Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: xelos80 »

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat wyprzedania całego nakładu gry już w momencie przedsprzedaży.
W tym roku już zdarzyło się to w przypadku 4 gier, TI4, Mage Knight, Azul i Wingspan. Odkąd pamiętam to chyba to się nigdy jeszcze w Polsce nie zdarzyło.
O ile w przypadku TI4 i Mage knighta mogę to zrozumiec bo to są gry dosyć 'niszowe' wiec zapewne nakład na starcie był mały bo wydawnictwo bało się ryzyka ze się nie sprzedadzą.
To Azul i Wingspan chyba jest dla mnie troche zaskoczeniem. Wydawnictwo mocno nie doceniło zapotrzebowania.

Co to praktycznie oznacza ? Czy takie sytuacje mogą mieć jakiś wpływ na hobby? Podwyżki cen gier? Wydawnictwa widząc popyt będą chciały zmaksymalizować zyski.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Tringa »

Z Brzdękiem było tak samo, o ile dobrze pamiętam.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: garg »

Może - to tylko moje przypuszczenie - rynek rozwija się tak dynamicznie, że wydawcy nie byli w stanie tego przewidzieć? Przy czym musisz pamiętać o jednym ważnym czynniku - wydawca nigdy nie wie na 100%, czy gra okaże się hitem. Więc bezpieczniej jest robić mniejszy nakład i potem dodrukować, niż przestrzelić i zostać z dużym stanem magazynowym.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wydajemy grę, robimy preorder, a ty się bracie nie zastanawiaj tylko bierz bo potem tylko zostanie parę sztuk w mega cenie.
Czyżby nowy trend :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: orzeh »

.. czyli taki trochę kickstarter bez kickstartera :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: MichalStajszczak »

Nic nowego. Za komuny też tak było, no może nie z grami planszowymi, ale z niektórymi książkami na pewno.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: rastula »

Wydawcy, Trzewik, Szafa z Rebela mówią raczej o małych, obarczonych mniejszym ryzykiem nakładach.

Mówimy o 3,5,10 tytułach w roku... A gier ukazuje się już kilkaset rocznie.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2019, 13:07 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

Ja tu widzę strach przed porażką, za dużo faili, za dużo wyprzy z niesprzedanych tytułów i potem takie sytuacje. Raczej nikt celowo nie chce takiej akcji zrobić, bo to mimo wszystko strata, kiedy przez 3-6 miesiący znów nie masz produktu i na nowo będzie trzeba przypomnieć, że on jest, ale może lepsze to niż kolejny magazyn z tysiącami sztuk, które tak naprawdę "nikogo".
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: donmakaron »

Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

donmakaron pisze: 15 mar 2019, 13:15 Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
To samo jest z grami video. Kiedyś to żyło przez lata, gry singlowe miały fanpage, fani nimi żyli, gry multi też miały inny cykl, teraz większość umiera w pierszych 3 miesiącach. Teraz jak gra single wychodzi to na chwile ktoś pogada, a potem amen, jak wyjdzie na początku roku to nawet mało kto pod koniec o niej pamięta.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2019, 13:53 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: kwiatosz »

Ja pamietam, bo mam tak maly budzet rozrywkowy, ze latami czekam na obnizki pamietajac o dobrych tytulach ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: maciejo »

MK można cały czas kupić w moim zdaniem dobrej cenie 350 pln
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: omas »

Malo tego. Sporo ludzi w tym ja kupilo za duzo wieksze pieniadze MK niz 350 zl :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

maciejo pisze: 15 mar 2019, 13:30 MK można cały czas kupić w moim zdaniem dobrej cenie 350 pln
W teorii można zamowic, ale czy dojdzie to inna sprawa.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: maciejo »

Ja kupiłem, zobaczymy 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: KurikDeVolay »

Pomijacie jeden, moim zdaniem dosyć ważny aspekt. Bardzo, bardzo chciałem Brzdęk!, więc go kupiłem. Ale Na skrzydłach, Teo, czy MK nie spędza mi snu z powiek, więc poczekam. Ludzie na fali hypu będą sprzedawali swoje egzemplarze, pojawi się mnóstwo recenzji i opinii... Mam czas. A i odsprzedający na tym skorzystają, bo odzyskają zdecydowaną większość gotówki od ceny regularnej (nie z ostatnich egzemplarzy preorderów). To świetny układ dla nas graczy, ćwiczymy cierpliwość, ćwiczymy!
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: promykx »

Mnie to trochę irytuje taka sytuacja jaka miała z np. TI4 (mimo że nie polowałem na tę grę i lata mi ona). Mianowicie wielkie nakręcanie na profilu galakty że już zaraz, już wkrótce, już puka do magazynu, już jedzie do sklepów. No w dniu premiery okazuje się że nic nie ma :D dosłownie nic. A na profilu galakty święto że premiera ;] I co dalej? dodruk minimum za pół roku, a od razu po premierze nawet to nie było pewne bo galakta musi spytać się wielkiego brata czy może podczepić się pod dodruk :)
Wydaje mi się że taka sytuacja jest porostu śmieszna (w negatywnym znaczeniu), a widać że coraz częściej się to pojawia. Z brzdękiem to samo (tą akurat mam z przedsprzedaży :P), trzeba czekać pół roku. Rozumiem że terminy drukarni itp. niemniej jednak, jest to słabe.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Trolliszcze »

