Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy GMT postąpiło właściwie, nie należy wydawać gier o kontrowersyjnej tematyce?

GMT postąpiło właściwe
32
26%
GMT postąpiło niewłaściwe
79
64%
Mam mieszane uczucia
12
10%
 
Liczba głosów: 123

Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

Gizmoo pisze: 07 kwie 2019, 22:11 Ej moment, bo coś mnie chyba ominęło. Przeczytałem dyskusje tutaj i na BGG i nigdzie nie padły ewidentne przykłady, w których Scramble for Africa ewidentnie przekroczyła by granicę. Powodem było jedyne podjęcie tematu kolonizacji. Nigdzie nie było jednakowoż powiedziane, że gra propaguje, gloryfikuje, czy zachęca do niewolnictwa i mordowania ludności cywilnej. Więcej - na opublikowanych przykładach kart - punkty dostawało się za LIKWIDACJĘ targu niewolnikami, odkrywanie nowych gatunków, a nie eliminowanie. Porównanie więc nie tylko na wyrost, ale nie na miejscu.
...
To +1

Osobiście też nie rozumiem oburzenia akurat tym tytułem, tym bardziej po przeczytaniu głębszym, co już wspomniał Gizmoo.
Z mojego punktu widzenia decyzja GMT jest niewłaściwa, nie tylko z powodów które przytoczył Gizmoo, ale też dlatego że daje precedens na przyszłość takim akcjom.... ale może z biznesowego punktu widzenia miało to jakiś sens.


A tak off-top:
BartP pisze: 07 kwie 2019, 21:35 ...
Wiemy, że tak może się stać, bo tak było lub bywało (kobiety, czarnoskórzy, Żydzi itd.). ...
Powinno się wymienić w tej liście Chrześcijan... w samym 2018 około 11 Chrześcijan było mordowanych za swą wiarę dziennie...
raj pisze: 07 kwie 2019, 21:49 Może kluczowe jest słowo teraz.
Aktualnie żyjemy w okresie gdy polityczna poprawność jest wynoszona na najwyższy piedestał.
Zgadzam się, i tylko dodam że ta poprawność polityczna jest też często jakoś dziwnie wybiórcza (np. to co powyżej).....
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2019, 22:39 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 266
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 262 times
Been thanked: 108 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: preshiq »

Porfirion pisze: 07 kwie 2019, 22:24
Jak najbardziej fajna byłaby gra, która ciekawie tłumaczy kolonizację Afryki i problemy z tego wynikające..
też tak uważam. Jak pisałem wcześniej - lepiej wyjaśniać i przedstawiać (przy zachowaniu odpowiedniej formy ofc ) trudne kwestie niż je pomijać i w efekcie doprowadzić do zupełnego usunięcia z pamięci zbiorowej.

Oczywiście, pytanie czy SfA wywiązywała sie z tego zadania to zupełnie inna kwestia.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Vakarian89 »

renald pisze: 07 kwie 2019, 22:29Gry, internet, czy książki, powinny być monitorowane przez kompetentne osoby, ewentualnie przez instytucje pod kątem dostępu zwykłych ludzi do nieodpowiednich, lub niepożądanych treści. To pozwoli utrzymać życie jednostki w określonych ramach pozytywnych myśli, bez nienawiści, ksenofobii i stereotypów. Uczyni życie szczęśliwszym i bezpieczniejszym, a społeczeństwo uchroni przed kształtowaniem nieodpowiednich postaw i szkodliwością samodzielnego myślenia.
Czyli światopogląd kontrolowany? Narzucanie ludziom ideałów poprzez niedopuszczanie ich do "treści nieodpowiednich"? Dziękuję, postoję. Zresztą szeroko już omówiona "poprawność polityczna" w dzisiejszych czasach i tak wciskana jest we wszystkie dziedziny życia (zwłaszcza wszelkie media, które są dobrym nośnikiem dla tego typu rzeczy). Najśmieszniejsze jest to, że z jednej strony propaguje się "peace, love and understanding", a z drugiej wszczyna wojny o zasoby (pod płaszczykiem "obrony demokracji" i innych bzdur). Jeżeli ktoś chce robić grę o wyzysku Afryki lub budowaniu obozu koncentracyjnego (padły takie argumenty), to czemu nie? Ja osobiście pod wpływem takowej gry nie zmienię światopoglądu i nie zacznę nagle tępić murzynów czy gazować ludzi i wierzę, że inni też nie. Jasne, znajdą się pewnie ekstremiści, którzy zagrali by w takową grę tylko dla tematyki, ale oni i tak są i będą - powstanie lub nie powstanie takiej gry tego nie zmieni.
raj pisze: 07 kwie 2019, 21:20Można np. powiedzieć, że wszyscy biali mężczyźni powinni zostać wymordowani i to będzie OK. To nie jest wymysł, tylko przykład z życia.
Gdy biały bije czarnego, to jest rasizm. Jak czarny bije białego, to jest walka z rasizmem. Stary żart, ale niestety bardziej aktualny niż kiedykolwiek.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Porfirion »

