Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

Pamietam, ze w latach 90tych ciezko bylo kupic koszulki na karty. Mimo, ze doomtrooper czy mtg swiecily triumfy. A teraz bylejaka, masowo produkowana planszowke ludzie koszulkuja jak cenne rare.

Czy przychodzi wam do glowy jakis moment zwrotny, w którym ludzie zaczeli traktowac planszowki jako rzeczy cenne, o ktore trzeba dbac ?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Deem »

Wrzesień 1712, Wersal. Król Słońce odbiera majątek markizowi de Crecy za upuszczenie na podłogę figury do szachów z kości słoniowej, która uległa ukruszeniu (niepewne źródła twierdzą, że był to goniec, ale historycy nadal się spierają).

Od tego momentu wszyscy wiedzą, że należy dbać o gry. True story.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: raj »

Nie miałem żadnych problemów z kupieniem kart na koszulki, również w latach 90tych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Haloon »

Deem pisze: 03 maja 2019, 19:14 Wrzesień 1712, Wersal. Król Słońce odbiera majątek markizowi de Crecy za upuszczenie na podłogę figury do szachów z kości słoniowej, która uległa ukruszeniu (niepewne źródła twierdzą, że był to goniec, ale historycy nadal się spierają).

Od tego momentu wszyscy wiedzą, że należy dbać o gry. True story.
:lol:

A tak na poważnie. Ciężko powiedzieć o momencie zwrotnym w zabezpieczaniu planszówek. Oczywistym jest moment wkroczenia koszulek na rynek ;P Trzeba też wziąć pod uwagę sposób i skalę zabezpieczania. Stwierdzenie, że wszyscy to robią to nie jest prawda. Jest wiele osób, którzy nie koszulkują, nie kapslują, nie laminują... I to grono trzeba ponownie podzielić na flejtuchów, którym wisi stan gry i tych którzy żyją na krawędzi i dbają o nie bez zabezpieczeń. Resztę graczy, którzy koszulkują też trzeba podzielić: na tych którzy jakby mogli to obciągnęli by strechem nawet pudełka po dodatkach i na tych którzy koszulkują tylko elementy mocno używane w grze. Jest jeszcze grono kolekcjonerów, którzy nie otwierają pudełek bo takie rozdziewiczenie gry niszczy jej stan kolekcjonerski. Także ilu graczy tyle podejść do zabezpieczania.
Ja osobiście zabezpieczam te elementy w grach które często lądują w rękach (talie bohaterów, walki), olewam karty scenariuszy, żetony. I dla mnie to wystarczy. A dlaczego to robię? No bo gry są drogie. Swoją kolekcję buduję od kilkunastu lat i każdy zakup był przemyślany (nie licząc KSów chociaż tam gdzie mogę pcham się w prototypy lub pnp). Szkoda byłoby zniszczyć grę, zwłaszcza taką która jest out of print. Skąd ja wezmę zalaną kartę skoro może już wydawnictwa nie ma (np. GF :mrgreen: ) A jeżeli nawet jest gra dostępna na rynku to wolę te 200 zł wydać na coś nowego niż na kolejny egzemplarz gry którą mam.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: bardopondo »

Dbałość o gry i koszulkowanie kart to zachowanie powszechne dla społeczności graczy ale totalny przejaw znerdowacenia dla ogółu społeczeństwa. Wyciągnąłem raz zakoszulkowanego dixita na służbowej imprezie i czułem się jak kosmita. Innym razem grałem w 7 cudów z "gołymi kartami " z gamerami i wszyscy byli oburzeni że tak często tasowane karty nie trafiły od razu do koszulek.
Także na pytanie kiedy to się zaczęło : kiedy rozpoczyna się hobby...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Tomzaq »

Ja żyję na krawędzi :mrgreen: .
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: maciejo »

Tomzaq pisze: 03 maja 2019, 20:56 Ja żyję na krawędzi :mrgreen: .
Ja również.
Bezczelnie bezczeszczę karty gołymi rękami,dotykam macam i gram.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

Moim zdaniem powszechna moda koszulkowania pogorszyla jakosc kart.
Widac to w MtG, kazdy ma talie i tak w koszulkach to mozna obnizyc jakosc.

