Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: wirusman »

ShapooBah pisze: 01 sie 2019, 12:14 No ja zostałem z kilku serwerów discorda wyrzucony za ocenienie Avengers: Infinity war na 4/10, a Rogue 1 na 1/10 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wstyd, że tak wysoko te śmieci oceniłes:)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: adikom5777 »

wirusman pisze: 12 sie 2019, 20:03
ShapooBah pisze: 01 sie 2019, 12:14 No ja zostałem z kilku serwerów discorda wyrzucony za ocenienie Avengers: Infinity war na 4/10, a Rogue 1 na 1/10 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wstyd, że tak wysoko te śmieci oceniłes:)
Weź pod uwagę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa za śmieć film, który ty wysoko cenisz. Każdy film, gra czy dzieło ma grupę swoich fanów. Może się podobać lub nie, ale żeby od razu pisać że to śmieci?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: wirusman »

adikom5777 pisze: 12 sie 2019, 22:03
wirusman pisze: 12 sie 2019, 20:03
ShapooBah pisze: 01 sie 2019, 12:14 No ja zostałem z kilku serwerów discorda wyrzucony za ocenienie Avengers: Infinity war na 4/10, a Rogue 1 na 1/10 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wstyd, że tak wysoko te śmieci oceniłes:)
Weź pod uwagę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa za śmieć film, który ty wysoko cenisz. Każdy film, gra czy dzieło ma grupę swoich fanów. Może się podobać lub nie, ale żeby od razu pisać że to śmieci?
Dla mnie jest to najgorsza część serii, a wcześniejsze były tylko dobre. Dla mnie to nie nowość że mam całkowicie inny gust od pozostałych kolegów z pracy i często wbijamy sobie szpile z tego powodu :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: rastula »

choć zgadzam się do oceny filmów marvela (strasza kiszka), to wyrobiwszy sobie to zdanie po 2 pozycjach odpusciłem sobie krucjatę dawania niskich ocen po forach i serwisach. nie dla mnie ta rozrywka. poobnie mam z filmami woodego alena czy generalnie komediami romantycznymi... nie znajduję przyjemności w perwersyjnym dawaniu niskich ocen... (tu mówię o tym , tylko dla przykładu).
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Arius »

wirusman pisze: 13 sie 2019, 06:43 Dla mnie jest to najgorsza część serii, a wcześniejsze były tylko dobre. Dla mnie to nie nowość że mam całkowicie inny gust od pozostałych kolegów z pracy i często wbijamy sobie szpile z tego powodu :)
Rozumiem, że z kolegami można sobie pożartować. Inny poziom relacji.
Ale jakby ktoś wpadł do nieznanej mu osoby na chatę (np. na planszówki) i stwierdził, że jej różne kolekcje zawierają śmieci i ogólnie jej ulubione rzeczy są do bani to, raczej nie spotka się to z entuzjazmem.
Co najwyżej zażenowanie na prostackie zachowanie.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Kilson »

Ocenianie czegokolwiek zawsze powinno mieć jakiś kontekst. Ja wychodzę z założenia, że nie oceniam czegoś czego nie lubię i oglądałem czy zagrałem zupełnie przypadkiem.
Np. lata temu oglądaliśmy na studiach przy wódeczce Bułgarski Pościk czy Sarnie Żniwo i uważam, że w swojej kategorii to są 10/10 - pomimo, że gdyby posadzić ludzi z ulicy i zmusić do oglądania to obiektywna średnia była by pewnie ok 2/10 ;)
Albo jak uważam, że brazylijskie telenowele to straszne gówno, to nie oglądam na siłę, żeby potem ocenić film na 1/10. Wiem, że to coś co zupełnie mi nie pasuje i nie znam się na tym - nie mam odniesienia, która jest gorsza, a która lepsza więc nawet jak obejrzę przypadkiem z babcią jeden odcinek, to nie lecę na filmweba wrzucać 1/10 bo to syf.
Co innego, gdybym np. poszedł do kina np. na jakiegoś nowego Obcego a ten by się okazał brazylijską telenowelą z Obcym w tle - to wtedy mogę się do sytuacji odnieść i ocenić film na 1/10 w swojej kategorii ;)

