Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Fenrisek83 »

Ja kupuję najtańsze koszulki za około 3 zł. Jak się koszulki zniszczą (porwą, robią się lepkie od jedzenie) to wymieniam na nowe. Z reguły kupuję droższe gry z toną plastiku (zboczenie po bitewniakowe) i koszulkuje wszystko. Pamiętam jak kupiłem space hulk death angel i miałem za duże koszulki to wyciągnąłem z piwnicy radziecką zgrzewarke do folii i dopasowałem rozmiar do kart z całej gry wraz z dodatkami. Cały dzień pracy ale gra mimo, że sporo ogrywana dalej jak nowa (wyjątek pudełko które się wytarło).
Awatar użytkownika
gram_niebieskim
Posty: 48
Rejestracja: 12 kwie 2018, 12:14
Has thanked: 25 times
Been thanked: 6 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: gram_niebieskim »

Jeśli karty są dobrej jakości to nie koszulkuje - np. Lorenzo il Magnifico, Cywilizacja poprzez wieki.

Jeśli karty są słabej jakości (np. Troyes, Adrenalina, 7cudów pojedynek) lub w grze jest dużo tasowania lub gra jest wyjątkowo cenna - koszulkuje ale tylko wersja Premium

Nienawidzę tanich koszulek które kiepsko przylegają, kleją się do siebie i po dwóch partiach są całe porysowane blehh
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: playerator »

Fenrisek83 pisze: 07 maja 2019, 11:34 (...) robią się lepkie od jedzenie (...)
Mocny tekst. Szczególnie w tym temacie :mrgreen:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: alpha »

Przeszedłem przez etapy:
a) przeliczania ile procent gry to koszulki
b) jakby tu zaoszczędzić na koszulkach (może te tańsze też będą lepsze?)
c) koszulki dopasowane czy trochę większe (górna krawędź)

Wyleczyłem się z tego wszystkiego. Zależy mi na grach, których się nie będę musiał wstydzić, oraz na tym żeby te gry przetrwały jak najdłużej (braki dodruków). Wszystko teraz wrzucam w koszulki FFG. Nie interesują mnie rwące się, klejące się, marszczące się, rysujące się, zmieniające kolory czy kontrast koszulki. Ma być porządnie i na wysokim poziomie. Nie przeliczam ile mógłbym za to gier kupić, bo pewnie wiele. Stawiam na jakość, a nie na ilość. Wolę mieć mniejszą kolekcję, ale w stanie normalnym, a nie setki śmiecia. Jest to dla mnie teraz tak naturalne jak to, że wrzucam telefon w etui, które ma go chronić (w ograniczonej mierze oczywiście).
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Fenrisek83 »

playerator pisze: 07 maja 2019, 15:17
Fenrisek83 pisze: 07 maja 2019, 11:34 (...) robią się lepkie od jedzenie (...)
Mocny tekst. Szczególnie w tym temacie :mrgreen:
Planszuwkowi puryści już szykują widły, pochodnie i stos? ;)
A co do koszulek to i tak kiedyś gra się z nudzi lub będzie coś lepszego i karty będą ładnie leżały w pudełku w super ultra wypasionych koszulkach za dziesiątki cebulionow. Ja fanatykiem gier planszowych nie jestem i gram w jedną grę do oporu. Od wyjścia lords of hellas tylko raz za grałem w coś innego i był to chyba kemmet. Lordsow mniej więcej co tydzień partyjka. Za raz wychodzi Nemesis i jak podejdzie to lordsi spadną z piedestału do wyjścia dodatków. W space hulka dużo graliśmy może nawet setke partii jak nie więcej, więc Nemesis pewnie podejdzie. Za koszulkuje go w najtańsze koszulki o gram i jak wyjdzie coś innego co mi się spodoba to poleci na półkę.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Goldberg »

1: w mtg gram od 96r, nie było problemu z kupieniem koszulek wtedy...
2: o swoje rzeczy dbam od zawsze, tak mnie wychowano
3: obniżenie jakości kart związane jest ze zmianachinczyka na jeszcze tańszego. Stąd paskudne foliowanie i wygięte karty. Kpszulkowanie nie ma nic do tego.
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: maciejo »

Ja już w połowie lat 80-tych dbałem o gry,Odkrywców Nowych Światów mam do dzisiaj.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: moocker »