Vakarian89 pisze: 07 kwie 2019, 22:44 Czyli światopogląd kontrolowany? Narzucanie ludziom ideałów poprzez niedopuszczanie ich do "treści nieodpowiednich"? Dziękuję, postoję. Zresztą szeroko już omówiona "poprawność polityczna" w dzisiejszych czasach i tak wciskana jest we wszystkie dziedziny życia (zwłaszcza wszelkie media, które są dobrym nośnikiem dla tego typu rzeczy).
Jak na razie media (zwłaszcza te najnowsze) są najlepszym nośnikiem mowy nienawiści, czego przykładem jest morderca z Nowej Zelandii, który masakrę rozpoczął od słów "Subscribe to Pewdiepie".

Gry wszystkich typów są coraz istotniejszym nośnikiem treści i trzeba o te treści bardzo dbać.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: jax »

Parafrazując pewien znany film:

"Każdy może, prawda, przemycać 'nieodpowiednie' treści, a mam wrażenie, że dopuszczanie do 'nieodpowiednich' treści panie to nikomu… [...] Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualne 'nieodpowiednie' treści mogą być, tak musimy zrobić, żeby tych 'nieodpowiednich' treści nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie."

Kiedyś się z tego filmu śmialiśmy, teraz niektórzy chcieliby cenzurę przywracać...

Signum temporis...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

Porfirion pisze: 07 kwie 2019, 22:36 Przypominam niedawną aferę z próbą wydania gry o nazwie Rape Simulator na Steamie.
A o co chodziło z tą aferą? Bo nie wiem czy to dobrze, czy źle.

Gier o zabijaniu wydaje się setki.
Porfirion pisze: 07 kwie 2019, 22:53 Jak na razie media (zwłaszcza te najnowsze) są najlepszym nośnikiem mowy nienawiści, czego przykładem jest morderca z Nowej Zelandii, który masakrę rozpoczął od słów "Subscribe to Pewdiepie".
Gry wszystkich typów są coraz istotniejszym nośnikiem treści i trzeba o te treści bardzo dbać.
Dlatego własnie samozwańczy luminarze powinni o wszytko dbać i wszystko kontrolować. Ewentualnie taka kontrola powinna zostać zinstytucjonalizowana. Wtedy społeczeństwa będą idealne. Bez nienawiści, bez morderców i bez gwałcicieli.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Porfirion »

A czego może dotyczyć afera gry o nazwie "Rape Simulator"?

Ten wątek sprawia, że mocno się zastanawiam czy dobrze wybrałem hobby i/lub forum. Niektóre posty są po prostu przerażające. Podziękuję za dyskusję.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

Ja się tylko odniosę do argumentów/opinii które wskazują treści uważane za złe w grach/filmach/telewizji/książkach itd itp jako powód skrajnych zachowań niektórych, i ogólnie są za cenzurą i eliminowaniem takich rzeczy:

Przypominam, i polecam, film 'Bowling for Columbine'.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Vakarian89 »

jax pisze: 07 kwie 2019, 23:09 Kiedyś się z tego filmu śmialiśmy, teraz niektórzy chcieliby cenzurę przywracać...
Ja potrafię zrozumieć pobudki takich ludzi (o ile faktycznie są takie, jakimi chcą, żebyśmy je widzieli), ale zdecydowanie nie tędy droga. W całej tej pogoni za równouprawnieniem niektórzy tracą z oczu fakt, że powoli tracimy prawo do posiadania własnej opinii, innej niż ta ogólnie przyjęta za właściwą.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: KonradT »

