Ranking gier z motywami mitologicznymi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Confidential »

Zainspirowany innym tematem postanowiłem założyć ten.

Istnieje trochę gier, w których zawarte są elementy wierzeń pochodzących z dawnych kultur: "Cyklady", "Kemet", "Blood Rage", "Rising Sun", "Lords of Hellas", "Mythic Battles: Pantheon", "Myth: Pantheons", "Yggdrasil"... Na pierwszy plan wychodzi raczej tylko kilka większych pozycji, podczas gdy reszta nie cieszy się już tak dużą popularnością.
Pomyślałem, iż dobrym pomysłem byłoby, gdyby bardziej ograni użytkownicy podzielili się swoim osobistym rankingiem tytułów z motywami mitologicznymi, co pomogłoby podobnym mi osobom, które się w nich lubują, i które być może chciałyby poszerzyć swoją kolekcję.

Oczywiście zdaję sobie przy tym sprawę, że trudno może być porównać na przykład karciankę do gry bitewnej z miniaturami.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Koziełło »

Ale jak ty chcesz porównać Wyrocznię Delficką do Lord of Hellas? Ten ranking nie ma większego sensu
Awatar użytkownika
petlik
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2017, 16:47
Been thanked: 3 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: petlik »

Jedyna zasadność sporządzania tego typu rankingu jaką ja widzę, to określenie najlepszych gier (mechanik) w odniesieniu do określonej ilości graczy zasiadających do stołu. Dzięki temu osoby, które szukają czegoś w klimatach mitologii będą w stanie zorientować się czy dany tytuł jest czymś co potencjalnie sprawdzi się w ich kolekcji. Wydaje mi się, że dla wielu osób kryterium zakupowym w przypadku gier planszowych poza mechaniką i wykonaniem jest właśnie klimat, tak więc temat może być użyteczny ale pod warunkiem, że zostanie zmieniona jego forma. W przeciwnym wypadku temat będzie polegał na wypisywaniu ulubionych gier w klimatach mitologii co uważam za średnio przydatną dla kogokolwiek rzecz.
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 196 times
Been thanked: 242 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: BasiekD »

Ranking rzeczywiście nie ma sensu, bo trudno porównywać gry w różnych kategoriach (wg. jakiego kryterium?). Ale zwróćcie uwagę po co autor prosi o ranking? Aby dowiedzieć się jakie są dobre tytułu z motywem mitologicznym i móc poszerzyć kolekcję. W tym kontekście bardziej pasuje zestawienie niż ranking. Zestawienie najlepszych (lub po prostu dobrych) gier z tym motywem. Nie uważam, żeby temat był bez sensu. Bardziej ograni gracze mogą się podzielić wiedzą o mniej znanych/trudniej dostępnych ciekawych tytułach.

Do autora:

Zwróć uwagę na Elizjum. Gra jest utrzymana w klimacie mitologicznym, polega na tworzeniu swoich legend. No, umownie. W praktyce to suchar. Ale przy dobrym nastawieniu... nam się w każdym razie sama gra podoba.
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Confidential »

Koziełło pisze: 19 gru 2018, 13:39 Ale jak ty chcesz porównać Wyrocznię Delficką do Lord of Hellas? Ten ranking nie ma większego sensu
To jedna nie może podobać się bardziej od drugiej? Lista ulubionych filmów też może przecież zawierać różne gatunki.
petlik pisze: 19 gru 2018, 16:00 [...] W przeciwnym wypadku temat będzie polegał na wypisywaniu ulubionych gier w klimatach mitologii co uważam za średnio przydatną dla kogokolwiek rzecz.
Niekoniecznie. Przy pewnej liczbie wpisów, dostrzec będzie można jakieś prawidłowości: niektóre gry regularnie będą zajmować wysokie miejsce, a czasem też pomóc może sam fakt, że jakiś tytuł w ogóle znajdzie się na liście - ktoś może na przykład mieć wątpliwości co do "Yggdrasila" i jeśli kilka razy zostanie on tu wymieniony, może dać to poczucie, iż jest on wart uwagi. Nie chodzi tutaj przecież o wymienianie wszystkich pozycji z motywami mitologicznymi z jakimi się miało styczność (łącznie z tymi, które się nie podobały), a jedynie tych dobrych. Zawsze też osoba wypisująca tutaj tytuły może je jakoś podzielić jeśli chce - niczego nie narzucam. Chciałem jedynie, by temat mógł w pewnym sensie służyć za punkt odniesienia.
BasiekD pisze: 19 gru 2018, 16:18 W tym kontekście bardziej pasuje zestawienie niż ranking. Zestawienie najlepszych (lub po prostu dobrych) gier z tym motywem.
Dokładnie - bardziej o to mi chodzi. Ale nawet "zestawiając" ze sobą pozycje podobne mechanicznie, niektóre będą się podobać bardziej.
BasiekD pisze: 19 gru 2018, 16:18 Nie uważam, żeby temat był bez sensu. Bardziej ograni gracze mogą się podzielić wiedzą o mniej znanych/trudniej dostępnych ciekawych tytułach.
Dzięki za zrozumienie i sugestie :wink:
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 557 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Ayaram »

