Gra miesiąca - maj 2019

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: Michał M »

Moje planszówkowe podsumowanie maja, kilka zdań między innymi o Battlestar Galactica oraz Twilight Imperium 4.

https://metodymarnowaniaczasu.blogspot. ... a-maj.html
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: Munchhausen »

Michał M pisze: 08 cze 2019, 15:25 Moje planszówkowe podsumowanie maja, kilka zdań między innymi o Battlestar Galactica oraz Twilight Imperium 4.

https://metodymarnowaniaczasu.blogspot. ... a-maj.html
O matko, opis Twojej partii w Battlestara wygląda na koszmar :)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: Michał M »

Munchhausen pisze: 08 cze 2019, 18:22
Michał M pisze: 08 cze 2019, 15:25 Moje planszówkowe podsumowanie maja, kilka zdań między innymi o Battlestar Galactica oraz Twilight Imperium 4.

https://metodymarnowaniaczasu.blogspot. ... a-maj.html
O matko, opis Twojej partii w Battlestara wygląda na koszmar :)
Tak było!
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: nimsarn »

Trochę nowości i szczypta powrotów.

Nowości:
Cienie Amsterdamu (+/--) - kooperacyjna imprezówka dedukcyjna, chyba nie jestem targetem tej gry bo mi nie podeszła, ale do zagrania w młodszym gronie na plus;
Zagubiona Ekspedycja z dodatkiem Fontanna młodości i inne przygody (++) - o ile Zagubiona to ciężki/niewybaczający surwiwal to z fontanną nabiera nowych kolorów;
Fuji (-) - jestem rozczarowany i mam wrażenie że czegoś tej grze brakuje. No i jeszcze ta dołująca oprawa graficzna;
Keyflower (+++) - Wow gra z jajem i złośliwą ale pożądaną interakcją, od tej partii marzę aby zagrać w Armageddon (odtrutka?!);
Azul: Witraże Sintry (-) - rozczarowanie, na prawdę nie wiem czego grze tej brakuje ale nie iskrzy (może światła :D)
Cyklady + Tytani (-) - nie przepadam za Cykladami a mapa kontynentalna coś tej grze jeszcze zabiera...

Stali bywalcy:
Marco Polo (++) - weekendowe granie na poprawę humoru;
Sid Mayer's Civilizacja: Nowy Wschód (+) - trochę mi się przejadła, ale kompania wciąż chce grać ;) ;

Powroty:
Madeira (+++) - Aż chce się zakrzyknąć: - "Jakie to dobre"! Niespodzianka po męczących, granych z byt późno, z wrogo nastawionym graczem, w 4 osoby, partiach, miła odmiana w rodzinnym, przyjaznym otoczeniu, na 3 osoby :] ;
Catan (+) - kolejne miłe zaskoczenie - można przy tym miło spędzić czas;
Domek (+) - przyjemnie i bez rewelacji;
Splendor (++) - przyjemne uczucie gdy gra się z nowymi, nieświadomymi okrucieństw świata graczami;
List miłosny (+) i Tajniacy (+) - miło, szybko i przyjemnie;

Gra miesiąca (ta którą najmilej wspominam):
Madeira - gra zachwyca bogactwem, ale alby ją docenić trzeba mieć świeży umysł i się w niej rozsmakować.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: Matio.K »

Grą miesiąca ogłaszam u siebie "Scythe" z dodatkami "Najeźdcy z Północy" i "Igrając z wiatrem". Kampanię też gramy z "Fenris powstaje", ale jest mniej ekscytująca niż oczekiwałem + wymaga stałego składu. Uwielbiam "Scythe", bo to euro, którego brakuje mi w kolekcji z tą odrobiną walki. Plus fantastyczne wykonanie i klimat.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: kaimada »

Spóźniony jak nigdy, ale to te szalone upały...

W maju rozegrałem 130 partii w 19 tytułów.


Do pełnego podsumowania i przemyśleń okołogrowych zapraszam na ZnadPlanszy


Najwięcej partii (63): Fantastyczne Światy. Jeśli zagrałem w jeden tytuł tyle razy, to gra musi naprawdę być wybitna... Łącznie od marca zagraliśmy 139 razy i nadal nam się nie znudziło. Kwintesencja dobrej zabawy z deckbuildingiem.

Nowość miesiąca: Pangea. RedImp bardzo mnie zaskoczył. Spodziewałem się konkurenta dla Dominant Species, a dostałem średniociężkie euro z bardzo ciekawym mechanizmem area control. Nie przedłużając zapraszam do opisu wrażeń z rozgrywki.

Gra miesiąca: Kroniki Zbrodni: Noir. Już podstawowe Kroniki chwyciły mnie za serce, ale to co zrobiło Noir to majstersztyk. Dla mnie jest to dodatek genialny i rozgrywka w Noir jest dużo ciekawsza niż podstawowa wersja gry. Jestem fanem Sama Spadera i czekam na jego powrót.

Powrót miesiąca: Welcome To.... Ten roll & write nigdy się nie znudzi. Z dodatkiem ze schronami atomowymi gra robi się wręcz bombowa. Przepraszam za suchara, ale jeśli nadal nie przekonaliście się do żadnego r&w to koniecznie dajcie szansę własnie Welcome To.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: playerator »

nimsarn pisze: 10 cze 2019, 10:33 (...) z dodatkiem Fontanna młodości i inne przygody (...)
Graliście w polską wersję? A skont?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: nimsarn »

playerator pisze: 17 cze 2019, 11:30
nimsarn pisze: 10 cze 2019, 10:33 (...) z dodatkiem Fontanna młodości i inne przygody (...)
Graliście w polską wersję? A skont?
Niestety w angielską, ale udostępniona przez polskiego wydawcę :P
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 322
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: cboot »

Nowa gra: Unlock! The Nautilus' Traps
Nowa gra/wariant: Railroad Ink: Blazing Red Edition - wariant z lawą

Najczęściej grana: Dragonheart (3x)
Gra miesiąca: Unlock! The Nautilus' Traps
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: Gosiek »

Chyba mam miesiąc zaległości. o_O

Maj nie wypadł źle, 23 partie w 8 gier, z czego tylko jedna partia w Neurushimę Hex była grana online.

