Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy GMT postąpiło właściwie, nie należy wydawać gier o kontrowersyjnej tematyce?

GMT postąpiło właściwe
32
26%
GMT postąpiło niewłaściwe
79
64%
Mam mieszane uczucia
12
10%
 
Liczba głosów: 123

Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: detrytusek »

Porfirion pisze: 08 kwie 2019, 11:57 Prześledźmy zatem tok dyskusji na ten temat (tak tutaj, jak i na innych forach):
1. Niektórym nie podoba się tematyka SfA, pojawiają się protesty
2. GMT wywala grę z P500
3. Podnosi się raban o "cenzurze", "do czego to świat zmierza", cytaty ze starych filmów, "dawniej było lepiej", etc.
4. Na argumenty o tym że gra może być niekomfortowa dla niektórych grup etnicznych pojawiają się odpowiedzi: "to problem tych grup" tudzież "ja z tym problemu nie mam".

Białych fanów planszówek jest (zwłaszcza w Europie) zdecydowanie więcej niż czarnoskórych - widać to na konwentach, turniejach, etc. Nie oznacza to jednak, że GMT powinno dostosowywać swoje gry tylko pod tych pierwszych. Wzgląd na osoby, które z powodu swojego pochodzenia nie będą bawiły się tak dobrze grając jest równie istotny. Stąd zrozumiała decyzja firmy.
A dla mnie nie. Tzn zrozumiała o tyle, że przeanalizowali za i przeciw i wyszło na minus. Tragedią jest to, że wyszło na minus, a wyszło dlatego, że pewne osoby zaczęły głośno krzyczeć. Czy ta gra faktycznie propagowała rasizm? Nie wyobrażam sobie w jaki sposób, a to, że niektórzy tak poczuli jest niezrozumiałe. Tu niestety dyskusja się kończy bo każdy ma tę granicę gdzie indziej postawioną i nikogo racja nie jest bardziej mojsza (znów jeden głos w dyskusji).
Tylko dla mnie zmierzamy z tą poprawnością polityczną w jakiś obłęd. Przypominam, że niektórzy poczuli się dotknięci tym, że w grze Domek ponoć nie było czarnych na kartach. Przeginanie w każdą stronę jest złe.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Odi »

Przypominam, że niektórzy poczuli się dotknięci tym, że w grze Domek ponoć nie było czarnych na kartach.
O ile pamiętam było inaczej: samo wydawnictwo zdecydowało w wersji międzynarodowej umieścić ludzi o różnym kolorze skóry, co lepiej oddaje strukturę etniczną zachodnich społeczeństw.

I w Scramble nie chodzi o rasizm, a przynajmniej nie tylko. Wielokrotnie już o tym pisaliśmy w tym wątku.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Trolliszcze »

detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 12:11Przypominam, że niektórzy poczuli się dotknięci tym, że w grze Domek ponoć nie było czarnych na kartach. Przeginanie w każdą stronę jest złe.
Pliz, jak już coś piszesz, to sięgnij do źródeł i zrób to rzetelnie. Ukazał się łącznie, o ile dobrze pamiętam, jeden artykuł międzynarodowy (w "Guardianie"), w którym autor wspomniał, że szkoda, że dzieci na ilustracjach nie reprezentują różnych grup etnicznych. Cytuję:
There’s also the fact that, while the game’s artwork is gorgeous, it paints a very homogenous picture of suburban aspiration. There are no non-white characters in the rulebook or on any of the cards. With the board gaming hobby becoming increasingly diverse, that seems like a pretty jarring oversight.
Faktycznie, pojazd jak cholera. Przewrażliwieni to są raczej ci, którzy coś takiego nazywają przegięciem. Ja bym to nazwał opinią (całkiem słuszną zresztą).
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: adalbert »

Porfirion pisze: 08 kwie 2019, 11:57

Prześledźmy zatem tok dyskusji na ten temat (tak tutaj, jak i na innych forach):
1. Niektórym nie podoba się tematyka SfA, pojawiają się protesty
2. GMT wywala grę z P500
3. Podnosi się raban o "cenzurze", "do czego to świat zmierza", cytaty ze starych filmów, "dawniej było lepiej", etc.
4. Na argumenty o tym że gra może być niekomfortowa dla niektórych grup etnicznych pojawiają się odpowiedzi: "to problem tych grup" tudzież "ja z tym problemu nie mam".