Problem tylko taki, że "w grach z motywami mitologicznymi" są strasznie skrajne. Z jednej strony mamy pełno ameritrashy z wielkimi figurkami mitycznych stworów, gdzie klimat się wylewa, a z drugiej strony mamy pełno gier euro osadzonych w starożytności gdzie motyw religii/mitologi gdzieś się tam przewija trochę na boczku i gracze mają podejście "w sumie temat mógłby być dowolny, ale padło akurat na starożytną Grecje".

Jak na mój gust taki ranking by bardziej mieszał niż pomagał i w praktyce dużo lepszym rozwiązaniem jest założenie tematu w dziale "co kupić" gdzie można skonkretyzować nasze wymagania, czy zależy nam na epickości, klimacie, figurkach, euro z tematem mitologii itp.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: alpha »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem intencje kolegi @Confidential, ale on nie chce porad co kupić. On chce dyskusji na temat gier wplecionych w różne mitologie. Wątek "Co kupić" od razu będzie sugerował, że ma pieniądze i nie jest zdecydowany na co je wydać. Ten temat raczej został założony żeby porozmawiać na temat gier z mitologią, a nie od razu ich kupna. Idąc tym tropem to wszystko by trzeba wrzucać do działu "Co kupić", bo w sumie i tak na końcu sprowadza się to do kupienia :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Gromb »

Chciałbym zwrócić uwagę na Teomachie. Zgrabnie wpleciono w niej motywy mitologiczne większości kultur, w tym Słowian. Mechanika poker hold'em na sterydach podlana mitologicznym sosem.
Proszę również nie wspominać o tworze pod nazwą Stworze Taka z niej słowiańska gra, jak z koziej d... y trąbka.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Argue »

Teby - rewelacyjnie wpleciona w mechanika poszukiwania mitycznych artefaktów w stylu maski Tutenchamona w grę :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Pan_K »

Z tytułów, które mi przychodzą na myśl:
Cyklady
Lords of Hellas
Wyrocznia delficka
Wspomniana wyżej Teomachia
Zgadzam się, że nie należy wspominać o Stworzach
Wspominane Elizjum
Cała masa gier w uniwersum mitologii germańskiej i wikingów (kompletnie nie pojmuję fascynacji tym tematem). Z tytułów, które pamiętam: Blood Rage.
Luźne nawiązania do lokalnych demonologii też się liczą? Jesli tak, to np. Ghost Stories można zaproponować. Względnie Rising Sun.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Golfang »

Hmm... czy Horror w Arkham (LCG) się liczy? Czy jest to mitologia? Jeśli wyrwać fragment "Mitologia jest to zbiór wierzeń, bóstw, mitów i podań o herosach" można chyba podciągnąć. Oczywiście nie jest to mitologia starożytnia. Raczej gra o istnieniu mitologii Cthulhu.
Ja szczerze polecam. Mnie to wkręciło na tyle że obejrzałem 2 filmy (tyle znalazłem na necie) oraz zacząłem czytać opowiadania ze świata Cthulhu. Gra wciągnęła mnie w czytanie to chyba niezły wynik...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 557 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Ayaram »

