najlepsze gry Reinera Knizii

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Twoje ulubione gry doktora, to?

Tigris & Euphrates
78
13%
Ra
41
7%
Wyprawa do El Dorado
116
19%
Samurai
46
7%
Battle Line
13
2%
Modern Art
33
5%
Lost Cities / Zaginione miasta
50
8%
Władca Pierścieni: Konfrontacja
44
7%
Amun-Re
12
2%
Schotten Totten
19
3%
Ingenious / Geniusz
18
3%
Taj Mahal
3
0%
Through the Desert / Przez Pustynię
8
1%
Medici
4
1%
Carcassonne: The Castle / Zamek
35
6%
High Society / Milionerzy i bankruci
16
3%
Blue Moon City
11
2%
Dream Factory / Tytus, Romek i A'Tomek
10
2%
Winner's Circle
8
1%
Blue Lagoon / Laguna
15
2%
Władca Pierścieni
13
2%
Colossal Arena
1
0%
Yellow & Yangtze
21
3%
 
Liczba głosów: 615

Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Jarek B. »

Marrr84 pisze: 29 cze 2019, 00:18 a jak przewidujecie kiedy bedzie premiera?
Gdyby wszystko zależało od nas, to już dawno oddalibyśmy pliki do druku i spokojnie czekali na wrześniową premierę. W pewnych sprawach jesteśmy jednak uzależnieni od tempa pracy innych, wolę więc nie deklarować terminu. W ciągu tygodnia wszystko powinno się wyjaśnić - wtedy podamy datę premiery.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Jarek B. pisze: 30 cze 2019, 15:03
Marrr84 pisze: 29 cze 2019, 00:18 a jak przewidujecie kiedy bedzie premiera?
Gdyby wszystko zależało od nas, to już dawno oddalibyśmy pliki do druku i spokojnie czekali na wrześniową premierę. W pewnych sprawach jesteśmy jednak uzależnieni od tempa pracy innych, wolę więc nie deklarować terminu. W ciągu tygodnia wszystko powinno się wyjaśnić - wtedy podamy datę premiery.
Czekamy z niecierpliwością :)
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Jarek B. »

Jarek B. pisze: 30 cze 2019, 15:03
Marrr84 pisze: 29 cze 2019, 00:18 a jak przewidujecie kiedy bedzie premiera?
Gdyby wszystko zależało od nas, to już dawno oddalibyśmy pliki do druku i spokojnie czekali na wrześniową premierę. W pewnych sprawach jesteśmy jednak uzależnieni od tempa pracy innych, wolę więc nie deklarować terminu. W ciągu tygodnia wszystko powinno się wyjaśnić - wtedy podamy datę premiery.
Sprawa nabiera tempa. Wreszcie dostaliśmy materiały, dzięki którym możemy ruszać ze składem polskie edycji "El Dorado". Premiera: wrzesień-październik.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Jarek B. pisze: 05 lip 2019, 21:38
Jarek B. pisze: 30 cze 2019, 15:03
Marrr84 pisze: 29 cze 2019, 00:18 a jak przewidujecie kiedy bedzie premiera?
Gdyby wszystko zależało od nas, to już dawno oddalibyśmy pliki do druku i spokojnie czekali na wrześniową premierę. W pewnych sprawach jesteśmy jednak uzależnieni od tempa pracy innych, wolę więc nie deklarować terminu. W ciągu tygodnia wszystko powinno się wyjaśnić - wtedy podamy datę premiery.
Sprawa nabiera tempa. Wreszcie dostaliśmy materiały, dzięki którym możemy ruszać ze składem polskie edycji "El Dorado". Premiera: wrzesień-październik.
Sam Reiner Knizia uchylił nieco rąbka tajemnicy wczoraj na tweeterze :D Czekam na więcej :) Biorąc pod uwagę, jakie nazwisko padło przy grafikach - będzie to chyba udane wydanie :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

