szukam nazwy gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

siema,
szukam pewnej gry o demonach, której opakowanie było raczej w ciemnoniebieskich barwach, charakterystyczną rzeczą było to, że miała czarne okrągłe podstawki do kart demonów. i może ktoś z Forumowiczów pomoże? to był początek 1996 (więc gra mogła być max. kilkuletnia i pochodzić z początku lat 90.), grę kupiłem we Wrocławiu, no i pamiętam wydałem na nią wszystkie oszczędności, jakie miałem. Jako 11 latek nie mogłem rozgryźć jej reguł, bo były napisane raczej językiem dla dorosłych. Ktoś wie o co chodzi?
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

dzięki wielkie Tolram! To było właśnie to. Plansza zawsze mi się kojarzyła jakby z wewnętrznym rzutem jakiejś wieży czy coś takiego. no i magów teraz też sobie przypominam. Tylko gdzie ja to dostanę teraz...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: szukam nazwy gry

Post autor: kali »

Ave Jupiter pisze: 01 maja 2018, 00:06 Tylko gdzie ja to dostanę teraz...
Zacznij od zapytania tych ludzi:
https://boardgamegeek.com/boardgame/317 ... s=fortrade
:)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

dzięki też i Tobie. Swoją drogą SFERA Makowskich (z tego co czytam teraz o SFERZE) miała na prawdę duży potencjał do tego, aby odnieść sukces nawet na rynku międzynarodowym. I nawet w Niemczech, bo świetnie wpasowali się wtedy w trendy światowe. Widocznie coś poszło nie tak, być może za bardzo skupili się tylko na Magii i Mieczu. Chociaż, ja wiem mieli i inne tytuły gier. Szkoda, że nie wydali kilka kolejnych gier, które z tego co wiem dosłownie kończyli. Potencjał mieli na prawdę duży
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: szukam nazwy gry

Post autor: MichalStajszczak »

Ave Jupiter pisze: 01 maja 2018, 11:01 Swoją drogą SFERA Makowskich (z tego co czytam teraz o SFERZE) miała na prawdę duży potencjał
Potencjał Sfery skończył się, gdy stracili licencję na Talizman.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

no, też o tym czytałem, że Games Workshop nie było zainteresowanie przedłużeniem licencji Sferze. i dodatkowo na Wikipedii piszą, że Magiczny Miecz wzorowany na Talisman'ie został uznany przez gracz wręcz za plagiat. Szkoda, bo wg mnie mieli świetny potencjał. i mogli stać się ikoną polskiego biznesu. Sama nazwa marki była genialna, bo była to typowo słownikowa nazwa, jak apple. Nie mówiąc o "Umbrelli" xD Ale tak na poważnie, to gdy autorzy gier związani ze Sferą zaczynali przygodę z planszówkami na początku lat 90., to pierwszy wydawca Markowskiego (autor opowiadań do „Magicznego miecza”) wcale grami się nie zajmował tylko... handlem samochodami (sic!). Przypomina mi to ciekawe historie biznesowe, np. początek powstania Mitsubishi Motors, które z autami na początku nie miało zbyt wiele wspólnego. Albo jeszcze lepiej firmy Nokia, która początkowo produkowała... papier xDD Tak samo mogło być i ze "Sferą". Po prostu szkoda.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: szukam nazwy gry

Post autor: MichalStajszczak »

Ave Jupiter pisze: 01 maja 2018, 13:25 autorzy gier związani ze Sferą
:?: Czyli kto konkretnie?
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

z Makowskimi-Markowski oraz Piotr Kowalski (odpowiedzialny np. za planszę i postacie w Diabelskim Kręgu) i Piotr Łukaszewski, Piotr Pucek i przede wszystkim Piotr Rynio, z zawodu... lekarz xD Dlatego uważam, że "Sfera" miała zaj** potencjał aby odnieść sukces.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: szukam nazwy gry

Post autor: MichalStajszczak »