To samo jest z grami. Zagrałem raz z przypadku jakąś grę o budowaniu kolei. Ciągnęło się bardzo długo, strasznie się wynudziłem, a po wszystkim zamiast radochy, to mnie tylko głowa bolała. Ale wiem, że to nie jest gra z kategorii, które lubię i którą sam mógłbym kupić. Zagrałem z ciekawości i się zraziłem, ale to nie znaczy, że gra jest beznadziejna i zasługuje na 1/10. Gdybym natomiast kupił takiego Nemesisa i okazałoby się, że gra jest sucha jak te pociągi i miałbym podobne wrażenia (pewnie niektórzy tak właśnie mogą ją odbierać), to wtedy mógłbym pomyśleć nad niską oceną. Przy czym ocena 1 to dla mnie całkowite gówno, czyli nawet bardzo słaba gra, która będzie pięknie wydana zasługuje moim zdaniem przynajmniej na te 2-3 punkty.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

rastula pisze: 13 sie 2019, 07:58 choć zgadzam się do oceny filmów marvela (straszna kiszka), to wyrobiwszy sobie to zdanie po 2 pozycjach odpuściłem sobie krucjatę dawania niskich ocen po forach i serwisach. nie dla mnie ta rozrywka. Podobnie mam z filmami Woodego Alena czy zasadniczo komediami romantycznymi... nie znajduję przyjemności w perwersyjnym dawaniu niskich ocen... (tu mówię o tym, tylko dla przykładu).
Ja staram się oceniać wszystko, czasami nawet zastanawiam się dzień czy dwa, żeby to nie była to ocena na świeżo. Jeżeli to jest któryś film z serii to odnoszę się do niego jak do kontynuatora i stąd oceny takie, a nie inne. Marvelowe filmy były gorsze (Czarna Pantera, Kapitan Ameryka, Avengers dwa) i lepsze (Thor Ragnarok, Kapitan Marvel, Winter Soldier). Najbardziej lubię oglądać średnie filmy, bo pomimo słabej fabuły można dopatrzyć się w nich jakichś ciekawych rozwiązań montażowych (albo odwrotnie) no i jak kolega Kilson zauważył
Kilson pisze: 13 sie 2019, 09:22 Np. lata temu oglądaliśmy na studiach przy wódeczce Bułgarski Pościk czy Sarnie Żniwo i uważam, że w swojej kategorii to są 10/10 - pomimo że gdyby posadzić ludzi z ulicy i zmusić do oglądania to obiektywna średnia byłaby pewnie ok. 2/10

