Półprodukty do projektowania planszówek

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
alfred82
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2004, 02:20
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Półprodukty do projektowania planszówek

Post autor: alfred82 »

Czy ktoś z forumowiczów orientuje się gdzie, jak i za ile (ale tak żeby to było możliwe do osiągnięcia w polsce) można by dostać czystą planszę heksagonalną? Lub z calowymi kwadratowymi polami. Tak, jasne, że można samemu ;) tego się domyślam - ale czy trzeba :D

[ zmieniłem temat na bardziej adekwatny do tematu dyskusji - Nat ]
Raleen
Posty: 855
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wiem, że za dawnych czasów w Warszawie sprzedawali w księgarni "U Izy" - już nie istniejącej takie rzeczy, to była mekka dla miłośników gier, bo całe podziemie było zajęte grami... :) Czyste twarde żetony też były...

Piękne czasy :roll: .

Powspominałem, bo pewnie i tak ci to nie pomoże jako że jesteś ze Słupska.
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Dawno temu rysowałem sam :)
Żeby można jej było częsciej używać rysowałem na kalce technicznej :)

Teraz można skorzystać z programu ktory narysuje heksy dowolnej wielkości i wydrukować, lub zrobić to w zwykłym programie graficznym np. Paint Shop Pro.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
alfred82
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2004, 02:20
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: alfred82 »

RK:
To akurat nie problem - szczodry portwel, poczta polska i napieramy ;) chodzi o to, żeby gdzieś takie coś wogóle było.

Szept - no i prawdopodobie tak warsztatowo skończy się ta kwestia. :)
Awatar użytkownika
D.W.
Wydawca
Posty: 20
Rejestracja: 13 lip 2004, 11:49
Has thanked: 1 time

Post autor: D.W. »

Myśleliśmy nad wprowadzeniem do naszego sklepiku specjalnych produktów a raczej półproduktów dla tych, którzy sami projektują bądź dokonują poprawek.
Byłyby to następujące rzeczy

1. Duża mapa z hexami (mapa byłaby składana na kilka razy) wielkość 70 cm x 50 cm
2. Karty czyste z jednej strony z drugiej strony tło w jednym kolorze.
3. Żetony kwadratowe 2 cm x 2 cm, do wprowadzenia własnych oznaczeń z jednej strony. Grubość około 1,5 mm
4. Żetony okrągłe 2,5 cm x 2,5 cm, do wprowadzenia własnych oznaczeń z jednej strony. Grubość około 1,5 mm

Oczywiście jest pytanie czy ktoś byłby tym zainteresowany. Bo teoretycznie osoby,które same projektują zrobią sobie także i żetony i mapę :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Byłbym zainteresowany. Zwłaszcza jeśli np. do kart robilibyście też papier samoprzylepny, który można przepuścić przez drukarkę i potem ponaklejać (w pasującym do kart rozmiarze). Podobnie z żetonami. Plansza najmniej atrakcyjna dla mnie, ale karty bardzo by się przydały. Oczywiście nie mogły by być droższe niż talia do brydża porównywalnej jakości...
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

No i jeszcze jedno - jak chcecie sprzedawac mape z hexami to do tego by sie przydaly pasujace rozmiarem zetony hexagonalne....
Awatar użytkownika
Bard
Posty: 29
Rejestracja: 03 lis 2004, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bard »

Pomysł wydawania półproduktów - rewelacyjny!
Osobiście najbardziej zainteresowany byłbym czystymi arkuszami (A4) do nadrukowywania żetonów [okrągłych, kwadratowych, 1/2 lub 2/3 calowych] sztancowanych aby po zadrukowaniu można je było łatwo wytłoczyć.
Niezwykle przydatne osób tworzących własne gry lub opracowujących własne militarystyczne kampanie.
[Bo wycinać sobie nożyczkami taki zestaw 250 okrągłych żetonów... koszmar.]

