Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 18:17 Odpowiedź jest banalna i zna ją każdy student pierwszego roku: gdy elastyczność dochodowa popytu jest wyższa od jedności jest to dobro luksusowe, gry jest między 0 a 1 jest to dobro normalne. Wydaje się, że punkt ten znajduje się w okolicach elastyczności dochodowej równej 1.
Rzeczywiście grochem o ścianę.

Nie odpowiedziałeś na pytanie, tylko podałeś, poza tym poprawny, sposób kwalifikowania dóbr, jako klas/zbiorów wielu produktów.

Tak jak napisałem wyżej o zegarkach, zegarki w zanczeniu całej gamy modeli/typów/itd, to dobro luksusowe. Tak samo samochody, tak samo planszówki.

To co Ty proponowałeś i wprost mówiłeś to że niema czegoś takiego jak 'zegarki', 'samochody, 'planszówki' jako ogólne dobro reprezentujące grupę produktów, tylko że niektóre produkty z danej grupy/typu to 'dobra zwykłe' niektóre podrzędne a niektóre luksusowe na podstawie ceny czy tego z czego są zrobione (i pewnie innych równie arbitralnych wytycznych):
Fuser.exe pisze: 21 mar 2019, 21:14 ....
planszówka za 150 zł - dobro normalne
planszówka ze złota i platyny - dobro luksusowe
...
fiat panda - dobro normalne
bugatti veyron - dobro luksusowe
No to się Cie pytam: w którym momencie cenowym samochód, lub bardziej a propos, planszówka w Twoim mniemaniu staje się z 'dobra normalnego' 'dobrem luksusowym'?

Czy Panda używana to podrzedne dobro? A BMW po wypadku naprawiany luksusowy czy nie? A Volvo z wypasionym systemem audio, luksusowe dobro czy normalne?
No to jak plaszówka za 150zl to normalne dobro, to planszówka za 180 to już luksusowe, a Ogródek na przecenie za 24 to 'podrzędne dobro'? Czy Gloomheaven to luksusowe dobro czy jeszcze nie? Czy Kingdom Death? A może Kingdom Death z dodatkami? A same dodatki luksusowe czy nie?

Czy na to umiesz jakoś klarownie odpowiedzieć?

I nie na zasadzie jakiegoś swego subiektywnego odczucia czy widzimisię.

Z tego co mówisz uważasz że do każdego poszczególnego produktu/modelu na rynku trzeba zrobić analizę i zakwalifikować czy jest w danym momencie dobrem 'podrzędnym', 'zwykłym', lub 'luksusowym' - co jest ... nonsensem by nie użyć innego słowa.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

Podrzędne dobra to takie, na które popyt rośnie gdy dochód spada, np. ziemniaki albo ciuchy z lumpeksu. Rozumiem, że jeśli stracisz pracę to pójdziesz do sklepu kupić Ogródek? Na takim poziomie chcesz toczyć dyskusję? Tak samo z wyborem czy badamy całą gałąź gospodarki albo pojedynczy model, nie ma nic pośrodku?

I oczywistym jest, że luksusowość towaru zależy od czasu, kraju i zamożności portfela, nie wiem dlaczego ja w ogóle kontynuuję tę dyskusję.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

Odwracając sytuację: jakie są argumenty za tym że Ogródek za 24 złote to dobre luksusowe?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 19:16 Podrzędne dobra to takie, na które popyt rośnie gdy dochód spada, np. ziemniaki albo ciuchy z lumpeksu. Rozumiem, że jeśli stracisz pracę to pójdziesz do sklepu kupić Ogródek? Na takim poziomie chcesz toczyć dyskusję?
Słuchaj dyskusję na ten poziom zacząłeś Ty wprowadzając rozróżnienia w tych samych dobrach na podstawie jakichś arbitralnych kryteriów typu 'plaszówka za 150pln to dobro normalne", no się pytam: w Twojej teorii to do jakiej kwoty planszówka to 'dobro normalne' a od jakiej to już 'dobro luksusowe'? Ale te pytanie to Ty zręcznie ignorujesz.