Porównując filmy, których budżet to skrzynka wódki i dwa piwa, to wściekłe pięści węża są majstersztykiem, zestawiając je z produkcjami Marvela, to do pięt nie dorastają. Ale obejścia efektów specjalnych i pomysłowość twórców nie może przejść obojętnie więc 5 się jak najbardziej należy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 09:51
Porównując filmy, których budżet to skrzynka wódki i dwa piwa, to wściekłe pięści węża są majstersztykiem, zestawiając je z produkcjami Marvela, to do pięt nie dorastają. Ale obejścia efektów specjalnych i pomysłowość twórców nie może przejść obojętnie więc 5 się jak najbardziej należy.
No i tu rodzi się problem. Jeśli do odgórnie nam narzuconej skali ocen dorzucamy własne kategorie to się robi miszmasz. Odnosząc się do Twojego przykładu film z budżetem skrzynka wódki nie ma prawa wyjść poza pewną ocenę w porównaniu do Marvela. 5 owszem za to co napisałeś się jak najbardziej należy ale w kategorii filmów amatorskich lub "pijany reżyser". Natomiast inny użytkownik filmweba może stwierdzić widząc 5, że to przeciętny film i może dlatego jeszcze się łapie do oglądnięcia co prawdą być nie musi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 11:05
ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 09:51
Porównując filmy, których budżet to skrzynka wódki i dwa piwa, to wściekłe pięści węża są majstersztykiem, zestawiając je z produkcjami Marvela, to do pięt nie dorastają. Ale obejścia efektów specjalnych i pomysłowość twórców nie może przejść obojętnie więc 5 się jak najbardziej należy.
No i tu rodzi się problem. Jeśli do odgórnie nam narzuconej skali ocen dorzucamy własne kategorie to się robi miszmasz. Odnosząc się do Twojego przykładu film z budżetem skrzynka wódki nie ma prawa wyjść poza pewną ocenę w porównaniu do Marvela. 5 owszem za to co napisałeś się jak najbardziej należy ale w kategorii filmów amatorskich lub "pijany reżyser". Natomiast inny użytkownik filmweba może stwierdzić widząc 5, że to przeciętny film i może dlatego jeszcze się łapie do oglądnięcia co prawdą być nie musi.
Bardziej niż ogólną średnią ocenę filmu, biorę pod uwagę oceny moich znajomych na filmwebie/imdbie, których gust filmowy znam. Jeżeli wiem, że ktoś lubi, kiedy filmy są wizualnie ładne, albo specjalizuje się w soczystych dramatach poruszających ciężkie tematyki, to jego 8 jest dla mnie większa rekomendacją niż średnia oceń 5.7
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 11:10 Bardziej niż ogólną średnią ocenę filmu, biorę pod uwagę oceny moich znajomych na filmwebie/imdbie, których gust filmowy znam, i jeżeli np. wiem, że ktoś lubi, kiedy filmy są wizualnie ładne, albo specjalizuje się w soczystych dramatach poruszających ciężkie tematyki, to jego 8 jest dla mnie większa rekomendacją niż średnia oceń 5.7
A jak ktoś nie ma znajomych specjalizujących się w soczystych dramatach poruszająych ciężkie tematy to czy zostanie w pewnym sensie taką oceną wprowadzony w błąd? :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 11:15
ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 11:10 Bardziej niż ogólną średnią ocenę filmu, biorę pod uwagę oceny moich znajomych na filmwebie/imdbie, których gust filmowy znam, i jeżeli np. wiem, że ktoś lubi, kiedy filmy są wizualnie ładne, albo specjalizuje się w soczystych dramatach poruszających ciężkie tematyki, to jego 8 jest dla mnie większa rekomendacją niż średnia oceń 5.7
A jak ktoś nie ma znajomych specjalizujących się w soczystych dramatach poruszająych ciężkie tematy to czy zostanie w pewnym sensie taką oceną wprowadzony w błąd? :)
To wtedy i tak filmu nie obejrzy, bo uzna, że 5.7 to za niska ocena na jego standardy.
Ale jak chcesz, to mogę Ci kilka takich kont (lub tytułów filmów) podrzucić, żebyś mógł zweryfikować swój gust w stosunku do nich i do średniej oceny filmu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 11:16
To wtedy i tak filmu nie obejrzy, bo uzna, że 5.7 to za niska ocena na jego standardy.
Ale jak chcesz, to mogę Ci kilka takich kont (lub tytułów filmów) podrzucić, żebyś mógł zweryfikować swój gust w stosunku do nich i do średniej oceny filmu.
Wiesz dobrze, że nie o tym mowa.
