Strategie/taktyki w grach

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Strategie/taktyki w grach

Post autor: kamilstany »

Witam, gram w planszówki od jakiegoś czasu. Przeglądam fora- głównie polskie.
Nie spotkałem się jeszcze z żadnym tematem dotyczącym taktyk ( podkreślam na polskim forum )
Np. Terra Mystica, jeśli gram tą rasą to powinienem zwrócić uwagę na to i na to.
albo Cywilizacja: na początku trzeba iść w surowce bo... później w to...

Może się mylę... ale jeśli nie to fajnie by było zrobić jakiś temat co do strategii gier a potem go rozbić pod konkretne tytuły. Tak jak już wspomniałem do takich gier jak np. Terra Mystica czy inne gry w których jest wiele dróg do zwycięstwa ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: Losiek »

Fajnie tylko po co? Nie przyjemniej jest samodzielnie do tego dochodzić?
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: citmod »

kamilstany pisze: 10 maja 2018, 15:03 Witam, gram w planszówki od jakiegoś czasu. Przeglądam fora- głównie polskie.
Nie spotkałem się jeszcze z żadnym tematem dotyczącym taktyk ( podkreślam na polskim forum )
Np. Terra Mystica, jeśli gram tą rasą to powinienem zwrócić uwagę na to i na to.
albo Cywilizacja: na początku trzeba iść w surowce bo... później w to...

Może się mylę... ale jeśli nie to fajnie by było zrobić jakiś temat co do strategii gier a potem go rozbić pod konkretne tytuły. Tak jak już wspomniałem do takich gier jak np. Terra Mystica czy inne gry w których jest wiele dróg do zwycięstwa ;)

Pozdrawiam
W większości wątków popularnych gier, w pewnym momencie pojawiają się dyskusję na temat strategii.
Losiek pisze: 10 maja 2018, 15:56 Fajnie tylko po co? Nie przyjemniej jest samodzielnie do tego dochodzić?
+1

Dlatego też jakiś czas temu proponowałem zrobić dział w którym rozmawiałoby się o strategiach (jednak pomysł nie został dobrze przyjęty przez forumowiczów), zamiast zamieszczać te rozmowy w głównych wątkach gier, co przynajmniej w moim przypadku prowadzi do tego, że chcąc uniknąć takich tematów niechętnie wchodzę w wątki wielu już wydanych gier. A potem się ludzie dziwią, że po wydaniu gier wątki umierają.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: kamilstany »

Losiek pisze: 10 maja 2018, 15:56 Fajnie tylko po co? Nie przyjemniej jest samodzielnie do tego dochodzić?
Ja np gram zawsze jedną sprawdzoną taktyką... mimo że kusi sprawdzić coś innego to chęć zwycięstwa jest większa.
A tak miło było by poczytać o czymś takim, że jednak nasza taktyka to nie jedyna słuszna droga do zwycięstwa.
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: MgK1989 »

Ja z kolei zauważyłem, że z biegiem lat wiecej radości sprawia.....granie niż samo wygrywanie:) może wiecej osob podobnie podchodzi do tematu dlatego tematy na temat samych strategii nie są tak bardzo potrzebne/(wstawić bardziej adekwatne słowo). Chyba się wypaliłem jako power gamer:)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: hsiale »

Żeby mówić o strategii, trzeba grać dużo. Nie kilkanaście partii w dany tytuł, przydatne jest ponad 100, a najlepiej wyraźnie ponad. Dlatego sensowne rozmowy o strategii znajdziesz nie na forum ogólnoplanszówkowym, tylko w miejscach poświęconych konkretnej grze.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: bardopondo »

kamilstany pisze: 10 maja 2018, 16:21
Ja np gram zawsze jedną sprawdzoną taktyką... mimo że kusi sprawdzić coś innego to chęć zwycięstwa jest większa.
??
wybacz zuchwałość ale albo grasz w słabe gry albo masz słabych przeciwników
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: seki »

Osobiście nie lubię dyskusji o strategii. Sam gdy coś na ten temat chcę wspomnieć to zastanawiam się czy nie zamieścić w spoilerze. Myślę, że byłby to dobry zwyczaj. Ja grając w gry cieszę się gdy mogę sam na własnej skórze testować różne strategie, cenie gry które na to pozwalają (kilka alternatywnych dróg do zwycięstwa). Sprawdzanie różnych strategii przedłuża cykl życia gry, jej regrywalność. Nie chcę czytać o strategii bo popsuł bym sobie najlepszą zabawę.

Natomiast gra, która ma jedną strategie wygrywajacą to kiepska gra.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: Olgierdd »

Niestety nie pamiętam kto to napisał, ale padło na tym forum cudne stwierdzenie (parafrazuję): Tutaj już rozmawia się tylko o grach, w które nikt jeszcze nie grał.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: ariser »

Temat ciekawy, ale zbyt ogólny. Gdyby wywiązała się tu dyskusja nt. różnych gier szybko zrobiłby się burdel i znalezienie czegokolwiek graniczyłoby z cudem. Sądzę jednak po powyższych wypowiedziach to nam to nie grozi. Niemniej pomysł na dział forum (chociażby na próbę) - fajny.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: Deem »

Odpowiadając na pytanie "Fajnie tylko po co?":
a) siadając do bardziej skomplikowanej gry, dobrze jest mieć świadomość możliwości, aby nie marnować czasu własnego i innych (dotyczy zwłaszcza tytułów podatnych, na sytuacje, gdy błędne ruchy świeżaka, dają zwycięstwo komuś innemu)
b) znajomość różnych strategii nie oznacza, automatyzacji ruchów, daje po prostu większy wybór, bardziej świadome decyzje i zwycięstwa, które nie są wynikiem nieznajomości gry u innych lecz faktycznym "pojedynkiem umysłów"
c) zamknięte grupy czasami blokują się na określonych strategiach i ciężko jest podejść do tematu w inny sposób