Nikt chyba nie wspomina o Blue Lagoon, w Polsce wydane po porostu jako 'Laguna', a gra zasługuje na atencję, mimo że jakoś jej premiera, i pierwotna za granicą i w Polsce jakoś spadła pod radarem (też nie wiadomo czemu).
Ogólnie polecam bardzo, szczególnie jeśli ktoś lubi Pustynię (L. jest głębsza od) i Tygrys (L. jest lżejsza od), dość szybka rozgrywka (około 30-40 minut) i mimo że okładka może sugerować lekką uśmiechnięta grę rodzinną to rozgrywka jest brutalna :twisted: Bardzo dobra zabawa :)

Też z dozą nie małej niecierpliwości czekamy na nową edycję El Dorado - bardzo lubimy tą grę i w sumie chyba co nas najbardziej w niej kuło to wygląd/grafika, która wydawała się... zmęczona - a szczególnie dla nas murowany hit jeśli grafiki robić ma Vincent Dutrait :D (który przy okazji też robi/zrobił nowe wydanie Jaipura jak i nowe Lost Cities, które też wyglądają wyśmienicie)

I nie by to miała być najlepsza gra Knizii ale jeśli ktoś jest ciekawy LAMA - która zdobyła nominacje do SdJ i jest nie dostępna albo dostępna dość drogo - to proponuje Lato z Komarami które jest LAMĄ tylko z inna grafiką (moim zdaniem lepszą) i delikatnie zmienionymi regułami (w naszej opinii na korzyść) no i dostępne za jakieś 20. Fajna mała, lekka, łatwa, szybka i rodzinna gra, i choć jest od 2 graczy to najlepiej chodzi tak naprawdę na 4+ i czym więcej tym lepiej. Akurat na zabranie na jakiś letni wyjazd, i w tym roku ponieważ podobno jest plaga komarów też może być wyjątkowo 'atmosferyczna' :lol:
Ostatnio zmieniony 11 lip 2019, 00:03 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: mikeyoski »

Lama nic nie zdobyła 😀 Ma tylko (albo aż) nominację i patrząc na konkurencję, nie sądzę, żeby coś więcej osiągnęła.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

mikeyoski pisze: 10 lip 2019, 23:28 Lama nic nie zdobyła 😀 Ma tylko (albo aż) nominację i patrząc na konkurencję, nie sądzę, żeby coś więcej osiągnęła.
Absolutna racja, dziękuję za uwagę, z rozpędu gdzieś mi umknęło słowo 'nominację', już poprawione :)

A czy zdobędzie.... eh... różnie to z SdJ bywa, nie raz było niezbyt pozytywne zaskoczenie...
W tym roku LAMA ma za konkurencję chyba Just One i Warewords, obydwie gry dość podobne, więc tak LAMA bym od razu nie skreślał. A tak osobiście, to w Just One nie graliśmy, ale nie jestem taki pewien czy tak bezwzględnie chętniej bym sięgnął po Warewords niż LAMA, chociaż się zgodzę że Warewords jest bardziej złożoną grą, ale też z mojego doświadczenie wymaga dobrej grupy by na prawdę była fajna zabawa, gdzie LAMA wydaje się bardziej uniwersalna. Zobaczymy.... zdecydowanie zgadzam się że LAMA dostałaby najgorsze 'odds' u bukmacherów, ale jakbym obstawiał to chyba na nią na zasadzie 'ryzyk fizyk' :lol:

Dowiemy się za... 11 dni :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: zakwas »

AnimusAleonis pisze: 10 lip 2019, 13:03 Nikt chyba nie wspomina o Blue Lagoon, w Polsce wydane po porostu jako 'Laguna', a gra zasługuje na atencję, mimo że jakoś jej premiera, i pierwotna za granicą i w Polsce jakoś spadła pod radarem (też nie wiadomo czemu).
Moim zdaniem bliźniacze Jäger und Sammler dużo fajniejszą grą jest i prostszą w zasadach (świadome punktowanie w Lagunie to jakiś koszmar).
AnimusAleonis pisze: 10 lip 2019, 13:03 I nie by to miała być najlepsza gra Knizii ale jeśli ktoś jest ciekawy LAMA - która zdobyła nominacje do SdJ i jest nie dostępna albo dostępna dość drogo - to proponuje Lato z Komarami które jest LAMĄ tylko z inna grafiką (moim zdaniem lepszą) i delikatnie zmienionymi regułami (w naszej opinii na korzyść) no i dostępne za jakieś 20. Fajna mała, lekka, łatwa, szybka i rodzinna gra
Pędzące żółwie karciane z tej samej serii też bardzo fajne, ale to z kolei w gronie 3/4 osoby się sprawdza najlepiej IMO, a komary świetne na dużą grupę.
addams
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2015, 08:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: addams »