Ave Jupiter pisze: 01 maja 2018, 11:01 Szkoda, że nie wydali kilka kolejnych gier, które z tego co wiem dosłownie kończyli.
Przypuszczam, że nie wydali właśnie przez brak licencji na Magię i miecz. Po prostu nie mieli już z czego dokładać do takich rynkowych porażek, jak np. Diabelski Krąg
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

Diabelski Krąg to była rynkowa porażka? Ja słyszałem, że to nie była rynkowa porażka... Sam to kupiłem w 4 klasie podstawówki ze względu na... okładkę ;] więc marketingowo to był dobry produkt (uprzedzam Twoją odpowiedź, że od 10 czy 11 latka nie można zbyt dużo wymagać jeżeli chodzi o racjonalne gospodarowanie oszczędnościami, akurat ja jako dziecko 5 razy potrafiłem obrócić złotówkę zanim ją wydałem i dobrze wiedziałem, że jeżeli kupię sobie chipsy to nie będę miał na coś innego. O wiele bardziej dbałem o pieniądze jako dziecko niż jako dorosły...). Porażką raczej był Magiczny Miecz.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: szukam nazwy gry

Post autor: MichalStajszczak »

Ja oceniam na podstawie nieco innych kryteriów. Moja hurtownia była w tym czasie jednym z głównych dystrybutorów Sfery, więc wiem, co się sprzedawało dobrze, a co gorzej.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

odpuściłem sobie ten wątek chwilowo, ale po to aby tylko popytać, czy Diabelski Krąg to była taka porażka, jak to twierdzisz. Udało mi się dotrzeć do kilku dawnych właścicieli sklepów z grami i zabawkami, którzy wtedy działali. Każdy, kto miał tę grę u siebie na stanie, to długo ona nie leżała na wystawie czy w magazynie. Gdyby ta twoja hurtownia znała się na prowadzeniu interesów w latach 90. gdzie nie było takiego tłoku na rynku i prawie każdy tytuł się sprzedawał, to nie opowiadałbyś głupot, że to wina wydawnictwa, które odwaliło kawał dobrej roboty. Jeżeli ktoś ma być sprzedawcą, to ma znać się na sztuce sprzedaży i potrafić sprzedać przysłowiowy piasek na pustyni. I nie mów mi, że hurt to co innego jak detal, bo jeżeli tym się zajmujesz, to masz się na tym znać i basta. Znam wielu takich, co w latach dziewięćdziesiątych mieli po 20 albo 30 lat, każą siebie nazywać przedsiębiorcami, a nie potrafili wtedy czegoś osiągnąć, mimo że wszystko szło na pniu. Każdy z nich też zwalał winę na partnerów handlowych albo pracowników. Większość z nich zapominała, jakimi byli szefami wtedy (i często dalej są, bo pewne cechy charakteru raczej się utrwalają w człowieku niż zmieniają...), albo partnerami biznesowymi. a ty mi się jeszcze będziesz czepiać każdego mego postu, wytykając że mam słabe zrozumienie działalności gosp. To nie ja wypisuję głupoty, że należy przeczekać lub wycofać się z rynku europejskiego z powodu RODO, aby potem wrócić na ten rynek, zamiast poszukać alternatywnych kanałów sprzedaży. A potem od nowa budować bazy klientów, od nowa szukać dystrybucji. A i koszty samego wdrożenia RODO będą większe za 2 czy 3 lata niż teraz są. A potem wypisujesz takie głupoty, jak to się nie znasz na prowadzeniu biznesu, a wszelkie porażki zwalasz na inne podmioty. Być może masz prywatną urazę do właścicieli "SFERY". i jeszcze mi wyskakujesz 1 maja w swoim poście pod tym topikiem z głupim pytaniem "czyli kto?" Jeżeli, jak twierdzisz miałeś hurtownie, to powinieneś wiedzieć kto był wtedy właścicielem SFERY i autorami gier w niej pracującymi... Trzeba wiedzieć wszystko o partnerze w interesach. Czytałem więcej twoich postów i szkoda gadać, dlatego proszę Admina o zamknięcie tematu.