Na dzieła Lovecrafta często się nawet mówi "mitologia Cthullu", więc nie wiem czy to można faktycznie nazwać grami z motywem mitologicznym, ale jak na moje to jak najbardziej fani gier mitologicznych będą się dobrze bawić przy grach Lovecrafta. Ba i robią to piekielnie dobrze. Jestem ciekawy ile z nas się skusiło na twórczość wcześniej wspomnianego pana tylko dzięki temu, że zagrało w jedną z licznych gier z tego uniwersum. U mnie 2 zbiory opowiadań już na półce stoją :wink:
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: mauserem »

Santorini - ładnie wpisuje się na listę - talia zawiera chyba cały panteon bogów olimpijskich, półbogów i herosów - a to taka "sucha" i abstrakcyjna gra logiczna :mrgreen:
no i dodatek "Złote Runo" dodaje kolejną talię mitologicznych (w klasycznym ujęciu) postaci

a tak przy okazji - weź po prostu zrób sobie wyszukiwanie zaawansowane bazy BGG ze słowem kluczem "mythology" i wyniki uporządkuj wg wartości ocen (czy innych kryteriów jakie Ci pasują) i ranking sam się zrobi - dostaniesz zaledwie 1200 pozycji :mrgreen:

obcinając mitologie inne niż klasyczne nadal zostanie Ci kilkaset pozycji :D
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Ravn »

Na bgg mozna sobie wyswietlic np. gry w temacie majace Egipt czy mitologie i posortowac po ranku albo ilosci glosow i bedzie wiadomo co jest na topie :wink:
Szkoda tylko ze kazdy kraj osobno i nie ma np. kategorii starozytnosc.

https://boardgamegeek.com/boardgamefamily/5613/vikings
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... ntry-egypt
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... try-greece
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... ntry-japan

https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... sian-theme
https://boardgamegeek.com/boardgamecate ... /mythology

Kategoria mitologie jest imo nieco dziwna, widze wrzucili tam wszystko jak leci, nie tylko np. wszelkie macki (co jeszcze moznaby sie zgodzic), ale tez i np. Warhammera, Spirit island czy 5 tribes.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Pan_K »

5 plemion ma dżiny.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: mauserem »

Ravn pisze: 21 gru 2018, 13:02 Na bgg mozna sobie wyswietlic np. gry w temacie majace Egipt czy mitologie i posortowac po ranku albo ilosci glosow i bedzie wiadomo co jest na topie :wink:
Szkoda tylko ze kazdy kraj osobno i nie ma np. kategorii starozytnosc.
eee Ty tak na serio?!

oczywiście, że jest kategoria starożytność (Ancient) :mrgreen:

a jak mieszają Ci wyniki z innymi regionami starożytności - to właśnie po to są ich kategorie żebyś mógł zaznaczyć je minusem (zamiast plusem) i wtedy specjalnie zostaną pominięte w wynikach wyszukiwania
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Ravn »

A fakt, jest Ancient, cos musialem pomieszac. Pewnie mi chodzilo o ancient mythology. Takiej chyba nie ma :wink:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Pan_K »

Ravn pisze: 23 gru 2018, 21:00 A fakt, jest Ancient, cos musialem pomieszac. Pewnie mi chodzilo o ancient mythology. Takiej chyba nie ma :wink:
A w sumie to nie jest pleonazm? No bo jaka inna, jak nie ancient - modern lub contemporary mythology?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Zet »

Chodzi może o to, że tematyka może być starożytna, ale bez mitologii, bardziej przyziemna. Np Clash of Cultures, które nie nazwałbym mitologicznym, ale jak najbardziej starożytnym, więc nie każda gra Ancient jest Mythology, chociaż na odwrót już tak :wink:
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ranking gier z motywami mitologicznymi

Post autor: Gry w Bibliotece »

Argue pisze: 20 gru 2018, 22:25 Teby - rewelacyjnie wpleciona w mechanika poszukiwania mitycznych artefaktów w stylu maski Tutenchamona w grę :)
Wszystkie artefakty w Tebach to znaleziska faktycznie istniejące. To archeologia, nie mitologia.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
ODPOWIEDZ