Ten tranzyt na traktowanie planszówek jako cos kolekcjonerskiego nastapil jakos po 11 wrzesnia. Przegapilem ten moment, bylo normalnie gry sa do grania a kolo 2004 wszystko w koszulkach i gry sa dla zbieraczy.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: alpha »

Wydaje mi się, że na początku mało kto zwracał na to uwagę, tylko grał. Musiało minąć trochę czasu żeby większość na własnych egzemplarzach doświadczyła, że to jednak delikatna zabawka i do tego często droga i/lub trudno dostępna po pewnym czasie, więc zaczęto zwracać na to uwagę. Teraz jest to przejaw przezorności /dalekowzroczności vs olewania / ryzykowania (niepotrzebne skreślić, a z reszty wybrać).

Jeżeli mam do wyboru mieć grę zalaną, pobrudzoną, porwaną, karty poznaczone lub zaginione, to zamiast kupować nowy sprawny egzemplarz, wolę od razu wydać trochę dodatkowych zł na zabezpieczenie tego. Trudno :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: vojtas »

Halloween pisze: 04 maja 2019, 00:16Moim zdaniem powszechna moda koszulkowania pogorszyla jakosc kart. Widac to w MtG, kazdy ma talie i tak w koszulkach to mozna obnizyc jakosc.
Nawet jeśli WotC faktycznie tym się kierowało, to jeszcze nie oznacza, że tym samym kierowali się inni. Jeśli miałbym obstawiać, dlaczego dany wydawca zdecydował się na druk pośledniejszych kart, to obstawiałbym oszczędność/skąpstwo. Co do powszechności mody koszulkowania - Twoje teorie są niewiele warte, jeśli nie możesz ich poprzeć konkretnymi liczbami.
Halloween pisze: 04 maja 2019, 00:16Ten tranzyt na traktowanie planszówek jako cos kolekcjonerskiego nastapil jakos po 11 wrzesnia.
Ja myślę, że to od czasów, gdy św. Jan pokazał wszystkim księgę Apokalipsy. Równia pochyła, panie.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Kin@a »

Halloween pisze: 04 maja 2019, 00:16 Moim zdaniem powszechna moda koszulkowania pogorszyla jakosc kart.
Zgadzam się. Z tym, że nie wiadomo co było pierwsze. Ja twierdzę, że to pogarszająca się jakość kart wymusiła koszulkowanie ich, tym bardziej, że jakość wielu innych komponentów (tektury) również jest coraz bardziej delikatnych.
Bardzo mi się to nie podoba.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: ponika »

Nie koszulkuje kart w ogóle. Lubię dotyk kart, tasowanie koszulek zupełnie mi nie leży. Jedyny powód dla jakiego zdecydowałabym się zapakować karty w celofan to wymieszanie kart z ewidentnie różnymi rewersami (z np różnych wersji językowych). No, może jakbym miała wydać majątek na jakiegoś białego kruka. Ale w normalnej grze? Po co?

Jedną z moich ulubionych karcianek jest Star realms. Mój egzemplarz został odpakowany z pudełka przez mojego psa, minimum 20 kart ma ślady zębów, kilka ma dziury na wylot. Zupełnie mi to nie przeszkadza, tak samo jak ślady po tasowaniach. Fakt, gra za grosze. Ale na myśl mi nie przyszło kupić drugiego egzemplarza, bo ten jest "znaczony". To co tu mówić o jakiś ryskach od tasowania.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

ponika pisze: 04 maja 2019, 01:34 Nie koszulkuje kart w ogóle. Lubię dotyk kart, tasowanie koszulek zupełnie mi nie leży. Jedyny powód dla jakiego zdecydowałabym się zapakować karty w celofan to wymieszanie kart z ewidentnie różnymi rewersami (z np różnych wersji językowych). No, może jakbym miała wydać majątek na jakiegoś białego kruka. Ale w normalnej grze? Po co?
Teraz myślę, że podejście bardzo zalezy od tego czy ktoś ma zamiar sprzedać/wymieniac się za gre. Bo tu na forum mnóstwo osób pozbywa się tytułów jak już w nie pogra - tym samym koszulkowanie ma dużo większe znaczenie. Raz, że potencjalnie podnosi to cene gry (nawet jak do transakcji nie dodaje sie koszulek) to dwa, że dany tytuł będzie grany dużo więcej razy niż normalnie jeżeli ma jednego własciciela.