Gizmoo pisze: 07 kwie 2019, 22:11 Ej moment, bo coś mnie chyba ominęło. Przeczytałem dyskusje tutaj i na BGG i nigdzie nie padły ewidentne przykłady, w których Scramble for Africa ewidentnie przekroczyła by granicę. Powodem było jedyne podjęcie tematu kolonizacji. Nigdzie nie było jednakowoż powiedziane, że gra propaguje, gloryfikuje, czy zachęca do niewolnictwa i mordowania ludności cywilnej. Więcej - na opublikowanych przykładach kart - punkty dostawało się za LIKWIDACJĘ targu niewolnikami, odkrywanie nowych gatunków, a nie eliminowanie. Porównanie więc nie tylko na wyrost, ale nie na miejscu.
Obrazek
Opis gry producenta nie wspomina nic o kolonizacji. Jedynie podaje obraz Afryki jako miejsca rywalizacji ekonomicznej europejskich potęg. Zadaniem graczy jest podbój Afryki i eksploatacja jej złóż, za co gracza mogą nie spotkać żadne konsekwencje. To jest przykład gloryfikacji.

Dodatkowo działania tubylców przeciwko kolonizatorom zostały sprowadzone do akcji gracza przeciw innemu graczowi:
One Action a player can take to hinder his or her opponent is the Incite a Revolt Action. The active player pays money to the bank and then rolls a die to see if they can place a Revolt on an opposing player’s tile. If successful, the opposing player removes ALL facilities built on that tile! To help prevent revolts, players may want to use a Build Action to put Garrisons on their tiles.
Jeśli chodzi o punkty za niszczenie handlu niewolnikami to są to wydarzenia losowe. Może zdarzyć się tak, że w trakcie rozgrywki żadna karta odnosząca się do okrucieństw nie zostanie wylosowana.
Jakby nie patrzeć to dość lekko potraktowano temat okupacji i wyzysku Afrykańczyków przez Europejczyków. Moim zdaniem to tutaj jest problem. Jeśli zależnie od podejmowanych działań rosłoby niezadowolenie populacji przeciw graczom i zależnie od jego poziomu gracze ponosiliby różne konsekwencje, to nie byłoby takiego oburzenia.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Porfirion »

GMT ma jak najbardziej prawo anulować taką grę i nie jest to cenzura, bo kto na tym ucierpi? Fani Leopolda II i pułkownika Kurtza? Rodziny, które nie będą mogły zagrać w Ryzyko przebranżowione na kolonizację Afryki?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

KonradT pisze: 07 kwie 2019, 23:28 ....
Jakby nie patrzeć to dość lekko potraktowano temat okupacji i wyzysku Afrykańczyków przez Europejczyków. Moim zdaniem to tutaj jest problem. Jeśli zależnie od podejmowanych działań rosłoby niezadowolenie populacji przeciw graczom i zależnie od jego poziomu gracze ponosiliby różne konsekwencje, to nie byłoby takiego oburzenia.
Może nie tyle lekko co w uproszczonej wersji - jak to w grach często być musi - i skoncentrowano się na rywalizacji mocarstw w tym rejonie. Bo jeśli by rozbudować tak jak sugerujesz o niezadowolenie lokalnej populacje to trzeba by też dodać możliwość 'reakcji' na takie niezadowolenie, a 'reakcje' których Europejskie kraje się wtedy dopuszczały były... skrajne lekko mówiąc... dla przykłady co Belgowie i ich król, którego posągi nadal stoją z chwałą w Belgijskich miastach, jest haniebne... jednak znów wybiórcza poprawność polityczna bo nie widzę by ktokolwiek o to na przykład do Belgów miał pretensję czy się domagał chociaż nie gloryfikować takich zbrodniarzy...