p.s. w linku poniżej jest fajny komentarz z 2012, jak jeden z użytkowników krótko i na temat punktuje pana Michała (który upiera się przy sprzedaży gry "Rancho" do krajów arabskich i Izraela oraz roztrząsa niuanse inwentarza) jaki to rynek gier w Izraelu albo krajach muzułmańskich nie jest to duży i jakie to perspektywy miała ta gra w tamtych krajach. Po prostu kwintesencja zrozumienia wielkości rynków gier planszowych :mrgreen:

http://www.gamesfanatic.pl/2012/09/20/m ... ze-rancho/
Ostatnio zmieniony 21 maja 2018, 08:53 przez Ave Jupiter, łącznie zmieniany 2 razy.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: ariser »

I love the smell of flamewar in the morning. Let's go baby!

Obrazek

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. :(
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: szukam nazwy gry

Post autor: MichalStajszczak »

Ave Jupiter pisze: 21 maja 2018, 08:31 Udało mi się dotrzeć do kilku dawnych właścicieli sklepów z grami i zabawkami, którzy wtedy działali.
Jeżeli prawdą jest to, co napisałeś, to zadałeś sobie sporo trudu, by podać bezwartościowe informacje i na ich podstawie wyciągnąć równie bezwartościowe wnioski, mające miejscami charakter inwektyw. Jaki warunek musiałby być spełniony, aby informacje od tych "dawnych właścicieli" były wartościowe? Otóż powinni podać, ile egzemplarzy Diabelskiego Kręgu sprzedali i jak to wyglądało na tle sprzedaży innych gier, szczególnie gier Sfery.
Jak wcześniej pisałeś, miałeś wtedy 10 czy 11 lat, więc zapewne nie wiesz, że wtedy rynek gier w Polsce wyglądał nieco inaczej niż teraz. Nowych gier wydawano rocznie może kilkadziesiąt, z tego większość to były gry adresowane głównie do dzieci. Dlatego zainteresowanie nowymi tytułami trwało znacznie dłużej niż teraz. W związku z tym wypowiedź właściciela sklepu:
Ave Jupiter pisze: 21 maja 2018, 08:31 długo ona nie leżała na wystawie czy w magazynie
można zrozumieć również tak, że z ulga jej się pozbył i nie powtarzał zamówienia.
Ja oczywiście mogę przedstawić konkretne dane - w 1997 roku kupiłem od Sfery 20 egzemplarzy Diabelskiego Kręgu. W tym samym okresie kupiłem 500 egzemplarzy Magicznego miecza i w sumie 1000 egzemplarzy dodatków do tej gry. Nawet dużo starszego Robin Hooda wziąłem sztuk 80. Dlaczego podaję dane akurat za rok 1997? Diabelski Krąg został wydany w grudniu 1995. Gry Sfery miały wtedy w sklepach duży kredyt zaufania, więc w grudniu 1995 i w pierwszych miesiącach roku 1996 zamówienia robione przez sklepy były (jak się później okazało) sporo na wyrost.
Do właścicieli Sfery żadnej urazy nie mam (oni do mnie też chyba nie). Jestem zresztą chyba jedyną lub jedną z niewielu na forum osób, która ma kontakt z właścicielami kultowych firm Sfera czy Encore (z właścicielami Sfery robiłem nawet kilka lat temu wywiad dla Świata Gier Planszowych).
A jeśli chodzi o brak świń w grze Rancho, to nie była to decyzja moja, tylko wydawcy gry, więc zarzut o rozeznaniu wielkości rynków jest całkiem chybiony.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: szukam nazwy gry

Post autor: Ave Jupiter »

nie chce mi się tego dalej komentować, bo i tak się nie dogadamy, czy to odnośnie SFERY, czy odnośnie ukłonu w stronę Izreala i krajów arabskich (każdy twórca ma, czy mniejszy czy większy wpływ na to, gdzie idzie jego gra) czy to ze względu na posty odnośnie Charlie Hebdo...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
ODPOWIEDZ