zakwas pisze: 11 lip 2019, 08:40 Moim zdaniem bliźniacze Jäger und Sammler dużo fajniejszą grą jest i prostszą w zasadach (świadome punktowanie w Lagunie to jakiś koszmar).
Aż tak ci się nie podobała Laguna? Ale że aż tak? :)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: MiXB »

A tak w związku ze zbliżającą się premierą "Quest for El Dorado" - gdzie według was ląduje ta gra na liście najlepszych gier Knizii?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

zakwas pisze: 11 lip 2019, 08:40 Moim zdaniem bliźniacze Jäger und Sammler dużo fajniejszą grą jest i prostszą w zasadach (świadome punktowanie w Lagunie to jakiś koszmar).
:shock: koszmar mocne słowo :lol:
W pewnym sensie rozumiem o co Ci chodzi z punktowaniem w Lagunie, ale nam to dodaje do klimatu zaciekłości rozgrywki.
A co do Jager kojarzę okładkę i chyba chyba w to wieki temu grałem, czy to się nie nazywało Mamuty czy coś takiego? Nawet bym może i jeszcze raz spróbował ale z tego co widzę gra dawno out-of-print i raczej nie dostępna
MiXB pisze: 11 lip 2019, 11:06 A tak w związku ze zbliżającą się premierą "Quest for El Dorado" - gdzie według was ląduje ta gra na liście najlepszych gier Knizii?
My częściej sięgamy po lżejsze gry Knizii, więc u nas na liście jego 'najlepszych' - czytaj najbardziej ulubionych, najczęściej granych - El Dorado jest gdzieś w pierwszej trójce :)

Z nadchodzących gier Knizii to wyczekujemy Chartae
Wydawca ten jakby ostatnio specjalizuje się w lekkich/szybkich dwu-osobówkach, a pomysł gry może nie rewolucyjny, ale gra ładnie wydana i ma potencjał na jedną z tych małych 'prostych' ale 'głębszych' gier :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Legun »

Chartae wygląda jako coś bardzo sympatycznego, choć pewnie brak elementu zbierackiego sprawi, że Absolutnie Najlepsza Żona może być daleka od entuzjazmu. Niemniej wygląda to bardzo ładnie. Za to ilustracje z "Komarach" niestety zupełnie mi nie podeszły. Z kolei "Lamy" nie ma w żadnym polskim sklepie z grami (przynajmniej wg. "Szopa-Gracza"). Widział to gdzieś ktoś?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

