Nagrody BoardGameGeek 2018

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Gatherey »

Jak w tytule - ogłoszono na naszym ulubionym portalu zwycięzców w poszczególnych kategoriach gier za rok 2018. Wrzucam w spoiler, bo może ktoś nie lubi

Board Game of the Year
Spoiler:

2-Player Game
Spoiler:

Artwork & Presentation
Spoiler:

Card Game
Spoiler:

Cooperative Game
Spoiler:

Expansion
Spoiler:

Family Game
Spoiler:
Innovative
Spoiler:

Party Game
Spoiler:

Print & Play
Spoiler:

Solo Game
Spoiler:

Strategy Game
Spoiler:

Thematic Game
Spoiler:

Wargame
Spoiler:

Best Podcast
Spoiler:

Best Board Game App
Spoiler:

Moje osobiste odczucia:
+ brak detektywa - jak dla mnie jedna z najbardziej przehypowanych gier 2018, podczas grania jedyne co czulem to frustracja
+ chociaż jedna nagroda dla Brassa (razem z Rising Sun moje 2 top gry z 2018)
+ nagroda dla dodatku do Scythe

- czy ten Root taki dobry?
- czemu Rising Sun nic nie dostał? :(
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: KurikDeVolay »

Nie ogarniam nagrody za Artwork dla Roota. Może i bym pograł, ale graficznie jest dla mnie skreślony. Jest totalnie odpychający i paskudny, na tyle, że nie jestem się w stanie skupić na samej rozgrywce...
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: mauserem »

przeraża mnie The Mind w tylu kategoriach - svet se posral... :mrgreen:
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: citmod »

Co takiego "innowacyjnego" wprowadził Root? Nie grałem ani w Root ani w Vast, ale z tego co rozumiem, Root to taki bardziej dopracowany Vast.
W "Thematic Game" też jestem zaskoczony. Przecież to po prostu antropomorficzne zwierzęta "walczące" ze sobą. Czy serio grając w to czuje jakbym był kotem/ptakiem/cokolwiek. Przecież tam mogłyby być elfy/krasnale/gobliny itp.
No i co do artwork & presentation to podobnie jak osoba powyżej uważam, że styl jest dziwny. Nie powiedziałbym co prawda, że odpychający, ale mi się mimo wszystko nie podoba. No ale jak to ze "sztuką" bywa, co się jednemu podoba dla innego może być paskudne.

Pewnie Root to fajna gierka która wielu osobom się bardzo podoba, więc z defaultu w każdej możliwej kategorii ją wybierali, nie myśląc, czy rzeczywiście się do danej kategorii nadaje. No ale tak jak zaznaczyłem na początku nie grałem, więc mogę się mylić co do powyższego.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3190 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: japanczyk »

mauserem pisze: 04 kwie 2019, 11:11 przeraża mnie The Mind w tylu kategoriach - svet se posral... :mrgreen:
Chyba kwestia popularności w USA
Ale rzeczywiście dziwne ze bw tylu kategoriach
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Super »

Dla równowagi powiem, że choć Root wciąż przeze mnie niezagrany, ale za to oglądany - jeśli chodzi o prezencję, to absolutny top. Zarówno pod względem designu graficznego, jak i wykonania. Nie dziwi mnie zatem wcale nagroda w kategorii Artwork & Presentation i nie wynika to z jakiejś słabości do gry (bo wciąż jej nie znam), a wyłącznie z jej prezencji. Także jak widać są gusta i guściki :wink:
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Fingus »

W Roota nie grałem, ani nawet nie miałem w ręku, ale z obrazków w necie mogę stwierdzić tylko, że design wymiata. Nie każdy musi lubić ten styl, ale moim zdaniem grafiki są pierwszorzędne, w ogóle mnie nie dziwi ta nagroda. Co do "thematic game" - gra ma wyraźny, bardzo fajny temat i gameplay dobrze się go trzyma - w każdym razie tyle zdołałem wyciągnąć z prezentacji rozgrywki na yt.