Mayday wprowadziło koszulki w 2008 a FFG w 2009. Więc moda na koszulkowanie zaczęła się prawdopodobnie gdzieś około 2006-2007 roku. Wtedy też spopularyzował się handel przez internet - to by się nawet zgadzało i wzajemnie zazębiało.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: raj »

maciejo pisze: 03 maja 2019, 22:33 Bezczelnie bezczeszczę karty gołymi rękami,dotykam macam i gram.
Ty zboczeńcu! Administracja będzie miała oko na takie patologiczne jednostki!
Oprócz tego rozważymy zablokowanie wam dostępu do działu z grami dla dzieci!
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: maciejo »

raj pisze: 04 maja 2019, 14:00
maciejo pisze: 03 maja 2019, 22:33 Bezczelnie bezczeszczę karty gołymi rękami,dotykam macam i gram.
Ty zboczeńcu! Administracja będzie miała oko na takie patologiczne jednostki!
Oprócz tego rozważymy zablokowanie wam dostępu do działu z grami dla dzieci!
Dawaj, biorę to na klate :mrgreen:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: kamron6 »

Ja byłem przeciwnikiem koszulek dopóki moje pierwsze gry niestały się nieczytelne :P

Moja teoria przełomu: 1 rok po otwarciu baru planszówkowego ludzie zobaczyli że używane karty są prawie całe białe i zaczęli kupować koszulki. Rok 2007.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: arqueek »

ponika pisze: 04 maja 2019, 01:34Jedną z moich ulubionych karcianek jest Star realms. Mój egzemplarz został odpakowany z pudełka przez mojego psa, minimum 20 kart ma ślady zębów, kilka ma dziury na wylot. Zupełnie mi to nie przeszkadza, tak samo jak ślady po tasowaniach. Fakt, gra za grosze. Ale na myśl mi nie przyszło kupić drugiego egzemplarza, bo ten jest "znaczony". To co tu mówić o jakiś ryskach od tasowania.
Ja rozumiem niekoszulkowanie gier, choć sam cenie swoje pieniądze, za ktore je kupiłem, jak i czas, kotry poświęciłem na zdobycie tych pieniędzy. Ale to jest już jakieś ekstremum 0.o generalnie, mnie byłoby trochę wstyd jednak to wyciągać przy kolegach, koleżankach :D
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

kamron6 pisze: 04 maja 2019, 17:49 Ja byłem przeciwnikiem koszulek dopóki moje pierwsze gry niestały się nieczytelne :P

Moja teoria przełomu: 1 rok po otwarciu baru planszówkowego ludzie zobaczyli że używane karty są prawie całe białe i zaczęli kupować koszulki. Rok 2007.
Ciezko mi w to uwierzyc, karty z doomtroopera majace ponad 20lat - tasowane i grane setki razy. Oczywiście sa rysy czy krawedzie sa zjechane. Ale ktos dzis gra wiecej niz setki razy?

Moim zdaniem jezeli gra jest u jednego wlasciciela to bardzo ciezko ja zajechac do stopnia nieczytelnosci. Ile lat grania co tydzien by to w ogole musialo zajac.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: kamron6 »

Jeśli ktoś bierze pod uwagę fakt jak rzadko się gra w gry to tak, mało to ma sensu.
Jednak po setkach rozgrywek tylko porysowane karty? One są drewniane czy jakie :D ?

Dodatkowo za używaniem koszulek: można jeść i pić, wylane piwo, mokry stół, palce po czipsach czy orzeszkach nie opaskudzą kart. Bardzo często nierozróżnialność kart ma w grze znaczenie, lepiej się je tasuje i miesza (zależy od koszulek i metody tasowania, bo pewnie znajdzie się malkontent który powie że jest odwrotnie)
Za nieużywaniem koszulek: w wielu grach niespecjalnie się je tasuje, więc można to olać, a nie przy każdej grze trzeba jeść brudzące rzeczy.

Zresztą tematów o wyższości ̶ś̶w̶i̶ą̶t̶ ̶w̶i̶e̶l̶k̶a̶n̶o̶c̶n̶y̶c̶h̶ koszulkowania było wiele. Niektórzy lubią grać nie martwiąc się o karty jednocześnie chcąc je mieć ładne i czytelne, a niektórym to nie przeszkadza.

Uuu, tysięczny post
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: rastula »

Temat jedzie noobem i amatorką.
Zaokrąglanie żetonów i kart, to jest to :). Ja ma 3 zaokrąglacze różnych rozmiarów...
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

kamron6 pisze: 04 maja 2019, 20:06 Jeśli ktoś bierze pod uwagę fakt jak rzadko się gra w gry to tak, mało to ma sensu.
Jednak po setkach rozgrywek tylko porysowane karty? One są drewniane czy jakie :D ?