Legun pisze: 11 lip 2019, 12:21 Chartae wygląda jako coś bardzo sympatycznego, choć pewnie brak elementu zbierackiego sprawi, że Absolutnie Najlepsza Żona może być daleka od entuzjazmu. Niemniej wygląda to bardzo ładnie. Za to ilustracje z "Komarach" niestety zupełnie mi nie podeszły. Z kolei "Lamy" nie ma w żadnym polskim sklepie z grami (przynajmniej wg. "Szopa-Gracza"). Widział to gdzieś ktoś?
Z tego co wiem LAMA, prócz rynku wtórnego (ebay itd itp) nie jest dostępna poza Niemcami, i kosztuje tak między 5-10 euro. Na spiele-offensive jest chyba 8, no plus koszty dostawy, które w mojej ocenie robią zakup kompletnie nie opłacalny. I nie zrozum mnie źle, nie jest tak że uważam grafikę w Komarach jako jakąś wybitną, po prostu uważam ją za lepsza/ciekawszą od LAMA, gdzie tak naprawdę nie ma grafik, tylko karty z numerami i kilka kart z lamą.... i ten temat komarów pokazuje jakiś i ma jakiś sens: lato komary, by chcieć się pozbywać komarów, dzika karta to 'bzzzz' zabijająca komary.... a w LAMA... ech... nuda i na prawdę bez wyobraźni jakiejkolwiek, nie wiek jaki proces 'kreatywny' wydusił z siebie taki projekt, chyba coś w stylu 'za 5 minut zaczyna się mecz/film/serial.. no to... nazwa brzmi jak lama.. ok to dajmy jakąś tam lamę na 8 kartach, reszta dajcie cyfry i do druku' :lol: .... już można sobie zaoszczędzić fatygi i pieniędzy i zagrać w LAMA dwoma taliami zwyczajnych kart używając As-6 i potem np. damy i nazwać grę 'DAMA' :D.... w LAMA na prawdę nie ma więcej grafiki czy tematyki.

Jeśli macie dwie talie, to szczerze sugerowałbym najpierw wypróbować grę tak, bo w 5 osób jak graliśmy było dość fajnie (ale też bez nie wiem jakiego szału), w mniej było jedynie ok, i to tak że raczej w mniej niż 4 bym nie grał w ten tytuł, więc może być duże rozczarowanie jeśli się wyda z 50 by ściągnąć ten tytuł z Niemiec. Albo po prostu kupić Komary i spróbować, ja nasza kopię kupiłem w empiku za jakieś 18 z darmową dostawą do salonu - i powiem szczerze że 18 ta gra jest warta, więcej... nie koniecznie.

Aha i zdecydowanie lepszy jest wariant reguł z Komarów, gdzie używa się tylko 7 dzikich kart i każda dzika to automatyczne 10 punktów (w odróżnieniu do reguł LAMA gdzie tylko druga i następne dzikie na w ręce to 10 punktów) - daję to a wiele szybszą i gładszą rozgrywkę.

Ogólnie, jak opinie wielu innych, byłem zdziwiony i rozczarowany że to dostało nominację SdJ, uważam że w ostatnich 12 miesiącach wyszło multum ciekawszych/lepszych/ładniejszych tytułów 'rodzinnych' - jakbym był fanem teorii spiskowych powiedziałbym że to ustawka :P - też więc nie zdziwiłbym się, jak już dostało nominacje, żeby wygrało.

NB. Tytuł LAMA to skrót od 'Leg Alle Minpunten Af' (mniej więcej 'pozbądź się wszystkich negatywnych' w domyśle pewnie kart/punktów) co nimby jest motto gry, i też najbardziej leniwą koncepcja na tematykę/grafikę EVER :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: zakwas »

addams pisze: 11 lip 2019, 10:21 Aż tak ci się nie podobała Laguna? Ale że aż tak? :)
Podobała, ale tak w pełni świadomie ogarnąć tę grę i zaplanować cokolwiek to dramat. Granie na luzie i sprawdzenie ile się ugrało - bardzo spoko. :)
AnimusAleonis pisze: 11 lip 2019, 11:12
zakwas pisze: 11 lip 2019, 08:40 Moim zdaniem bliźniacze Jäger und Sammler dużo fajniejszą grą jest i prostszą w zasadach (świadome punktowanie w Lagunie to jakiś koszmar).
:shock: koszmar mocne słowo :lol:
W pewnym sensie rozumiem o co Ci chodzi z punktowaniem w Lagunie, ale nam to dodaje do klimatu zaciekłości rozgrywki.
A co do Jager kojarzę okładkę i chyba chyba w to wieki temu grałem, czy to się nie nazywało Mamuty czy coś takiego? Nawet bym może i jeszcze raz spróbował ale z tego co widzę gra dawno out-of-print i raczej nie dostępna
Ja miałem szczęście wyrwać na allegro z jakiejś końcówki za śmieszne pieniądze, jedna z moich ulubionych pozycji dla trzech graczy. A z tym punktowaniem, to mam na myśli, że za dużo rzeczy punktuje i za wiele jest czynników na które trzeba zwracać uwagę, więc najlepiej po prostu grać i nie planować za wiele i na za wiele nie liczyć, tylko sprawdzić na końcu co się wydarzyło właściwie. ;D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