Jeśli każdy do odgórnie przyjętej skali wrzuca swoje kategorie to się robi z takiego oceniania jeden wielki bałagan.
Bo moja 3 to tak naprawdę byłaby 7 gdyby film był czarno-biały (bo kolorowym to ja daję na start -4 do oceny) natomiast ta 10 to tylko w kategorii amatorskich filmów z gołymi babami i uszkodzoną kamerą. Normalnie to bym dał 2.
Tyle, że w internetach zostały oceny 3 i 10. Chyba, że ktoś pisze zawsze soczyste uzasadnienia ale to też tylko połowiczne rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2019, 11:51 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 11:36
ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 11:16
To wtedy i tak filmu nie obejrzy, bo uzna, że 5.7 to za niska ocena na jego standardy.
Ale jak chcesz, to mogę Ci kilka takich kont (lub tytułów filmów) podrzucić, żebyś mógł zweryfikować swój gust w stosunku do nich i do średniej oceny filmu.
Wiesz dobrze, że nie o tym mowa.
Jeśli każdy do odgórnie przyjętej skali wrzuca swoje kategorie to się robi z takiego oceniania jeden wielki bałagan.
Bo moja 3 to tak naprawdę byłaby 7 gdyby film był czarno-biały (bo kolorowym to ja daję na start -4 do oceny) natomiast ta 10 to tylko w kategorii amatorskich filmów z gołymi babami i uszkodzoną kamerą. Normalnie to bym dał 2.
Tyle, że w internetach zostały oceny 3 i 10. Chyba, że ktoś pisze zawsze soczyste uzasadnienia ale to też tylko połowiczne rozwiązanie.
Tylko że to wciąż są składowe do średniej. Jeżeli przyjmiemy, że jakiś tytuł oceniony został 1000 razy i ma średnią arytmetyczną 5, to moja 1 czy też moja 10 jest odchyłkiem od normy, promilem ze wszystkich składowych, których efektem jest taki, a nie inny wynik.
W przypadku BGG to i tak jest średnia ważona więc tutaj twój głos ma jeszcze mniejsze znaczenie niż w przypadku średniej arytmetycznej.
I wciąż uważam, że najprościej jest śledzić ludzi, których gust w stosunku do gier, filmów, książek czy muzyki jest zbliżony do naszego przynajmniej w 2/3. Wtedy np. ocena 4 od Gambita dla gloomhaven bardziej decyduje o rozpatrzeniu zakupu niż setki 10 i 9 danych przez anonimowych planszówkowych geeków na jakimkolwiek portalu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 11:45 Tylko że to wciąż są składowe do średniej. Jeżeli przyjmiemy, że jakiś tytuł oceniony został 1000 razy i ma średnią arytmetyczną 5, to moja 1 czy też moja 10 jest odchyłkiem od normy, promilem ze wszystkich składowych, których efektem jest taki, a nie inny wynik.
W przypadku BGG to i tak jest średnia ważona więc tutaj twój głos ma jeszcze mniejsze znaczenie niż w przypadku średniej arytmetycznej.
I wciąż uważam, że najprościej jest śledzić ludzi, których gust w stosunku do gier, filmów, książek czy muzyki jest zbliżony do naszego przynajmniej w 2/3. Wtedy np. ocena 4 od Gambita dla gloomhaven bardziej decyduje o rozpatrzeniu zakupu niż setki 10 i 9 danych przez anonimowych planszówkowych geeków na jakimkolwiek portalu.
Rozwadniasz temat. Zostaw Gambit-a, znajomych i ew. ośmiornicę głosującą na to kto wygra w danym meczu. Mówimy generalnie o ocenianiu na BGG tudzież innym filmwebie. Ktoś może być z Madagaskaru i nie znać Gambit-a, nie mieć znajomych i nie dotrzeć do filmiku z ośmiornicą i chciałby się kierować oceną użytkowników BGG. To, że dla kogoś bardziej wartościowsza jest opinia ciotki Hanki nie ma tutaj żadnego znaczenia bo ciotka ma dość ograniczony zasięg , a i tak jest poza tematem BGG.
Założyłeś, że jesteś 1 na 1000 osób, które kieruje się własnymi kategoriami przy ocenianiu. Mam dziwne przeczucie, że takich osób jest ciut więcej :).
Kończąc temat ja tylko piszę, że jeśli ktoś nam narzucił pewną skalę i w tej skali uczestniczymy to warto się kierować narzuconymi przez Twórcę skali parametrami bo w przeciwnym razie robi się burdel, a ocena sumaryczna staje się mniej wartościowa (o czym sugerujący się nie wie). Peace!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 12:07 Kończąc temat ja tylko piszę, że jeśli ktoś nam narzucił pewną skalę i w tej skali uczestniczymy to warto się kierować narzuconymi przez Twórcę skali parametrami bo w przeciwnym razie robi się burdel, a ocena sumaryczna staje się mniej wartościowa (o czym sugerujący się nie wie). Peace!
Ideał piękny, tylko pozostaje pytanie jak go wyegzekwować? :lol:

