gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: alpha »

Jestem świeży w temacie LCG, więc chciałem się poradzić kolegów/koleżanek odnośnie tego, które z gier LCG wymagają do sensownej gry więcej niż 1 zestaw podstawowy.

Jakoś tak się składa, że najbardziej pasują mi gry od FFG, chociaż nie zamykam się tylko na nie :)
Jestem w trakcie uzupełniania kolekcji takich gier FFG LCG (najnowsze ich edycje):
1. Gra o tron
2. Legenda 5 kręgów
3. Władca pierścieni
4. Warhammer: Inwazja
5. Warhammer 40000: Podbój
6. Android: Netrunner
7. Star Wars
8. Horror w Arkham
Podpowiedzcie mi, które z nich poradzą sobie z 1 podstawką, a które rozkręcają się z 2 lub 3.
Dwie pierwsze pozycje (Gra o tron, Legenda 5 kręgów) mam już w całości po polsku (ze wszystkimi dodatkami PL), i mam je już z 3 podstawkami każdą.

Gdzieś mi ktoś mówił, że obydwa Warhammery nie wymagają dodatkowych podstawek, ale już widziałem ogłoszenia z więcej niż jedną podstawką, więc chyba to nie była prawda.

Nie chodzi mi o to, żeby kombinować co tu zrobić, żeby nie kupić dodatkowych podstawek. Bardziej chodzi o to, że chciałbym być świadomy, które LCG najzwyczajniej w świecie pokażą swoje walory przy 2 lub 3 podstawkach.

Pomińmy to czy gram w domu czy turniejach. To nie istotne. Ma być full wypas. Nie chcę tylko kupić czegoś na zapas, a potem zostać z nadmiarem niepotrzebnych kart.
A może po prostu przyjąć założenie, że wszystkie LCG od FFG trzeba uzupełniać do 3 podstawek, i nie pytać się na przyszłość o takie kwestie? :)

Chciałbym pozostać w miarę możliwości w wersji PL, bo różni gracze mogą się przysiąść, a ja też zdecydowanie lepiej się czuję w PL niż ENG, chociaż pewnie gdybym się zmusił to może i po jakimś czasie bym się odblokował. Jednak mimo wszystko pozostańmy przy wersji PL.

Zakładamy wariant (jeżeli możliwy) do 4 graczy, chociaż najczęściej będą to 2 osoby. Są jednak chętni do rozgrywek, więc nie ograniczam się do minimum.

I inne pytanie: jak to się ma do LCG od innych wydawców niż FFG? Tam też jest ten sam problem, czy tylko FFG tak działa?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: schen »

Wypowiem się odnośnie WP LCG, tam myślę, że warto zgarnąć choćby taniej z drugiej ręki, drugą podstawkę. Dochodzą 2 mierniki zagrożenia, więc nie musisz kombinować z zastępstwem przy większej ilości graczy niż 2 oraz większość kart będziesz miał już wtedy w minimum 3 kopiach, pozostaną jakieś pojedyncze jedynki, ale dla nich dokupowanie trzeciej już nie jest imho warte zachodu. Spokojnie starczą 2 kopie (najciekawsze z tych jedynek to nieoczekiwana odwaga i krasnoludzki grobowiec jeśli dobrze pamiętam), zwłaszcza że dodatki (które też będziesz mieć) oferują wystarczająco wiele dobrych kart.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Wosho »

Jesli chcesz miec max grywalnosci to wszystkie ;)
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: yadyam »

W AH LCG jedną podstawką nawet nie zaczynaj grać... ;)
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Sarseth »

Moje wrażenia:

LotR LCG - lekko przydatna druga podstawka, a jeszcze mniej trzecia dla pełnego zestawu kart (mam trzy, bo chciałem mieć Unexpected Courage w trzech kopiach ;P ) - bo spokojnie można grać na tym. Gra się przyjemnie nawet z jedną.
Arkham Horror LCG - bardzo przydatna druga podstawka (mam dwie) - NIE MA deckbuildingu na 1 CSie, nawet solo, jak mamy tylko to. No nie ma xP Te kilka kart co można wymienić to nie jest deckbuilding żaden. Ale nadal gra się przyjemnie.
Game of Thrones LCG - według mnie niegrywalna gra na jednej podstawce (mam jedną na sprzedaż, jednak lcg competitive nie dla mnie). Gra się według mnie nieprzyjemnie.