EDIT: Odnośnie Ogródka na wyprzedaży, ja właśnie nie robię tego absurdalnego jak TY rozróżnienia na poszczególne modele, ja mówię że 'planszówki', wszystkie jako grupa jako 'dobra', są dobrem luksusowym. Nikt nie kupuje przecież coraz więcej czy coraz mniej wyłącznie Ogródka w zależności od dochodów, tak jak ty proponujesz, więc jak sugerujesz aby obliczyć elastyczność dochodowa popytu na tylko i wyłącznie Ogródek na wyprzedaży? Znasz reprezentatywną grupę ludzi którzy kupują tylko coraz to więcej kopii Ogródka? Nonsens.

EDIT2: i jeszcze jedno, to Twoja ekonomiczna definicja dobra podrzędnego to 'rzeczy z lumpeksu' i 'zmieniaki'? A co z niebieskimi ziemniakami z Francii za 120 pln za kilogram? Też dobro podrzędne? Też czym dochód wzrasta to więcej się ich kupuje? Czy może twoje definicja to że ziemniaki to dobra podrzędne, oprócz tych Francuskich i innych ziemniaków które nie są dobrem podrzędnym. Czyli są chyba że nie są. :lol:
Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 19:16 I oczywistym jest, że luksusowość towaru zależy od czasu, kraju i zamożności portfela, nie wiem dlaczego ja w ogóle kontynuuję tę dyskusję.
Tak? Czyli w danym kraju dla jednego człowieka coś jest dobrem luksusowym, a dla sąsiada który zarabia X więcej dokladnie ta sama rzecz jest dobrem normalnym? Tak jest w ekonomii tak?

Ok to powodzenia w badaniach, z ciekawością przeczytam Twa dysertację ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

AnimusAleonis pisze: 22 mar 2019, 19:30 Tak? Czyli w danym kraju dla jednego człowieka coś jest dobrem luksusowym, a dla sąsiada który zarabia X więcej dokladnie ta sama rzecz jest dobrem normalnym? Tak jest w ekonomii tak?
Tak, tak jest w ekonomii.
To czy dane dobro jest dla konsumenta dobrem niższego rzędu, dobrem podstawowym, czy też dobrem luksusowym zależy od środowiska, w którym się znajduje (np. cena ziemniaków w Japonii jest tak duża, że tylko nieliczni są w stanie sobie na nie pozwolić), a przede wszystkim od poziomu jego dochodu.


Ziemniaki jako dobro niższego rzędu podawane są w większości podręczników, specjalnie dla Ciebie podaję jeden: Ekonomia bez tajemnic, Część 1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, strona 43.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 20:07 ...rzeczy...
Konsekwentnie unikasz pytania to powtórzę:
W Twojej teorii to do jakiej kwoty planszówka to 'dobro normalne' a od jakiej to już 'dobro luksusowe'?

Bo z tego co mówisz to tak: dany produkt może być w tym samym momencie i dobrem normalnym i luksusowym, tylko będzie się to zmieniać od osoby do osoby.... czyli są i nie są... to u Ciebie produkty to istne koty Schroedingera :lol: I nadal się głowię jak proponujesz zmierzyć elastyczność dochodowa popytu na dany specyficzny produkt... bo ja osobiście nie znam reprezentatywnych, albo nawet jakichkolwiek, grup konsumentów którzy by kupowali coraz to więcej egzemplarzy Ogródka jak im dochód wzrasta, by móc porównać czy kupują więcej procentowo w porównaniu do procentowego wzrostu dochodu, czy tyle samo.