Co do The Mind - widziałem prezentację na yt, ale kompletnie nie czuję tej gry i nie rozumiem co w tym jest ciekawego. Może trzeba zagrać aby pojąć, ale wątpię by wypaliła w moim teamie. :wink:
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Munchhausen »

Moim zdaniem zdecydowana większość wyborów ma jak najbardziej sens. Wyjątkiem jest wygrana Roota w kategorii innowacji - ta gra nie oferuje absolutnie niczego odkrywczego. Keyforge czy Kroniki Zbrodni bardziej zasługiwały na zwycięstwo.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: rastula »

Czas umierać - grałem tylko w 3 z tych gier, z czego jedną w formie aplikacji :)...
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Brylantino »

Gra roku dla Root to porażka... Jak faktycznie jest ładna, to mało kto z osób które znam (które grały w Roota) po jednej partii miały ochotę na kolejną... Nie brzmi to jak gra roku tbh, a akurat asymetrię bardzo lubię w grach.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No to się Trzewik zapłacze...
Choć z drugiej strony ma atut wydawniczy którym jest... Root :!: :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: litk »

Root? Przecież ta gra jest taka paskudna! A i gameplay słaby z tego co gambit mówił.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Curiosity »

rastula pisze: 04 kwie 2019, 12:15 Czas umierać - grałem tylko w 3 z tych gier, z czego jedną w formie aplikacji :)...
Ja tylko w jedną dwie grałem :)
Gdzie jest Lords of Hellas?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: bogas »

mauserem pisze: 04 kwie 2019, 11:11 przeraża mnie The Mind w tylu kategoriach - svet se posral... :mrgreen:
Ta gra jest tak debilna, że szkoda słów. BGG dziadzieje w oczach.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Trolliszcze »

Od lat narzekania na SdJ, BGG też dziadzieje w oczach... Root piękny, a nie, jednak paskudny... No coś trzeba z tym zrobić, niech forumowi eksperci zaczną przyznawać własne nagrody. I koniecznie każdy własną, bo bardzo wątpię, czy się znajdzie choć dwóch takich, którzy się dogadają :D Innymi słowy: wszystko po staremu, nie ma na co patrzeć.
A tak na marginesie: przy okazji SdJ kapituła spotkała się tu z zarzutami o nepotyzm i promowanie swoich, bo jak to możliwe, że Warsch tyle nominacji i nagród. A tutaj zdziwko, w plebiscycie BGG też dali. No i co z tym zrobić, kogo tym razem oskarżyć o krętactwa?
Na drugim marginesie: takie wątki zawsze wzbudzają we mnie czystą radość!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: bogas »

Od tego jest to forum, żeby dyskutować i wyrażać swoje zdanie na takie tematy. Czy może nie? To tak jakby się dziwić, że kinomaniacy dyskutują o Oskarach. Więc jeszcze raz zapytam. Po cholerę jest to forum?!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Trolliszcze »

Trzeba mieć sporo dobrej woli, żeby nazwać posty w tym wątku dyskusją, ale jeśli Ciebie zadowala taki poziom rozmowy, to ok. Ja bym to raczej nazwał typowym, corocznym bólem czterech liter ;) Niemniej ciekawi mnie, jakie argumenty zostaną wytoczone tym razem. Poprzednio Warsch wygrywał, bo źli Niemcy dali swojemu. Jaka wymówka tym razem?
EDIT: Chociaż tak patrząc po Twoim komentarzu - skoro gra jest debilna, to po prostu debile głosowali, czy tak? Ja cię smolę, to naprawdę może budzić niepokój: wszystkie nagrody branżowe w rękach złych Niemców albo debili :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: bogas »

Trzeba mieć też dużo dobrej woli, aby obok wielu laureatów przejść bez komentarza. SdJ od wielu lat nagradza gry, które tłumaczy się 5 minut, ładnie wyglądają i są dostępne w każdym Aldiku i Lidlu. Natomiast po boardgameGEEK należałoby spodziewać się czegoś więcej.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Goldberg »

