Pudełka na zakoszulkowane karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Czy ktoś z Was wie, gdzie kupić pudełka, które pomieściłyby zakoszulkowane karty do Terraformacji Marsa? Używam Arcane Tinmen, nominalnie rozmiaru 63x88, ale de facto są one wyraźnie większe niż same karty.
Generalnie w ogóle mam kłopot z przechowywaniem wszystkich komponentów TM (mam wszystkie dodatki) i czekam na jakiś big box :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Gizmoo »

Mam wszystko co wyszło do TM (poza Turmoil), wraz z pakietem fanowskich korporacji, Pathfinders, grubymi customowymi planszetkami graczy, znacznikami w pudełeczkach i... Wszystko się elegancko mieści do pudła podstawki. Wieczko nie domyka się raptem na jakieś 3-4mm. Karty mam posortowane dodatkami i trzymam w worczkach strunowych. W pudełkach rzeczywiście mogłyby się nie zmieścić, bo pudełka zajmują niestety więcej przestrzeni.

Osobiście nie widzę potrzeby deckboxów do Terraformacji, ale jeżeli zależy Ci na trzymaniu kart w pudełkach, to polecam zakupić te najtańsze od Ultra Pro za 5-7zł. Na pewno powinny pomieścić karty wraz z koszulkami i na wysokość zmieszczą się elegancko do pudła.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Dzięki za odpowiedź! Rozumiem, że masz na myśli coś takiego: https://mepel.pl/ultrapro-pudelko-akrylowe-100-kart ?

Co przechowywania tej gry, to ja się już w pudełku podstawki nie mieszczę. Mam wszystkie te dodatki co Ty + drewniane planszetki graczy + organizer na żetony/kostki + karty w koszulkach pro... i tym samym część rzeczy muszę trzymać w pudełku po Wenus!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Losiek »

Bierzesz pod uwagę samodzielne wykonanie pudełek? Na BGG jest skrypt do Gimpa.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Gizmoo »

Bruno pisze: 27 lip 2019, 12:37 Rozumiem, że masz na myśli coś takiego: https://mepel.pl/ultrapro-pudelko-akrylowe-100-kart ?
Nie. Te są za duże i nie zmieszczą Ci się do pudełka od Terraformacji. Chodziło mi bardziej o coś takiego:

https://www.strefamtg.pl/pl/ultra-pro/7 ... nkowe.html

Na "leżąco" wchodzą do każdego standardowego pudła i zwykle jest jeszcze sporo miejsca na planszę. Używam takich w Martwej Zimie. Zerknij sobie tutaj:

https://www.strefamtg.pl/pl/2152-ultra- ... derway=asc

Oczywiście najlepszy rozwiązaniem wydaje się jakaś dedykowana skrzynia na wszystko, z dobrym organizerem i podajnikiem na karty, ale to dosyć kosztowna sprawa. ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Losiek pisze: 27 lip 2019, 12:42 Bierzesz pod uwagę samodzielne wykonanie pudełek? Na BGG jest skrypt do Gimpa.
Jeśli mój udział ogranicza się do sklejenia gotowego szablonu - to tak! Dzięki za hinta, zerknę na BGG.

Gizmoo pisze: 27 lip 2019, 13:04
Nie. Te są za duże i nie zmieszczą Ci się do pudełka od Terraformacji. Chodziło mi bardziej o coś takiego:

https://www.strefamtg.pl/pl/ultra-pro/7 ... nkowe.html
O, takich nie znałem :idea: Dziękuję - porównam obie opcje!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Losiek »

Tu masz link do wątku na BGG. Chyba na ostatniej stronie jest poprawiony skrypt. Ja nie bawię się w grafiki a tylko wypełniam pudełko białym kolorem i dodaję napis. Kleję żelowym cyjanoakrylowym klejem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2312
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 896 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Galatolol »

Można też używać takich pudełeczek: https://mepel.pl/pudelka-na-karty/1/def ... ucer_102/1
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Galatolol pisze: 28 lip 2019, 13:37 Można też używać takich pudełeczek: https://mepel.pl/pudelka-na-karty/1/def ... ucer_102/1
Wg opisu wymiary wewnętrzne tych pudełek to 94 x 62 mm, a wymiar koszulek Tinmen jest nieco większy niż 88 x 63 mm. A zatem chyba nie zmieszczą się one do pudełka na szerokość? Poza tym wg opisu wejdzie do niego tylko 33 kart, a zakoszulkowanych zapewne dużo mniej, co przy ogólnej liczbie kilkuset kart do TM, wymagałoby pewnie kilkunastu pudełek. Trochę za dużo zachodu z rozpalcelowywaniem kart na tyle pojemników...
Niemniej dziękuję!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Gizmoo »

Galatolol pisze: 28 lip 2019, 13:37 Można też używać takich pudełeczek: https://mepel.pl/pudelka-na-karty/1/def ... ucer_102/1
W tych pudełkach nie zmieszczą się karty w koszulkach innych niż pro-fity. Testowałem. Kupiłem te pudełka z taką nadzieją, ale niestety - wchodzą tam karty bez koszulek. Trzymam w nich obecnie inne komponenty.