No ale pewnie znów udasz że pytania nie widziałeś więc nie wstrzymuje oddechu ;)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2019, 20:19 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

IMHO trzeba by przyjąć medianę zarobków jako wyznacznik jakiegoś poziomu zarobków w danym kraju, bo ja rozumiem że nowa panda z salonu to będzie dobro podstawowe w Szwecji, ale u nas podstawowe to bardziej stary grat za 5000zł.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Blue pisze: 22 mar 2019, 20:19 IMHO trzeba by przyjąć medianę zarobków jako wyznacznik jakiegoś poziomu zarobków w danym kraju, bo ja rozumiem że nowa panda z salonu to będzie dobro podstawowe w Szwecji, ale u nas podstawowe to bardziej stary grat za 5000zł.
No nie bo według kolegi Fuser-a to taki grat za 5000 to i dobro zwykłe dla Kowaskiego w Bytomiu i w tym samym czasie dobro luksusowe dla bezrobotnego Nowaka z Krakowa, itd, z osoby na osobę. Czyli w produtkach pod szyldem ‚samochód’ nie tylko poszczególne modele są odrębnie kwalifikowane różnie ale też z osoby na osobę się zmieniają status ‚dobra zwykłego’ lub ‚dobra luksusowego’....
Ostatnio zmieniony 22 mar 2019, 20:29 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

dużo rzeczy już mi włożyłeś w usta, jesli podręczniki cie nie przekonuja to nie wiem co może. mysle, ze habilitacja na uniwersytecie ekonomicznym to formalność. EOT
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 20:27 dużo rzeczy już mi włożyłeś w usta, jesli podręczniki cie nie przekonuja to nie wiem co może. mysle, ze habilitacja na uniwersytecie ekonomicznym to formalność. EOT
Słuchaj masz tą niefortunność że wszystko co było powiedziane można spokojnie zobaczyć, więc nie mów po prostu nieprawy.

Nic Ci w usta nie wkładałem, dosłownie Ciebie cytowałem, proszę bardzo ponownie by nie było:
Fuser.exe pisze: 21 mar 2019, 21:14 ....
planszówka za 150 zł - dobro normalne
planszówka ze złota i platyny - dobro luksusowe
...
fiat panda - dobro normalne
bugatti veyron - dobro luksusowe
To się po raz kolejny pytam: W Twojej teorii, jeśli za 150pln planszówka do dobro normalne, to od jakiej kwoty zmieni się już w 'dobro luksusowe'?
I ponieważ i tak nie odpowiesz, to rozwinę: jeśli, jak sam pisałeś, taka koszula 'z lumpexu' (rozumiem że tania bardzo) to w Twojej teorii 'dobro podrzędne', do od jakiej kwoty koszula jest już 'dobrem normalnym', a od jakiej jest 'dobrem luksusowym'?

I szacunek za konsekwentne i wytrwałe udawanie nie 'słyszenia' pytania, podziwiam ;)

Idąc dalej:
Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 20:07
AnimusAleonis pisze: 22 mar 2019, 19:30
Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 19:16 I oczywistym jest, że luksusowość towaru zależy od czasu, kraju i zamożności portfela, nie wiem dlaczego ja w ogóle kontynuuję tę dyskusję.
Tak? Czyli w danym kraju dla jednego człowieka coś jest dobrem luksusowym, a dla sąsiada który zarabia X więcej dokładnie ta sama rzecz jest dobrem normalnym?
Tak, tak jest w ekonomii.
No to jeżeli uważasz że tym samym momencie w tym samym kraju, nawet na tej samej ulicy, jeden i ten sam produkt może być i 'dobrem luksusowym' i 'dobrem luksusowym' no to mówię że u Ciebie to wszystkie produkty na rynku to istne koty Schroedingera bo i są czymś i nie są w tym samym momencie :lol
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

odpowiedź padła już wcześniej ale nie zrozumiałeś.

wróć do definicji i sprawdź o czym ona mówi.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 20:50 odpowiedź padła już wcześniej ale nie zrozumiałeś.

wróć do definicji i sprawdź o czym ona mówi.
Naprawdę podziwiam.

I powtórzę: ta definicja którą podałeś odnosi się do 'dóbr' jako 'grupy produktów', czyli 'samochody', 'plaszówki', 'zegarki' itd itp a nie do pojedynczego modelu/produktu. No bo jak proponujesz wyliczyć elastyczność dochodowa popytu dla jednego specyficznego modelu/produktu (np gra planszowa 'Ogródek')? Umiesz na to odpowiedzieć? Jeśli potrzeba to dam Ci czas na odpowiedz byś mógł w tym podręczniku poszukać, nie ma sprawy ;) Ale podejrzewam że i tych pytań 'nie zobaczysz'.