Ja dbam o wszystko co mam (chociaż mam nadzieję, że nie do granic absurdu)
- Niemal wszystkie telefony jakie miałem (od późnych lat 90) wyglądały jak nowe w momencie, kiedy je sprzedawałem/oddawałem (poza jednym Siemensem, który miał dookoła taki "plastikowy chrom" i to zlazło już po 2 miesiącach) - naturalnie telefon jest od używania, a nie od noszenia w grubym niewygodnym pokrowcu, ale rzucać nim też nie należy, albo trzymać w kieszeni razem z kluczami.
- Samochodu nie żyłuję na zimnym silniku, dbam o wszystkie wymiany olejów itd na czas, nie jeżdżę na myjnię automatyczną (bo ta potrafi czasem porysować). Chociaż nie należę też do tych osób, które dostają ataku paniki, jak ktoś ich przerysuje pod sklepem (już zdążyłem "zarobić" rysę niecałe pół roku po kupnie auta), to staram się zminimalizować przynajmniej to, na co mam wpływ.
- Do klawiatury/myszy/laptopa też nie pcham się z tłustymi rękoma i staram się w miarę możliwości przedmuchiwać kurz z wiatraków. Im dłużej wygląda jak nowe, tym lepiej.
- itd.
... no i nie widzę powodu, żeby z grami nie robić tak samo. Szczególnego wysiłku mnie to nie kosztuje, jakiejś dużej kasy też nie (starczy kupić nawet byle jakie koszulki w grze, gdzie często się tasuje karty), więc czemu miałbym mieć coś brzydkiego, obrzydliwego (tłuste ślady po cheetosach, fuj) i w dodatku niemożliwego do sprzedania, jak mogę mieć coś ładnego, co posłuży znacznie dłużej, a w dodatku co w razie potrzeby (jak się znudzi) sprzedam niewiele taniej, niż kupiłem? ;)
Jak coś się zniszczy to trudno, rzecz nabyta, zdarza się, kupi się nowe. Ale lepiej, żeby niszczyło się jak najrzadziej. ;)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Halloween »

Mnie wspolczesne gry bez pradu i wspolczesne komiksy zrobily malostkowym.

A to sie poglebia, wgniecenia pudelka czy rysy to juz dzisiaj problem itd. Przerost formy nad trescia w tym hobby jest jaskrawie widoczny.
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: kozz84 »

Ja dbam, głównie z powodu późniejszego odsprzedania gier.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Goldberg »

rastula pisze: 04 maja 2019, 20:18 Temat jedzie noobem i amatorką.
Zaokrąglanie żetonów i kart, to jest to :). Ja ma 3 zaokrąglacze różnych rozmiarów...
:shock: oooooooo mistrzu, kolego, przyjacielu... A masz rozmiar do dajmy na to typowych żetonów wojennych? Gmt/tis itp?
A pozyczysz xD plisssssss
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: rastula »

Mam 2 mm i 3 mm... Pożyczam tyljo madkom z horąm curkom :lol: :wink: lol
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: mauserem »

rastula pisze: 28 maja 2019, 14:30 Mam 2 mm i 3 mm... Pożyczam tyljo madkom z horąm curkom :lol: :wink: lol
respect! Oregon Laminators?
Obrazek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: rastula »

Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Goldberg »

Aj hejt ju soł macz.....
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: rastula »

ale wiesz ... jak masz 1 grę GMT to może nie warto zaokrąglać, ale jak masz 4 to zaokrąglacz wychodzi tani :D...
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Gromb »

tego pierwszego pragnąłem!
Ale pojawił się super duper jego następca i męczę Adama, by w końcu zrobił to zamówienie do producenta:
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Delux ... 6-2MM/8781

Tego drugiego nie chcę. podejrzanie wygląda.

Trzeci też poosiadam. Naroża kart ładnie wycina. Ostatnio kupiłem tez mini gilotynę do papieru. Po kłótni w drukarni jestem skazany chałupniczo wykonywać separatory do Legendary Marvela.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: Goldberg »

rastula pisze: 28 maja 2019, 16:15 ale wiesz ... jak masz 1 grę GMT to może nie warto zaokrąglać, ale jak masz 4 to zaokrąglacz wychodzi tani :D...
Znaczy mam sprzedac 4 gry? :shock: never!!! ;)
A powaga, jak ten chinski sie sprawdza? I jak sobie poradzi z dosc gruba tektura (nowe tisy maja dosc gruba tekturę ala spqr deluxe)?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy zaczela sie taka dbalosc o elementy i cenienie planszowek?

Post autor: rastula »

Oryginalny lżej chodzi, ale poza tym nie stwierdzilem różnicy innej niż w rozmiarze. Choć za pierwszym razem się przestraszylem bo faktycznie trzeba bylo mocno nacisnąć żeby się odblokował.


Nie sprzedać, chodzo o stosunek wartości gier do akcesoriów. Przy kolekcji 20 gier stół jest drogi przy 200 to zwykły gadżet :).
ODPOWIEDZ