Koszulki Arcane Tinmen są w ogóle duże, mocno odstaje szczególnie górna krawędź i ciężko jest znaleźć dobrze pasujące pudełko. Więcej luzu mają zapinane magnetycznie pudełka Dragon Shield, ale te są moim zdaniem za drogie na to, by przechowywać w niej karty do planszówki.

P.S. Wydaje ogromne kwoty na koszulki i pimpowanie gier. Czasami drugie tyle, co wartość planszówki. I na początku też chciałem mieć posegregowane wszystko w pudełkach. Ale...

1. To drogie rozwiązanie, a mało praktyczne.

2. Deckboxy zajmują sporo miejsca w pudełku, a nie są dostosowane do rozmiarów talii. Mamy często duże pudełko, w którym karty zajmują 1/3 miejsca.

Ja używam na talie woreczków strunowych o rozmiarach dopasowanych do talii. Jasne, trochę więcej czasu poświęca się na setup i zwijkę, ale nie jest to duży problem nawet w grach, które mają po kilkanaście talii do podzielenia (np. Rise of Moloch). Ich niewątpliwą zaletą jest cena, to że zawsze zmieścisz karty w koszulkach, oraz fakt, że w ogóle nie zajmują niezbędnego miejsca. Gdybym miał stosować deckboxy do wszystkich dodatków z 51 Stanu MS, to w życiu nie upchałbym do pudełka od podstawki wszystkiego, wraz z wygodnym organizerem na komponenty, który jest dużo bardziej istotny i który ma większy wpływ na setup, niż cokolwiek innego.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Losiek pisze: 28 lip 2019, 12:52 Tu masz link do wątku na BGG. Chyba na ostatniej stronie jest poprawiony skrypt. Ja nie bawię się w grafiki a tylko wypełniam pudełko białym kolorem i dodaję napis. Kleję żelowym cyjanoakrylowym klejem.
Super - jeszcze raz dzięki! Jeśli wybiorę tę opcję, to z pewnością wrzucę tu jakieś grafiki z TM, efekt może być świetny! 8)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Gizmoo pisze: 28 lip 2019, 14:04 W tych pudełkach nie zmieszczą się karty w koszulkach innych niż pro-fity. Testowałem. Kupiłem te pudełka z taką nadzieją, ale niestety - wchodzą tam karty bez koszulek. Trzymam w nich obecnie inne komponenty.

Koszulki Arcane Tinmen są w ogóle duże, mocno odstaje szczególnie górna krawędź i ciężko jest znaleźć dobrze pasujące pudełko. Więcej luzu mają zapinane magnetycznie pudełka Dragon Shield, ale te są moim zdaniem za drogie na to, by przechowywać w niej karty do planszówki.
Perfekcyjna synchronizacja :wink:
Myślę, że dobrą odpowiedzą może być właśnie ten skrypt zalinkowany przez Losieka: jeśli dobrze zrozumiałem z pobieżnej na razie lektury, to wszelkie parametry metryczne ustalasz w projekcie samemu (+ grafikę), więc 'kastomizacja" jest pełna. Coraz bardziej podoba mi się ten pomysł, a wahanie wywołuje tylko konieczność instalacji i poskromienia GIMPa.

Wydaje mi się też, że jakiekolwiek pudełko lepiej zabezpiecza krawędzie koszulek przed zaginaniem/łamaniem niż strunówka czy woreczek...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Gizmoo »

Bruno pisze: 28 lip 2019, 14:15 Wydaje mi się też, że jakiekolwiek pudełko lepiej zabezpiecza krawędzie koszulek przed zaginaniem/łamaniem niż strunówka czy woreczek...
Masz rację. Wydaje Ci się. :lol:

Ale żarty na bok - u mnie się przenigdy nic nie zagięło w żadnym woreczku strunowym. Dużo częściej zaginają się koszulki w za małej wyprasce. Musiałbyś rzucać pudełkiem, albo mieć bardzo ciężkie komponenty, żeby coś się uszkodziło.

Koszulka kosztuje grosze. Woreczek strunowy kosztuje grosze. Jedno i drugie super tanio wymienić. Woreczki strunowe mają od groma różnych rozmiarów. Dopasujesz je do każdego rozmiaru kart, każdego rozmiaru talii i każdego rozmiaru koszulek.

