Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Olgierdd »

Neoptolemos pisze: 24 lip 2019, 14:01 Całą dyskusja jest równie ambitna jak dywagacje, czy lepszy jest trójkąt, czy może pomarańcza.
No nie zgodzę się, bo jednak gry Trzewiczka i Kwapińskiego celują w bardzo podobny target: robią mocno tematyczne gry dla graczy. Porównywanie ich dorobku, mimo różnicy w doświadczeniu, jest całkiem na miejscu.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Gizmoo »

krecony1 pisze: 27 lip 2019, 11:37 Oracza (...) trzeba "odkryć"
Mnóstwo ludzi na całym globie gra w Neuroshimę Hex, więc nie sądzę, że Michał potrzebuje "odkrycia". Na samym BGG aż 12 067 ludzi ma ją obecnie w kolekcji. A po komercyjnym sukcesie The Edge, Cry Havoc, This War of Mine, Monolith Arena - Oracz jest mega rozpoznawalnym twórcą. Inna sprawa, że nawet chłopaki z Dice Tower i Rahdo nie potrafią poprawnie wypowiedzieć jego nazwiska. :lol:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Neoptolemos »

Olgierdd pisze: 27 lip 2019, 11:46
Neoptolemos pisze: 24 lip 2019, 14:01 Całą dyskusja jest równie ambitna jak dywagacje, czy lepszy jest trójkąt, czy może pomarańcza.
No nie zgodzę się, bo jednak gry Trzewiczka i Kwapińskiego celują w bardzo podobny target: robią mocno tematyczne gry dla graczy. Porównywanie ich dorobku, mimo różnicy w doświadczeniu, jest całkiem na miejscu.
Dlatego więcej sensu ma dyskusja, czy lepsze jest Nemesis, czy Robinson; InBetween czy Neuroshima: Konwój; a nie: azaliż Kwapiński przyćmił Trzewiczka czy jeszcze nie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: krecony1 »

Gizmoo pisze: 27 lip 2019, 11:58
krecony1 pisze: 27 lip 2019, 11:37 Oracza (...) trzeba "odkryć"
Mnóstwo ludzi na całym globie gra w Neuroshimę Hex, więc nie sądzę, że Michał potrzebuje "odkrycia". Na samym BGG aż 12 067 ludzi ma ją obecnie w kolekcji. A po komercyjnym sukcesie The Edge, Cry Havoc, This War of Mine, Monolith Arena - Oracz jest mega rozpoznawalnym twórcą. Inna sprawa, że nawet chłopaki z Dice Tower i Rahdo nie potrafią poprawnie wypowiedzieć jego nazwiska. :lol:
Tak, to prawda. Mi bardziej chodziło o to, że sława gier Oracza i Kwapińskiego jest dużo większa niż ich samych. Myślę, że mnóstwo graczy nie pamięta kto jest ich twórcą (dowód kilka postów wyżej). Trzewik zaś jest bardziej znany jako autor.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: KonradT »

krecony1 pisze: 27 lip 2019, 12:17
Gizmoo pisze: 27 lip 2019, 11:58
krecony1 pisze: 27 lip 2019, 11:37 Oracza (...) trzeba "odkryć"
Mnóstwo ludzi na całym globie gra w Neuroshimę Hex, więc nie sądzę, że Michał potrzebuje "odkrycia". Na samym BGG aż 12 067 ludzi ma ją obecnie w kolekcji. A po komercyjnym sukcesie The Edge, Cry Havoc, This War of Mine, Monolith Arena - Oracz jest mega rozpoznawalnym twórcą. Inna sprawa, że nawet chłopaki z Dice Tower i Rahdo nie potrafią poprawnie wypowiedzieć jego nazwiska. :lol:
Tak, to prawda. Mi bardziej chodziło o to, że sława gier Oracza i Kwapińskiego jest dużo większa niż ich samych. Myślę, że mnóstwo graczy nie pamięta kto jest ich twórcą (dowód kilka postów wyżej). Trzewik zaś jest bardziej znany jako autor.
Zresztą dobrze to widać na przykładzie Nemezis. W 2016 jak była już finalna okładka, premiera miała być w następnym roku na Essen interesowali się tą grą głównie Ci, którzy grali w jej prototyp, a Kwapiński pracował nad nią co najmniej od 2013. Jak Awaken Realms dołączyło do projektu w drugiej połowie 2017 nagle zrobiło się głośno o Nemezis na całym świecie. Popularność Lords of Hellas i Nemezis nie wynika z nazwiska ich projektanta a z wydawnictwa.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: jnowaczy »

kolejna jałowa dyskusja w stylu co lepsze coca cola czy Pepsi

Na tym polega forum dyskusyjne. Prosiłbym powstrzymać się od podobnych komentarzy.
Odi
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: rattkin »