Innych LCGów nie próbowałem.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: tomb »

Moim zdaniem:
- w grach kooperacyjnych (WP i AH) dodatkowa podstawka jest mile widziana - z racji tego, że przeciwnik (talia przeciwności) zawsze jest taka sama, to im więcej masz możliwości tworzenia własnej talii, tym łatwiej się gra, więc zwłaszcza na początku lepiej. Ale - nie znając gry radzę najpierw potestować na jednym zestawie podstawowym, czy w ogóle gra Tobie (Wam) leży - po co inwestować kasę, skoro tytuł się nie podoba (zresztą tę uwagę można podpiąć pod resztę gier)

- w grach rywalizacyjnych wszystko zależy od przeznaczenia gry - jeśli ma służyć domowemu graniu to zwykle jeden core wystarczy. Oczywiście odbędzie się to kosztem kilku (czasem wielu) świetnych kopii kart, ale że wszyscy grający będą korzystać z tego jednego zestawu to każdy będzie się borykał z brakami dodatkowych kopii i nikt nie będzie uprzywilejowany. Tu z kolei uwaga, że w przypadku jednego cora należy się zaopatrzyć w dodatki, bo będzie problem z współdzieleniem kart neutralnych.
Zaś jeśli chcecie iść między ludzi to jeden core może nie starczyć, ale to już zależy od waszych talii i liczby dodatków, jakie macie do dyspozycji. Ale w podstawkach są zwykle bardzo dobre karty, potrzebne najczęściej w maksymalnej liczbie kopii.

Uściślenie:
- W:I moim zdaniem nie wymaga drugiego/trzeciego zestawu - w samej podstawce zaimplementowano fajny system draftu.
- AN też nie wymaga dodatkowych podstawek - dopóki jeden gracz gra korpo, a drugi runnerem. Jeśli jednocześnie chcecie budować talie korpo to pojawią się części wspólne.
- GoT wymaga co najmniej jednej dodatkowej kopii ze względu na mechanikę gry. Za to mając komplet ma się furę kart na starcie. (Ale to już masz, więc problem z głowy).
- AH wymaga max. dwóch, nie trzech podstawek (limit w talii to 2 kopie karty).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Andy »

tomb pisze: 31 paź 2018, 12:57- w grach rywalizacyjnych wszystko zależy od przeznaczenia gry - jeśli ma służyć domowemu graniu to zwykle jeden core wystarczy.
Zwłaszcza, że do grania w domu można sobie tanim kosztem strzelić proxy dwójek i jedynek.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Quba40 »

W Horror w Arkham grze karcianej na początku nie potrzebujesz 2 podstawek, jeśli gra Ci się spodoba i stwierdzisz, że chcesz kupować dodatki to faktycznie wtedy warto zakupić drugą podstawkę, aby mieć po 2 kopie kart - dzięki temu łatwiej składać działające talie oraz można grać we 4 osoby (najlepiej postaciami z Dziedzictwa Dunwich - wtedy każdy gra inną klasą i można podzielić się kartami). Natomiast znam osoby, które uważają, że można sobie darować drugą podstawkę, a braki uzupełniać innymi kartami z dodatków (w dodatkach każda karta badacza występuje w 2 kopiach), na pewno optymalizacja talii nieco ucierpi, ale też można zmniejszyć sobie poziom trudności. Z własnego doświadczenia, jak gram ze swoją kobietą to ona często nie mogąc się zdecydować na konkretną kartę do talii bierze tylko jej 1 kopię a siła jej talii jakoś straszenie na tym nie cierpi, wydaje się bardziej uniwersalna, a sam klimat na tym tylko zyskuje - w końcu to gra przygodowa a nie optymalizacyjny eurosuchar ;)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: alpha »

Dobrze, że chociaż jedna z nich (WH: I) nie wymaga :)

A czym jest to proxy?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: warlock »

Kserujesz kartę ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: tomb »

alpha pisze: 31 paź 2018, 13:13 Dobrze, że chociaż jedna z nich (WH: I) nie wymaga :)
Uogólniając - prócz GoT, żadna nie wymaga. W kooperacjach będzie trudniej, ale można grać, a w rywalizacyjnych śmiało można zaczynać od jednej podstawki i być może nigdy nie poczujesz potrzeby dodatkowych kopii (ja nie poczułem, bo gram w domu i ograniczam się do tego, co oferują core sety).
alpha pisze: 31 paź 2018, 13:13 A czym jest to proxy?
Domowa kopia - skan albo ksero. Na oficjalnych spotkaniach, np. turniejach, zabronione. A w domu to sobie można wszystko, więc jeśli chcesz zaoszczędzić i nie widzisz problemu we wkładaniu wydruków w koszulki to jazda.

