Legacy jakie polecacie i znacie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
jarosh
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2011, 22:53
Been thanked: 4 times

Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: jarosh »

Zagrałem ostatnio w Chareterstone i mnie urzekł, mimo że nie jestem zwolennikiem euro. Zastanowiłem się nad tym fenomenem i stwierdziłem, że to mechaniki legacy ze swoją nowością.
Może macie coś do polecenia z istniejących gier, zapowiedzi lub kickstartera ?

Grałem:
Gloomhaven
Chartestone

Ostrzę sobie pazurki na:
Aeons Enda

Słyszałem, ale nikt nie chce ze mną zagrać w Pandemica, Scythe Fenris Bite :(

Sea Fall czytałem że jest słaby
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: RaYell »

W pandemica legacy mozesz grac solo. Pierwszy sezon polecam, drugi jest sredni.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Curiosity »

RaYell pisze: 17 sty 2019, 20:27 W pandemica legacy mozesz grac solo. Pierwszy sezon polecam, drugi jest sredni.
Mam dokładnie te same odczucia. Pandemic Legacy 1 jest ŚWIETNY, sezon drugi jest co najwyżej okay. Poniżej oczekiwań.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: czeczot »

Pandemic Legacy sezon 1 - tu nie będę oryginalny

Scythe + dodatek Fenris Powstaje - to może nie jest typowe Legacy bo nic się nie niszczy ale to jest świetna kampania która dodaje do scythe fabułę. Zmienia warunki zwycięstwa lub dodaje cele w poszczególnych grach. Są rzeczy które przechodzą z rozgrywki na rozgrywkę. Po zakończeniu kampanii w dalszym ciagu masz dobrą grę a nowe rzeczy z dodatku Fenris możesz wykorzystywać pojedynczo w kolejnych rozgrywkach.

Co wybrać .... obie :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: donmakaron »

A nam się nawet ten drugi sezon Pandemica podoba. Jeszcze nie skończyliśmy, nie ma efektu wow, który towarzyszył pierwszemu spotkaniu z pandemicowym legacy, ale jest to coś innego i równie ciekawego.

Seafall podobno kończy się słabo, dojechaliśmy gdzieś do połowy, może lekko za połowę i do tej pory to nawet dobra gra. Przyjemnie się rozwija, sama rozgrywka to trochę taki sandbox pomimo gonitwy za punktami. Może tylko na siłę popycha do przodu tych co zostali w tyle.

Shadowrun: Corssfire można też podciągnąć pod to, chociaż raczej chodzi tam o rozwój postaci, niż prawdziwe legacy.

>Tutaj< lista gier legacy wg klasyfikacji bgg.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: RaYell »

donmakaron pisze: 18 sty 2019, 09:14 A nam się nawet ten drugi sezon Pandemica podoba. Jeszcze nie skończyliśmy, nie ma efektu wow, który towarzyszył pierwszemu spotkaniu z pandemicowym legacy, ale jest to coś innego i równie ciekawego
Mi sie na poczatku tez podobal ale im dluzej gralismy tym bardziej gra meczyla. Zaczynalo sie od 9/10 a pod koniec gry dla nas bylo to jakies 5/10. Nie zaluje ze w to zagralem ale o s1 bede pamietal jeszcze dlugo a o s2 juz zaczynam zapominac.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: feniks_ciapek »

Pandemic Sezon 1 grało się fajnie do września albo października (już nie pamiętam), ostatnia gra była trochę nudnawa, a zakończenie trochę rozczarowujące.

Sezon 2 był nudnawy i męczący na początku, środek w miarę ciekawy - bardzo fajny patent z eksplorowaniem - ale końcówka beznadziejna.

Niestety, poziom narracji nie sprzyja smakoszom literatury, co najwyżej na 3+.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Morsereg »

w dwojce koncowka byla genialna.
ten plot twist
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Zet »

Wydaje mi się, że ten wątek bardziej pasuje do działu co kupić, nawet jeśli nie chodzi od razu o zakup ;)
Ale sam mam pytanie, które pojawiło się na wczorajszym graniu w mojej grupie, a nie chcę mnożyć wątków, więc zadam je też tutaj:
Jaką konfrontacyjną/rywalizacyjną grę Legacy byście polecili (najlepiej by dobrze działała na 3-4 osoby)? Wiem, że Seafall nie okazał się hitem, a z pozostałych popularniejszych widzę jedynie:
- Charterstone (tutaj też czytałem/oglądałem różne opinie, poza tym BGG poleca 6 osób)
- Risk Legacy (z tego co kojarzę był bardzo ciepło przyjęty, chociaż wg statystyk najlepiej siadać w 5 osób)
- The Rise of Queensdale (tego jeszcze nie rozpoznawałem, ale liczba graczy by się zgadzała)
Czy coś przeoczyłem? Będę wdzięczny za poradę :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: TuReK »

Może Gen 7 albo Betrayal Legacy? Oba to częściowo coop a częściowo rywalizacja.
Z pustego i Saruman nie naleje
jarosh
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2011, 22:53
Been thanked: 4 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: jarosh »

Nikt na forum nie wspomniał o Gen 7 na forum. Ktoś grał i może ocenić ? Na BGG 6,8 ale recenzje pozytywne. Nie rozumiem rozstrzału, tematyka wygląda interesująco.
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Mario_Max »

1. Charterstone grana w 3 osoby ( że tylko w 6 osób działa to legendy)
2. Owocowe opowieści ( swietne rodzinne "legacy" szczególnie, że było świątczne promo cenowe niedawno.)
3. Pandemic Legacy 1
4. Pandemic Legacy 2
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Frozenwar »