Białych fanów planszówek jest (zwłaszcza w Europie) zdecydowanie więcej niż czarnoskórych - widać to na konwentach, turniejach, etc. Nie oznacza to jednak, że GMT powinno dostosowywać swoje gry tylko pod tych pierwszych. Wzgląd na osoby, które z powodu swojego pochodzenia nie będą bawiły się tak dobrze grając jest równie istotny. Stąd zrozumiała decyzja firmy.
Hmm. Problem jest tego typu, że akurat GMT z zasady wydaje gry, które mogą być niekomfortowe dla niektórych grup + mamy dość topowe gry umieszczone w bardzo podobnym settingu + nic nie wskazuje na to, że autor gry zamierzał kogokolwiek obrażać. Skąd więc tak ekstraordynaryjne środki akurat w tym wypadku? Naprawdę dziwią cię pytania? Przecież skojarzenia z polityczną poprawnością dość się narzucają - no chyba, że jesteś jej wyznawcą (co w sumie jest prawdopodobne).
Nawiasem mówiąc, jestem Polakiem, a jednak gram np. w gry wojenne, gdzie "czerwona zaraza" bije się z "czarną śmiercią", co teoretycznie chyba nie powinno być dla mnie komfortowe.
Świat byłby bardzo nudny, gdybyśmy nigdy nie potrafili wychodzić ze strefy komfortu...
Może gdybym lepiej znał grę, byłbym skłonny do zmiany zdania. Tak to chyba już podziękuję za dyskusję.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: adalbert »

Trolliszcze pisze: 08 kwie 2019, 12:25
detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 12:11Przypominam, że niektórzy poczuli się dotknięci tym, że w grze Domek ponoć nie było czarnych na kartach. Przeginanie w każdą stronę jest złe.
Pliz, jak już coś piszesz, to sięgnij do źródeł i zrób to rzetelnie. Ukazał się łącznie, o ile dobrze pamiętam, jeden artykuł międzynarodowy (w "Guardianie"), w którym autor wspomniał, że szkoda, że dzieci na ilustracjach nie reprezentują różnych grup etnicznych. Cytuję:
There’s also the fact that, while the game’s artwork is gorgeous, it paints a very homogenous picture of suburban aspiration. There are no non-white characters in the rulebook or on any of the cards. With the board gaming hobby becoming increasingly diverse, that seems like a pretty jarring oversight.
Faktycznie, pojazd jak cholera. Przewrażliwieni to są raczej ci, którzy coś takiego nazywają przegięciem. Ja bym to nazwał opinią (całkiem słuszną zresztą).
Hmm. czyli dokładnie tak, jak pisał detrytusek, niektórzy poczuli dotknięci tym, że są tylko biali na kartach i uznali to za rażące niedopatrzenie. Gdyby zaś na kartach byli biali i czarni, to padłoby pytanie, gdzie są żółci, czerwoni i śniadzi. Gdyby byli wszyscy, to można dyskutować, dlaczego akurat w takich proporcjach. Jednym słowem szukanie dziury w całym i polit poprawność. Ej, muszę się już powstrzymać od komentarzy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze: 08 kwie 2019, 12:25
detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 12:11Przypominam, że niektórzy poczuli się dotknięci tym, że w grze Domek ponoć nie było czarnych na kartach. Przeginanie w każdą stronę jest złe.
Pliz, jak już coś piszesz, to sięgnij do źródeł i zrób to rzetelnie. Ukazał się łącznie, o ile dobrze pamiętam, jeden artykuł międzynarodowy (w "Guardianie"), w którym autor wspomniał, że szkoda, że dzieci na ilustracjach nie reprezentują różnych grup etnicznych. Cytuję:
There’s also the fact that, while the game’s artwork is gorgeous, it paints a very homogenous picture of suburban aspiration. There are no non-white characters in the rulebook or on any of the cards. With the board gaming hobby becoming increasingly diverse, that seems like a pretty jarring oversight.
Faktycznie, pojazd jak cholera. Przewrażliwieni to są raczej ci, którzy coś takiego nazywają przegięciem. Ja bym to nazwał opinią (całkiem słuszną zresztą).
I przepraszam gdzie się pomyliłem? Nie znałem skali tylko coś pamiętałem, że temat wypłynął. Jak się okazało wypłynął. Nigdzie nie napisałem, że to była wielka chryja, że cisnęli po swoich przodkach do 6-ego pokolenia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: kremitto123 »

jax pisze: 08 kwie 2019, 12:03Presja i terror bzdurnej poprawności politycznej rośnie w siłę z każdym rokiem.