Ignacy zawsze będzie miał szczególne miejsce w moim sercu za cudowne Rattle, Battle, na którym nie poznał się świat. Widzę tam przebłyski zadziornego geniuszu, który chciał udowodnić „a ja to zrobię inaczej, dobrze”. Gra chyba zbyt odstająca od kanonu „ja Ci dam dwie owce za drewno”, na swoje nieszczęście. Ale zrobić jej nie mógł byle kto.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: KonradT »

rattkin pisze: 28 lip 2019, 00:22 Ignacy zawsze będzie miał szczególne miejsce w moim sercu za cudowne Rattle, Battle, na którym nie poznał się świat. Widzę tam przebłyski zadziornego geniuszu, który chciał udowodnić „a ja to zrobię inaczej, dobrze”. Gra chyba zbyt odstająca od kanonu „ja Ci dam dwie owce za drewno”, na swoje nieszczęście. Ale zrobić jej nie mógł byle kto.
Ciekawe, że Pirates of the 7 Seas, z którego Trzewik wziął mechanikę kości, ma wyższą ocenę na BGG.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Bruno »

BartP pisze: 24 lip 2019, 14:44 Po prostu wypada szanować cudze opinie, bo własna nie jest prawdą objawioną. Samemu nie jestem raczej fanem projektów Trzewiczka ze względu na przekomplikowanie zasad i za duże skupianie się na różnorodności, bogactwie mechanizmów kosztem ujednolicenia, prostoty (streamlining) rozgrywki. Niemniej jednak jest to niewątpliwie autor światowego formatu, którego gry zdobyły rzesze fanów wszędzie, o czym mogą choćby poświadczyć wysokie oceny na BGG.
Jako odtrutkę na uzasadnione odczucie przekombinowania zasad w niektórych grach Trzewika (dla mnie np. Robinson, mimo że lubię tę grę!), polecam Detektywa - zasady banalne, a zabawa świetna!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: gregoff »

Nie każdemu podejdzie Detektyw od Trzewiczka.

W tej chwili chyba jest bardziej uznanym twórcą. Ja sam bardzo go szanuje ale z jego gier to chyba tylko 51 Stan master set oraz Detektyw mnie urzekły.

Jednak bardziej w moim guście są Lords of Hellas bo lubie po prostu młóckę na planszy😀 A tam jest zacna i do tego bez kości losowych walka przeprowadzona.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Forcemaster »

Jestem przekonany, że ludzie, którym spodobał się 51 Stan MS będą jeszcze całe lata dobrze bawić się przy tej grze po tym jak ludzie znudzą się Nemesis i będą się zastanawiali co zrobić z tym przydużawym pudełkiem;). Co może nastąpić szybciej niż się niektórym wydaje.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: gogovsky »

Forcemaster pisze: 01 sie 2019, 15:35 Jestem przekonany, że ludzie, którym spodobał się 51 Stan MS będą jeszcze całe lata dobrze bawić się przy tej grze po tym jak ludzie znudzą się Nemesis i będą się zastanawiali co zrobić z tym przydużawym pudełkiem;). Co może nastąpić szybciej niż się niektórym wydaje.
Yhm jak dojdą 2 nowe rodzaje obcych i aftermath, do tego dodamy kampanie coop umrzemy z nudów, patrząc jak się świetnie bawicie w stan 51. Dolan plzzzz
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Forcemaster »

gogovsky pisze: 01 sie 2019, 17:22 Yhm jak dojdą 2 nowe rodzaje obcych i aftermath, do tego dodamy kampanie coop umrzemy z nudów, patrząc jak się świetnie bawicie w stan 51. Dolan plzzzz
Nawet nie o kontent mi chodzi tylko o długość i losowość. Jak już ktoś ma pracę, a może nawet dzieci to nie wróżę częstego lądowania na stole. Jak już hype spadnie to spodziewam się "wietrzenia półek".
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Brylantino »