Czy od stycznia wyszła, bądź wychodzi jakąś fajna gra z trybem legacy?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10906
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: japanczyk »

Frozenwar pisze: 23 paź 2019, 13:20 Czy od stycznia wyszła, bądź wychodzi jakąś fajna gra z trybem legacy?
Clank Legacy Acquisitions Incorported
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: donmakaron »

Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: yrq »

Moje typy:

Grałem:
  • Charterstone - zdecydowanie przyjemna gra. Zaczęliśmy grać drugi raz.
  • Gloomhaven - długo trwał początkowy zachwyt i sesje co dwa dni, teraz zaczyna zbierać kurz. Chętnie bym wrócił do grania.
  • Pandemic: S1 - bardzo fajne
  • Pandemic: S2 - przewrotnie powiem, że lepsze niż jedynka - mniej przypomina klasyczną Pandemię, większy nacisk na zmiany.
  • Seafall - zagraliśmy bodaj 3 gry i trafiło na półkę, ale jeszcze nie dotarliśmy do jakichś zepsutych mechanicznie elementów gry. Jeszcze bym zagrał.
Nie grałem:
  • Aeon's End Legacy - podstawka mnie nie porwała, ta wersja mnie nie przekona
  • Betrayal Legacy - chętnie bym zagrał, znajomi mieli kupować, więc nie chciałem dublować, póki co wizja grania się odsuwa. Podstawka choć losowa była przyjemna do grania i tego się spodziewam tutaj.
  • Pierwsi Marsjanie - gdybym przebrnął przez rozgrywkę pewnie siadłbym do kampanii, tak to nie wiem jak wygląda.
  • Risk Legacy - to "tylko" ryzyko, ale jako lżejszą grę chętnie bym sprawdził
Czekam z niecierpliwością:
  • Clank! Legacy: AI - must have. Cały Clank! jest świetny, ten ponoć jeszcze lepszy. Jeszcze tylko 3 dni :)
  • King's Dilemma - kierowanie losami królestwa i dbanie o własne interesy - brzmi bardzo fajnie. Zobaczę.
  • Machi Koro Legacy - mechanizmy legacy w prostej gierce, muszę sprawdzić.
  • Terraformacja Marsa Legacy - nie wiadomo jeszcze za wiele, ale muszę mieć :)
  • Vampire: The Masquerade - Heritage - kampania na KS brzmiała fajnie, jednak nie przekonała mnie od razu. Do sprawdzenia ale może być dobra gra.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Halloween »

Warhammer40K Blackstone Fortress.

Jest talia, ktora nawet nazywa sie Legacy i utrudnia kazdy kolejny scenariusz forteca sie uczy. Wrogowie zaczynaja z wyzszego poziomu, dochodza chaos space marines, zdolność statku nie zadziała jak wyrzucisz 1,10,20 czy przedmioty sa drozsze w zakupach po misji.
Ale tego ostatecznie nie przegrasz i to jest piekne. Jest na tyle postaci, ze prawie niemozliwe zeby wszyscy zgineli a wybierasz do pladrowania fortecy kogo chcesz z zyjacych. Mozesz im przekazywac przedmioty w Precipice.

Co jest bardzo nowatorskie i oldschoolowe zarazem to, ze co miesiac ukazuje sie cos nowego do wydrukowania w miesieczniku Games Workshop White Dwarf.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: donmakaron »

Machi Koro Legacy omijać szerokim łukiem. Kampania jest trywialna, lekko rozbudowuje zasady, ledwo rozróżnia graczy między sobą i kończy się bez sensu - ot! to już wszystko, możecie sobie grać dalej lub nie. Do tego gra absurdalnie losowa, frustrująca, nie zbalansowana w żaden sposób i nie przynosząca satysfakcji nawet zwycięzcom. Nie warto nawet dla elementu legacy.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: Halloween »

Ja jednak po namysle nie polecam zadnego Legacy. W dobie komputerow i konsol - planszowki legacy sa na podstawie moich doswiadczen robione troche na sile. Na kompie jest wygodniej i lepiej. No chyba, ze ma sie super ekipe do tego ale jakbym tak mial to i tak bysmy grali w RPG wtedy.
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: LukaszLozz »

Aaa! Tylko nie mielmy ponowni tematu gry komputerowe vs planszówki. :?
Niektórzy naprawdę po 8-10 godzinach nie mogą już na komputer patrzeć. Dla takich i legacy będzie atrakcyjne.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 780
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 154 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Legacy jakie polecacie i znacie

Post autor: VivoBrezo »

Halloween pisze: 02 sty 2021, 18:24 Ja jednak po namysle nie polecam zadnego Legacy. W dobie komputerow i konsol - planszowki legacy sa na podstawie moich doswiadczen robione troche na sile. Na kompie jest wygodniej i lepiej. No chyba, ze ma sie super ekipe do tego ale jakbym tak mial to i tak bysmy grali w RPG wtedy.
Bardzo polecam Dylematy Krola. Wciagnelo nas bardzo. Myslalem, ze nigdy juz nie spojrze na gre Legacy w taki sposob, bo Pandemiki i Betrayal troche mi juz zmienily perspektywe, a i Gloomhaven nie daje tyle radosci ile bym chcial, ale Dylematy sa fantastyczne, bawimy sie swietnie, ekipa bardzo sie wczula w swoje role, a niektore dyskusje moznaby bylo nagrac i puszczac w tv zamiast zawodowych politykow :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ODPOWIEDZ