I chyba na podstawie czegoś wyliczyłeś te 150 pln, które dla Ciebie definiuje planszówkę jako 'dobro normalne', no to używając tych samych narzędzi wylicz mi też proszę od jakiej ceny będzie planszówka już 'dobrem luksusowym'. No chyba że te 150 to było taka o banialuka wyciągnięta z kapelusza ;)

I też nie widzę byś odniósł się do tego że w Twojej teorii ekonomicznej każdy produkt na rynku to jak kot Schroedingera ale też luz ;)

Tylko proszę już nie mów że coś Ci tam u usta wkładam bo nie chcę znów cytować wszystkiego.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

Zadajesz absurdalne pytania a potem się dziwisz, że nie odpowiadam. Pytasz mnie o cenę podczas gdy badamy reakcję na wzrost dochodu, kompletnie mylisz pojęcia.


Jeśli mówimy o banialukach: skąd pomysł, że definicja dotyczy grup produktów? I nigdzie nie napisałem o mierzeniu elastyczności Ogródka. Nigdzie też nie napisałem, że 150 złotych to wartość graniczna. EOT.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 21:34 Zadajesz absurdalne pytania a potem się dziwisz, że nie odpowiadam. Pytasz mnie o cenę podczas gdy badamy reakcję na wzrost dochodu, kompletnie mylisz pojęcia.
Jeśli mówimy o banialukach: skąd pomysł, że definicja dotyczy grup produktów? I nigdzie nie napisałem o mierzeniu elastyczności Ogródka. Nigdzie też nie napisałem, że 150 złotych to wartość graniczna. EOT.
No to jak możesz mówić że Ogródek, czy jakikolwiek inny tytuł, czy konkretny model samochódu jak ten Twój Fiat Panda, jest czy nie jest 'dobrem zwykłym' czy 'dobrem luksusowym' jeśli nie masz możliwości wyliczenia elastyczności dochodowej popytu dla danego produktu/modelu, jeśli definicja którą sam podajesz się tylko i wyłącznie na tym opiera? :lol:

I znowu: gdzie ja napisałem że mówisz ze 150 to jakaś wartość graniczna? Unikasz pytania. Ja właśnie Ciebie pytam o wartość graniczną.
Jeśli na podstawie czegoś wyliczyłeś że planszówka która kosztuje to 150 jest na pewno 'dobrem normalnym' to proszę użyj tej samej kalkulacji/metodologii i wylicz tą wartość graniczną... no chyba że, jak pisałem wcześniej, była to banialuka wyciągnięta z kapelusza ;)

No i znowu unikasz kwestii że tej Twojej teorii ekonomii dany specyficzny produkt w tym samym momencie jest i zarazem nie jest 'dobrem luksusowym' i 'dobrem zwykłym'... jakaś nowa kwantowa teoria ekonomii :lol:
Ostatnio zmieniony 22 mar 2019, 21:52 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

Przedstaw swoją w takim razie.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 21:51 Przedstaw swoją w takim razie.
Godna pochwalenia próba uniknięcia odpowiedzi ;)

Przedstawiłeś swoje 'teorie' i gorliwie ich broniłeś, nawet podręczniki cytując, no to teraz odpowiedz na powyższe trzy pytania/kwestie a nie przerzucaj na mnie.

Pytania które postawiłem, nawet jeśli piszesz że są absurdalne, są chyba raczej klarowne i nie za skomplikowane, więc mam nadzieję że odpowiesz a nie będziesz unikał na nie odpowiedzi czy udawał że pytań nie widziałeś.

