Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Xardas123 »

Już od jakiegoś czasu noszę się z zakupem gry w/w autora, niestety gier po Polsku jest jak na lekarstwo a staram się kupować w naszym ojczystym języku pomimo niezłej znajomości angielskiego.
Z tego co zauważyłem to jest tylko CO2 z drugiej ręki albo z zaporową ceną Lisboa. Dlaczego wydawcy "unikają" tego autora, skoro patrząc na forum to chyba nie ma złych gier w jego wykonaniu a wręcz przeciwnie
każda jest godna uwagi.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: KurikDeVolay »

Jest jeszcze Kanban, kolejne CO2 i chyba Vinhos dostępne w sklepach, poszukaj dobrze.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Neoptolemos »

Dobre, ale bardzo ciężkie. Rynek na tak skomplikowane gry dopiero powoli rośnie, nie jest to specjalnie atrakcyjne dla wydawców.
Pierwsza edycja CO2 była długo wyprzedawana, zanim stała się niedostępna.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Wojtek.k »

KurikDeVolay pisze: 27 mar 2019, 12:14 Jest jeszcze Kanban, kolejne CO2 i chyba Vinhos dostępne w sklepach, poszukaj dobrze.
Pytanie było o polskie wersje, Kanban ani nowe CO2 jej nie ma.

Wracając do tematu ma być polska wersja On Mars od Hobbitów.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: kwiatosz »

Praktycy wydawania powiedzą, że najlepiej sprzedają się średniaczki, więc trzeba to kogoś kto zaryzykuję wydanie gry tylko i wyłącznie dla wąskiego grona. Gdyby było to w miarę realne, to ktoś by pewnie poszedł na wspieraczkę (no albo jest, ale trzeba odważnego). Plus to duże gry, więc trzeba sporo kapitału, nawet na wspieraczce, a jak ktoś ma już dużo kapitału, to woli gry mające szanse nas duża sprzedaż. Oczywiście rynek potrafi zaskoczyć, patrz gloomhaven schodzàcy paletami. Zaskoczeń negatywnych jest jednak nieporównanie więcej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: rastula »

Bo większość i tak nielicznej grupa graczy, która jest skłonna wydać na grę euro 100$+ ma dostęp do kick-starter lub zna sklepy typu planszostrefa planszomania gdzie można te gry kupić? Zobaczymy jak wyjdzie eksperyment Hobbitów z On Mars.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: mauserem »

Xardas123 pisze: 27 mar 2019, 12:12 Już od jakiegoś czasu noszę się z zakupem gry w/w autora, niestety gier po Polsku jest jak na lekarstwo a staram się kupować w naszym ojczystym języku pomimo niezłej znajomości angielskiego.
Z tego co zauważyłem to jest tylko CO2 z drugiej ręki albo z zaporową ceną Lisboa. Dlaczego wydawcy "unikają" tego autora, skoro patrząc na forum to chyba nie ma złych gier w jego wykonaniu a wręcz przeciwnie
każda jest godna uwagi.
jest kilka powodów i ich suma zdaje się przeważać nad decyzją o wydaniu PL:

Gry tego autora są edytorsko wymagające i nie są tanie, a minima produkcyjne prawdopodobnie nie są niskie.
Gry tego autora nie są skierowane do odbiorcy masowego, a do specyficznego, dość wąskiego grona odbiorców o dużych oczekiwaniach co do złożoności rozgrywki.
Gry tego autora są praktycznie niezależne językowo, a przeważająca większość ich potencjalnych odbiorców nie ma problemów z instrukcjami w języku angielskim.
Gry tego autora wzbudzają spore zainteresowanie już na wczesnym etapie, co sprawia, że w chwili wydania, docelowi odbiorcy wchodzą w posiadanie pierwotnego oryginalnego wydania (KS) i proponowanie/planowanie wydania PL ma sens tylko w tym momencie - ograniczony rynek nasyca się momentalnie oryginalnym wydaniem.
Dzięki sklepom specjalizującym się w imporcie takich tytułów do Polski (chwała im za to!)
Pomyśl o sobie jak o kimś uprzywilejowanym - możesz grać w znamienite tytuły Vitala w oryginale :mrgreen:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: detrytusek »

Po polsku wyszedł jeszcze Vinhos NIE deluxe (Hobbity). Gallerist jest niezależny językowo, a na BGG wisi polska instrukcja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Super
Posty: 401
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Super »

rastula pisze: 27 mar 2019, 14:29Zobaczymy jak wyjdzie eksperyment Hobbitów z On Mars.
Hobbitom chyba powinno wyjść na dobre, bo skoro przedsprzedaż będzie prowadzona równo z kampanią KS, to chyba nie przestrzelą spektakularnie z oszacowaniem popytu.

