki wątek, i ludzie w nim wytykają każdy "błąd" wspieram.to, to uważam, że należy zwrócić również uwagę na problemy który właśnie się pojawiają na zagramw.to. A mimo, iż ja mogę mieć to gdzieś kiedy gra dojdzie i czy będzie miała exclusive'y czy nie, nie zmienia to faktu, że zaistniała sytuacja w mniejszym lub większym stopniu (to już niech każdy sobie sam oceni) nie jest w porządku.
Rozumiem cię, tylko reagując w ten sposób, na zasadzie teraz wam pokarzę, odwdzięczę się za atakowanie wspieram.to, zobaczcie u "was biją murzynów" :D wchodzisz w ich grę, dokładasz drewna do tego płomienia podziału. Przez podziały na poletku crowsfundingu polskiego zaczynamy się zachowywać jak zwolennicy partii, a wiemy jak to wygląda na górze :x Trzeba to po prostu przerwać, każdy z portali ma swoje wady i zalety, a każdy z nas ma wybór i każdy z nich będzie dobry.

Powinniśmy wejść ponad to, ponad głupie podziały, powinna nas łączyć idea wspierania, nie ważne, że exclusivy z wspieram.to są na zagramw.to, czy odwrotnie, ważne, że są dalej elementem idei wspierania, że pomagają ufundować gry.
Awatar użytkownika
Siemlac
Posty: 182
Rejestracja: 27 cze 2016, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Siemlac »

Olbagamar pisze: 25 lip 2018, 08:16 Powinniśmy wejść ponad to, ponad głupie podziały, powinna nas łączyć idea wspierania, nie ważne, że exclusivy z wspieram.to są na zagramw.to, czy odwrotnie, ważne, że są dalej elementem idei wspierania, że pomagają ufundować gry.
Utopia. Wielu z nas chciałoby, żeby crowdfunding był tym czym powinien być, a nie przedsprzedażą. Ewidentnie jednak żyjemy w Polsce i widać, przede wszystkim po tych złych słowach które padały w stronę WT po kampaniach GF, jak ludzie traktują polski crowdfunding. W tym wątku jednak, podstawą były obiecanki i zapewnienia Wookiego, że ZW.TO będzie lepsze od WT, gdyż kampanie będą terminowe, komunikacja będzie na najwyższym poziomie (regularna, nie będzie długotrwałej ciszy), a ostatecznie już w kampanii Klanów widać, że tak jak przewidywało wielu, będzie tak samo jak na WT. Ostatecznie zatem miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze i będziemy mieli kolejny serwis crowdfundingowy, który od pozostałych poza tym, że koncentruje się tylko na grach, różnie się jedynie szatą graficzną.
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 272
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 149 times
Been thanked: 23 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: malpka »

à propos komunikacji to nie wiem dlaczego na polskich wspieraczkach mailowe powiadomienie to zazwyczaj biała kartka z linkiem.
Spoiler:
natomiast powiadomienie na KS, z pierwszego podrzędnego Trogdora:
Spoiler:
nie wspominając o CMONach czy innych Monolithach.
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Olbagamar »

Siemlac pisze: 25 lip 2018, 08:39 Utopia. Wielu z nas chciałoby, żeby crowdfunding był tym czym powinien być, a nie przedsprzedażą. Ewidentnie jednak żyjemy w Polsce i widać, przede wszystkim po tych złych słowach które padały w stronę WT po kampaniach GF, jak ludzie traktują polski crowdfunding. W tym wątku jednak, podstawą były obiecanki i zapewnienia Wookiego, że ZW.TO będzie lepsze od WT, gdyż kampanie będą terminowe, komunikacja będzie na najwyższym poziomie (regularna, nie będzie długotrwałej ciszy), a ostatecznie już w kampanii Klanów widać, że tak jak przewidywało wielu, będzie tak samo jak na WT. Ostatecznie zatem miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze i będziemy mieli kolejny serwis crowdfundingowy, który od pozostałych poza tym, że koncentruje się tylko na grach, różnie się jedynie szatą graficzną.
Niestety jesteśmy tylko ludźmi i to jest utopia, ale zawsze można pomarzyć:) Tak na prawdę ja nie rozróżniam prawdziwego crowdfundingu od tego złego, nieprawdziwego. Wszystko jest wspieraniem wydania gry, której wydawca lub jej autor, mieliby trudności z samodzielnym wydaniem lub nie podjęliby takiego ryzyka. Według mnie, ale wiem, że nie wszyscy muszą się zgodzić, to jest sedno wspierania, przynajmniej w polsce, bo na KS niektóre ogromne firmy przesadzają, całe szczęście FFG nie idzie jeszcze na KS, ale kto wie :D

Z tego co pamiętam Wookie nigdy głośno nie mówił, czy pisał, że jego portal będzie lepszy od Wspieram.to, nie wymieniał nazwy. Jeżeli tak, to zapodaj linka. Jedynie co to ogłosił gwarancje jego portalu, w których nie było wzmianki o terminowości projektów, jedynie to, że wspierający dostaną gry przed sklepami i tyle. Byłby niespełna rozumu gdyby ogłosił za innych wydawców, że będą dotrzymywać terminów. Nie implikuj nieprawdziwych "faktów".