Ja akurat rozumiem kolegę, bo naprawdę za pół roku o Nemesis nikt nie będzie pamiętał, bo to po prostu przeciętna gra. Gdyby nie nawiązania do Obecego i fajne figurki, to pewnie nawet by się nie ufundowała. 51 Stan mimo wszystko jest od tylu lat na rynku i dalej cieszy się dużym zainteresowaniem.
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: gogovsky »

Brylantino pisze: 01 sie 2019, 18:45 Ja akurat rozumiem kolegę, bo naprawdę za pół roku o Nemesis nikt nie będzie pamiętał, bo to po prostu przeciętna gra. Gdyby nie nawiązania do Obecego i fajne figurki, to pewnie nawet by się nie ufundowała. 51 Stan mimo wszystko jest od tylu lat na rynku i dalej cieszy się dużym zainteresowaniem.
Czyli o tym czy gra jest lepsza decyduje popularność tak?:D Czyli monopoly i dobble to najlepsze gry dla przykładu wg Ciebie? I'm out, bo nie chce dostać raka, a ta rozmowa na 100% mi go da, więc pozdrawiam fanów stanu 51 niech służy jak najdłużej. Pozdrawiam
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Brylantino »

Nie wiem na jakiej zasadzie to stwierdziłeś, ale niestety nad interpretacją tekstu musisz popracować. Mamy bezsensowny temat o niby wyższości jednego projektanta nad drugim - oczywiście że fani gier danego projektanta, będą bronili jednej strony. Osobiście nie grywam w gry, ani jednego ani drugiego, ale śledząc zachodnie media, to do rozpoznawalności Trzewiczka, Kwapińskiemu jest jeszcze bardzo daleko i póki co nie wygląda, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Tym bardziej, że właśnie to Ignacy ma na swoim koncie produkcje, które budują ten wizerunek i są obecne na rynku od lat, a nie przemijają po kilku zagranych partiach i potem zbierają tylko kurz. Nie sztuką jest wymyśleć grę, która będzie zachwycała wyglądem, tylko taką która przetrwa lata i pomimo ciągłej konkurencji, będzie żyła w świadomości graczy.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Forcemaster »

gogovsky pisze: 01 sie 2019, 18:59 ......
Nie tylko nad interpretacją tekstu, ale i stylem wypowiedzi wypada Ci popracować. Mocno niedojrzałe.
Generalnie temat wydaje się do zamknięcia.
basickak
Posty: 212
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: basickak »

Przyznam, że nie czytałam całego tematu, a jedynie pobieżnie, ale dla potwierdzenia słów
Brylantino pisze: 01 sie 2019, 19:09 Nie wiem na jakiej zasadzie to stwierdziłeś, ale niestety nad interpretacją tekstu musisz popracować. Mamy bezsensowny temat o niby wyższości jednego projektanta nad drugim - oczywiście że fani gier danego projektanta, będą bronili jednej strony. Osobiście nie grywam w gry, ani jednego ani drugiego, ale śledząc zachodnie media, to do rozpoznawalności Trzewiczka, Kwapińskiemu jest jeszcze bardzo daleko i póki co nie wygląda, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Tym bardziej, że właśnie to Ignacy ma na swoim koncie produkcje, które budują ten wizerunek i są obecne na rynku od lat, a nie przemijają po kilku zagranych partiach i potem zbierają tylko kurz. Nie sztuką jest wymyśleć grę, która będzie zachwycała wyglądem, tylko taką która przetrwa lata i pomimo ciągłej konkurencji, będzie żyła w świadomości graczy.
, postanowiłam przedstawić swoją reakcję widząc pierwszy raz tytuł, a była tak "Kim jest ten Kwapiński??" i skoczyłam do wujka google. Też myślę, że pod kątem rozpoznawalności Trzewiczka na razie nikt nie przebije
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: suibeom »