zakwas pisze: 12 lip 2019, 08:42 Ja miałem szczęście wyrwać na allegro z jakiejś końcówki za śmieszne pieniądze, jedna z moich ulubionych pozycji dla trzech graczy. A z tym punktowaniem, to mam na myśli, że za dużo rzeczy punktuje i za wiele jest czynników na które trzeba zwracać uwagę, więc najlepiej po prostu grać i nie planować za wiele i na za wiele nie liczyć, tylko sprawdzić na końcu co się wydarzyło właściwie. ;D
Ah uwielbiam takie sytuacje gdy się złapie jakąś perełkę za grosze :D

Co do punktowania i Laguny, to dobrze Cię zrozumiałem, i dla nas to dodaje do zaciekłości, atmosfery gry: trzeba uważać co inni robią lub mogą planować, i się na to przygotowywać, lub reagować. I tak wprowadza to dozę niepewności i powiedzmy pewnego chaosu, ale nie jest to moim zdaniem aż tak 'randomowe' jak piszesz, u nasz przynajmniej nie wygrywa nikt od tak nic nie pracując tylko 'wpadając' w wygraną. Mniej takiego 'chaosu punktowego' ma Through the Desert, i patrząc na instrukcję Jager mam wrażenie że Jager to była próba Knizii by rozbudować koncepcje Through the Desert, z której był średnio zadowolony (i chyba się średnio sprzedawała) i tak też kilka lat później powstała Laguna, proces dość typowy dla Knizii i 'ewolucji' jego gier (podobnie np było z Tigris).
Co nie znaczy że Jager nie jest fajną grą i na pewno będę miał oczy otwarte i złapię egzemplarz jeśli się nadarzy okazja :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Furan »

zakwas pisze: 12 lip 2019, 08:42
addams pisze: 11 lip 2019, 10:21 Aż tak ci się nie podobała Laguna? Ale że aż tak? :)
Podobała, ale tak w pełni świadomie ogarnąć tę grę i zaplanować cokolwiek to dramat. Granie na luzie i sprawdzenie ile się ugrało - bardzo spoko. :)
Absolutnie się nie zgadzam. Wyłożyłem przed każdym graczem jedną karteluszkę do punktowania i od połowy pierwszej części gry wszyscy grali świadomie - na zajęcie 7/8 wysp, na najdłuższy łańcuch, na większościówkę tu i tam, na zbieranie zestawów. Punktowanie jest bardziej pokręcone niż w Przez Pustynię, ale ciągle bardzo wprost.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Wreszcie miałem okazję zagrać w Lagunę. Świetna. Ilość gry w grze powala. Prosta, schludna, głęboka. Chyba już wiem na co pójdzie mój bon do Empiku 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Mój aktualny ranking doktora :)

(ocena x/10)

1. Tygrys i Eufrat 10
2. Modern Art 10
3. Yellow & Yangtze 9
4. Dream Factory 9
5. Ra 9
6. Blue Lagoon (Laguna) 9
7. Schotten Totten 9
8. High Society 8
9. Quest of Eldorado 8
10. Colossal Arena 8
11. Lato z Komarami 8
12. Stephenson's Rocket 8
13. Bankrut! 8
14. Medici 7
15. Samuraj 7
16. Lost Cities 7
17. Winner's Circle 7
18. Priest of Ra 7
19. Przez Pustynię 6
20. Strozzi 6
21. Keltis 5
22. Ra: The Dice Game 4

Może jak znajdę trochę czasu, to coś opiszę :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Markus »

Niezła topka
Zabrakło w niej jednak Amun Re:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame/5404/amun-re
I dziwi tak niska pozycja Samuraja, który jest idealną grą do wciągania w planszówki
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: DDP »

