Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: Marx »

Moje top 10 roku poprzedniego, który był zakręcony, także po części przełomowy, a to z powodu stopniowego przechodzenia z euro wyraźnie w strony gier AT i tytułów lżejszych. Granie zazwyczaj intensywnie w dany tytuł przez kilka tygodni, a potem przejście na coś nowego.

1) 51. Stan Master Set. Bardzo eleganckie i regrywalne euro, raczej lekkie, trochę losowe. Podoba się wielu współgraczom. Homerule: mulligan. Dodatek Zgliszcza także wart zainteresowania. 51. Stan na stole gościł przez cały rok.

2) Mythic Battles: Pantheon. Potężna produkcja Mythic Games we współpracy z Monolith. Kapitalne wydanie, świetne figsy i artwork oraz mechaniki zagrywania kart i walki., które urzekły mnie od razu. AT pełną gębą. Pewnie grane by było częściej, gdyby nie długi setup i czasochłonny draft jednostek. Zarażonych tytułem kumpel nawet zdecydował się na zamówienie MBP przy okazji reprintu.

3) Azul. Szybki, elegancki, a w swej prostocie wciągający. Dwójka znajomych od razu kupiła po jednej partii ;-)

4) Klany Kaledonii. Lubie bardzo, czasem mam wrażenie że każda partia to inna historia, przygoda, choć wciąż to sucha ekonomia.

5) Star Realms z dodatkami. Podstawka mi się nie podoba, ale już z dodatkowymi kartami robi się dużo ciekawiej: więcej floty, więcej baz, wydarzenia i postacie. Niedawno zaprezentowałem niedzielnemu graczowi, który poczuł klimat i miał fun. Prosta i grywalna.

6) Rise of Moloch. Trochę przeszła bez echa, a to klimatyczna, bogata w opisy i fluff ameritrashowa produkcja CMON. Regrywalna okrutnie.

7) Grand Austria Hotel. Euro z klimatem, wspaniała, wyjątkowa gra.

8 ) Terraformacja Marsa. Powróciła na stół po przerwie. Wciąż gra się świetnie. Dodatki? W miarę okej, wolałbym jednak same karty do podstawowej talii.

9) Spartacus. Najlepsza gra z negatywną interakcją w kolekcji. W odpowiednim towarzystwie dużo śmiechu.

10) Magic the Gathering (głównie online jednak stąd ostatnie miejsce). Tysiące partii. Wyjątkowa karcianka. Zaraz zresztą wychodzi nowy set. Zapraszam wszystkich do grania.

Szalony rok, oby ten był podobny :-)
Ostatnio zmieniony 22 sty 2019, 21:17 przez Marx, łącznie zmieniany 2 razy.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: alpha »

Marx pisze: 12 sty 2019, 23:19 (...) przechodzenia z euro wyraźnie w strony gier AR (...)
Co to jest to: AR?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: Marx »

alpha pisze: 22 sty 2019, 12:49
Marx pisze: 12 sty 2019, 23:19 (...) przechodzenia z euro wyraźnie w strony gier AR (...)
Co to jest to: AR?
Oczywiście Ameri, ale wdarł się widzę chochlik i uwaga jak najbardziej słuszna, już poprawiam :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 2546 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: Gizmoo »

alpha pisze: 22 sty 2019, 12:49 Co to jest to: AR?
Marxowi chodziło o Ameritrashe. Tylko pomylił skrót powinno być AT zamiast AR. ;)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: alpha »

Już myślałem, że jakaś nowa rzecz, o której jeszcze nie wiem :)

A tak swoją drogą, to rzuciłem okiem na "Mythic Battles: Pantheon", i widzę, że niezła gra. Chyba przestanę czytać to forum, bo zbankrutuję i/lub żona mnie rzuci :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: Marx »

alpha pisze: 22 sty 2019, 12:59 Już myślałem, że jakaś nowa rzecz, o której jeszcze nie wiem :)

A tak swoją drogą, to rzuciłem okiem na "Mythic Battles: Pantheon", i widzę, że niezła gra. Chyba przestanę czytać to forum, bo zbankrutuję i/lub żona mnie rzuci :)
To nawet nie zaglądaj na grupę kickstarterową na pewnym popularnym portalu społecznościowym :mrgreen: Gra świetna, ale trzeba lubić ten gatunek. Wspomniany system rozstrzygania walki szczególnie mnie ujął. Aż mnie naszła ochota na granie :P
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: Koperty »

1. Automobile (Wallace)
2. Scythe
3. Brass
4. Cywilizacja poprzez wieki
5. Struggle of Empire
6. Zimna Wojna
7. Automobile (Cramer)
8. Zamki Burgundi
9. Osadnicy z Catanu
10. Rise of Empire
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: kuki25 »

TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku:
1. Niezłe Ziółka
2. Zaginione Miasta
3. Uczta dla Odyna
4. Rajas of the Ganges
5. Lorenzo Il Magnifico
6. Zamki Caladale
7. Park Niedźwiedzi
8. Ethnos
8. Brzdęk
9. Azul
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Nasze TOP 10 najczęściej granych gier w 2018 roku.

Post autor: kaimada »

TOP10 gier najczęściej lądujących na stole w moim przypadku byłyby bezsensu. Tyle tytułów się przewinęło, że jest to niemiarodajne. Co innego subiektywne top 10 poznanych w 2018 roku gier.

Wyróżnić muszę Churchilla, który choć zagrałem tylko raz, to zrobił na mnie fantastyczne wrażenie. On się załapał na listę, tuż za nią wpadły Quartermaster General 1914, Hitler's Reich i Colonial Twilight. Świetne gry wojenne, której każdej czegoś jak dla mnie brakuje.

A pierwsze miejsce... Kto czytał recenzję ten wie. Detektyw. Dla mnie fenomen. Miłość od pierwszego zagrania.

Pełne top 10 gier poznanych w 2018 na ZnadPlanszy
ODPOWIEDZ