Nowe gry: Flamme Rouge (+++) - świetna, szybka wyścigówka. W dwie osoby trochę za luźno, w trójkę grało się b. przyjemnie, walka o zwycięstwo trwała do ostatniej prostej. Czekam na dodatki.
Samuraj Knizi (++) - szybkie area control z prostymi regułami i odpowiednią dawką kombinowania, dobrze działało zarówno na 2 jak i 3 graczy.
Preludium do Terraformacji Marsa (++) - dobry dodatek, chyba zostanie naszym stałym uzupełnieniem rozgrywek, bardzo ładnie rozpędza i ukierunkowuje grę.
Regularnie grane: Capital, Brass (stare wydanie), Niezłe ziółka, plansza Hellas & Elysium do TM
Powroty: nic :/

Zwycięża:
- Flamme Rouge - nie tylko za sprawą największej liczby rozgrywek. Ta gra daje tyle dziecięcej radości połączonej z wciągajacą rozgrywką i rywalizacją, że nie mogło być inaczej.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: buhaj »

63 rozgrywki w 33 tytuły
Najwięcej: Bruxelles 1893, Monolith Arena, Troyes po 4 razy
Stali bywalcy: Rebelia, Zamki burgumdii, CO2, Kanban, Gallerist, Zakazane Gwiazdy, Kanban, Azul, itd
Wielki powrót: Antiquity (2) Niesamowicie wciągająca gra. Wymaga posiadania dobrze opracowanego planu gry ale i szybkiego reagowania na ruchy przeciwnika. Do łatwych nie należy ale daje mnóstwo satysfakcji z gry.
Nowość: Bolidy (+/-) Dla mnie to po prostu "imprezówka". Przy takim podejściu mogę grać w tę grę i dobrze się bawię. Na poważnie traktować nie mogę bo są elementy mechaniki które rozkładają tę grę na łopatki. Z "wyścigówek" Flamme rouge miażdży bolidy w przedbiegach.
Gra miesiąca: Antiquity
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: lotheg »

buhaj pisze: 03 lip 2019, 09:37 Wielki powrót: Antiquity (2) Niesamowicie wciągająca gra. Wymaga posiadania dobrze opracowanego planu gry ale i szybkiego reagowania na ruchy przeciwnika. Do łatwych nie należy ale daje
Którą edycję posiadasz? Masz porównanie między różnymi? Myślę na ile konieczne jest posiadanie najnowszej dla tych wszystkich żetonów itp.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: buhaj »

lotheg pisze: 03 lip 2019, 10:49
buhaj pisze: 03 lip 2019, 09:37 Wielki powrót: Antiquity (2) Niesamowicie wciągająca gra. Wymaga posiadania dobrze opracowanego planu gry ale i szybkiego reagowania na ruchy przeciwnika. Do łatwych nie należy ale daje
Którą edycję posiadasz? Masz porównanie między różnymi? Myślę na ile konieczne jest posiadanie najnowszej dla tych wszystkich żetonów itp.
Gra jest kolegi i to jest ostatnie wydanie z poprawionymi komponentami. W zasadzie można brać starsze wersje bo są sporo tańsze. Chyba, że okazyjnie kupujesz najnowszą. Dla rozgrywki nie ma to większego znaczenia choć ja akurat wolę jak wizualnie jest lepiej niż gorzej i jestem wtedy w stanie dopłacić za tę różnicę te 150 zł.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: lotheg »

buhaj pisze: 03 lip 2019, 15:09
lotheg pisze: 03 lip 2019, 10:49
buhaj pisze: 03 lip 2019, 09:37 Wielki powrót: Antiquity (2) Niesamowicie wciągająca gra. Wymaga posiadania dobrze opracowanego planu gry ale i szybkiego reagowania na ruchy przeciwnika. Do łatwych nie należy ale daje
Którą edycję posiadasz? Masz porównanie między różnymi? Myślę na ile konieczne jest posiadanie najnowszej dla tych wszystkich żetonów itp.
Gra jest kolegi i to jest ostatnie wydanie z poprawionymi komponentami. W zasadzie można brać starsze wersje bo są sporo tańsze. Chyba, że okazyjnie kupujesz najnowszą. Dla rozgrywki nie ma to większego znaczenia choć ja akurat wolę jak wizualnie jest lepiej niż gorzej i jestem wtedy w stanie dopłacić za tę różnicę te 150 zł.
Bardziej mi chodziło czy na starej wersji jest tak, że trzeba się domyślać co leży w danym miejscu i przeszkadza to w grze czy jest bez problemu wszystko czytelne i nowa wersja jest tak jakby tylko wersją deluxe...?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: vinnichi »

Ja bardziej lubię starszą wersję z czaszkami na żetonach skażenia :-) poza tym jest czytelna więc śmiało według mnie można korzystać ze starszej, chyba że nie masz miejsca na półce i duże pudło-trumna psuje Ci estetykę to wtedy zostaje nowa wersja :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Gra miesiąca - maj 2019

Post autor: buhaj »

Nowa (2017) jest moim zdaniem trochę czytelniejsza i znaczniki zanieczyszczeń też robią robotę (nie mówiąc o mepelkach zamiast sześcianów) ale czy to jest warte kilku stówek? Spokojnie można grac na starszych edycjach.
ODPOWIEDZ