Nawet powtórzę je by ułatwić Ci:

Jak możesz mówić że Ogródek, czy jakikolwiek inny tytuł, czy konkretny model samochódu jak ten Twój Fiat Panda, jest czy nie jest 'dobrem zwykłym' czy 'dobrem luksusowym' jeśli nie masz możliwości wyliczenia elastyczności dochodowej popytu dla danego produktu/modelu, jeśli definicja którą sam podajesz się tylko i wyłącznie na tym opiera? :lol:

I znowu: gdzie ja napisałem że mówisz ze 150 to jakaś wartość graniczna? Unikasz pytania. Ja właśnie Ciebie pytam o wartość graniczną.
Jeśli na podstawie czegoś wyliczyłeś że planszówka która kosztuje to 150 jest na pewno 'dobrem normalnym' to proszę użyj tej samej kalkulacji/metodologii i wylicz tą wartość graniczną... no chyba że, jak pisałem wcześniej, była to banialuka wyciągnięta z kapelusza ;)

No i znowu unikasz kwestii że tej Twojej teorii ekonomii dany specyficzny produkt w tym samym momencie jest i zarazem nie jest 'dobrem luksusowym' i 'dobrem zwykłym'... jakaś nowa kwantowa teoria ekonomii :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

Skąd założenie, że te pytania mają w ogóle jakiś sens?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 22 mar 2019, 22:13 Skąd założenie, że te pytania mają w ogóle jakiś sens?
I znów próba uniku ;)

Jeśli pytania są tak jak mówisz, to proszę wytłumacz na podstawie swoich teorii ekonomicznych, dlaczego nie mają sensu. Dlaczego na przykład, jeśli wyliczyłeś ze planszówka za 150 jest 'dobrem zwykłym', nie ma sensu prośba/pytanie byś wyliczył od jakiej ceny planszówki będzie już ona 'dobrem luksusowym'. Wydaje mi się że jak umiesz jedno to drugie problemu nie powinno sprawiać.

Nie dawno z takim autorytetem mówiłeś że 'samochody’ to nie 'dobra luksusowe', Fiat Panda to na pewno 'dobro zwykłe', a 'planszówki' 'dobrem luksusowym' nie są i nigdy nie będą, a jakakolwiek plaszówka kosztująca 150 złotych jest niezaprzeczalnie nadal 'dobrem zwykłym', nawet cytując zacne księgi wiedzy by to udowodnić, to chyba te moje trzy pytania nie powinny sprawić Ci problemu ... no co prawda potem mówiłeś że jak najbardziej ten sam produkt w tej samej cenie w tym samym momencie może jak najbardziej być dla Pana Kowalskiego 'dobrem zwykłym' a dla jego sąsiada 'dobrem luksusowym', ale to Twoja kwantowa teoria ekonomii powinna sobie z tym poradzić ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: citmod »

Znudziło mi się juz nawet czytanie tego i tak sobie tylko patrzę na ściany tekstu pisane przez Ciebie, Animus Aleonius, i wymyśliłem sobie zajęcie na 5min (z napisaniem tego posta nawet z 15min) i porównałem sobie ile napisałeś odkąd ja napisałem, że gry są dobrem luksusowym oraz ile napisała osoba z którą "dyskutujesz":

Animus Aleonius
ilosć napisanych słów: 4355
ilość znaków bez spacji: 23455
ilość stron rozmiarem czcionki 11: 10

Fuser.exe
ilosć napisanych słów: 545
ilość znaków bez spacji: 3001
ilość stron rozmiarem czcionki 11: 2

Nawet nie wiem jak to skomentować, nie spodziewałem się aż takiej różnicy :D Bliżej temu chyba do monologu niż dyskusji :P

Tak wiem, to na co poświęciłem ostatnie 15min jest też bezproduktywne, ale jednak sprawiło mi więcej przyjemności niż jakbym miał rzucać grochem o ścianę. ;)