Ogólnie wydaje mi się że jeśli plansza nie byłaby mapą Afryki a mapą jakieś planety, postacie na rysunkach byli zielonymi kosmitami, i nie grałoby się jako Europejskie mocarstwa tylko mega-korporacje w świecie sc-fi, to w ogóle tematu by nie było.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2019, 23:41 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: vojtas »

Pytanie do ekspertów: czy jest jakaś gra, w której prowadzi się wojnę przeciwko Indianom? Mam na myśli operację wojskową w skali strategicznej, nie taktycznej. :)
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2019, 23:50 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Porfirion »

AnimusAleonis pisze: 07 kwie 2019, 23:36 jednak znów wybiórcza poprawność polityczna bo nie widzę by ktokolwiek o to na przykład do Belgów miał pretensję czy się domagał chociaż nie gloryfikować takich zbrodniarzy...
https://en.wikipedia.org/wiki/King_Leopold%27s_Ghost
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

Anulowanie gry nie jest cenzurą. Presja nadpobudliwych osobników na ograniczenie dostępności określonych tematów jest cenzurą. I nie musi ona nikomu i niczemu szkodzić. Zapoznaj się z definicją i historią cenzury.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

Porfirion pisze: 07 kwie 2019, 23:43
AnimusAleonis pisze: 07 kwie 2019, 23:36 jednak znów wybiórcza poprawność polityczna bo nie widzę by ktokolwiek o to na przykład do Belgów miał pretensję czy się domagał chociaż nie gloryfikować takich zbrodniarzy...
https://en.wikipedia.org/wiki/King_Leopold%27s_Ghost
Znam książkę, czytałem, polecam innym.

Jednak nie zmienia to mojej opinii, osoby które się burzą z powodu tematyki kolonizacji Afryki w niszowej grze planszowej i piszą i protestują wydawcę aż gra zniknie, nie oburzają się na Belgów, którzy nadal uważają takich oprawców za mężów stanu, i nie widzą nic złego w czczeniu ich czynów i 'dokonań' - dodajmy Belgów którzy wiodą teraz prym w Unii 'nauczania' poprawności politycznej innym narodom - mimo rzekomej szerokiej świadomości na ten temat, ani do nich nie piszą ani nie protestują aby zmienili swą postawę.

Wybiórcza poprawność polityczna. Jak pisałem jeśli tematyka tej gry byłaby sc-fi, a zamiast lokalnej populacji Afryki mielibyśmy kosmitów czy jeszcze lepiej jakieś insekty, to nikt by okiem nie mrugną.

Polecam film 'Bowling for Columbine'.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2019, 00:07 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 2 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

Jak ktoś gra w nośniki okultyzmu typu Posiadłość Szaleństwa, to może stać się krwawym kultystą Wielkich Przedwiecznych. Strzeżcie się.
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Porfirion »

Dedukcja nie działa w ten sposób, ale niech tam.

To temat na inne forum, może na inne czasy.
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

vojtas pisze: 07 kwie 2019, 23:41 Pytanie do ekspertów: czy jest jakaś gra, w której prowadzi się wojnę przeciwko Indianom? Mam na myśli operację wojskową w skali strategicznej, nie taktycznej. :)
Chyba kilka jest. Ostatnia z 2010 roku. Później raczej nic już nie było.
https://boardgamegeek.com/boardgame/411 ... hilips-war
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1409 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Cyel »

raj pisze: 07 kwie 2019, 21:45
Zmierzamy niestety coraz bardziej w stronę dyskusji światopoglądowej, a to zdecydowanie nie będzie dobre dla atmosfery na forum. Proszę abyśmy w to nie brnęli, w każdym razie nie w publicznym wątku. To forum nie jest właściwym do dyskusji o tym czyj światopogląd jest bardziej słuszny.
Nie bardzo rozumiem jaką dyskusję zatem miał wywołać ten temat i ankieta, jeśli nie światopoglądową. Chyba, że po użytkownikach spodziewano się, że będą tylko odpowiadać na pytanie w ankiecie "tak" lub "nie", nie rozwijając dlaczego tak uważają.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: raj »