Leciutko odbiegając od głównego tematu, ale pozostając przy ogólnym sensie wątku: Pytanie do bardziej obeznanych. Przymierzając się do zakupu On Mars - celować w KS, czy w PL wersję? Którą wersję sami planujecie kupić? Czy jest jakiś powód, dla którego wersja KS może być atrakcyjniejsza, czy lepiej wesprzeć polski rynek wydawniczy, kupując wydanie Hobbitów? Zdaje się, że wszystkie cele z KS mają być w PL wersji?
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: hutriel »

Czy ten "eksperyment" z On Mars będzie się jakoś znacząco różnił od historii z Lisboa?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Probe9 »

Wszystkie cele z KS mają być włączone do polskiego wydania. Według mnie lepiej wesprzeć polskie wydanie chociażby z powodu wyrażenia tym sposobem aprobaty dla wydawania tego typu gier w kraju :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 930 times
Been thanked: 204 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Super pisze: 27 mar 2019, 15:49
rastula pisze: 27 mar 2019, 14:29Zobaczymy jak wyjdzie eksperyment Hobbitów z On Mars.
Hobbitom chyba powinno wyjść na dobre, bo skoro przedsprzedaż będzie prowadzona równo z kampanią KS, to chyba nie przestrzelą spektakularnie z oszacowaniem popytu.

Leciutko odbiegając od głównego tematu, ale pozostając przy ogólnym sensie wątku: Pytanie do bardziej obeznanych. Przymierzając się do zakupu On Mars - celować w KS, czy w PL wersję? Którą wersję sami planujecie kupić? Czy jest jakiś powód, dla którego wersja KS może być atrakcyjniejsza, czy lepiej wesprzeć polski rynek wydawniczy, kupując wydanie Hobbitów? Zdaje się, że wszystkie cele z KS mają być w PL wersji?
Dla mnie to kwestia ceny.

Hobbity musiałoby zaproponować naprawdę atrakcyjną ofertę. I nie chodzi tu o fakt, że nie chcę wesprzeć rodzimego wydawcy, wprost przeciwnie.
Po prostu wiedziony doświadczeniem spodziewam się błędów, albo co najmniej utrudniających rozgrywkę niejedoznaczności w instrukcji. O to tym łatwiej, im bardziej gra jest złożona (a gry Vitala Lacerdy, w kategorii euro-gier, należą do dość złożonych).

Jeśli cena (wraz z przesyłką) będzie podobna, a jedyną różnicą instrukcja i pomoc gracza w języku polskim, to wolę sobie oszczędzić ew. frustracji i nabyć oryginalne wydanie (które też może wszak wymagać korekt i wyjaśnień).

Niedawno pobrałem tłumaczenie Lisbony od nich i będę porównywał.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Xardas123 »

Dzięki za odpowiedzi;) Nie wiedziałem że Kanban był po Polsku;) w sumie to chyba na niego mam największą chęć. Poszukam go po Polsku A jak nie to najwyżej będzie po angielsku;) A co wogóle byście proponowali na pierwsze spotkanie z Panem Lacerdą?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: kwiatosz »

Popitkę.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: gregos »

kwiatosz pisze: 27 mar 2019, 20:04Popitkę.
Ale, że tak do wina? :roll: :wink:
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Blue »

Kanban to chyba nie jest aż tak suchy? Tj tak mi się wydaje, że akurat tematykę powinno się tam fajnie dać spiąć z euromechanizmami ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: detrytusek »

Xardas123 pisze: 27 mar 2019, 19:57 Dzięki za odpowiedzi;) Nie wiedziałem że Kanban był po Polsku;)
Kanban nie powstał w wersji PL.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: brazylianwisnia »

ZygfrydDeLowe pisze: 27 mar 2019, 16:00 Dla mnie to kwestia ceny.

Hobbity musiałoby zaproponować naprawdę atrakcyjną ofertę. I nie chodzi tu o fakt, że nie chcę wesprzeć rodzimego wydawcy, wprost przeciwnie.
Po prostu wiedziony doświadczeniem spodziewam się błędów, albo co najmniej utrudniających rozgrywkę niejedoznaczności w instrukcji. O to tym łatwiej, im bardziej gra jest złożona (a gry Vitala Lacerdy, w kategorii euro-gier, należą do dość złożonych).

Jeśli cena (wraz z przesyłką) będzie podobna, a jedyną różnicą instrukcja i pomoc gracza w języku polskim, to wolę sobie oszczędzić ew. frustracji i nabyć oryginalne wydanie (które też może wszak wymagać korekt i wyjaśnień).