Dodatkowo za używaniem koszulek: można jeść i pić, wylane piwo, mokry stół, palce po czipsach czy orzeszkach nie opaskudzą kart.

Uuu, tysięczny post
Zobacz sobie jakies ccg z lat 90tych one sa lepiej wykonane jak dzisiejsze karty.

Wiadomo, ze sie karty szybciej niszcza bez koszulek. To jest jakby oczywiste. Ale nie mozna mowic, ze koszulka chroni przed rozlanym napojem. Gorna krawedz jest zalatwiona tak czy siak. Tak samo po jedzeniu chipsow koszulki sie sklejaja. Ale karta po zalaniu nawet w koszulce juz jest najczesciej w stanie poor. Widzialem to nie raz.

Tysiac postow to jeszcze nie tak duzo na tym forum! Jakbys pisal takie jak ten post powyzej to bys mial juz duzo wiecej.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: raj »

Górna krawęź karty jest uszkodzona tylko jeżeli jest na styk z koszulką. Przy standardowych koszulkach CCG, koszulka wystaje na kilka mm ponad górną krawędź karty. Poza tym zakładasz pełnowymiarowy potop, ale jeżeli jest cokolwiek o mniejszej skali, to karta zostanie ochroniona.
Dodatkową kwestią jest wartość handlowa gry.
Zawsze zakładam, że mogę chcieć grę sprzedać. A wtedy karty, które były w koszulkach zapewnią wyższą cenę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Ardel12 »

Ja w sumie przeszedłem przez wszystkie etapy. Od braku koszulek, przez koszulkowanie wszystkiego jak leci, do koszulkowania tylko niezbędnych elementów.

Wydaje mi się też, że zmiany w sposobie koszulkowania u mnie, miały mocny związek z sytuacją ekonomiczną i cenami gier. Pierwsze gry jak GoT czy AH 2ED nauczyły mnie jak zniszczone karty mogą mnie draźnić lub psuć grę, a także obniżyć jej wartość(2004-2010). Po tych grach, zacząłem koszulkować jak szaleniec. Żadna karta nie umknęła mi(2011-2014). Były to złote czasy, gdy gry jeszcze nie wspieły się na burżuazyjne kwoty, więc dodanie do kosztu gry paru paczek koszulek było akceptowalne. Obecnie nigdy nie zakupię koszulek do kart, które są nie są tasowane w trakcie gry(2015-).

Co do minusów koszulek, to należy dodać jescze jeden. Karty w koszulkach, ktorymi rozegraliśmy wiele partii i są starte, będą się róźnić od nowo dołożonych. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie startych, ale generuje to kolejne koszty. Z kolei grając bez koszulek, ograne karty będą mialy przetarcia lub inne znamiona, dzięki którym odróźnimy je od nowych. Pomijam już przypadki różnych tyłów, gdy fabryka zawiniła. IMHO używanie koszulek zapewnia wybór.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: ponika »

arqueek pisze: 04 maja 2019, 19:06
ponika pisze: 04 maja 2019, 01:34Jedną z moich ulubionych karcianek jest Star realms. Mój egzemplarz został odpakowany z pudełka przez mojego psa, minimum 20 kart ma ślady zębów, kilka ma dziury na wylot. Zupełnie mi to nie przeszkadza, tak samo jak ślady po tasowaniach.
Ale to jest już jakieś ekstremum 0.o generalnie, mnie byłoby trochę wstyd jednak to wyciągać przy kolegach, koleżankach :D
Grywam w tę grę wyłącznie w gronie rodzinnym, rzeczywiście do obcych ludzi bym jej pewnie nie wzięła :)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Lukić »

Veni vidi sleeve-ici!

Zrobiłem to! Zakoszulkowałem pierwszą grę i dobrze na tym wyszedłem. Dzień po zakoszulkowaniu córka rozlała wodę mineralną na karty. Gdyby nie były zakoszulkowane to... pewnie bym wyszedł z roli ojca.
A myślę, że będę koszulkował tylko wtedy, gdy uznam, że warto, tj. przy grach, w których koszt koszulkowania jest rozsądny względem ceny gry. 40-60 pln za koszulki przy grze za 300 pln to dla mnie akceptowalny poziom.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ODPOWIEDZ