Nawet BGG nie wysila się aby narzucać definicję skali, tylko sugeruje pewne podejście z dopiskiem by każdy robił jak uważa.

A ponieważ wyegzekwować się nie da, to każdy staje przed swoistym dylematem więźnia, z którego większość dojdzie do tego samego wniosku: jak inni się nie stosują, i używają swoich definicji, to dlaczego ja miałbym też tak nie zrobić.

Osobiście też bym wolał by chociaż na BGG (bo na IMDB czy innych to tam nie ma co się silić :lol: ) było jak piszesz: ten ideał gzie każdy stosuje się do definicji skali, wystawia oceny po X partiach i długim rozważaniu, i ogólnie jest miłym i kulturalnym..... stety niestety nie taki urok internetu :P Więc, moim zdaniem oczywiście, nie ma co się przejmować tym jak ktoś ocenia, czy jakie oceny daje, tylko wystawiać po swojemu, kupować/wybierać tytuły z rozwagą, a, jak ShapooBah wspominał, średnie też zrobią swoje i częściej niż nie będą bardzo blisko prawdy :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

Eeeee, właśnie tak się teraz myśli, i nic na tej planecie nie można zrobić porządnie. Po co się starać skoro inni się nie starają. :evil:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: jnowaczy »

U mnie zagwarantowana, dopóki mi się będzie chciało, jedynke jako ocenę ma Portal za akcje z premiera Mage Knight. Nie interesują mnie założenia bgg i inne tego typu bajery oraz to, ze to nie ma kompletnie wplywu, mogę dac 1, to z tego korzystam.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 12:07 Kończąc temat ja tylko piszę, że jeśli ktoś nam narzucił pewną skalę i w tej skali uczestniczymy to warto się kierować narzuconymi przez Twórcę skali parametrami bo w przeciwnym razie robi się burdel, a ocena sumaryczna staje się mniej wartościowa (o czym sugerujący się nie wie). Peace!
Tylko nie możesz zabronić ludziom uważać, że gra, w którą zagrali jest lepsza lub gorsza od tego, co mówią inni, i zmusić ich do przyjęcia tejże oceny jako aksjomat. Bo w takim razie zbieranie ocen na portalu BGG mija się z celem. Bo równie dobrze można ustawić odgórną ocene X, bez możliwości zmieniania jej przez użytkowników - bo tak!

Sam zapewne grałeś nieraz w grę, która ci nie siadła pomimo zachwytu ludzi wokoło. Jak wtedy ocenisz tę grę? Na 7? Na 4? Uważasz, że mechanika jest wtórna, karty mają jakieś takie krzywe ramki, a na okładce uśmiecha się do ciebie koszmar wyciągnięty rodem z nurtu prymitywizmu, ale ponieważ jest to czysto teoretyczny dzień świra, kompletnie losowe osoby, które zaprosiły Cię do gry uważają tę grę za najlepszą na świecie. Jak ocenić taką grę? Czy można jej nie oceniać wcale? Czy powinno się ją ocenić nisko, z adnotacją, że to twoja uwaga? A może ocenić ją wysoko, bo przecież BGG pokazuje, że jej średnia to 7.85.

Przez większość naszej rozmowy staram się dowieść, że dość duża liczba subiektywnych opinii na temat danej gry może przyczynić się do całkiem subiektywnej jej oceny. Nawet, biorąc pod uwagę niezliczoną ilość 10. i 1., to będą po prostu małe składowe tworzące całość.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 15:04
Tylko nie możesz zabronić ludziom uważać, że gra, w którą zagrali jest lepsza lub gorsza od tego, co mówią inni, i zmusić ich do przyjęcia tejże oceny jako aksjomat. Bo w takim razie zbieranie ocen na portalu BGG mija się z celem. Bo równie dobrze można ustawić odgórną ocene X, bez możliwości zmieniania jej przez użytkowników - bo tak!
Ani przez chwilę nie mam zamiaru nikomu nic zabraniać.
ShapooBah pisze: 13 sie 2019, 15:04 Sam zapewne grałeś nieraz w grę, która ci nie siadła pomimo zachwytu ludzi wokoło. Jak wtedy ocenisz tę grę? Na 7? Na 4? Uważasz, że mechanika jest wtórna, karty mają jakieś takie krzywe ramki, a na okładce uśmiecha się do ciebie koszmar wyciągnięty rodem z nurtu prymitywizmu, ale ponieważ jest to czysto teoretyczny dzień świra, kompletnie losowe osoby, które zaprosiły Cię do gry uważają tę grę za najlepszą na świecie. Jak ocenić taką grę? Czy można jej nie oceniać wcale? Czy powinno się ją ocenić nisko, z adnotacją, że to twoja uwaga? A może ocenić ją wysoko, bo przecież BGG pokazuje, że jej średnia to 7.85.
Ani przez chwilę nie mam zamiaru nikomu narzucać oceny jaką chce wystawić na BGG. Skąd ten pomysł?
Co mnie obchodzi jak Pan Ziutek ocenił grę ? Nijak to nie wpłynie na moją ocenę.