Dlatego osobiście bardzo sobie cenię zakładkę "Strategy" w profilach gier na BGG :)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: Miszon »

ja uważam, że brak takiego działu na forum jest dużym brakiem. Gramy raczej w jakimś ograniczonym gronie znajomych, w ten sposób często nie jesteśmy świadomi, że istnieją jakieś inne drogi do zwycięstwa, czy też strategie, które sprawiają, że gra wygląda zupełnie inaczej (może lepiej, ciekawiej?) niż w naszym "lokalnym", "swoim" wydaniu.
Fajnie jest odkrywać samemu nowe drogi, to jasna, ale jak ktoś napisał, do tego trzeba kilkudziesięciu, a może i więcej, partii (zależy od gry). Jest to do wykonania na tytułach, które mają swoje cyfrowe odpowiedniki, tak fizycznie już trudniejsze (pamiętam, że po rozegraniu ok. 50 partii online w Dominiona miałem na swoim koncie zaledwie 4 zwycięstwa. Dopiero wtedy "załapałem" głębiej grę i poznałem w miarę wszystkie karty z podstawki i zacząłem mieć lepsze wyniki i czerpać większą satysfakcję z gry. Ile by mi to zajęło z produktem fizycznym i w tym samym gronie do 6 osób, z którymi grywam w planszówki? Czy w ogóle byłoby możliwe to ostatnie, czyli na tyle szerokie poznanie różnych strategii, by lepiej cieszyć się grą? A może bym po 10 grach stwierdził, że odkryłem "wygrywającą kombinację" i na tym zakończył przygodę z tytułem?).

No, chyba że ktoś gra w każdą grę kilka razy, a potem sprzedaje, bo stwierdził, że już wszystko o niej wie, a poza tym w kolejce czekają nowości, które "trzeba" poznać ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: kamilstany »

bardopondo pisze: 10 maja 2018, 22:12
kamilstany pisze: 10 maja 2018, 16:21
Ja np gram zawsze jedną sprawdzoną taktyką... mimo że kusi sprawdzić coś innego to chęć zwycięstwa jest większa.
??
wybacz zuchwałość ale albo grasz w słabe gry albo masz słabych przeciwników

Wydaje mi się, że ani jedno ani drugie...
Gry w które ostatnio gram ( posiadam) a chciałbym grać w nie lepiej to między innymi:
* Terra Mystica
* Cywilizacja Poprzez wieki
* Agricola
* Concordia
* 7 cudów świata

Wg mnie nie są to słabe gry... przeciwników też raczej nie mam słabych...
Poruszyłem ten temat raczej dlatego, bo ostatnio zalogowałem się na stronie GameBoardArena- próbowałem tam grać w Terre. Dostawałem niezłego łupnia, stąd moja prośba o jakieś strategie itp ;p
Ps. Kilka razy udało mi się tam wygrać, ale jak widzę jak ludzie tam grają to jestem w szoku jak mało wiem o tej grze ;D
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: kamilstany »

Deem pisze: 11 maja 2018, 09:54 Odpowiadając na pytanie "Fajnie tylko po co?":
a) siadając do bardziej skomplikowanej gry, dobrze jest mieć świadomość możliwości, aby nie marnować czasu własnego i innych (dotyczy zwłaszcza tytułów podatnych, na sytuacje, gdy błędne ruchy świeżaka, dają zwycięstwo komuś innemu)
b) znajomość różnych strategii nie oznacza, automatyzacji ruchów, daje po prostu większy wybór, bardziej świadome decyzje i zwycięstwa, które nie są wynikiem nieznajomości gry u innych lecz faktycznym "pojedynkiem umysłów"
c) zamknięte grupy czasami blokują się na określonych strategiach i ciężko jest podejść do tematu w inny sposób

Dlatego osobiście bardzo sobie cenię zakładkę "Strategy" w profilach gier na BGG :)
Dokładnie!
I dlatego brakuje mi takiej zakładki na tym forum...
Nie każdy musiałby tam zaglądać, ale wg mnie przydałaby się.
Kto chce to doda coś od siebie, a inna osoba może na tym skorzysta
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: citmod »

Skoro już kilka osób tutaj pisze, że oddzielny dział to dobry pomysł, to podlinkuje mój stary wątek. Choć odzew był wtedy dość jednoznaczny i raczej wątpię by coś się w tej kwestii zmieniło. :P

viewtopic.php?f=1&t=38787
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Strategie/taktyki w grach

Post autor: kamilstany »

Dzięki za link. Tak czytam o czym tam dyskutowaliście i wpadłem na pomysł, że jeśli nie dyskusja o strategiach to może chociaż jakieś poradniki do bardziej rozbudowanych gier.

Nie chodzi mi o tłumaczenie zasad, ale raczej takie podstawowe informacje do gier. Niektóre gry są easy to learn, hard to master. I do takiej gry jakieś informacje.

Jest dużo możliwości, np:
* dyskusje na temat strategii
* coś w stylu poradnika
* jakieś (pochwałki) ,,udało mi się zdobyć tyle i tyle punktów w takiej grze bo poszedłem w takie karty/taką taktykę

Mam pewien koncept jak mogłoby to wyglądać, lecz nie jestem na tyle progamerem aby napisać coś sensownego ;p
ODPOWIEDZ