Po drugie kwestia ciszy w komunikacji jest też kwestią dyskusyjną i subiektywną, bo dla jednych miesiąc bez komunikatu będzie ok, a dla innych tydzień bez zdania w stylu "wszystko idzie ok i tyle" będzie brakiem komunikacji. To wszystko jest kwestią indywidualnego podejścia i gorących głów co po niektórych.

To ludzie niezwiązani z żadnym z tych portali rozpoczęli to "burzę" i wojnę, dzieląc się na zwolenników i przeciwników, co już zaznaczyłem jest niefortunne i niepotrzebne. Nie idź tą drogą :wink: bądź lepszy 8)
malpka pisze: 25 lip 2018, 08:54 à propos komunikacji to nie wiem dlaczego na polskich wspieraczkach mailowe powiadomienie to zazwyczaj biała kartka z linkiem.
Bądźmy szczerzy, kto czyta to wszystko:) Mi wystarczy informacja kliknij w link i tyle w mailu, potem i tak kasuję.

Najlepiej ośmieszyli to, takie podejście z ogromnymi opisami itp, ludzie z Awakenrealms lite, gdzie w jednym z opisów ras napisali, że i tak tego nikt nie czyta :P

Po prostu często jest to przerost formy nad treścią. Człowiek widzi piękne ilustracje, dużo tekstu wprowadzającego w grę, a sprawdza zasady i odchodzi bo nudą wieje, ale wygląda "zajebiście" :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: MichalStajszczak »

citmod pisze: 24 lip 2018, 20:39 Wszyscy w takich superlatywach o zagaramw.to, a tu pierwszy projekt i już miesiąc opóźnienia.
Wprawdzie od razu kilka osób w swoich komentarzach potraktowało to opóźnienie z wyrozumiałością (w pewnych środowiskach mówi się przecież "rok nie wyrok" to co dopiero miesiąc) ale z drugiej strony można powiedzieć, że na wspieram.to część projektów (może nawet większość) została zrealizowana w terminie a na zagramw.to jak dotąd żaden. :wink:
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: mauserem »

MichalStajszczak pisze: 25 lip 2018, 09:08
citmod pisze: 24 lip 2018, 20:39 Wszyscy w takich superlatywach o zagaramw.to, a tu pierwszy projekt i już miesiąc opóźnienia.
Wprawdzie od razu kilka osób w swoich komentarzach potraktowało to opóźnienie z wyrozumiałością (w pewnych środowiskach mówi się przecież "rok nie wyrok" to co dopiero miesiąc) ale z drugiej strony można powiedzieć, że na wspieram.to część projektów (może nawet większość) została zrealizowana w terminie a na zagramw.to jak dotąd żaden. :wink:
:mrgreen:
statystyka - wyrodna matka propagandy
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Olbagamar »

mauserem pisze: 25 lip 2018, 09:49 statystyka - wyrodna matka propagandy
Raczej narzędzie wykorzystywane przez propagandę. Sama statystyka jest neutralna, jak ją ludzie wykorzystują to już inna para kaloszy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: MichalStajszczak »

mauserem pisze: 25 lip 2018, 09:49 statystyka - wyrodna matka propagandy
O ile w przypadku wspieram.to można posługiwać się statystyką, to w przypadku zagramw.to liczba projektów przyjętych do realizacji jest na razie zbyt mała, żeby cokolwiek analizować statystycznie. To po pierwsze. A po drugie, mój poprzedni post został zakończony nie kategorycznym wnioskiem statystycznym, tylko odpowiednim do kontekstu emotikonem.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Retro »

Jeśli pracujesz non stop 8h i w tych ośmiu godzinach zrobisz sobie 5 minut przerwy to twój przełożony akurat wypomni tobie te 5 minut gdy odpoczywałes i to niestety tyczy się wspieram.to co by tam nie wydali to zawsze Mage wars :lol:
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Olbagamar
Posty: 162
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:09
Been thanked: 2 times

Re: Umarł król, niech żyje król? czyli o polskim crowdfundingu

Post autor: Olbagamar »

Retro pisze: 25 lip 2018, 18:54 Jeśli pracujesz non stop 8h i w tych ośmiu godzinach zrobisz sobie 5 minut przerwy to twój przełożony akurat wypomni tobie te 5 minut gdy odpoczywałes i to niestety tyczy się wspieram.to co by tam nie wydali to zawsze Mage wars :lol:
To działa w obie strony. Wypominanie miesięcznego opóźnienia na zagramw.to, przy tak dużym projekcie jakim okazała się Walhalla, też nie jest fer 8)
ODPOWIEDZ