Top 30 gier Knizii w które pamiętam że grałem (z ważniejszych jedynie nie było mi dane sprawdzić Winners Circle, Stephenson Rocket i Tower of Babel)

1. Samuraj 8
2. Blue Moon 7.5
3. Yellow & Yangtze 7.5
4. Quest for El Dorado 7
5. Blue Moon City 7
6. LOTR Confrontation 7
7. Laguna 7
8. Taj Mahal 7
9. Carcassonne Castle 7
10. Amun Re 7
11. Tygrys i Eufrat 7
12. Ra 7
13. Przez pustynię 7
14. Keltis Oracle 6.5
15. Schotten Totten 6.5
16. Qin 6.5
17. Modern Art 6.5
18. Ingenious 6.5
19. High society 6.5
20. Medici vs Strozzi 6.5
21. LOTR 6.5
22. Traumfabrik 6.5
23. Fits 6
24. Palazzo 6
25. Ivanhoe 6
26. En Garde 6
27. Colossal Arena 6
28. Medici 6
29. Zaginione Miasta 6
30. Beowulf Legend 5.5
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: konradstpn »

Czy ktoś mógłby klarownie wyjaśnić na czym polegają różnice w zasadach między grami:Lato z komarami i jej pierwowzorem Lamą. Który wariant jest lepszy?

Z góry dziękuję.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

konradstpn pisze: 09 wrz 2019, 17:21 Czy ktoś mógłby klarownie wyjaśnić na czym polegają różnice w zasadach między grami:Lato z komarami i jej pierwowzorem Lamą. Który wariant jest lepszy?
Różnice są minimalne: w ilości kart i w zasadach punktacji, dokładniej rozpisane w opisie na BGG: LINK

Na szybko powiem że z dwóch wersji Lato naszym zdaniem lepsze, tak jakby szanowny Doktor zrobił małe tweeks do LAMA po dalszym testowaniu.

*** EDIT ***
Sry wczoraj nie miałem zbytnio czasu się rozpisywać, ale różnice są tylko dwie:
  1. W Komarach używa się o jedną "dziką" kartę mniej niż w LAMA. Czyli w Komarach masz 7 dzikich kart (kart Bzzzz) a w LAMA 8 dzikich kart (karty z Lamą)
  2. W LAMA gracz dostaje 10 punktów jeśli ma jakąś dziką kartę, ale tyko 10 punktów nie wiecej nie zależnie ile dzikich kart ma, a w Komarach dostaje 10 punktów za każdą dziką kartę którą ma.
Jak powyżej pisałem z dwóch wersji, a mieliśmy obie, Komary są lepsze, dzięki zmianie w punktacji rozwiązują jeden z największych problemów czyli nadmierne przedłużanie się rozgrywki, bo partia w LAMA może się ciągnąć, szczególnie gdy osoby grające już jakieś doświadczenie z tytułem mają, a w Komarach rozgrywki są jakby bardziej żwawe i ogólnie krótsze od tych w LAMA. No i osobiście też grafika mi się wydaje bardziej jakaś sensowna i lepsza od tej z LAMA.
Tak przy okazji jeśli nie jesteś pewny co kupić, to i w jedno i w drugie można zagrać po prostu dwoma taliami kart, a dokładne reguły LAMA masz tutaj: LINK
Aha i obie gry są raczej dla 4+ graczy, na mniej da się grać ale nie rekomenduje.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2019, 15:10 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 2 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: nakago »

czym się różnią gry Ra i Priests of Ra ?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: garg »

nakago pisze: 10 wrz 2019, 02:51 czym się różnią gry Ra i Priests of Ra ?
Priests of Ra są trochę bardziej rodzinne, tzn. więcej wybaczają błędy i punktacja tak bardzo nie krzywdzi w przypadku złego zagrania. Ale zasadniczo są to dwie dość podobne gry.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: nakago »

ok dzięki, a czy ktoś ma pojęcie jak kupić w sensownej cenie Ra w nowej edycji ? (obojętnie w jakim języku) ??
ODPOWIEDZ