Wydawcy boją się po prostu ryzyka i pierwszy nakład jest raczej "badaniem zapotrzebowania rynku". Czasem się zdarzy, że jest mocno niedoszacowany i gra za chwilę znika, ale chyba lepiej zrobić dodruk (większy nawet od pierwszego nakładu) niż zostać z pudłami na magazynie, bo wedle wszelkiego prawdopodobieństwa miało zażreć, a nie zażarło. W dzisiejszych czasach to niestety racjonalne podejście - ileż to razy się zdarzało, że po zapowiedzi gry wybuchał hype, a po jej wyprodukowaniu i wysłaniu do sklepów mało kto już o niej pamiętał, bo się środowisko zdążyło podjarać innymi tytułami...
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: bobule »

donmakaron pisze: 15 mar 2019, 13:15 Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
A możesz podać jakie to były gry "głośne tylko przed premierą". Taki ranking byłby bardzo ciekawy ;) ?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: ozy »

Tak. I o ile drukujemy w Polsce to łatwo powiększyć nakład lub z marszu zamówić dodruk, to jak drukujemy w Chinach w wielonarodowej koprodukcji to na organizację i dostawę dodruku trzeba poczekać.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: gregoff »

Druga sprawa jest taka, że rynek dość mocno rośnie z miesiąca na miesiąc a niektóre z tych gier trzeba było zamawiać z rocznym nawet wyprzedzeniem i można po prostu nie docenić możliwości fanów do ich kupna.

Jeszcze jedno jest to, że zobaczcie ile było gier które wyszły od początku roku a ile zostało wyprzedanych w ciągu kilku dni lub tygodni... 5% albo jeszcze mniej. Więc chyba można spokojnie odłożyć na bok stwierdzenia, że jest to planowana zagrywka wydawnictw.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Blue pisze: 15 mar 2019, 13:27
donmakaron pisze: 15 mar 2019, 13:15 Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
To samo jest z grami video. Kiedyś to żyło przez lata, gry singlowe miały fanpage, fani nimi żyli, gry multi też miały inny cykl, teraz większość umiera w pierszych 3 miesiącach. Teraz jak gra single wychodzi to na chwile ktoś pogada, a potem amen, jak wyjdzie na początku roku to nawet mało kto pod koniec o niej pamięta.
Tyle że teraz nie ma o czym pamiętać. Nawet Tomb Raider się przebranżowił na Tomb Rambo. Ale niech no tylko ogłoszą nowego Thiefa...
Jeśli chodzi o filmy to samo. Było coś ciekawego w zeszłym roku... dwa lata temu...
Dobrze że chociaż planszówki wydają coraz ładniejsze...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Miszon »

Muszę przyznać, że sytuacja zaczyna mnie już trochę irytować. Co prawda nie wszystkich z tych gier planowałem kupić, może tylko Clank i Na Skrzydłach, ale teraz to na pewno nie kupię. Raz że ich nie ma, dwa że jak kupię to z rynku wtórnego, bo wkrótce pewnie ludzie którym te gry nie podeszły lub je ograli będą je wyprzedawać, trzy że zanim będzie dodruk to hype opadnie i jakbym się na jakąś nakręcił, to po pół roku czy nawet więcej bym pewnie już takiego nakręcenia w sobie nie wygenerować. Co więcej, teraz pewnie wyjdą jakieś recenzje tych gier, to nawet jak je obejrzę to na jesieni to może nawet zapomnę swojej opinii. Czyli co - mam w ciemno kupować?
Ale z punktu widzenia graczy jest to nawet w miarę dobra sytuacja. A raczej - dla ich portfeli ;). Czy dla wydawcy? Jak rozumiem strach przed stratą jest tak duży, że wolą zarobić powiedzmy 2 razy mniej niż stracić tyle samo ile by zarobili, albo i gorzej.
Bo wątpię aby dodruk sprzedał się tak dobrze, właśnie z powodu "zestarzenia" się hype'u i rynku wtórnego.
No i tak w ogóle to jest to trochę śmieszne, bo wygląda na to że rok kręcenia hype'u, wielkie premiery itp, a wszystko dla powiedzmy 200-300 sztuk TI czy MK, czyli tak naprawdę małego zysku.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

Masz jakies inside info ze to bylo 300 egzemplarzy?;) Jakos mi sie nie chce wierzyć ze ktos by sobie tyłek zawracał dla takiego małego nakładu.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Miszon »

Nie mam, ale biorąc pod uwagę że to duże tytuły które raczej nie mają pewnie dużego rynku popytu, a także że sprzedano wszystko co wydrukowano zanim gra w ogóle trafiła do sklepów to wyobrażam sobie że to mogło być właśnie sporo mniej niż 500, które wydają się minimum sensownego wydania.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