Niedawno pobrałem tłumaczenie Lisbony od nich i będę porównywał.
Myślę że wydanie PL będzie takie jak w przypadku Lisboa gdzie do angielskiej wersji odrzucono PL instrukcje i pomoce gracza nie usuwając oryginalnych.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 930 times
Been thanked: 204 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: ZygfrydDeLowe »

brazylianwisnia pisze: 27 mar 2019, 23:35
ZygfrydDeLowe pisze: 27 mar 2019, 16:00 Dla mnie to kwestia ceny.

Hobbity musiałoby zaproponować naprawdę atrakcyjną ofertę. I nie chodzi tu o fakt, że nie chcę wesprzeć rodzimego wydawcy, wprost przeciwnie.
Po prostu wiedziony doświadczeniem spodziewam się błędów, albo co najmniej utrudniających rozgrywkę niejedoznaczności w instrukcji. O to tym łatwiej, im bardziej gra jest złożona (a gry Vitala Lacerdy, w kategorii euro-gier, należą do dość złożonych).

Jeśli cena (wraz z przesyłką) będzie podobna, a jedyną różnicą instrukcja i pomoc gracza w języku polskim, to wolę sobie oszczędzić ew. frustracji i nabyć oryginalne wydanie (które też może wszak wymagać korekt i wyjaśnień).

Niedawno pobrałem tłumaczenie Lisbony od nich i będę porównywał.
Myślę że wydanie PL będzie takie jak w przypadku Lisboa gdzie do angielskiej wersji odrzucono PL instrukcje i pomoce gracza nie usuwając oryginalnych.
Takie rozwiązanie miałoby ręce i nogi.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: lotheg »

Raczej ostatnie co można powiedzieć o grach Vitala to jest to, że są suche :) A tak naprawdę to w ogóle nie można tak napisać ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: kwiatosz »

E, taki żart, robiąc grę o kaizen i Total Quality Management należy się spodziewać pełnego oddania klimatu. Może i słaby, ale żart;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nad grami Lacerdy wisi obiegowa opinia że to gry ciężkie itd.
Dla mnie taki The Gallerist ma porównywalną ciężkość z np. GWT.

Moja teoria spiskowa jest następująca:
Gry Lacerdy nie są wydawane bo jakby się okazało że ludzie zaczęli by je łykać to kto by kupował gry o średnim ciężarze trudności? :wink:

Skoro Feudum zaskoczyło to dlaczego gry Lacerdy miały by nie zaskoczyć?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: mauserem »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 mar 2019, 10:02 ...Skoro Feudum zaskoczyło to dlaczego gry Lacerdy miały by nie zaskoczyć?
jezzz...taaaak! fenomenu Feudum nie potrafię ogarnąć w żaden sposób :mrgreen:
to tak "tępa" w użyciu gra, że aż mnie zęby bolą.
Bardzo jestem ciekaw reakcji ludzi kiedy dostaną od Czachy pudła z tym wszystkim i będą próbowali grać :mrgreen:
To może być rzeź "niewiniątek" :mrgreen:
sorki za OT

Gry lacerdy nie są trudne - na pewno pomaga im świetne zazębienie tematu z mechaniką - to zawsze obniża próg wejścia - bo łatwiej zrozumieć mechanizmy w kontekście tematu - dzieje się to niejako intuicyjnie. Od momentu kiedy Vital współpracuje z Ianem O'Toolem czytelnośc interfejsu jest wzorcowa - to kolejne ułatwienie.
Też bym nie demonizował tej trudności.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: BartP »

Ja bym jednak demonizował. Lisboa to jedna z trudniejszych (ilość zasad, setup) eurogier, w jakie grałem. Tak samo zresztą Kanban i CO2. Jeśli nie te gry, to jakie eurogry są trudniejsze? Do podobnej kategorii zaliczyłbym choćby Dominant Species.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dlaczego gry Lacerdy są tak nieliczne w naszym języku ?

Post autor: rafaelus »

Uwielbiam gry Lacerdy, ale nie powiedziałbym, że nie są trudne i mają średni próg wejścia. Fakt, tematyka bardzo dobrze zazębia się z mechaniką w większości z nich, co działa na plus i na pewno po dłuższej przerwie łatiwej zaskoczyć, ale tak jak wspomniał BartP część gry Lacerdy ma dużą ilość zasad i dosyć długi setup. Dla mnie najbardziej intuicyjny i klimatyczny jest The Gallerist (nie grałem tylko w CO2).

Większość gry Lacerdy jest niezależna językowo (nie ma prawie żadnych napisów na elementach gry), ponadto próg wejścia, minimalny nakład i cena pewnie nie zachęcają wydawców do tworzenia polskich wersji. Newet w przypadku gry Lisboa wydawnictwo Hobbity przetłumaczyło tylko instrukcję, choć na kartach są opisane wydarzenia historyczne. A sama cena tej gry w wydaniu PL była podobna lub jeszcze wyższa niż cena wersji angielskiej, jeśli dobrze pamiętam.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
ODPOWIEDZ