Dodano:
Dzięki, Szept za "sztancowanie" ;-)
Ostatnio zmieniony 09 lut 2005, 14:08 przez Bard, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jak tylko gra się skończy Król i Pion wracają do tego samego pudełka."
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Ja ostatnio wycinalem zetony heksagonalne ale takie większe i mam dosyć proektowania takich gier ;)
Przydały by się zetony heksagonalne ale takie wielkości kart z drakona i sztancowane żeby już nie bawić się w wycinanie.

Co do kart to nie wiem czy jest sens robienia takich niepasujących rewersami do żadnej gry.

Przy projektowaniu dobrze sprawdzają się dowolne karty włożone w koszulkę a po stronie awersu wkłada się kartonik z odpowiednim rysunkiem. Wygodne bardziej niż normalna karta bo w trakcie testów można łatwo zmienić jak nie pasuje.

Natomiast czyste karty z określonymi reversami mogły by służyć do wprowadzania własnych kart do już istniejących gier.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Pomysl rewelacyjny.
Robilem juz kilka wiem jakie sa meczarni przy robieniu zetonow.
Swietny pomysl to wlasnie takie sztancowane arkusze np. z hexami :-)
Awatar użytkownika
D.W.
Wydawca
Posty: 20
Rejestracja: 13 lip 2004, 11:49
Has thanked: 1 time

Post autor: D.W. »

Z papierem samoprzylepnym to najlepsze rozwiązanie. Czyli np. zestaw z żetonami wyglądałby tak. Arkusz grubej (szarej) tektury 1,5 mm, z wysztancowanymi żetonami kwadratowymi, do tego arkusz papieru samoprzylepnego w takim samym rozmiarze z naciętymi żetonami. Po narysowaniu tego co ma być na poszczególnych żetonach można by od razu nakleić cały arkusz na tekturę lub po kolei poszczególne żetony.
Do tego na naszej stronie byłby do ściągnięcia plik w kilku formatach, który pozwalałby na „trafienie” z żetony drukując na swojej drukarce i potem naklejając.
Do tego miałoby to taki plus, że wszelkie zmiany na żetonie polegałyby tylko na naklejeniu innej wersji papieru samoprzylepnego, co w sumie pozwalałoby się długo bawić bo tylko, żeton stawałby się coraz bardziej gruby :).

Skoro już rozmawiamy na ten temat to podajcie przykładowe według Was najlepsze wymiary żetonów itp. W milimetrach proszę :).
Awatar użytkownika
Bard
Posty: 29
Rejestracja: 03 lis 2004, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bard »

Zestaw tekturowe żetony + papier samoprzylepny jest ok. Niech tylko będzie możliwe naklejanie całych arkuszów po obu stronach żetonów (marginesy!).

Preferencje żetonowe:
Okrągłe: 20 mm i 30 mm

Samoprzylepne arkusze na karty to też pomysł, ale czy nie nie zabije finansowo?
"Jak tylko gra się skończy Król i Pion wracają do tego samego pudełka."
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

D.W. pisze:Z papierem samoprzylepnym to najlepsze rozwiązanie. Czyli np. zestaw z żetonami wyglądałby tak. Arkusz grubej (szarej) tektury 1,5 mm, z wysztancowanymi żetonami kwadratowymi, do tego arkusz papieru samoprzylepnego w takim samym rozmiarze z naciętymi żetonami. Po narysowaniu tego co ma być na poszczególnych żetonach można by od razu nakleić cały arkusz na tekturę lub po kolei poszczególne żetony.
Do tego na naszej stronie byłby do ściągnięcia plik w kilku formatach, który pozwalałby na „trafienie” z żetony drukując na swojej drukarce i potem naklejając.
Do tego miałoby to taki plus, że wszelkie zmiany na żetonie polegałyby tylko na naklejeniu innej wersji papieru samoprzylepnego, co w sumie pozwalałoby się długo bawić bo tylko, żeton stawałby się coraz bardziej gruby :).