Cyel pisze: 08 kwie 2019, 07:04 Nie bardzo rozumiem jaką dyskusję zatem miał wywołać ten temat i ankieta, jeśli nie światopoglądową. Chyba, że po użytkownikach spodziewano się, że będą tylko odpowiadać na pytanie w ankiecie "tak" lub "nie", nie rozwijając dlaczego tak uważają.
Przecież napisałem w pierwszym poście:
Temat może być bardzo kontrowersyjny więc proszę dyskutantów o spokojną dyskusję bez obraźliwych wypowiedzi.
Nie chodzi mi o wywołanie sporów światopoglądowych, tylko poznanie dominującej w środowisku opinii.
To oczywiste, że taki temat będzie dryfował w tym kierunku. Jednak to nie jest forum, na którym jest miejsce na burzliwe dyskusje tego typu.
Po co więc zacząłem ten temat? Bo byłem przekonany, że i tak się pojawi, tylko wtedy nie byłoby nad nim żadnej kontroli i mogłoby dojść do bardzo burzliwej pyskówki.
Więc dodałem ten temat aby dać możliwość wypowiedzenia się, a równocześnie od razu narzuciłem konkretne ramy dyskusji wraz z podkreśloną groźbą wyciągnięcia konsekwencji. Sądzę, że swój cel osiągnąłem - dyskusja zasadniczo jest spokojna i pozbawiona ataków personalnych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: KubaP »

Rozumiem, ze wiele argumentow, ktore tutaj padlo oparte jest na emocjach.
Ale nie wolno nam zapominac o biznesowej stronie zagadnienia.
Jeśli to by się opłacało, GMT na pewno nie zrezygnowałoby z gry.
To chyba argument ostateczny dotyczący słuszności decyzji.
Oczywiście, można się zastanawiać nad moralnym aspektem sprawy.
Dwie rzeczy wydają się być tu najistotniejsze:
Uno, liczba żyjących osób, których ten temat wciąż boli.
Po drugie, podejście samego wydawcy.
Ech, po prostu wydaje mi się, że GMT postąpiło jak trzeba.
Ktokolwiek uważa, że to ogranicza jego wolność - ok, ale to okrutne.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: KamradziejTomal »

Mi się wydaje trochę dziwne, że napoczynamy temat związany z anulowaniem wydania gry na powiedzmy 500 egzemplarzy w związku z jej "kontrowersyjnym" tematem, który jest tylko zaczątkiem do dyskusji o poważniejszych zagadnieniach jak rasizm, wybiórcza poprawność polityczna, cenzura, uczucia - wszystko po to, żeby potem to na siłę spłycać do poziomu "dyskutujmy tylko o tej grze nie o światopoglądach!".

Spłycając - tak zrobili dobrze bo przyniosło by to wydawnictwu pewnie większą szkodę niż zysk.

Nie spłycając - nie nie zrobili dobrze bo... (tutaj wstaw wątpliwości forumowiczów z ostatnich 4 stron).

Jak już poruszyliśmy ten temat to bez rękoczynów możemy go przedyskutować - ja z ciekawością przeczytałem cały temat bo argumenty z obu stron są merytoryczne i dające do myślenia. Poziom dyskusji moim zdaniem wyraźnie pokazuje co graczy i w ogóle sporą część społeczeństwa bardzo dzisiaj boli (na podstawie własnych doświadczeń) - tzn. przesadne ograniczanie dostępu do treści X ze względu na grupę Y. Gry, filmy, książki są tylko nośnikiem informacji - to od nas i naszych doświadczeń, tudzież otoczenia w jakim się obracamy zależy jak to odbierzemy i jak zapamiętamy. Nawet wydając grę gdzie 100% postaci byłoby przejaskrawionymi, afroamerykańskimi super bohaterami o nieskazitelnych cnotach nie uchronilibyśmy się od tego, że ktoś w jakimś rasistowskim środowisku wykorzystał tę grę do szerzenia rasizmu ("Patrzcie na to kłamsto i obłudę tych... ").

Myślę, że korzystniej jest dawać szerszy dostęp to wiedzy i edukować, niż na siłę unikać trudnych tematów. Wg. mnie takie właśnie "zamiatanie pod dywan" rzeczy "niewygodnych" na dłuższą metę daje więcej szkód niż pożytku. Rzeczy przemilczane zostaną zmarginalizowane, zapomniane lub zaczną obrastać w mity. Już teraz widzimy jak pewne środowiska potrafią zafałszować fakty na swoją korzyść tylko dlatego, że dotyczą tematu "tabu" dla 30 letnich uprzywilejowanych, białych mężczyzn z krajów rozwiniętych. Ciekawe czy ktoś odważyłby się zrobić grę o niewolnictwie np, we współczesnych krajach tj. Uzbekistan, Kambodża, Indie bo założę się że póki co temat jest tak skutecznie unikany jako "niewygodny" i raczej mało kto wie o tym co się tam teraz wyprawia.