A mnie cieszy istnienie pana Kwapińskiego, który, o ile nie będzie przejmował się pierdołami, tylko pracował nad kolejnymi produkcjami dobije sławą do pana Trzewiczka, pokazując innym, że da się i ciągnąc ich za sobą. Bo jeśli chodzi o mnie, Nemesisem pokazał, że się da. Tak wiem, psychofan :-)
W komiksowie, w którym siedzę od lat, zbyt długo panował syndrom Rosińskiego, jedynego boga rodzynka, który podcinał skrzydła wiary zbyt wielu twórcom (syndrom, nie pan Rosiński :-) )

i jeszcze jedno, skąd pewność, że Nemesis to
Spoiler:
skoro od premiery KS minęło raptem miesiąc, dwa, a sklepowej jeszcze nie było? I skąd taka potrzeba deprecjonowania tytułu, skoro nie lubi się takiego typu gier ( losowość)?
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: gogovsky »

Różnica taka, że ja w przeciwieństwie do fanów pana T. nie umniejszam jego grom lub jego popularności itd. Nie neguje tego, że Pan T. jest bardziej znany poważany na zachodzie i w Polsce. Po prostu wole grę Pana K. i tyle.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: rattkin »

#nikogo
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1105 times
Been thanked: 1268 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: seki »

gogovsky pisze: 01 sie 2019, 21:53 Różnica taka, że ja w przeciwieństwie do fanów pana T. nie umniejszam jego grom lub jego popularności itd. Nie neguje tego, że Pan T. jest bardziej znany poważany na zachodzie i w Polsce. Po prostu wole grę Pana K. i tyle.
Temat głupkowaty więc się w niego nie mieszam. Chciałbym tylko zaznaczyć, że na wschodzie (i to dalekim) też grają (i tworzą).
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: KonradT »

seki pisze: 01 sie 2019, 23:26
gogovsky pisze: 01 sie 2019, 21:53 Różnica taka, że ja w przeciwieństwie do fanów pana T. nie umniejszam jego grom lub jego popularności itd. Nie neguje tego, że Pan T. jest bardziej znany poważany na zachodzie i w Polsce. Po prostu wole grę Pana K. i tyle.
Temat głupkowaty więc się w niego nie mieszam. Chciałbym tylko zaznaczyć, że na wschodzie (i to dalekim) też grają (i tworzą).
Osadnicy i Wiedźmin Trzewiczka to nawet w anime byli.
Obrazek
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: Fenrisek83 »

Trzeba zacząć od tego ile Trzewiczek jest na rynku a ile Kwapiński. Dla mnie to porównywanie Stana Lee do jakiegoś świerzaka który zakłada wydawnictwo komiksów i ma 2 dobre tytuły na swoim koncie. Trzewiczek klepie gry planszowe wg Wikipedii od 2002 (jest autorem a nie współautorem) czyli już 17 lat a Kwapiński autorem gier jest od 2015 r. (nie współautorem) czyli lat 4. Porównywanie kolesia z 17 letnim doświadczeniem w branży gier planszowych z osobą co tego doświadczenia ma 4 lata to tak jak wystawić dzieciaka do walki na ringu z osobą dorosłą i się podniecać wygraną tego drugiego. Troszeczkę inny kaliber co nie? :roll:
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Adam Kwapiński a Trzewiczek a (może?) inni polscy projektanci

Post autor: krecony1 »

Fenrisek83 pisze: 02 sie 2019, 08:31 Trzeba zacząć od tego ile Trzewiczek jest na rynku a ile Kwapiński. Dla mnie to porównywanie Stana Lee do jakiegoś świerzaka który zakłada wydawnictwo komiksów i ma 2 dobre tytuły na swoim koncie. Trzewiczek klepie gry planszowe wg Wikipedii od 2002 (jest autorem a nie współautorem) czyli już 17 lat a Kwapiński autorem gier jest od 2015 r. (nie współautorem) czyli lat 4. Porównywanie kolesia z 17 letnim doświadczeniem w branży gier planszowych z osobą co tego doświadczenia ma 4 lata to tak jak wystawić dzieciaka do walki na ringu z osobą dorosłą i się podniecać wygraną tego drugiego. Troszeczkę inny kaliber co nie? :roll:
Pozwolę sobie całkowicie się z Twoją konkluzją nie zgodzić. Autor z czteroletnim stażem bez problemu może przyćmić, ba - zakasować, autora ze stażem siedemnastoletnim.
ODPOWIEDZ