Skoro już rozmawiamy na ten temat to podajcie przykładowe według Was najlepsze wymiary żetonów itp. W milimetrach proszę :).
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 216
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Post autor: tencogoniema »

dla mnie pomysł rewelacja :!:
a tak jak może ci się uda siągnąć gdzieś z sieci planszę do POTYCZKI to tam jest hexagonalna czysta plansza
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Rysowanie zostawmy desperatom, można przecież wydrukować ;)

http://www.incompetech.com/beta/plainGraphPaper/

Na potrzeby testowe w sam raz.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

D.W. pisze:Skoro już rozmawiamy na ten temat to podajcie przykładowe według Was najlepsze wymiary żetonów itp. W milimetrach proszę :).
To chyba nie ma znaczenia. Mogą być takiej wielkości jak np. żetony do Carcassonne - dosyć uniwersalne. Żetony hexagonalne do SoC są też niezłe jako wzorzec dużego hexa. Oprócz niego przydał by się jeszcze model "mały hex" - gdzieś 2/3 tego od SoC.

Czy są jakieś szanse, żeby ta linia produktów zawitała do Waszego sklepu jakoś wkrótce? Czy to raczej perspektywa jesienna? Bo przyznam, że poręczny sposób robienia kart do gry dobrej jakości bardzo by mi ułatwił wiele rzeczy i nie wiem czy wstrzymywać swoje prace, czy raczej robić i nie oglądać się na Was na razie?
Awatar użytkownika
Damerien
Posty: 32
Rejestracja: 15 wrz 2004, 14:30
Lokalizacja: Samaetry Town
Kontakt:

Post autor: Damerien »

Też jestem ciekaw, kiedy takie materiały mogą zawitać w waszej ofercie. :)
Awatar użytkownika
mirgem
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2004, 17:59
Kontakt:

Post autor: mirgem »

Nie wiem, czy to odpowiedni topic, ale czy można gdzieś dorobiś brakujące żedony do gier?
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

zależy do jakiej gry, czaem można zamówić u Wydawcy za odpowiednią opłatą, ale w wypadku starszych to zostaje albo szukanie w necie skanów i ich wydruk, albo kolorowe ksero.
Awatar użytkownika
aeragram
Posty: 47
Rejestracja: 27 wrz 2004, 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: aeragram »

Witam,

W części *Pomysły i idee* zamieściłem temat *Elementy gier - gdzie kupić*, bo nie zauważyłem tego tematu.

Zobaczcie tutaj:
http://www.spielematerial.de

Ostatnio wydzialem też strone firmy produkującej... bandanki, z dowolnym nadrukiem. W przypadku dużych planszy to może być ciekawe rozwiązanie. Jak znajde adres to zamieszcze.

Jeżeli macie jakieś ciekawe adresy dopiszcie do mojego tematu.

Pozdrawiam

- aeragram
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gerard Heime »

ja się podpisuję pod tym rencamy y nogamy.

Ja sam myślałem o wykombinowaniu elementów nieco bardziej trwałych i cięższych. Między innymi szukałem plastikowych (lub lepiej drewnianych) elementów 10x10x2mm, ew. trochę grubszych, na które możnaby nakleić oznaczenia jednostek. Choć jeśli wyjdą te żetony (w jakiejś przyjemnej cenie), pewnie bedę pierwszy, który je kupi, zeby zobić swojego RTSa :)
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

RTS'a ? Znaczy wszysy gracze będą w tym samym momencie poruszac jednostkami?
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gerard Heime »

Pisałem już o tym na forum w odpowiednim dziale :)
Gra będzie oczywiście turowa, ale odwzorowywała pewne mechanizmy znane z RTSów.
Awatar użytkownika
Damerien
Posty: 32
Rejestracja: 15 wrz 2004, 14:30
Lokalizacja: Samaetry Town
Kontakt:

Post autor: Damerien »

Może wyjdę na laika, ale co to są bandanki? :)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

z tego co wiem to są takie chystki co je można na m.in na głowie zawiązać, z reguły można kupić takie w sklepzch indyjskich, abo w sklepach muzycznych, ale na tych drugich są przeważnie loga zespołów

mam nadzieję że zrozumiałeś o co mi chodzi
ODPOWIEDZ