Bardziej rozwijające jest dać dane i nauczyć je analizować, niż przedstawiać cudze analizy i cudze wnioski.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: kaimada »

Marrr84 pisze: 07 kwie 2019, 19:51 A Lincoln gdzie gramy Konfederatami walczacymi o zachowanie niewolnictwa ?
Wojna Secesyjna nie była o zniesienie niewolnictwa. Propagandowo jasne, ale realnie chodziło o ekonomię. Toż na północy niewolnictwo miało się równie dobrze.

Co do tematyki gry - ja jestem trendem cenzurowania gier zaniepokojony i myślałem, że GMT to nie dotknie. Mają na tyle mocny fanbase, że swoje by zarobili. Biznesowo woleli się wycofać i... to jest smutne.

Jeśli chodzi o tematy gier mnie fascynuje, że nie oburza eurogra Godfather. Morderstwa, wymuszenia, nielegalny alkohol, narkotyki i wszystko to dla własnej, prywatnej kasy. Tam naprawdę problemu nie ma? Ludzie w wyniku działalności mafii nie cierpią na całym świecie?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Gizmoo »

KonradT pisze: 07 kwie 2019, 23:28 Zadaniem graczy jest podbój Afryki i eksploatacja jej złóż
Nigdzie nie użyto w tym opisie słowa "podbój". Podobnie jak "eksploatacja". Zauważ, że ten opis był bardzo wyważony i delikatny. Moim zdaniem całkiem na poziomie. Zupełnie w odmiennej estetyce, niż setki tekstów na pudełkach od gier komputerowych. ;)
KonradT pisze: 07 kwie 2019, 23:28 za co gracza mogą nie spotkać żadne konsekwencje.
Ale jakie konsekwencje będą adekwatne do tematu? Utrata punktów, czy dekapitacja maczetą? To jest gra planszowa.
KonradT pisze: 07 kwie 2019, 23:28 To jest przykład gloryfikacji.
Oj dalekie to od "gloryfikacji":

gloryfikacja (łc. kośc. glorificatio 'uwielbienie' łc. gloria 'sława, chwała' + facere 'czynić') wychwalanie, sławienie kogoś lub czegoś; uwielbianie kogoś.
KonradT pisze: 07 kwie 2019, 23:28 Jakby nie patrzeć to dość lekko potraktowano temat okupacji i wyzysku Afrykańczyków przez Europejczyków. Moim zdaniem to tutaj jest problem.
Równie dobrze można to samo powiedzieć o Pandemii. Znając historię Jedwabnego Szlaku, a przede wszystkim polityczne konsekwencje handlu, oraz niewesołą historię Marco Polo, czy powinniśmy czuć się winni? A co z takimi tytułami jak Trajan, W Roku Smoka, Świat Bez Końca, Mare Nostrum, Francis Drake? Ileż tytułów powstało o Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej? Czy tam nie potraktowano historii za lekko? Ileż ludzi w dorzeczu Gangesu jest w skrajnym ubóstwie. Czy przestawianie lionmeepli w Roar: King of the Pride nie jest lekkim potraktowaniem tematu, skoro od ataków lwów zginęło sporo pasterzy? ;)
KubaP pisze: 08 kwie 2019, 07:55 Jeśli to by się opłacało, GMT na pewno nie zrezygnowałoby z gry.
Jak pisałem wcześniej - mam dokładnie takie same zdanie. Choć może decydującą rolę odegrała tu bardziej kwestia wizerunkowa. Mimo wszystko jednak te circa 200 (według niektórych 300) egzemplarzy w preorderze to nie jest jakaś oszałamiająca ilość. Skoro nie da się zarobić na tym kokosów, to może lepiej usunąć z katalogu wydawniczego?
Zablokowany