A jeśli tłumaczysz to sobie nauką języka polskiego (chyba gdzieś coś takiego napisałeś) to możesz dać sobie spokój. Czytałem co prawda tylko fragmenty, ale czytając to, nigdy bym nie pomyślał, że to nie jest Twój język ojczysty.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1995 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Ardel12 »

citmod pisze: 23 mar 2019, 00:59 Znudziło mi się juz nawet czytanie tego i tak sobie tylko patrzę na ściany tekstu pisane przez Ciebie, Animus Aleonius
...
Nawet nie wiem jak to skomentować, nie spodziewałem się aż takiej różnicy :D Bliżej temu chyba do monologu niż dyskusji :P
Mam podobnie, zbyt wiele długich ścian tekstu i człowiek po prostu zaczyna wypowiedź omijać lub czytać tylko część, bo jednak to co autor chce przekazać jest tym samym tylko ubranym w inne słowa.
citmod pisze: 23 mar 2019, 00:59 A jeśli tłumaczysz to sobie nauką języka polskiego (chyba gdzieś coś takiego napisałeś) to możesz dać sobie spokój. Czytałem co prawda tylko fragmenty, ale czytając to, nigdy bym nie pomyślał, że to nie jest Twój język ojczysty.
Nie trzeba daleko szukać, jest w jego stopce:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D

Moim zdaniem również wspaniale pisze i jestem pod wrażeniem, że ktoś w rok opanował tak nasz kochany język, z którym nawet sami Polacy mają problem.

Co do wątku, ktoś napisał wiwat przedsprzedaże i ja jestem jak najbardziej za nimi. Zwykle taniej i z jakimiś bonusami można dorwać grę, więc na plus. A co do małych nakładów, to jak się nie jest jakoś mega napalonym, to poczekać pół roku/rok i będzie na pewno gry pod dostatkiem.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Nidav »

To ja dorzucę swoje trzy grosze jako magister ekonomii ;) Fuser podał dobrą definicję dóbr luksusowych, ale źle ja zinterpretował i ogólnie racja jest po stronie Animusa. Planszówki są dobrem luksusowym, bo to dobro, które kupujemy, jeśli mamy większych dochód. Osoba mająca 2000 zł miesięcznie nie będzie kupowała ani gry za 20 zł ani za 150 zł - bo po prostu w budżecie będzie miała inne, ważniejsze wydatki. Mając już 4000 zł może sobie na planszówki pozwolić, ale to nie sprawia, że nagle stanie się dla niego to dobrem normalnym. Dobro luksusowe to dobro luksusowe i nie jest to jakiś płynny zbiór dóbr, który będzie zmieniał się pod wpływem tego ile ktoś zarabia. Auta to też dobra luksusowe, niezależnie od rodzaju - bo nie dość, że jednak nawet graty trochę kosztują, to dochodzi jeszcze koszt utrzymania takiego auta, na który osoby z mniejszymi zarobkami pozwolić sobie nie mogą. Mam nadzieję, że pomogłem i skończą się te ściany tekstu :D

Poza tym przyłączam się do podziwu dla Animusa za jego polski, bo faktycznie włada nim lepiej niż większość Polaków. Gratuluję!

A co do tematu - ja z wyprzedanymi grami w przedsprzedaży problemu nie mam. Ale ja śledzę wszystko na bieżąco i ostatnio po prostu zacząłem zamawiać gry w przedsprzedaży, z płatnością przy odbiorze osobistym. Wiem, że nie każdy będzie mógł sobie na coś takiego pozwolić, bo ja mieszkam w dużym mieście, gdzie mam Shopa Gracza i dragoneye.pl, ale to idealne rozwiązanie, bo nawet jak ostatecznie uznam po premierze, że nie chcę tej gry, to się zwolni dla kogoś innego, przy czym ja mam pewność, że swój egzemplarz mogę mieć ;) Tak zrobiłem z Na Skrzydłach i będę zdecydowanie kontynuował ten proceder, o ile tylko zdarzy się kolejna warta mojej uwagi gra :)
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: citmod »