- w Labiryncie atomówką mogą zostać unicestwieni biali obywatele, w 1989 - torturowani, prześladowani i zabijani biali opozycjoniści.  W SfA - czarni obywatele.  Tyle.

Zwolennicy poprawności politycznej nie widzą (bo nie chcą widzieć), że wcielanie się w tych 'złych' nie jest np. żadną bzdurną gloryfikacją, tylko ODTWARZANIEM pewnych procesów historycznych (lub quasi-historycznych) przez graczy.  Tylko tym.  Niczym więcej.  Nie ma tu żadnego drugiego dna.  Naprawdę.

Jeśli kogoś to razi, nie wspiera, nie kupuje, włącza tryb ignore i tyle.
Chyba lepiej nie dalo sie tego ujac.

Podobno nadgorliwosc jest gorsza od faszysmu, a w obecnych czasach poprawnosc polityczna momentami taka nadgorliwosc przypomina. Kojarzy mi sie niedawny protest afroamerykanow, ktorzy stwierdzili, ze w filmie biograficznym ojca siostr williams (czarnoskore tenisistki, jakby ktos nie znal) glowna role (czyli czarnoskorego) ma zagrac will smith, ktorego kolor skory nie jest wystarczajaco ciemny do tej roli :mrgreen:

Zastanawia mnie, co jest w tej wycofanej grze takiego, ze akurat w jej przypadku podnioslo sie takie larum. Wydawnictwo chyba zrobilo sobie bilans zyskow i strat, bo patrzac na ich portfolio, znalazlyby sie gry rownie "kontrowersyjne" tematycznie.
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Trolliszcze »

detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 12:37I przepraszam gdzie się pomyliłem? Nie znałem skali tylko coś pamiętałem, że temat wypłynął. Jak się okazało wypłynął. Nigdzie nie napisałem, że to była wielka chryja, że cisnęli po swoich przodkach do 6-ego pokolenia.
Przywołałeś ten przykład w kontekście jakichś rzekomych "przegięć" - to i wrzucam cytat, żeby ukazać skalę owego "przegięcia" (choć osobiście uważam, że przegięciem jest przywoływanie akurat tego przykładu w tym wątku).
adalbert pisze:niektórzy poczuli dotknięci
Kto dokładnie poczuł się dotknięty? Czy mógłbyś wskazać tę osobę palcem?
Chyba że wydaje Ci się, że jak ktoś porusza publicznie jakąś kwestię, to koniecznie musi się czuć dotknięty. Wyprowadzę Cię z błędu - nie, nie musi. Po prostu ktoś zauważył, że byłoby fajnie, gdyby w dobie szerokiego dostępu do naszego hobby i wydawania gier dla dzieci na rynek międzynarodowy dzieciaki innych kultur też czuły się reprezentowane - wiesz, to taki element integracji kulturowej, pokazywania, że czarny mieszka z białym, a za sąsiada mają żółtego. Budowanie poczucia wspólny, generalnie całkiem fajna rzecz. Nikt jednak nie poczuł się dotknięty, nikt nikogo nie odsądził od czci i wiary, a ten cytat pochodzi z artykułu o "najlepszych grach, żeby poznać nasze hobby" - tak gwoli budowania kontekstu. To, że się ktoś poczuł dotknięty, to już sobie dopowiadacie z detrytuskiem.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2019, 12:46 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 296 times
Been thanked: 97 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: MataDor »

Brzydzę się poprawnością polityczną. Poprawność polityczna kojarzy mi się z końcem cywilizacji łacińskiej i kompletna głupotą.
Żyjemy w strasznych czasach gdzie prawdę się zakłamuje, albo próbuje się ludziom wmówić że prawda leży pośrodku.... (cokolwiek to znaczy). A pod słowami tolerancja próbuje się ukryć pobłażanie dla ochydnych wynaturzeń.
Więc tak, dla mnie decyzja GMT to kompletna pomyłka, niezrozumienie, porażka i generalnie dno
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2019, 14:23 przez MataDor, łącznie zmieniany 1 raz.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

Odi pisze: 08 kwie 2019, 11:45 Czynniki dyspozycyjne (wewnętrzne) są tylko jedną ze składowych zachowania ludzi, drugą (wielu uważa, że ważniejszą) składowa są czynniki zewnętrzne. Zmieniają się i jedne (bardzo powoli), i drugie (bardzo dynamicznie). Dlatego ludzie różnie zachowują się w podobnych - wydawałoby się - sytuacjach, bo zmieniły się jedne lub drugie.