Aha, dla formalności - nie grałem w LPK i w GW.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2018, 13:22 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Quba40 »

alpha pisze: 31 paź 2018, 13:13 Dobrze, że chociaż jedna z nich (WH: I) nie wymaga :)

A czym jest to proxy?
Polega to na kradzieży, zamiast kupować karty ich skany koszulkujesz i udajesz, że masz drugą kopię.
Konrados
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2018, 17:08

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Konrados »

Quba40 pisze: 31 paź 2018, 13:22
Polega to na kradzieży, zamiast kupować karty ich skany koszulkujesz i udajesz, że masz drugą kopię.
Z tą kradzieżą to chyba trochę przesadziłeś ...

Kradzież (art. 278 kodeksu karnego) – to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Musi dojść do fizycznego wyjęcia rzeczy spod władztwa właściciela.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: alpha »

Dobra, rozumiem. Wolę jednak oryginalne karty :)

A może jeszcze ktoś się wypowie odnośnie poniższych:
Warhammer 40000: Podbój
Star Wars
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: wuher44 »

Quba40 pisze: 31 paź 2018, 13:22
alpha pisze: 31 paź 2018, 13:13 Dobrze, że chociaż jedna z nich (WH: I) nie wymaga :)

A czym jest to proxy?
Polega to na kradzieży, zamiast kupować karty ich skany koszulkujesz i udajesz, że masz drugą kopię.
Dobre.
AH to gra dla dzieci?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Quba40 »

wuher44 pisze: 31 paź 2018, 14:31
Quba40 pisze: 31 paź 2018, 13:22
alpha pisze: 31 paź 2018, 13:13 Dobrze, że chociaż jedna z nich (WH: I) nie wymaga :)

A czym jest to proxy?
Polega to na kradzieży, zamiast kupować karty ich skany koszulkujesz i udajesz, że masz drugą kopię.
Dobre.
AH to gra dla dzieci?
No właśnie nie rozumiem podejścia proxowania w takich grach - jeszcze w jakiś sposób jestem w stanie zrozumieć proxy w CCG ponieważ można nie trafić konkretnej karty ani nie znaleźć jej na w ofertach sprzedaży - choć nadal jest to słabe tłumaczenie. Gry LCG mają określone karty w pudle, nie ma przymusu aby kupować wszystko na raz, można spokojnie rozłożyć wydatki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: rastula »

Ale kupowanie całej podstawki (260 kart) dlatego żeby np mieć 2 kopie 5 kart, które włożono tam w jednej kopii to już rozumiesz :)... w domu mogę sobie narysować te karty kredkami na papieże toaletowym...co więcej , mogą sobia taką grę stworzyć w domowych warunkach w całości, dopóki ktoś takiej kopii nie sprzedaje dalej to naprawdę nie wiem gdzie ty tu widzisz "kradzież"....
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: donmakaron »

Quba40 pisze: 31 paź 2018, 14:41 No właśnie nie rozumiem podejścia proxowania w takich grach
A inni nie rozumieją dawania 80% kart w 3 sztukach, 15% w 2 sztukach i 5% po jednej sztuce ;)

Zasadniczo prox nie musi być drukowany. Prox to po prostu coś co umownie zastępuje coś innego. Można proxować figurki w bitewniakach, można proxować karty w grach - można drukować karty z neta czy tam kserować, można zastąpić inną kartą albo nalepić nalepkę.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Quba40 »

rastula pisze: 31 paź 2018, 15:09 Ale kupowanie całej podstawki (260 kart) dlatego żeby np mieć 2 kopie 5 kart, które włożono tam w jednej kopii to już rozumiesz :)... w domu mogę sobie narysować te karty kredkami na papieże toaletowym...co więcej , mogą sobia taką grę stworzyć w domowych warunkach w całości, dopóki ktoś takiej kopii nie sprzedaje dalej to naprawdę nie wiem gdzie ty tu widzisz "kradzież"....
No cóż w swoim domu możesz robić co chcesz, prawa tym nie złamiesz, pozostaje jedynie kwestia moralna. Mnie inaczej wychowywano i nadal uważam, że proxowanie nie jest w porządku i jednak jest to forma kradzieży intelektualnej. Na podobnej zasadzie mogę w ogóle nie kupić ani jednego dodatku do HwA lcg i wydrukować wszystkie karty zamieszczone na arkhamdb.com ;)
Jeśli model sprzedażowy FFG komuś nie odpowiada to przecież nie ma przymusu aby kupować od nich jakichkolwiek produktów, a podejście w stylu - nie kupię przecież 2-giego core-seta bo nie dam więcej na niepotrzebne karty i instrukcję jest dla mnie cebulactwem ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: rastula »