Ardel12 pisze: 23 mar 2019, 09:00 Nie trzeba daleko szukać, jest w jego stopce:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Mam stopki wyłączone, dzięki za info. :)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: jnowaczy »

a ja dziwię się, że administratorzy dopuszczają do takich nie związanych z tematem przepychanek pseudo ekonomistów i po żal się boże znawców biznesu, którzy ekonomie lizneli tylko na studiach i to na zajęciach na których spali. Usuwają natomiast posty, które choć trochę nawiązują do tematu nie mówiąc już o innych.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Nidav pisze: 23 mar 2019, 09:28 To ja dorzucę swoje trzy grosze jako magister ekonomii ;) Fuser podał dobrą definicję dóbr luksusowych, ale źle ja zinterpretował i ogólnie racja jest po stronie Animusa. ...
Ja też miałem przyjemność (albo nie, w zależności jak na to patrzeć :lol:) na pierwszy Bacherlors czytać ekonomię na LSE, no ale nie chciałem tego wytykać drugiej stronie. Tak jak mówisz spisał coś z książki nie rozumiejąc, lub źle interpretując, znaczenie.
citmod pisze: 23 mar 2019, 00:59 ....
Animus Aleonius
ilosć napisanych słów: ...
...
Fuser.exe
ilosć napisanych słów: ....
:shock: :shock: :shock:
No wiedziałem że lapidarny nie byłem ale że aż tak.... jak to się mówi otworzyłeś mi oczy :lol:

I też przepraszam wszystkich za me (już teraz udowodnione :P ) bardzo wylewne wpisy off-topic. Jak citmod słusznie proponuje, daje już sobie z tym tematem spokój.
citmod pisze: 23 mar 2019, 00:59 .... Czytałem co prawda tylko fragmenty, ale czytając to, nigdy bym nie pomyślał, że to nie jest Twój język ojczysty.
Ardel12 pisze: 23 mar 2019, 09:00 Moim zdaniem również wspaniale pisze i jestem pod wrażeniem, że ktoś w rok opanował tak nasz kochany język, z którym nawet sami Polacy mają problem.
Nidav pisze: 23 mar 2019, 09:28 Poza tym przyłączam się do podziwu dla Animusa za jego polski, bo faktycznie włada nim lepiej niż większość Polaków. Gratuluję!
Dziękuję bardzo! Bardzo miło słyszeć :) I by nie wypaść na jakiegoś geniusza, mimo że formalnie (zajęcia, korepetycje itd) uczę się od, no teraz, grupo ponad roku, to język Polski moja narzeczona wpaja we mnie 'nieformalnie' od czasu kiedy się poznaliśmy :D A też przyznam że dużo w wpisach czasu, google translate (wiele najpierw po angielsku pisze... nie jest to najlepsze ale jeszcze trudno mi 'w języku polskim' myśleć, no ale po to ćwiczenia), i też każdy wpis chyba z 5 razy muszę 'edytować' by jeszcze byki wyłapać :D Więc jeśli jakąś gafę językową popełnię to proszę o poprawę - będzie mile widziana :)
Jednak miło wiedzieć że 'I'm getting there' (i oczywiście jak na złość nie wiem jak tego po Polsku powiedzieć :lol:)
Ardel12 pisze: 23 mar 2019, 09:00 Co do wątku, ktoś napisał wiwat przedsprzedaże i ja jestem jak najbardziej za nimi. Zwykle taniej i z jakimiś bonusami można dorwać grę, więc na plus. A co do małych nakładów, to jak się nie jest jakoś mega napalonym, to poczekać pół roku/rok i będzie na pewno gry pod dostatkiem.
A to ja napisałem (biorąc pod uwagę ile pisałem w tym wątku to statystycznie musiało na mnie paść :lol: ).
I by zakończyć wpis on-topic pozwolę sobie powtórzyć moja opinię:

Dla mnie te główne dwa plusy przedsprzedaży (komfort zamówienia/kupienia i przedsprzedaży jako mechanizmu umożliwienia różnorodności tytułów na rynku) bez cienią wątpliwości są warte i ważniejsze od, w moim odczuciu, bardzo rzadko zdarzających się sytuacji niezadowolenia marginesowej liczby potencjalnych klientów z za szybkiego wyprzedania się tytułu - co i tak uważam za błąd tych indywidualnych osób, a nie problem/błąd całego rynku.

Viva przedsprzedaże! Więcej przedsprzedaży! :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Kajmak »

Moim zdaniem przedsprzedaże mają swoją ciemną stronę. Mogą sprawić, że twórcy bardziej skupią się na marketingu niż na dopracowaniu produktu.
ODPOWIEDZ