Generalnie człowiek zmienia się na przestrzeni czasu (co być może sam zaobserwowałeś).
Twój model "honoru moralnego" taką zmianę traktuje jako coś nagannego. Jeśli kiedyś nie zareagowałem na zło (nie mówię,że w kwestii gry mamy do czynienia z jakimś "złem" - to tylko dla jasności przykładu), zareagowanie teraz wywoła we mnie poczucie winy ze strony "honoru moralnego", które powinno być tak wielkie, że w sumie lepiej dla mojego samopoczucia, żebym siedział cicho i nie reagował dalej.

Tymczasem zmiana zachowań i postaw (w obie strony, niestety) jest najzupełniej naturalna. Stąd mamy przykład łajdaków, którzy stawali się bohaterami, i bohaterów, którzy przechodzili na pozycje łajdaków.
Ponieważ byłem zacytowany pozwolę sobie odnieść się ad vocem:

To wszystko powyżej miałoby jakikolwiek sens jeśli nie fakt że obydwie sprawy dzieją się w tym samym czasie i jest możliwe działania przeciw i temu i temu w tym momencie, teraz. Nie ma żadnej przestrzeni czasu.
Projekt SfA dzieje się teraz i też teraz Belgia nadal pochwala i jest pełna dumy ‘osiągnięciom’ swych ‘bohaterów’.
I tak samo projekt SfA dzieje się teraz i tak samo w tym momencie inne tytuły jak Mombasa itd są ponownie wydawane i są na półkach sklepów.
Jeśli jedno oburza drugie też moim zdaniem powinno.

- Nie wspomnę nawet przedstawionej postawie kompletnego relatywizmu historycznego, że jest jak najbardziej naturalne by zbrodniarze i mordercy dziś byli bohaterami jutro. Ale to chyba nawet nie wymaga komentarza. -

I by sprostować, bo może tu zawiniła moja znajomość języka polskiego: nie proponuje żadnej teorii honoru moralnego, jak jest sugerowane. Ani tym bardziej nie bronię nikomu protestować SfA.
Jedynie chodziło mi o to że mi osobiście takie poczucie sprawiłoby że jeśli tematyka gry SfA była dla mnie tak nie do zaakceptowania że bym żądał skasowania projektu, bym też w tym samym czasie zajął się sprawą Belgii (a może nawet więcej czasu bym temu poświęcił), a na pewno bym zaczął podobne akcje by znieść z półek sklepowych inne tytuły z dokładnie tą samą tematyką… i nie bronię nikomu robienia jakiegokolwiek z powyższych.. jedynie uważam że robienie pierwszego a w tym samym czasie przymykanie oko na inne tytuły które robią to samo, a tym bardziej udawanie że się nie widzi Państwa które chełbi się ‘bohaterami’ którzy dokonali tych barbarzyńskich czynów… na zasadzie że te inne sprawy ‘nie dotykają’ lub ‘zostawię je innym’… po prostu pachnie obłudą.

Ale to tylko moja opinia, nie musimy się zgadzać, ani tym bardziej nie próbuje do nikogo jej przekonać.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Odi »

- Nie wspomnę nawet przedstawionej postawie kompletnego relatywizmu historycznego, że jest jak najbardziej naturalne by zbrodniarze i mordercy dziś byli bohaterami jutro. Ale to chyba nawet nie wymaga komentarza.
Chyba jednak wymaga.

Miroslav Filipović-Majstorović, komendant obozu w Jasenovacu, był wcześniej franciszkaninem.
Takashi Nagase, oprawca alianckich żołnierzy w czasie wojny, po wojnie zrobił wiele, by w jakiś sposób odpokutować swoje winy (historia znana z The Railway Man).

A to tylko jaskrawe przykłady.
Do tego dochodzą niezliczone mniej jaskrawe.