Lepsze są tylko wątki kiedy to forumowi szpece wypowiadają się o tym jaki to błąd popełnia jakas giga firma w stylu FFG czy innego GW wydając to czy tamto... xD
Pamiętam na innym forum jojczenie jak można zniszczyć stary świat, stracą mylionyyyyy klientów,nikt w to nie będzie grał.... A potem roczne zestawienia sprzedaży opublikowane i +87% :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: 04 kwie 2019, 14:31 Czekam więc z wytęsknieniem na ten komentarz. Jacy kretyni zagłosowali na The Mind? Czy ktoś może mi to wyjaśnić? HALO?!
A do komentowania to tak w ogóle zachęcam. Natomiast nie zachęcam do żenujących komentarzy na poziomie mułu.
Ja też chętnie poczytam czym The Mind zachwycił tyłu ludzi.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Trolliszcze »

bogas pisze: 04 kwie 2019, 14:46Ja też chętnie poczytam czym The Mind zachwycił tyłu ludzi.
Nie ma sprawy. Tu jest link do opinii na BGG (podpowiadam, że to właśnie ci ludzie głosowali):
https://boardgamegeek.com/boardgame/244 ... ?comment=1
Najlepiej ustawić sobie, żeby wyświetlał od najwyższych ocen w dół, bo tam będzie najwięcej zachwytów. Żeby to zrobić, musisz sobie kliknąć w "Rating" po prawej stronie (zamiast "Date"), tam gdzie się wybiera, jakie komentarze ma wyświetlać.

@Golberg
Ja w takich komentarzach - te w niniejszym wątku są tego całkiem niezłym potwierdzeniem - dostrzegam dylemat wszystkich hobbystów. Najpierw jest faza: "Dlaczego nasze hobby jest niszowe? Dlaczego jesteśmy uważani za pryszczatych geeków tylko dlatego, że gramy w planszówki?!", po której następuje wzrost popularność hobby, a następnie faza: "Dlaczego na stronie dla geeków ludzie nominują jakieś debilne popierdółki? Świat schodzi na psy, za moich czasów...". Rozumiesz mechanizm.
Swoją drogą, gdyby BGG "dziadziało", to by wygrała jakaś gra wojenna z milionem żetoników i planszą, która nie mieści się w moim garażu. Obecny trendy wskazują jednak na to, że BGG młodnieje.

EDIT: I nawet się uśmiechnąłem, jak teraz sam kliknąłem w te komentarze i zobaczyłem, że pierwszą dziesiątkę wystawił W. Eric Martin, jeden z głównych ludzi w BGG. Ale fakt, gość ma swoje lata, mógł zdziadzieć.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: omas »

A Teotihuacan ponoc taki fanbase a nagrod tyle co kot naplakal.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: Trolliszcze »

omas pisze: 04 kwie 2019, 14:57 A Teotihuacan ponoc taki fanbase a nagrod tyle co kot naplakal.
Teo jest dość ciężką gra, a to zawsze źle wróży w plebiscytach. Plus wyszedł dość późno, a jednak trzeba pamiętać, że ludzie w plebiscycie zagłosują na to, w co mieli możliwość zagrać. Jeśli gra pojawia się późno w roku i ma niską dostępność, to w takim plebiscycie nie ma większych szans.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 472
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 382 times
Been thanked: 330 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: cactusse »

bogas pisze: 04 kwie 2019, 14:46 Ja też chętnie poczytam czym The Mind zachwycił tyłu ludzi.
Bo to niesamowicie prosty pomysł, który w teorii nie powinien działać a w praktyce sprawdza się rewelacyjnie ?

Przypuszczam, że własnie kontrast między oczekiwaniami a samą rozgrywką ujmuje za serce, bo zaczyna się zwykle od "...a gdzie reszta zasad ? to nie jest gra ! przecież w to się nie da wygrać ! to głupie !..." a kończy na "...czemu nikt o tym nie pomyślał wcześniej ?!..." ;-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Nagrody BoardGameGeek 2018

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: 04 kwie 2019, 14:51
bogas pisze: 04 kwie 2019, 14:46Ja też chętnie poczytam czym The Mind zachwycił tyłu ludzi.
Nie ma sprawy. Tu jest link do opinii na BGG (podpowiadam, że to właśnie ci ludzie głosowali):
https://boardgamegeek.com/boardgame/244 ... ?comment=1
Magiczna! Innowacyjna! Ekscytująca! A do tego prosta. Normalnie cud. Faktycznie jakiś "gupi" byłem żeby mieć jakiekolwiek wątpliwości, że ta "gra" zasługuje na tytuł najlepszej karcianki.
P.S. Jeśli to nie jest oznaka tego, że BGG zdziadziało albo zdziecinniało... to czas umierać.
ODPOWIEDZ