Nie zamierzam przekonywać. Też przeszedłem przez tą drogę. Zaczynałem od pudełek, a skończyłem na woreczkach strunowych. Mam organizery do wszystkich komponentów we wszystkich grach. Robiłem nawet własne wypraski. I karty w koszulkach luzem wrzucone w wypraskę - dużo częściej koszulki ulegają zagięciom, niż gdy są w woreczkach strunowych.

Obecnie wszystkie karty, do wszystkich gier trzymam w woreczkach strunowych. I to pomimo bycia przesadnym estetą i pomimo faktu totalnego pierdolca jeżeli chodzi o dbanie o planszówki. ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

Gizmoo pisze: 28 lip 2019, 14:30
Bruno pisze: 28 lip 2019, 14:15 Wydaje mi się też, że jakiekolwiek pudełko lepiej zabezpiecza krawędzie koszulek przed zaginaniem/łamaniem niż strunówka czy woreczek...
Masz rację. Wydaje Ci się. :lol:

Ale żarty na bok
To nie tyle żart, co chwyt retoryczny o dyskusyjnym walorze uprzejmości. Ale do rzeczy - w przypadku niemal wszystkich innych gier, gdy talie są stosunkowo małe, zakoszulkowane karty przechowuję właśnie w strunówkach. Niestety, krawędzie tych koszulek noszą ślady zagięć etc. Nie umiem jednoznacznie stwierdzić, czy to wynik takiego ich przechowywania, czy raczej zwykłego użytkowania, stąd użyłem zwrotu "wydaje mi się". Nie kwestionując Twoich doświadczeń w tej materii, ja jednak wolałbym przechowywać karty do TM w pudełkach również ze względów estetyczno-porządkowych.

Chciałbym Cię jeszcze zapytać: czy wiesz, z jakiego materiału wykonane jest zalinkowane przez Ciebie poprzednio pudełko? https://www.strefamtg.pl/pl/ultra-pro/7 ... nkowe.html
(w opisie brak tej informacji)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: idha »

Przepraszam, że wtrącę się w dyskusję nie mając nic konstruktywnego do powiedzenia na temat pudełek, ale ja również używam woreczków strunowych do przechowywania zakoszulkowanych talii i nigdy nie miałam problemów z zagiętymi koszulkami. Dotyczy to zarówno moich planszówek, chronionych koszulkami FFG, pakowanych po rozgrywce z największym pietyzmem moimi rękoma, jak i planszówek jeżdżących na konwenty, których użytkowanie, a następnie pakowanie pozostawia wiele do życzenia. Koszulki mogą się sklejać od brudu (a są to zarówno FFG, Mayday Premium i zwykłe Mayday), mogły zostać rozdarte, ale nigdy nie nosiły śladów zagięć, wygięć itp. Tylko że ja mam zawsze pod ręką 9 rozmiarów woreczków strunowych i bardzo walczę ze sobą, żeby nie kupić kolejnych 4 na bardzo niestandardowe ilości kart/komponentów. Pilnuję też, żeby talia miała zawsze trochę "luzu". No i nigdy nie używałam koszulek Arcane Tinmen - może to w samych koszulkach tkwi problem (chociaż ciężko mi to sobie wyobrazić). Nie zamierzam oczywiście przekonywać nikogo do tego rozwiązania, chciałam tylko zwrócić uwagę na coś, co może w przyszłości się przydać.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: Bruno »

idha pisze: 28 lip 2019, 16:27 Przepraszam, że wtrącę się w dyskusję
Nie masz za co przepraszać - wręcz przeciwnie, dziękuję Ci za opinię! Jak pisałem, może to inne czynniki spowodowały odkształcenia koszulek trzymanych w strunówkach... Dla wyjaśnienia - koszulki Tinmen mam tylko do kart TM, a tych nie trzymam (jeszcze?) w strunówkach. Karty do pozostałych gier, nie-karcianek, mam pośledniejszej jakości, i to być może jest powód kłopotu z ich zagnieceniami?
Docelowo jednak chciałbym karty do TM przechowywać w pudełkach - stąd ten wątek.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Pudełka na zakoszulkowane karty

Post autor: seki »

Bruno pisze: 28 lip 2019, 15:21.

Chciałbym Cię jeszcze zapytać: czy wiesz, z jakiego materiału wykonane jest zalinkowane przez Ciebie poprzednio pudełko? https://www.strefamtg.pl/pl/ultra-pro/7 ... nkowe.html
(w opisie brak tej informacji)
To chyba to samo co deckbox Ultra Pro jakie kupuje w 3trollach. Ja stosuję takie na 100 kart ale wygląda tak samo więc te mniejsze pewnie robią z tego samego materiału. Jest to plastik, dość cienki ale spełnia zadanie, wygodnie się otwiera i zamyka. Samoistnie nie otwiera. Ja polecam.
ODPOWIEDZ