Niezależnie od tego, czy nazwiesz to relatywizmem czy jakkolwiek inaczej, zmiany postaw i zachowań są naturalne. I biorą się własnie ze zmian czynników dyspozycyjnych i zewnętrznych na przestrzeni czasu.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: pavel »

Dla GMT jako amerykańskiego wydawcę gier bardzo dobra decyzja. Nic nam do tego. Temat gry nas nie dotyczy, co nie znaczy, że nie dotyczy nas zrozumienie dla drugich osób i ich sposobu myślenia. A tu już dotykamy zupełnie innego aspektu, poczucia moralności, zrozumienia, akceptacji itp.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

Odi pisze: 08 kwie 2019, 13:06
- Nie wspomnę nawet przedstawionej postawie kompletnego relatywizmu historycznego, że jest jak najbardziej naturalne by zbrodniarze i mordercy dziś byli bohaterami jutro. Ale to chyba nawet nie wymaga komentarza.
Chyba jednak wymaga.

Miroslav Filipović-Majstorović, komendant obozu w Jasenovacu, był wcześniej franciszkaninem.
Takashi Nagase, oprawca alianckich żołnierzy w czasie wojny, po wojnie zrobił wiele, by w jakiś sposób odpokutować swoje winy (historia znana z The Railway Man).
Po pierwsze on-topic: jak się to ma do wcześniejszego wywodu o usprawiedliwieniu protestowania gry SfA a nie mienia problemu z innymi tytułami z tą samą tematyką na podstawie zmian w charakterze/zachowaniu na przestrzeni czasu? Jak już pisałem te argumenty nie mają sensu bo w tym przypadku nie ma żadnej przestrzeni czasu, te rzeczy dzieją się tera jednocześnie.

Po drugie off-topic: Twoje przykłady nie wiem co wnoszą. Tak ludzie się zmieniają i robią w swoim życiu różne rzeczy, ale jak to się ma do tego jak mamy oceniać ich czyny czy 'dokonania'? Szczególnie z perspektywy czasu, czy historii.
To że ktoś był franciszkaninem to nie znaczy że był 'bohaterem', to taj jakby powiedzieć że ktoś był listonoszem, a nawet jeśli by to cokolwiek znaczyło jego późniejsze czyny robią z niego tylko i wyłącznie oprawcę. tak samo to że oprawca wojenny po wojnie już hojnie nie mordował tylko udzielał się charytatywnie to nie znaczy że jest bohaterem, jest nadal oprawcą. Dla mnie takie myślenie, takie relatywizowanie, jest zupełnie obce moim wartościom, i nigdy się nie zgodzę z wywyższaniem oprawców i morderców jako 'bohaterów' bo potem zrobili coś 'dobrego' (przy okazji tak samo 'dobrego' jak tysiące wolontariuszy i innych działaczy społecznych którzy nigdy nie byli oprawcami czy mordercami)... a już tym bardziej z nazywaniem tego 'normalnym'.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Andy »

MataDor pisze: 08 kwie 2019, 12:48Żyjemy w strasznych czasach
Myślę, że ta celna uwaga powinna zakończyć dyskusję w tym wątku. Dość jęków i narzekań, czas na czyny! Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie niezłomni, których dręczą polit-poprawnościowi siepacze! Krulu prowadź na czerwoną Brukselę, pora ją zaorać, widły w dłoń i naprzód! Dziś odebrali nam wymarzoną grę, jutro odbiorą wolny rynek!

Tylko zaraz... GMT obliczyło sobie, czy bardziej opłaca im się wypuścić na rynek grę, czy raczej nie wypuszczać. I wyszło im, że stracą na publikacji, więc postanowili nie publikować. Czyli zadziałał wolny rynek w najczystej postaci!

Zaiste, potworne to czasy, w których przyszło nam żyć!

Jak żyć?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: kwiatosz »

Miałem właśnie napisać, że złe przykłady z tymi ludźmi, bo we współczesnej Polsce w człowieku nie liczy się nic oprócz jednego najgorszego uczynku. Ale zostałem ubiegnięty.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

Andy pisze: 08 kwie 2019, 13:46
MataDor pisze: 08 kwie 2019, 12:48Żyjemy w strasznych czasach
Myślę, że ta celna uwaga powinna zakończyć dyskusję w tym wątku. Dość jęków i narzekań, czas na czyny! Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie niezłomni, których dręczą polit-poprawnościowi siepacze! Krulu prowadź na czerwoną Brukselę, pora ją zaorać, widły w dłoń i naprzód! Dziś odebrali nam wymarzoną grę, jutro odbiorą wolny rynek!