To może tak...
Nigdy nie nazwę ślepego, kulawego biegacza mistrzem świata bo wygrał z wszystkimi innymi ślepymi i kulawymi jeśli startował w kategorii open i przybiegł 10 od końca.
Jeśli by startował tylko w swojej "ślepo-kulawej" kategorii to tak - wtedy mu się należy.
Problem w tym, że BGG czy filmweb to jest punktowanie w kategorii open.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

alpha pisze: 13 sie 2019, 14:31 Eeeee, właśnie tak się teraz myśli, i nic na tej planecie nie można zrobić porządnie. Po co się starać skoro inni się nie starają. :evil:
No nie wiem czy tak teraz, dylemat więźnia opisano już w 1950, a samo zachowanie/podejście myślę jest o wiele wiele wieeeele wcześniejsze :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

Dylemat więźnia dotyczy decyzji, które mogą mu zrujnować życie swoje i/lub czyjeś.
Uważasz, że trzymanie się wytycznych BGG (odnośnie wystawiania tam ocen) jest podobnej wagi?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

alpha pisze: 13 sie 2019, 16:26 Dylemat więźnia dotyczy decyzji, które mogą mu zrujnować życie swoje i/lub czyjeś.
Uważasz, że trzymanie się wytycznych BGG (odnośnie wystawiania tam ocen) jest podobnej wagi?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Rozumiem że nie każdy może po ekonomii czy matematyce itp no ale wikipedia ogólnie dostępna jest.
"Dylemat więźnia" to przykład standardowej gry w teorii gier, która pokazuje jak dwóch racjonalnych graczy nie będzie z sobą współpracowało mimo że współpraca jest dla obu ewidentnym i najlepszym wyborem.
Nie ma to nic wspólnego z faktycznymi więźniami czy rujnowaniem kogokolwiek życia. Więźniowie, a raczej dwóch podejrzanych o jakieś tam przestępstwo zatrzymanych i przesłuchiwanych przez policję/prokuraturę, było użyte tylko i wyłącznie jako ilustracja teorii, a nie teoria zrobiona na jakichś eksperymentach z więźniami... No prisoners were harmed in making this theory :lol: :lol: :lol:
Jeśli już było to początkowo używane do tłumaczeń zachowań graczy na rynku w ekonomii, potem polityce, a potem to nawet i zachowań w sporcie (które przy okazji są bardzo ciekawe i warte poczytania).
A profesorowie ekonomii czy socjologii używają np zagadnienia dlaczego w akademiku nikt nie umyje brudnych naczyń (nie po sobie tylko takich co już są w zlewie) czy zetrze kurzy we wspólnej kuchni, jako przykłady dylematu więźnia :lol:
detrytusek pisze: 13 sie 2019, 15:20 Problem w tym, że BGG czy filmweb to jest punktowanie w kategorii open.
Gry też raczej są wydawane w kategorii open więc wszystko gra ;) :D

EDIT: byczki
Ostatnio zmieniony 13 sie 2019, 16:51 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

AnimusAleonis pisze: 13 sie 2019, 16:38
detrytusek pisze: 13 sie 2019, 15:20 Problem w tym, że BGG czy filmweb to jest punktowanie w kategorii open.
Gry też raczej są wydawane w kategorii open więc wszystko gra ;) :D
Gry są zdecydowanie wydawane i sprzedawane w kategorii "closed" ;).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

detrytusek pisze: 13 sie 2019, 16:50 Gry są zdecydowanie wydawane i sprzedawane w kategorii "closed" ;).
Hahaha
Teraz tylko BGG wino zrobić oceny cyfrowe "closed" a tylko same komentarze widoczne i po problemie :D :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: alpha »

Słuchaj Animus, ja rozumiem, że chciałeś błysnąć, ale dylemat więźnia, to dylemat więźnia, a nie dylemat gracza (pomimo tego, że jest to problem teorii gier). Tą są zwyczajne dylematy nie mające nic wspólnego z ekonomią ani matematyką. Tak samo jak nic wspólnego z ekonomią czy matematyką nie mają do czynienia: uczenia dziecka dzielenia się z innymi, uczenia że kradzież jest zła, ustępowania starszej osobie miejsca, itp. Ja wiem, że wszystko można opisać matematyką (w końcu nie bez przyczyny nazywa się ją "królową nauk") lub w niektórych przypadkach ekonomią czy jakąś inną świetnie brzmiącą nauką, ale nie róbmy z dylematów moralnych słupków z dodawaniem :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
ODPOWIEDZ