O to już w wychowanie uderzamy, źli rodzice i jeszcze ta cebula :)...toś sobie poużywał - dobra, kończę temat bo z fanatykami nie ma co gadać...
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: wuher44 »

Quba40 pisze: 31 paź 2018, 15:30
rastula pisze: 31 paź 2018, 15:09 Ale kupowanie całej podstawki (260 kart) dlatego żeby np mieć 2 kopie 5 kart, które włożono tam w jednej kopii to już rozumiesz :)... w domu mogę sobie narysować te karty kredkami na papieże toaletowym...co więcej , mogą sobia taką grę stworzyć w domowych warunkach w całości, dopóki ktoś takiej kopii nie sprzedaje dalej to naprawdę nie wiem gdzie ty tu widzisz "kradzież"....
No cóż w swoim domu możesz robić co chcesz, prawa tym nie złamiesz, pozostaje jedynie kwestia moralna. Mnie inaczej wychowywano i nadal uważam, że proxowanie nie jest w porządku i jednak jest to forma kradzieży intelektualnej. Na podobnej zasadzie mogę w ogóle nie kupić ani jednego dodatku do HwA lcg i wydrukować wszystkie karty zamieszczone na arkhamdb.com ;)
Jeśli model sprzedażowy FFG komuś nie odpowiada to przecież nie ma przymusu aby kupować od nich jakichkolwiek produktów, a podejście w stylu - nie kupię przecież 2-giego core-seta bo nie dam więcej na niepotrzebne karty i instrukcję jest dla mnie cebulactwem ;)
Nie wiem co jest niemoralnego w zrobieniu sobie na własny użytek kopii czegoś za co już zapłaciłem. Nazywanie tego kradzieżą to już w ogóle totalna bzdura.
Rozumiem, że piosenek przy goleniu też nie nucisz, bo to kradzież intelektualna? :wink: :lol:
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Ravn »

Ja tam uwazam ze bardziej bezczelne jest zmuszanie do kupna 3 coresetow zeby miec 3 karty, niz wydrukowanie sobie tej karty, wybieram wiec mniejsze zlo :wink:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: Curiosity »

A ja rozumiem co Quba40 ma na myśli. Może sam jest twórcą i zarabia w ten sposób na chleb? Jego podejście jest bardzo radykalne, ale skoro ktoś wydaje 600, 800 czy 1000 zł na taki np. Horror w Arkham + rozszerzenia, to robienie papierowych zamienników jest dość dziwne.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: MsbS »

Ravn pisze: 31 paź 2018, 16:38 Ja tam uwazam ze bardziej bezczelne jest zmuszanie do kupna 3 coresetow zeby miec 3 karty, niz wydrukowanie sobie tej karty, wybieram wiec mniejsze zlo :wink:
'Zmuszanie' - dobre :)

W turniejowych - do kupna 3xCS zmusza Cię nie wydawca, tylko ci wstrętni inni gracze, którzy mają więcej niż 1 CS.
W kooperacynych - wyłącznie instynkt kolekcjonerski. Gra z 1 CS bywa trudniejsza, ale na pewno nie niemożliwa.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: gry LCG - więcej niż 1 podstawka

Post autor: rastula »

MsbS pisze: 31 paź 2018, 16:56
Ravn pisze: 31 paź 2018, 16:38 Ja tam uwazam ze bardziej bezczelne jest zmuszanie do kupna 3 coresetow zeby miec 3 karty, niz wydrukowanie sobie tej karty, wybieram wiec mniejsze zlo :wink:
'Zmuszanie' - dobre :)

W turniejowych - do kupna 3xCS zmusza Cię nie wydawca, tylko ci wstrętni inni gracze, którzy mają więcej niż 1 CS.
W kooperacynych - wyłącznie instynkt kolekcjonerski. Gra z 1 CS bywa trudniejsza, ale na pewno nie niemożliwa.

ale tu jest mowa o sytuacji, jak ktoś chce sobie w domu zagrać w CS i chciałby spróbować zbudować talię z 2 czy trzema kartami , która w CS jest 1.... nazywanie go złodziejem to jest gruuuuba przesada.
ODPOWIEDZ