Tylko zaraz... GMT obliczyło sobie, czy bardziej opłaca im się wypuścić na rynek grę, czy raczej nie wypuszczać. I wyszło im, że stracą na publikacji, więc postanowili nie publikować. Czyli zadziałał wolny rynek w najczystej postaci!

Zaiste, potworne to czasy, w których przyszło nam żyć!

Jak żyć?
Nie Andy, GMT nie straciłby na publikacji. Od tego mają właśnie P500. Poddali się za to presji ideologicznej.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: detrytusek »

Uważanie, że GMT wycofało grę bo dostrzegli swój karygodny błąd pod postacią obrazy kogoś, a nie pod wpływem zimnej kalkulacji ekonomicznej jest...hmm...

Zresztą z tego co widzę prawie wszyscy tak to widzą.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: jax »

Andy pisze: 08 kwie 2019, 13:46 Tylko zaraz... GMT obliczyło sobie, czy bardziej opłaca im się wypuścić na rynek grę, czy raczej nie wypuszczać. I wyszło im, że stracą na publikacji, więc postanowili nie publikować.
Jak to napisze GMT, to bedzie to cos więcej niż tylko czyste spekulacje.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Odi »

takie relatywizowanie, jest zupełnie obce moim wartościom, i nigdy się nie zgodzę [...]
Równie dobrze możesz się nie zgodzić z faktem, że Ziemia jest okrągła i krąży wokół Słońca.

To pięknie, że masz wartości, którym jesteś wierny.
Tylko co to ma wspólnego z nauką?

Edit:
Jeśli już się czepiasz terminologii, to - o ile pamiętam - ja nie pisałem o mordercach i zbrodniarzach (to była Twoja interpretacja mojego wpisu), tylko o łajdakach. To jednak pewna róźnica.

To inny przykład: Józef Cyrankiewicz
W podziemiu i w Auschwitz niekwestionowany bohater (jako działacz podziemnej PPS ratuje m.in. Karskiego, jest liderem konspiracji obozowej). Po wojnie członek reżimowego rządu, który w pewnym momencie "zdradza" swoich kolegów-pepeesiaków, zostawiając ich na pastwę stalinowskich sądów i wygłaszając potępiające ich przemówienie, a później autor słynnej wypowiedzi o "odrąbywaniu rąk" tym, którzy podnieśli ręce na władzę.

Faktycznie, odeszliśmy od tematu bardzo daleko.
Awatar użytkownika
siriushim
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:44
Has thanked: 10 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: siriushim »

Jeśli GMT uznało, że gra zostanie źle odebrana i napędzi im negatywnego szumu, to uważam że postąpili właściwie. Kolonizacja była w wielu wypadkach zbrodnią i trudno się z tym kłócić. Ubiorą gierkę razem z mechaniką w inne ciuszki i sprzedadzą w mniej kontrowersyjnym settingu - po problemie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Trolliszcze »

siriushim pisze: 08 kwie 2019, 14:06 Jeśli GMT uznało, że gra zostanie źle odebrana i napędzi im negatywnego szumu, to uważam że postąpili właściwie. Kolonizacja była w wielu wypadkach zbrodnią i trudno się z tym kłócić. Ubiorą gierkę razem z mechaniką w inne ciuszki i sprzedadzą w mniej kontrowersyjnym settingu - po problemie.
Tylko wiesz - ci, co krzyczą, że skandal, GMT uległo presji, wcale nie martwią się o to, czy ta gra zostanie wydana w tych czy innych szatach. I dlatego to argument, niestety, trochę wycelowany w próżnię. Oni nie cierpią dlatego, że nie ukaże się potencjalny hicior - oni cierpią dlatego, że ktoś wziął pod uwagę zdanie ludzi kierujących się "polityczną poprawnością". To jest największa zbrodnia GMT, i nie ma znaczenia, czy gra się ostatecznie ukaże, czy nie (jak się ukaże już z innym tematem, to prawdopodobnie nikt tu na forum nawet o tym nie wspomni). Dyskusja wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z wydaniem tej gry i żalem, że coś nam, graczom, umknęło. Ma zaś wyłącznie z urażonymi uczuciami.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: raj »

Coraz bardziej zbliżamy się do burzliwej przepychanki i dyskusji światopoglądowej.
Potraktujcie cudze wypowiedzi jako prezentację stanowiska, zaprezentujcie swoje, ale zrezygnujmy z dyskutowania nad tym, kto ma rację.
Proszę o uspokojenie nastrojów, gdyż w przeciwnym razie wkrótce będę zmuszony zamknąć ten wątek.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
renald

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: renald »

detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 14:03 Uważanie, że GMT wycofało grę bo dostrzegli swój karygodny błąd pod postacią obrazy kogoś, a nie pod wpływem zimnej kalkulacji ekonomicznej jest...hmm...

Zresztą z tego co widzę prawie wszyscy tak to widzą.
A wiesz na czym polega P500?

Na tym, że wydają grę w oparciu o kalkulację ekonomiczną.

Jeśli wycofują grę z P500 i ich CEO tłumaczy to rosnącą krytyką, że gra posuwa się za daleko w temacie i jego potraktowaniu, to oznacza że prawie wszyscy widzą to raczej dobrze.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: detrytusek »

renald pisze: 08 kwie 2019, 14:15
detrytusek pisze: 08 kwie 2019, 14:03 Uważanie, że GMT wycofało grę bo dostrzegli swój karygodny błąd pod postacią obrazy kogoś, a nie pod wpływem zimnej kalkulacji ekonomicznej jest...hmm...

Zresztą z tego co widzę prawie wszyscy tak to widzą.
A wiesz na czym polega P500?

Na tym, że wydają grę w oparciu o kalkulację ekonomiczną.

Jeśli wycofują grę z P500 i ich CEO tłumaczy to rosnącą krytyką, że gra posuwa się za daleko w temacie i jego potraktowaniu, to oznacza że prawie wszyscy widzą to raczej dobrze.
No to może jeszcze raz - jaśniej...
Gra przeszła przez wszystkie wewnątrz firmowe i moralne filtry i skoro wyszła do ludzi to nikt nie zobaczył w niej belzebuba. Potem uruchomiła się fala krytyki i CEO stwierdził, że może lepiej żeby nie śmierdziało bo firmie wyjdzie to na minus. Wiarygodność uzasadnienia jakie firma z siebie wypuściła jest zerowe i mam wrażenie, że większość tutaj jest tego świadoma. To z czym się nie zgadzasz ? :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: AnimusAleonis »

On-top:
Andy pisze: 08 kwie 2019, 13:46 Tylko zaraz... GMT obliczyło sobie, czy bardziej opłaca im się wypuścić na rynek grę, czy raczej nie wypuszczać. I wyszło im, że stracą na publikacji, więc postanowili nie publikować. Czyli zadziałał wolny rynek w najczystej postaci!
Zaiste, potworne to czasy, w których przyszło nam żyć!
Jak żyć?
Przecież nikt GMT nie broni ich decyzji, pytanie wątku było o tym czy się zgadzamy z tą decyzją.
Ja osobiście, ze swego punktu widzenie, a nie z punktu wydawcy GMT, uważam że nie była to dobra decyzja, głównie dla tego że uważam to za niebezpieczny precedens na przyszłość, a same argumenty przeciw SfA słabe.
Co nie znaczy że uważam że GMT nie miał prawa podjąć takiej decyzji, czy że Ci których tytuł uraził nie powinni wyrazić swoich poglądów... tak samo jak inni mają prawo na te argumenty odpowiedzieć.

Off-topic:
Odi pisze: 08 kwie 2019, 14:05 Równie dobrze możesz się nie zgodzić z faktem, że Ziemia jest okrągła i krąży wokół Słońca.
To pięknie, że masz wartości, którym jesteś wierny.
Tylko co to ma wspólnego z nauką?
Czyli jakieś arbitralne balansowanie morderstw/zbrodni czynami 'dobrymi', jest teraz 'nauką'? :lol:
A nie zgadzanie się z tym jest jak nie zgadzanie się że Ziemia jest okrągła?
Pewnie tak samo 'bohaterem' będzie pedofil który zgwałcił i zamordował 10 letnie dziecko, na zasadzie takich 'naukowych' wyliczeń, jeśli tylko po tym wystarczająco dużo będzie się udzielał społecznie i pomagał np. bezdomnym. Zostawił byś swoje dziecko same z takim 'bohaterem'?

Gratuluje takich 'bohaterów', i dziękuję ale postoję.

A teraz idę zagrać w jakąś planszówkę :)
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2019, 14:38 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Zablokowany